Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy w Ninatece

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+z+muzyk%C4%85+Krzysztofa+Komedy+w+Ninatece-130163
Na dobry początek października przygotowaliśmy przegląd filmów z muzyką Krzysztofa Komedy"Gdy spadają Anioły" Romana Polańskiego, "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana czy "Ambulans" Janusza Morgensterna to tylko niektóre tytuły, w których zabrzmi muzyka kompozytora. Jako dopełnienie cyklu zachęcamy do obejrzenia nieszablonowego, wciągającego dokumentu "Krzysztof Komeda. Muzyczne ścieżki życia" Claudii Buthenhoff-Duffy.


Dokument Claudii Buthenhoff-Duffy z 2009 roku pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości. Wśród polskich jazzmanów Komeda wyróżniał się nowoczesnością, stylem i odrzuceniem tradycyjnego jazzu – mówi Roman Polański. Jerzy Skolimowski, Roman Polański i Jorgen Leth opowiadają o ciekawych metodach pracy z kompozytorem, a Tomasz Stańko o fenomenie twórczości jazzmana. Komedę wspominają również jego żona i siostra. Wypowiedzi uzupełniają archiwalia – rozmowy z muzykiem, filmy pokazujące go przy pracy i zdjęcia.

Film "Gdy spadają Anioły" (1959) jest pracą dyplomową Romana Polańskiego. Kobieta pracująca w miejskiej toalecie wspomina młodość. Barwne obrazy życia na wsi, pierwszej miłości, ułanów przeplatają się z ponurym obrazem rzeczywistości. Sam Polański występuje w filmie w dwóch rolach: młodego żołnierza, który ginie od pocisku moździerzowego w czasie wojny oraz... jako staruszka, która zaczepia żołnierzy.

Udostępnimy również dwa krótkometrażowe: "Ambulans" (1961) Janusza Morgensterna i "Kraksę" (1963) Edwarda Etlera. Wstrząsający "Ambulans" rekonstruuje metody zabijania żydowskich dzieci podczas wojny. Podobno Krzysztof Komeda długo nie wiedział, jaka muzyka będzie odpowiednia dla tej krótkiej, ale porażającej historii. Morgenstern miał mu wtedy zanucić zapamiętaną z dzieciństwa, żydowską piosenkę, która stała się motywem filmu. "Kraksa" jest moralizatorską opowieścią o niefrasobliwej młodej parze.

"Polski western" – jak określili recenzenci film "Prawo i pięść" (1964) Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, rozgrywa się po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich. Sensacyjna treść filmu stanowi jedynie punkt wyjścia do ukazania głębszej myśli. Dla nas fabuła była pretekstem, a nie pamiętnikarskim i historycznie wiernym opisem pierwszych dni po wyzwoleniu na Ziemiach Zachodnich. Mówi się tutaj o uczciwości człowieka wobec siebie samego, niezależności od presji opinii i środowiska – tłumaczył Jerzy Hoffman.

Nasza ostatnia propozycja to odcinek specjalny niemieckiego programu telewizyjnego "Jazz – gehört und gesehen" gościnnie zrealizowany w Warszawie. Program pod tytułem "Jazz in Poland" prezentował dokonania najważniejszych wykonawców rodzimej sceny jazzowej. Oprócz Kwintetu Krzysztofa Komedy pojawiają się: Warsaw Stompers, Kwartet Namysłowskiego, Kwintet Andrzeja Trzaskowskiego, zespół Bossa Nova Combo oraz Kwartet Wróblewskiego. Koncerty wieńczy All Star Session, czyli wspólny finał ze wszystkimi wykonawcami oraz utworem Family Blues.

Zapraszamy 5 października do portalu Ninateka.pl!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones