Charlie Chaplin wraca do miasta!

Informacja nadesłana przez dystrybutora /
https://www.filmweb.pl/news/Charlie+Chaplin+wraca+do+miasta-40252
Uroczysta projekcja filmu "Brzdąc" w reżyserii Charliego Chaplina otworzyła warszawskiej Kinotece cykl "Klasyka Kina", przygotowany przez firmę Vivarto. Pierwsza odsłoną cyklu jest przegląd trzech klasycznych filmów Charliego Chaplina, które w lutym trafią do regularnej dystrybucji kinowej. Na polskich ekranach pojawią się trzy chaplinowskie klasyki – wspomniany "Brzdąc", "Gorączka złota" oraz "Dyktator".

Dla kinomana obejrzenie filmów Chaplina na pełnowymiarowym ekranie kinowym, to obowiązek podobny do obejrzenia oryginału Mony Lisy przez muzealnika, pójścia na koncert Rolling Stones przez muzyka czy położenia się na moment na trawie Wembley przez fana futbolu.

Polscy kinomani czekali na ten moment – zobaczyć Chaplina w regularnej dystrybucji ekranowej - wiele lat. "The Boys Are Back In Town" śpiewał zespół Thin Lizzy. Teraz najsłynniejszy „chłopak z miasta” – wagabunda Charles Chaplin wraca do polskich miast. Ceniony przez krytyków, uwielbiany przez widzów. „Surowszy niż najzajadliwszy krytyk […] chce udowodnić światu, że prócz show-biznesu istnieje jeszcze sztuka – film” pisało o Chaplinie warszawskie KINO w 1931 roku przy okazji kolejnej premiery jego filmu.

Kolejne premiery arcydzieł Chaplina pozwolą polskiemu widzowi obejrzeć absolutne klasyki: pierwszy dźwiękowy filmy Chaplina - "Dyktator" [1940], wzruszający do dziś "Brzdąc" [1921] i arcydzieło burleski
"Gorączka złota" [1925]. Tytuły te wejdą do regularnej dystrybucji kinowej w następujących terminach – "Brzdąc" 1.02, "Gorączka złota"15.02. i "Dyktator" 29.02

Chaplin, choć karierę zrobił w USA, był rodowitym Anglikiem [ur. Londyn, 1889]. Trudno wymienić wszystkie jego wcielenia filmowe – był aktorem, reżyserem, scenarzystą, producentem i kompozytorem – po prostu jedną z najwybitniejszych postaci światowego kina. Był też niewątpliwie jedną z najbardziej rozpoznawalnych figur filmowych – figura małego włóczęgi w meloniku do dziś jest znakiem firmowym o podobnym znaczeniu co logo Coca Coli. W 1954 uhonorowano go Światową Nagrodą Pokoju, a w 1971 nagrodzono Oscarem za całokształt twórczości. Zmarł w 1977 roku.

Filmy przeglądu. Brzdąc powstał w 1921 roku. Wielu wielbicieli Chaplina uważa go za jeden z najlepszych i najbardziej osobistych jego obrazów. Reżyser rzucił się w wir realizacji tego filmu w ledwie kilka miesięcy po śmierci swojego pierwszego dziecka. Gorączka złota przyniosła z kolei Chaplinowi pierwsze nominacje do Oscara w kategoriach: Najlepsza Muzyka i Najlepszy Dźwięk. Film obfituje w klasyczne już sceny komediowe. Chociaż pomysł na tę komedię zrodził się z bardzo niekomediowych źródeł - był efektem oglądania przez Chaplina zdjęcia z tragicznej wyprawy tysięcy ludzi opętanych „gorączką złota” do słynnego Klondike w 1896 roku. Chaplin, który zawsze wierzył, że tragedia i komedia nie wykluczają się wzajemnie, postanowił przetworzyć te mrożące krew w żyłach opowieści w komedię. Ostatni film przeglądu – Dyktator, był obrazem wyklętym i zakazanym w prawie całej Europie, był bowiem ciosem wymierzonym bezpośrednio w hitleryzm. Film rodził się gdy faszyzm dopiero pokazywał swoje bandyckie oblicze [1937], ale premierę miał już w trakcie II wojny światowej [1940]. Zdobył aż 5 nominacji do Oscara w kategoriach: najlepsza rola męska, najlepsza męska rola drugoplanowa, najlepsza muzyka, najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny i wiele innych nagród.

PROJEKT "KLASYKA KINA"
To bardzo ambitne przedsięwzięcie dystrybucyjne VIVARTO. Zakłada zaprezentowanie przez pięć najbliższych lat, głównie na ekranach Sieci Kin Studyjnych, około 50 do 60 filmów stanowiących kanon światowego przemysłu filmowego. Jako pierwsza przedstawiona zostanie, wybrana twórczość Chaplina. Po nim zaprezentowane będą m.in. dzieła niemieckie i francuskie.

W marcu, rozpocznie się kolejna prezentacja, tym razem Klasyki Kina Niemieckiego. Wśród trzech filmów znajdą się "Błękitny Anioł" z Marleną Dietrich,,Marlena Dietrich i "Metropolis" Fritza Langa. Obrazy te trafią później do normalnego rozpowszechniania.

Pokazy filmów przeglądu Chaplina:

Warszawa:
KINOTEKA:
17.01 BRZDĄC: uroczysta inauguracja, impreza zamknięta.
18.01 BRZDĄC
19.01 GORĄCZKA ZŁOTA
20.01 DYKTATOR

kino FEMINA:
Dyktator: 18 i 19.01.
Gorączka złota: 18. i 20.01
Brzdąc: 19 i 20.01.

"DKF Dom Sztuki", Warszawa-Ursynów:
22.01 Brzdąc
23.01 Gorączka złota
24.01 Dyktator

Poznań: Rialto.
23.01 Dyktator
24.01 Brzdąc i Gorączka złota.

Gdańsk: Gdańskie Centrum Filmowe
28.01 Brzdąc
29.01 Gorączka złota
30.01 Dyktator

Projekcje w lutym w KINOTECE:
01.02-07.02 Brzdąc
15.02-21.02 Dyktator
29.02-06.03 Gorączka złota

Projekcje w lutym w Centrum Sztuki Filmowej, Katowice
01.02-13.02 Gorączka Złota
15.02-26.02 Brzdąc
29.02-13.03 Dyktator

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones