Do kogo w polskim kinie będzie należał rok 2017?

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Do+kogo+w+polskim+kinie+b%C4%99dzie+nale%C5%BCa%C5%82+rok+2017-121130
Wybraliśmy już najlepsze filmy 2016 roku. Wytypowaliśmy najbardziej oczekiwane tytuły 2017. Nadeszła pora, by wziąć pod lupę rodzime podwórko. Przed Wami sporządzona według porządku alfabetycznego lista artystów, którzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy mają duże szanse zatrząść polskim kinem. Część z nich znacie doskonale, o innych dopiero zrobi się głośno. Odliczamy.


***


O główną rolę w biografii Michaliny Wisłockiej ubiegały się czołowe polskie aktorki. Nic dziwnego. Autorka "Sztuki kochania" to wymarzona bohaterka filmowa - charyzmatyczna, bezkompromisowa i nieprzebierająca w słowach lekarka, która w latach 70. odmieniła życie seksualne Polaków. Informacja o tym, że Wisłocką zagra Boczarska, bardzo nas ucieszyła. Utalentowana aktorka,  najchętniej obsadzana do tej pory w rolach uwodzicielek, od dawna zasługiwała na ambitniejszy materiał. Osoby, które widziały już nowe dzieło producentów "Bogów", twierdzą, że Boczarska wywiązała się wzorowo z powierzonego jej zadania.  Mamy nadzieję, że "Sztuka kochania" (w kinach od 27 stycznia) otworzy nowy rozdział w jej filmografii.



***
Kolejna świetna aktorka, którą zobaczymy w tym sezonie w roli wybitnej przedstawicielki polskiej myśli naukowej. Światowa premiera "Marii Curie-Skłodowskiej" odbyła się nie byle gdzie, bo na festiwalu w Toronto. Spośród ekipy filmowej największe brawa zebrała właśnie Gruszka jako dwukrotna laureatka nagrody Nobla próbująca wywalczyć sobie należną pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Czy udział w polsko-francuskiej koprodukcji okaże się dla naszej gwiazdy wstępem do  wielkiej europejskiej kariery? Trzymamy za to kciuki. Do polskich kin film zawita 3 marca.



***


Nominowana do Oscara autorka "Tajemniczego ogrodu", "Europy Europy" i "W ciemności" powraca z kolejnym intrygującym filmem. Kryminalny "Pokot" według powieści Olgi Tokarczuk rozpocznie podróż przez kina od startu w konkursie głównym Berlinale. Polskie kino miało w ostatnich latach świetną passę w stolicy Niemiec. Czy po nagrodach za reżyserię dla "Body/Ciało" i scenariusz dla "Zjednoczonych Stanów Miłości" nadeszła pora na Złotego Niedźwiedzia? Oby. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć "Pokot" od 24 lutego.


***


Do tej pory kręciła wybitne filmy do spółki mężem, zmarłym w 2014 roku Krzysztofem Krauzem. "Ptaki śpiewają w Kigali" miało być ich kolejnym wspólnym przedsięwzięciem. Szykowali się do niego przez kilka lat. Ostatecznie na plan zdjęciowy weszła tylko ona.  – To przede wszystkim opowieść o tym, jak żyć po ludobójstwie. I spojrzenie na tragedię w Rwandzie oczami człowieka z Zachodu - mówiła Kos-Krauze w wywiadzie dla "Forbesa". W rolach głównych wystąpiły Jowita Budnik i Eliane Umuhire. Czekamy na oficjalną datę premiery.


***


Mateusz Kościukiewicz

GettyImages-468383731.jpg Getty Images © Ian Gavan


Redakcja Filmwebu kibicuje mu od czasów jego świetnych występów we "Wszystko co kocham" oraz "Matce Teresie od kotów". W tym roku do kin trafią dwa filmy z Kościukiewiczem w roli głównej. Oba z potencjałem na sukces komercyjny i artystyczny. Pierwszy to "Amok" Kasi Adamik (premiera: 24 marca) - inspirowany autentycznymi zdarzeniami interesujący miks dreszczowca oraz dramatu psychologicznego. Kościukiewicz wcielił się w pisarza Krystiana Balę, który trafił na 25 lat do więzienia za zlecenie zabójstwa domniemanego kochanka żony. W dramacie sportowym "Gwiazdy" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego aktor zagrał słynnego śląskiego piłkarza Jana Banasia walczącego o akces do polskiej reprezentacji narodowej. Będą łzy wzruszenia, humor oraz napięcie. W kinach od 12 maja.



***


Obdarzony zwichrowaną wyobraźnią twórca "Dziewczyny z szafy" pracuje aktualnie nad romantyczną komedią science fiction. Jej scenariusz otrzymał specjalne wyróżnienie w prestiżowym konkursie ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w Cannes. Film ma się spodobać zarówno fanom "Zakochanego bez pamięci" jak i wczesnych dzieł Woody'ego Allena. Główny bohater "Człowieka z magicznym pudełkiem" cofa się w czasie z 2030 do 1952 roku. W obsadzie znaleźli się m.in. Olga Bołądź, Piotr Polak i Arkadiusz Jakubik. Premiera odbędzie się albo pod koniec tego roku, albo na początku przyszłego.


***



"Hitman" polskiego kina powraca z nowym filmem! "Volta" to komedia przygodowa z feministycznym pazurem. Jedna z bohaterek znajduje w ścianie remontowanej lubelskiej kamienicy artefakt, który okaże się  istotny dla dalszego przebiegu akcji. W filmie mają się znaleźć wszystkie markowe składniki kina Machulskiego: zabawne dialogi, nietuzinkowe postacie, zaskakujące fabularne (nomen omen) wolty oraz niespodziewane zakończenie. Na ekranie pojawią się m.in.: Olga Bołądź, Andrzej Zieliński, Aleksandra Domańska, Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Cezary Pazura, Antoni Pawlicki, Katarzyna Herman, Jacek Braciak i Michał Żurawski. Film ma być gotowy w kwietniu.



***



Ostatnie lata okazały się dla reżysera pasmem sukcesów. Najpierw "Bogowie" zgarnęli wór nagród i ponad dwa miliony sprzedanych biletów kinowych. Potem zrealizowany dla Canal+ kryminał "Belfer" zdobył serca fanów seriali, bijąc przy okazji rekord oglądalności. Palkowski nie zwalnia tempa - "Podwójny Ironman" to prawdziwa historia Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach, zwyciężając na tytułowym dystansie. W obsadzie m.in. Jakub Gierszał (jako Górski), Janusz Gajos (w roli Marka Kotańskiego), Magdalena Cielecka, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot oraz Adam Woronowicz. Premiera pod koniec roku.


***


W recenzji "Hardkor Disko" napisałem kiedyś, że chciałbym zobaczyć, jak Skonieczny - jeden z najzdolniejszych polskich reżyserów młodego pokolenia - mierzy się z kinem gatunkowym. Moje marzenie właśnie się spełnia. Założyciel kolektywu Głęboki Off szykuje dla HBO miniserial według powieści Jakuba Żulczyka "Ślepnąc od świateł". Książka relacjonuje tydzień z życia stołecznego dealera kokainy. Przesiąknięta nihilizmem, pełna seksu i przemocy kryminalna historia to wymarzony materiał dla Skoniecznego. Liczę na to, że do spółki ze swoim etatowym operatorem Kacprem Fertaczem reżyser zafunduje nam również niezapomniany portret Warszawy, polskiego Sin City.


***


Jego dziadek pracował z Wajdą i Polańskim. Nominowany do Oscara ojciec zrobił karierę w Ameryce. Brat jest ulubionym operatorem Wojciecha Smarzowskiego. Najmłodszy z klanu wybitnych operatorów (rocznik 1987) ma więc wysoko postawioną poprzeczkę. Wszystko wskazuje jednak na to, że uda mu się do niej doskoczyć. Jeszcze w tym miesiącu zobaczymy dwa filmy z jego zdjęciami. Pierwszy to wypełniona mastershotami wspomniana już "Sztuka kochania". Drugi to dramat sensacyjny w gwiazdorskiej obsadzie pt. "Konwój". W opowieści o grupie więziennych strażników transportujących groźnego kryminalistę nie zabrakło efektownych (nie mylić z efekciarskimi) jazd kamery rodem z Hollywood. Wielka kariera tuż za rogiem.




***


Jego rodzice urodzili się w Polsce. On przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Do tej pory reżyserował głównie odcinki popularnych seriali jak "Coronation Street" czy "Eastenders". Nowy film Szkopiaka, dreszczowiec "Ostatni świadek", odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Inspiracją do napisania scenariusza stała się osobista historia reżysera, który w Katyniu stracił dziadka. W obsadzie znalazły się zarówno zagraniczne (Alex Pettyfer, Michael Gambon) jak i polskie (Robert Więckiewicz, Piotr Stramowski) gwiazdy. Premiera na przełomie 2017 i 2018 roku.


***


Nie spoczywa na laurach i sumiennie co dwa lata wprowadza na ekrany nowy film. Po międzynarodowym sukcesie "Body/Ciała" (laur za reżyserię na Berlinale plus Europejska Nagroda Filmowa) otrzymała podobno sporo propozycji pracy zagranicą. Na razie postanowiła zostać w Polsce, gdzie nakręciła czarną komedię "Twarz". W wywiadzie z Portalem Filmowym reżyserka tłumaczyła: To ma być symboliczna opowieść o tym, czym jest zmiana twarzy – jak ludzie reagują na taki proces, a także jaką wagę przywiązujemy do wyglądu. Czy z wyglądem zmienia się sam człowiek czy nie. I czy to rzeczywiście jest tak ważne, jak się nam wydaje. Chyba nikt nie będzie specjalnie zdziwiony, jeśli film w ostatniej chwili zostanie dołączony do konkursu głównego festiwalu w Berlinie. Szumowska od kilku lat jest bywalczynią niemieckiej imprezy.


***


Pod względem box office'u ubiegły rok należał do niego. W samej Polsce na dwie części "Pitbulla" sprzedano ponad cztery miliony biletów! Patryk Vega nie zasypia gruszek w popiele i już szykuje kolejną odsłonę przygód twardych stołecznych gliniarzy. Na razie nie wiadomo, o czym będzie ona opowiadać. W jednym z wywiadów reżyser twierdził, że przyjrzy się przekrętom na rynku nieruchomości. Gdzie indziej wyczytałem, że pokaże najbardziej widowiskowe policyjne akcje na terenie Europy. W obsadzie podobno ma się znaleźć Doda. Premiera nieoficjalnie planowana jest na jesień. Vega chce również nakręcić filmy o załodze karetki pogotowia, zawodnikach MMA oraz o rosyjskiej mafii. Ciekawe, które z nich dojdą do skutku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones