Kolejny irański reżyser, Jafar Panahi, aresztowany

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kolejny+ira%C5%84ski+re%C5%BCyser%2C+Jafar+Panahi%2C+aresztowany-147067
Kolejny irański reżyser, Jafar Panahi, aresztowany
źródło: Getty Images
autor: Franziska Krug
Jafar Panahi, laureat Złotego Lwa i Złotego Niedźwiedzia, został aresztowany przez irańskie władze. To już trzeci reżyser z Iranu, który trafił w ostatnich dniach do więzienia. W piątek zatrzymani zostali Mohammad Rasoulof i Mostafa Al-Ahmad. Twórcy zostali ukarani za wpisy w mediach społecznościowych nakłaniające irańskie siły bezpieczeństwa do złożenia broni podczas obywatelskich protestów.

Za co aresztowano Jafara Panahiego?



Na razie nie wiadomo, na jak długo zatrzymany został Jafar Panahi. Reżysera aresztowano po tym, jak udał się do prokuratory w towarzystwie prawników, by wstawić się za Rasoulofem i Al-Ahmadem. O sytuacji poinformował media producent Kaveh Farnam, który ujawnił też nowe szczegóły dotyczące ujęcia Rasoulofa. Okazuje się, że władze ogłosiły jego aresztowanie, zanim miało ono miejsce. 

GettyImages-463446676.jpg Getty Images © Andreas Rentz

Złoty Niedźwiedź Panahiego za film "Taxi-Teheran". Berlin, 2015 rok

Rasoulof i Al-Ahmad znajdują się obecnie w niesławnym więzieniu Evin, gdzie zazwyczaj przetrzymywani są więźniowie polityczni. Areszt twórców został potępiony m.in. przez festiwale w Cannes i Berlinie.

Mohammad Rasoulof i Mostafa Al-Ahmad - za co ich aresztowano?



Mohammad Rasoulof i Mostafa Al-Ahmad znaleźli się wśród co najmniej 70 irańskich filmowców, którzy podpisali tę samą petycję zawierającą m.in. hasztag #put_your_gun_down. Zareagowali oni w ten sposób na brutalne stłumienie protestów w Chuzestanie, których motywem przewodnim jest krytyka reakcji rządu na katastrofy naturalne, kontrowersyjne praktyki budowlane oraz korupcję. Demonstracje sprowokowało zawalenie się budynku w Abadanie. Zginęło wówczas co najmniej 41 osób.

Irańskim władzom nie podoba się też, że Rasoulof nakręcił niedawno dokument "Intentional Crime". Jego bohaterem jest pisarz i poeta Baktash Abtin, który w styczniu umarł w więzieniu Evin. Już podczas aresztowania miał on podupadać na zdrowiu. Rasoulof dowodzi w filmie, że to, co zrobiono z Abtinem, można uznać za morderstwo.

Kim jest Jafar Panahi?




Jafar Panahi to jeden z najbardziej cenionych i utytułowanych irańskich reżyserów. W jego filmografii są m.in. "Krąg" (2000), "To nie jest film" (2011), "Pardé" (2013), "Taxi-Teheran" (2015) i "Rok nieustającej burzy" (2021). Twórca był kilkakrotnie wyróżniany w Cannes. Jego "Taxi-Teheran" zdobył Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, a "Krąg" - Złotego Lwa w Wenecji.

Panahi przez lata miał problemy z irańskimi władzami ze względu na tematykę swoich filmów. W 2010 roku aresztowano go pod zarzutami tworzenia antyrządowej propagandy. Skazano go na 6 lat więzienia i objęto 20-letnim zakazem kręcenia filmów. Zrealizowany w 2011 roku utrzymany w formie wideo-dziennika "To nie jest film" został przemycony z kraju i pokazany na festiwalu w Cannes.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones