Filmy o Nowej Hucie w Nowej Hucie

Gazeta Wyborcza /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+o+Nowej+Hucie+w+Nowej+Hucie-30355
Jaki jest film Bronisława Cieślaka o Nowej Hucie? Jakie filmy o dzielnicy kręcą jej mieszkańcy? Będzie można się o tym przekonać w ostatni sierpniowy weekend w alei Róż. 25 sierpnia rusza 3. Nowohucki Maraton Filmowy.

Aleja Róż zamieni się w Strefę Kinową - z krzesłami dla widzów, wielkim ekranem i głośnikami. Na jedyny taki w Polsce przegląd filmów, poświęconych konkretnemu miejscu, zaprasza Agencja Promocyjna NH Style, gmina Kraków i kino Sfinks. Początek 25 sierpnia o godz. 19.

Dzień pierwszy to dokumenty o Nowej Hucie - te znane i te rzadko emitowane. Na pewno warto zobaczyć film Bronisława Cieślaka, czyli słynnego porucznika Borewicza, "O Nowej to Hucie" z 1974 roku. Opowieść urodzinowa o dzielnicy. Narratorem jest Cieślak. Warto zobaczyć miejsca, których w Hucie już nie ma (Empik na placu Centralnym), i te, które dziś wyglądają zupełnie inaczej - nowohuckie osiedla jeszcze nieszare. Cieślak rozmawia z nowohucianami - wywiady te są czasem propagandową prezentacją pierwszego w Polsce socrealistycznego miasta, a czasem mało składną opowieścią o tym, że w Hucie jest zwyczajnie i wcale nie tak świetnie. Kanał Kino Polska udostępnił film "Papieros od prezydenta" - jest to historia jednej z nowohuckich rodzin.

Na telebimie zaprezentuje się też orkiestra dęta dawnego kombinatu, a dziś spółki Mittal Steel Poland. Film o muzykach, którzy przez kilkadziesiąt lat grywali na hutniczych imprezach i jeździli na międzynarodowe festiwale orkiestr dętych, zrobili rok temu Jerzy Ridan i Jerzy Kowynia. Wtedy nie było jeszcze pewne, czy hutnicza orkiestra będzie istnieć. Muzycy wystąpią w alei Róż nie tylko na ekranie, zagrają też na scenie.

Niedziela, 27 sierpnia, to dzień nowohuckich sportowców. Będą bohaterami kilku filmów - pięściarze Stanisław Dragan i Władysław Kaim, piłkarz Marek Koźmiński... Tuż przed projekcją organizatorzy zapraszają na mecz bokserski Małopolska - Świętokrzyskie. Na ekranie dużo żużla - ta sekcja sportowa była najmocniejszą w KS Wanda; poza tym piłka nożna, nowohucka siatkówka, a nawet tenis.

Swoje filmy o Nowej Hucie pokażą również jej mieszkańcy. Będzie spory zestaw nowohuckich kronik filmowych realizowanych w kinie Sfinks i emitowanych co poniedziałek (można je także zobaczyć w Telewizji Kraków).

Ile filmów o Hucie jest w telewizyjnych archiwach? Ponad trzysta. To oznacza, że materiału na kolejne edycje Nowohuckiego Maratonu Filmowego wystarczy. Mają ich też sporo w swoich zbiorach prywatne stacje telewizyjne - ten o KS Hutnik wypożyczył na maraton Canal+.



Program 3. Nowohuckiego Maratonu Filmowego

piątek, 25 sierpnia 2006, od godz. 19
Dokumentem w Nową Hutę: "Budowałem Miasto" (reż. Bohdan Kosiński, 1972),
"O Nowej to Hucie" (reż. Bronisław Cieślak, 1974),
"Z marmuru i żelaza" (reż. Andrzej Soroczyński, 1997),
"Czas zatrzymany" (fotografie z wsi podkrakowskich - Grębałów, Mogiła, Lubocza, Czyżyny, Krzesławice - materiał Adama Gryczyńskiego),
"Droga zmian" (reż. Krzysztof Szafraniec i Jacek Malkiewicz, 2006),
"Papieros od prezydenta" (reż. Grzegorz Kwinta),
"Orkiestra dęta" (reż. Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia, 2006),

sobota, 26 sierpnia 2006, od godz. 19
Wyścig z Nowohuckimi Kronikami Filmowymi: trzy zestawy kronik - o Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta, Małopolskim Instytucie Kultury i kinie Sfinks.

niedziela, 27 sierpnia 2006, od godz. 19.30
Twarze nowohuckiego sportu: filmy o Alfredzie Kałuzińskim, Wacławie Golcu, Stanisławie Draganie, Marku Koźmińskim. Poza tym występy nowohuckich cheerleaderek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones