Festiwal Ale Kino! już za dwa tygodnie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Festiwal+Ale+Kino+ju%C5%BC+za+dwa+tygodnie-100520
Za dwa tygodnie, 1 grudnia 2013 rozpocznie się w Poznaniu Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Pełen program imprezy jest już znany, można go znaleźć na stronie alekino.com. W kasach Multikina 51 i Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek bilety czekają na kinomanów w każdym wieku. Najwięcej filmów zaprezentowanych zostanie dzieciom i młodzieży, ale i dorośli każdego dnia znajdą ciekawe propozycje, które trudno zobaczyć poza obiegiem festiwalowym.



PROGRAM

1 grudnia Festiwal otworzą laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. Uwielbiane przez dzieci urwisy pojawią się na dużym ekranie w filmie "Wielka podróż Bolka i Lolka", a seans poprzedzą zabawy i warsztaty skupione tematycznie wokół ich przygód. W ciągu kolejnych dni jubilaci powrócą w swym debiucie – "Kuszy" z 1963 roku. Sprzed półwiecza pochodzą również inne ujęte w programie tytuły takie jak: "Winnetou. Złoto Apaczów", "Władca much", "Gdy przychodzi kot", a pretekstem by je pokazywać jest rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądu Filmów Animowanych dla Dzieci, który zorganizowano 50 lat temu. Ciekawych obrazów z tamtego roku będzie więcej.

W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, w tym 4 animacje. Jedną z nich jest "AninA", produkcja urugwajsko-kolumbijska, zgłoszona przez Urugwaj do nominacji do Oscara, przeznaczona dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Do oglądania filmów animowanych organizatorzy postarają się przekonać gimnazjalistów pokazując "Kolor skóry: miodowy", opowiadający historię Junga, który współtworzył film wraz z Laurentem Boileau. Obraz zawiera także elementy dokumentalne, a podobne koleje losu podzieliło również tysiące innych koreańskich dzieci adoptowanych przez europejskie rodziny od lat 50-tych po 70-te.
Zanim powalczą o nominację oscarową, do rywalizacji o Złote Koziołki staną również filmy aktorskie dla gimnazjalistów: "Rakieta" w reżyserii Kima Mordaunta, umiejscowiona w Laosie produkcja australijska, a także gruzińsko-niemiecko-francuska "Rozkwitające" (reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross), która na tle wydarzeń w Gruzji w 1992 w roku ukazuje przedwcześnie wkraczające w dorosłość dwie 14-lenie przyjaciółki. Do młodzieży adresowany jest również najnowszy obraz Bernardo Bertolucciego "Ja i ty". Jego bohater izoluje się od rówieśników, ale poznając rodzinne tajemnice i przyrodnią siostrę narkomankę paradoksalnie nabiera odwagi, by stawić czoło światu.

Wśród konkursowych długich filmów aktorskich odnaleźć można propozycje nawet dla pięciolatków, a także sporo dla starszych nastolatków, ale najbogatsza wciąż pozostaje oferta dla widzów szkolnych. Przygody ciepłych i uroczych bohaterów norweskiego "Kacpra i Emmy" śledzić mogą już przedszkolaki, a nieco starszym uczniom tytułowy "Felix" (reż. Roberta Durant) pokaże jak wytrwale dążyć do realizacji swoich marzeń.

Podobną różnorodność można zauważyć także w konkursie filmów krótkometrażowych, tu jednak odwrotnie – przeważają filmy animowane, tworzone w różnych technikach i różnych zakątkach świata. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera pierwszego odcinka "Kacperiady" Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka, młodzi widzowie zobaczyć będą mogli również nagradzanego już "Ziegenorta" Tomasza Popakula, brytyjskie "Miejsce na miotle" czy francuską "Ropuchę i stonogę".

Krótkometrażowa fabuła produkcji indonezyjskiej "Bobby" zaprowadzi widzów do Indonezji, w której dzieci również marzą o wiernym psim przyjacielu. Łącznie na Festiwalu zaprezentowanych zostanie 10 zestawów krótkich filmów dla różnych grup wiekowych.

Cztery filmy tegorocznego programu połączył wspólny temat – piłka nożna. Jeden z nich, "Piękny horyzont" Stefana Jägera uhonorowany został Piłkarskimi Koziołkami i zaprezentowany zostanie obok filmów tej sekcji: "Uwierz" Davida Scheinmanna, "Jak lew" Samuela Collardeya i  pochodzącej z 1963 roku węgierskiej produkcji "Dwie połowy w piekle".

W ramach seansów Fundacji Ludzie dla Ludzi dwukrotnie pokazany zostanie film "Pozdrowienia od Mike’a" Marii Peters nawiązujący do działań tej organizacji, zmierzających do zmniejszania zachorowalności i umieralności na choroby nowotworowe.

Ponadto będzie okazja, w wielu wypadkach niepowtarzalna, by zobaczyć filmy, które nie trafią do szerokiej dystrybucji, pomimo swych walorów artystycznych i poznawczych. Wiele z tych ambitnych i wartościowych produkcji, które w interesujący sposób ukazują świat dzieci i młodzieży, pozwala również na przybliżenie młodej widowni innych kultur czy nieznanych im zjawisk społecznych. Pojawią się filmy zauważone już na innych festiwalach takich jak: Berlinale, Giffoni czy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Będą również polskie premiery.

OBIEKTY FESTIWALOWE

Multikino 51
ul. Królowej Jadwigi 51, 61-872 Poznań

CK Zamek, Sala Wielka, Nowe Kino Pałacowe
ul. Św. Marcin 80/82, 61 809 Poznań

Scena Wspólna. Teatr Łejery. Centrum Sztuki Dziecka
ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą, 61-659 Poznań


BILETY

Bilety są w sprzedaży od 13 listopada.
Bilet grupowy (dla 15 i więcej osób): 10 zł
Bilet indywidualny: 13 zł
Seanse w Nowym Kinie Pałacowym - 5 zł (bilet grupowy i indywidualny)

Karnety - wyłącznie dla widzów indywidualnych; nie dotyczą grup zorganizowanych.
Cena karnetu: 15 zł, promocyjna cena biletu do karnetu: 3 zł
Sprzedaż karnetów rozpocznie się 29 listopada.

Szczegółowe informacje www.alekino.com

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones