Mistrzowskie Dotknięcie - kolejny blok filmów 20. WMFF

Informacja nadesłana przez organizatora / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Mistrzowskie+Dotkni%C4%99cie+-+kolejny+blok+film%C3%B3w+20.+WMFF-18631
W programie 20. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego znalazł się też cykl obrazów zatytułowany "Mistrzowskie dotknięcie". Prezentuje on widzom niezwykłe, znakomite filmy niezwykłych, czasem dobrze już znanych reżyserów.

"Teraz" (A tout de suite), Francja 2004, 95 min.
reżyseria: Benoît Jacquot
Film miał premierę na festiwalu w Cannes 04 w sekcji Un certain regard. Benoît Jacquot uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów francuskich. W roli głównej Isild Le Besco (reżyserka filmu "Taryfa ulgowa", który znalazł się w konkursie).
Ona ma 19 lat i próbuje odnaleźć się w świecie. Rezygnuje z bezpiecznego życia i podąża za swym księciem, młodocianym przestępcą, który podczas napadu na bank zabił człowieka.

"Na tym świecie" (In This World), Wielka Brytania 2002, 90 min.
reżyseria: Michael Winterbottom
Berlin 03: Złoty Niedźwiedź, Nagroda Jury Ekumenicznego, BAFTA 04: najlepszy film nieanglojęzycznyFilm drogi, łączący w sobie doświadczenia licznych autentycznych uchodźców - odważnych, przedsiębiorczych ludzi poszukujących lepszego jutra, których losy często kończą się tragicznie.

"Historia Marii i Juliena" (L' Histoire de Marie et Julien), Francja 2003, 150 min.
reżyseria: Jacques Rivette
Emmanuelle Béart jako Marie i Jerzy Radziwiłowicz jako Julien.
Romantyczna opowieść o duchach i o bezgranicznej miłości. Posługując się elementami film noir, Rivette przeniknął do sedna gatunku horroru: niszczącego lęku przed tym, czego się nie zrobiło, tego co się nie wydarzyło - i oczywiście lęku przed śmiercią.

"Nazajutrz" (Másnap), Węgry 2004, 119 min.
reżyseria: Attila Janisch
Węgierski Tydzień Filmowy 04: Główna Nagroda, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor - Tibor Gáspár, najlepsza aktorka drugoplanowa - Kati Lázár; konkurs w Karlowych Warach 04
Film zrywa z tradycyjnym rozumieniem czasu, kolejności wydarzeń oraz miejsca akcji. Tajemnicza, niepokojąca atmosfera niczym ze snu.

"Niceland", Islandia 2004, 87 min.
reżyseria: Fridrik Thór Fridriksson
Słynny islandzki reżyser (nominowany do Oscara), przewodniczący Jury w tym roku. W roli głównej Martin Compston, dwudziestolatek, który był objawieniem w filmie Kena Loacha "Słodka szesnastka"
Ballada o miłości i różnicach między normalnością a szaleństwem.

"Zło" (Ondskan), Szwecja 2003, 114 min.
reżyseria: Mikael Hafström
Zdjęcia: Piotr Mokrosiński
Nominacja do Oscara 04, Nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego 04: najlepszy film, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia.
Film oparty na kontrowersyjnej autobiografii Jana Guillou z 1981 roku. Głównym bohaterem jest 16-letni Erik, w którego życiu istotną rolę odgrywa przemoc.

"Nasi" (Swoi), Rosja 2004, 100 min.
reżyseria: Dmitry Meskhiyev
Moskwa 04: Grand Prix - Złoty święty Jerzy, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor - Bogdan Stupka, Nagroda Krytyków Rosyjskich.
Rosyjski "Szeregowiec Ryan". Film przywraca do łask film wojenny, nadając mu nowy wymiar, a jednocześnie zachowując ogromne pokłady moralnej dwuznaczności.

"Villa Paranoia", Dania 04, 106 min.
reżyseria: Erik Clausen
Erik Clausen jest jednym z najwybitniejszych duńskich reżyserów filmowych. Zabawny film z nurtu post dogmy. Obraz współczesnej Danii: kraju materialnego bogactwa i moralnego ubóstwa.

"Żelary" (Želary), Czechy 03, 150 min.
reżyseria: Ondřej Trojan
Nominacja do Oscara 04, Czeskie Lwy 04 dla najlepszej aktorki - Anny Geislerovej oraz za najlepszy dźwięk. Reżyser był producentem czeskich przebojów filmowych "Musimy sobie pomagać", "Pupendo" czy "Horem padem", wyreżyserowanych przez Jana Hřebejka. "Żelary" to jego drugi film fabularny.
Poruszająca opowieść osadzona w odludnej wiosce górskiej, gdzie uczestniczka ruchu oporu ukrywa się przed hitlerowcami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones