ILUZJON: Podchodzimy do egzaminu niedojrzałości

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/ILUZJON%3A+Podchodzimy+do+egzaminu+niedojrza%C5%82o%C5%9Bci-60310
Maj to miesiąc matur, więc w tym miesiącu proponujemy Wam pokaz w Iluzjonie pod hasłem "Egzamin niedojrzałości". Możecie wybierać spośród świetnych obrazów o błędach młodości, dojrzewaniu, pierwszych przygodach erotycznych i innych sprawach ciekawszych niż matura.  

Ankietę, w której oddacie głos na konkretny tytuł, znajdziecie TUTAJ. Głosowanie potrwa do 15 maja. Na projekcję zwycięskiego filmu zapraszamy 21 maja o godz. 20.00.

"Wałkonie"
Federico Fellini nawet wałęsaniu się po pustej plaży potrafił nadać niesamowity odcień liryzmu. Atmosfera Wałkoni pewnie w dużej mierze przypomina tę z rodzinnego Rimini mistrza: znudzeni chłopcy poszukują wciąż nowych wrażeń, lecz nie odnajdują ich w swoim małym, nadmorskim miasteczku. "Wałkonie" powstały jeszcze zanim Fellini stworzył niezapomniane obrazy obfitych włoskich kształtów i masturbujących się w samochodzie chłopców. Mimo braku równie spektakularnych scen film równie głęboko zapada w pamięć.       

"Aniołowie o brudnych twarzach"
Na szczęście nie każdy ma za sobą takie dzieciństwo jak Rocky i Jerry, bohaterowie fenomenalnego filmu Michaela Curtiza z 1938 roku. Chłopcy dorastali razem w niebezpiecznych dzielnicach Nowego Jorku, jednak wybrali zupełnie inne drogi: jeden został księdzem, a drugi rozwijał swoją kryminalną karierę. Ich przyjaźń została wystawiona na ciężką próbę. Film wbrew pozorom nie stał się przestarzałą, umoralniającą ramotką – decyduje o tym nie tylko jego dynamiczna akcja, ale przede wszystkim diaboliczna twarz Rocky’ego-Jamesa Cagneya i Humphrey Bogart w roli prawnika.

"Na wschód od Edenu"
Uosabiający młodzieńczy bunt James Dean w biblijnej opowieści o dwóch braciach: Aron to rodzinny pupilek, a Cal – wyjątkowo nieszczęśliwy młody człowiek z mizernym rezultatem walczący o miłość swojego ojca. W swojej desperacji chłopak ucieknie się nawet do nielegalnych działań. W tle rodzinnej historii Elia Kazan przedstawia niespokojne czasy przed I wojną światową. Arcydzieło obowiązkowe.

"Mystic Pizza"
Może trudno w to dziś uwierzyć, ale Julia Roberts, kilka operacji plastycznych temu, była zwyczajną nastolatką. W filmie "Mystic Pizza" grała dziewczynę z sąsiedztwa pracującą w lokalnej pizzerii wraz ze swoją siostrą i koleżanką. Dziewczyny przeżywają swoje miłości, małe i większe problemy związane z pracą, studiami i chłopakami. Dziś podczas seansu "Mystic Pizza" uwagę zwracają ślubne suknie-bezy, tapirowane grzywki i marynarki A.D. 88…

"Koniec niewinności"
Konfrontacja marzeń z lat szczenięcych i twardej, dorosłej rzeczywistości zwykle wypada niewesoło. Tutaj spotkanie czterech przyjaciółek z dzieciństwa staje się okazją do wspomnień pewnego pamiętnego lata spędzonego w małym miasteczku. W efekcie otrzymujemy pogodną, choć nie nazbyt ckliwą komedię, z doborową obsadą: w "Końcu niewinności" zobaczymy m.in. Christinę Ricci, Demi Moore i Melanie Griffith.

"Ostatni seans filmowy"
Świetny film z 1971 roku ukazuje nam przygnębiający, monotonny krajobraz Teksasu lat 50.: dopiero co skończyła się wojna, zaraz rozpocznie się kolejny konflikt. W rodzinnym sennym miasteczku bohaterów niewiele się dzieje, więc ich życie kręci się wokół stałych elementów: kino, dziewczyny i koszykówka. Jeszcze przed ukończeniem szkoły Sonny i Duane zostaną postawieni przed trudnym egzaminem. Jedyne kino w ich miasteczku ma zostać zamknięte. Nieuchronnie zbliża się ostatni seans filmowy… Film Petera Bogdanovicha zdobył dwa Oscary za role drugoplanowe. Na ekranie także Jeff Bridges, Cybill Shepherd, Ellen Burstyn.

"Samotność długodystansowca"
Wybitny obraz spod znaku brytyjskich Młodych Gniewnych. To opowieść o osiemnastolatku, który trafia do poprawczaka. Chłopak, mistrz długich dystansów, wokół dostrzega fałsz zarówno wychowawców, jak i wychowanków. Lecz jego bunt przeciwko społecznemu porządkowi będzie w tym samym stopniu idealistyczny, co beznadziejny. Zestawienie wydarzeń z poprawczaka i rodzinnego życia chłopaka wciąż wywiera niesamowite wrażenie.

"Pokolenie"
Debiut Andrzeja Wajdy, przy którym pracowało wiele późniejszych znakomitości polskiego filmu: Roman Polański, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Janczar, Zbigniew Cybulski, Kazimierz Kutz. To coś więcej poprawna opowieść o walce młodych ludzi z hitlerowskim okupantem. Mimo ustępstw, jakie reżyser musiał poczynić wobec socjalistycznej władzy, udało mi się zrealizować ciekawy obraz młodych, czasem naiwnych idealistów.

"Narkomani"
Schatzberg świetnie pokazuje, jak w czasach szumnej młodości łatwo osunąć się na samo dno. Przedstawia nam przejmującą historię dziewczyny z prowincji, która przyjeżdża do Nowego Jorku. Przez mało wyrozumiałego chłopaka zostaje nakłoniona do aborcji. Jedyną bratnią duszę znajduje w Bobbym – dilerze i narkomanie. Nietrudno zgadnąć, że i ona szybko wpadnie w zgubny nałóg.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones