Najlepsze seriale o duchach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+duchach.+Top+10+seriali%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-152011
Najlepsze seriale o duchach. Top 10 seriali, które warto obejrzeć
Zwykle nas straszą, czasami śmieszą. Są bohaterami najlepszych horrorów i równie dobrych komedii, a także tych najbardziej filozoficznych dramatów. Mowa oczywiście o duchach - choć produkcje z ich udziałem to powszechne zjawisko, spośród grupy powtarzalnych tytułów o nie do końca martwych, ale już nieżywych, można znaleźć udane produkcje. W tym rankingu postanowiliśmy skupić się właśnie na serialach o duchach.  

Swoje miejsce znajdą tu wspomniane horrory i komedie, ale także ostatnio wyjątkowo popularne seriale kryminalne i słynne antologie. Jeśli po lekturze wciąż mało będzie wam zjaw na ekranie, koniecznie sprawdźcie nasz ranking, w którym wybraliśmy najlepsze filmy o duchach. Fani magicznych stworów, oto zestawienia dla Was: najlepsze seriale o wampirach, najlepsze seriale o aniołach i najlepsze seriale o czarownicach.  


Wybieramy najlepsze seriale o duchach



Serial dystrybuowany przez platformę Netflix powstał na podstawie serii książek autorstwa Jonathana Strouda. "Lockwood i spółka" to historia niczym z horrorów. W alternatywnej rzeczywistości duchy od ponad pół wieku opuszczają zmarłe ciała i wałęsają się po świecie żywych. Ich obecność powstrzymuje cywilizacyjny rozwój, zwłaszcza że spotkanie z nimi kończy się śmiercią. Dorośli nie są w stanie wyczuć zagrożenia, ale dzieci posiadają tę umiejętność. Lucy Carlyle (Ruby Stokes) dołącza do agencji zajmującej się eliminowaniem duchów, prowadzonej przez dwóch braci. Młodzieżowy serial miał premierę w tym roku, ale pierwszy sezon okazał się jego ostatnim.


Serial "Duchy" opowiada historie paranormalnych zjawisk słowami ich świadków. Każdy odcinek to nowa historia dotycząca okoliczności przed kontaktem z duchami, samą chwilą spotkania i doświadczenia innych nadprzyrodzonych wydarzeń. Świadectwa osób, na oczach których rozegrał się horror, są przedzielane scenami odgrywającymi przebieg wydarzeń. "A Haunting" pokazało w telewizji jak robić ostatnio uwielbiane przez widownię produkcje true crime - tutaj w wydaniu pełnym domysłów i wiary w opowieść. Pierwsze odcinki wyemitowano jeszcze w 2005 roku, a sezon 11 zakończył się na początku ubiegłego.


Melinda Gordon (Jennifer Love Hewitt) od zawsze posiadała niezwykły dar komunikowania się ze zmarłymi. Już jako dorosła kobieta, właścicielka sklepu z antykami, pomaga zagubionym duchom trafić "na drugą stronę". Jej umiejętność przysparza jej wielu problemów, zwłaszcza wśród żywych, którzy niedowierzają wizjom widzianym przez Melindę. W obsadzie znaleźli się też Aisha Tyler, David Conrad i Camryn Manheim. Koprodukcja stacji CBS i ABC była emitowana przez pięć sezonów. Ostatni odcinek zadebiutował na ekranach w 2010 roku.


Bohaterami "Trup jak ja" jest grupa żniwiarzy, którzy na co dzień żyją na Ziemi i między ludźmi. Zanim dany człowiek umrze, bohaterowie zabierają się do działania - zabierają jego duszę i wyprawiają ją w podróż na tamten świat. Amerykański komediodramat tworzy unikalny klimat rzeczywistości pełnej nieumarłych, na który widzowie patrzą oczami osiemnastoletniej "George" Lass (Ellen Muth). Produkcja stworzona przez Bryana Fullera ("Amerykańscy Bogowie", "Hannibal", "Herosi") i kontynuowana przez jego następców przetrwała na antenie przez dwa sezony. W roku 2009 na rynek VOD trafił wieńczący opowieść film "Dead Like Me: Life After Death".


Trwający przez siedem sezonów serial "Medium" to kolejny przypadek, w którym główną bohaterką opowieści jest osoba z niezwykłą umiejętnością. Allison Dubois (Patricia Arquette) pracuje w stanowej prokuraturze, a objawiające się jej sny potrafią pomóc wymiarowi sprawiedliwości, aby cofnąć czas i wskazać prawdziwych sprawców zbrodni. Swoją misję musi godzić z życiem rodzinnym i własnym dobrem. Osoba, która ma możliwość kontaktować się ze zmarłymi, nie ma ani chwili wytchnienia. Połączenie paranoramlnych zjawisk i kryminalnego procedurala przyciągało przed ekrany w latach 2005-2011.


"Duchy" to zupełnie inne podejście do paranormalnych zjawisk na małym ekranie. Horror ustępuje miejsca komedii, a zamiast grozy serial pokazuje zabawne uroki mieszkania w jednym domu z jego zmarłymi właścicielami. Alison (Charlotte Ritchie) i Mike (Kiell Smith-Bynoe) zakupili posiadłość, którą chcą przekształcić na hotel, lecz obecność zjaw nie pomaga im w spokojnej realizacji swojego planu. Zabawne perypetie nowych i starych mieszkańców przetrwały w brytyjskiej telewizji do 2023 roku. Dwa lata wcześniej stworzono również amerykańską wersję serialu, "Ghosts", emitowaną przez stację CBS.


"Duchy z Enfield" to trzyodcinkowy brytyjski miniserial oparty na prawdziwej historii opisanej w książce badacza zdarzeń paranormalnych Guya Lyona Playfaira. Był on konsultantem w osobliwym przypadku Janet, dziewczynki z Londynu, która twierdziła, że doświadcza obecności duchów. Z czasem widzenia przytrafiały się także jej zrozpaczonej rodzinie. Na odsiecz przybyli najbardziej znani eksperci z całego świata. Jeśli informacje o tym przypadku brzmią znajomo, zapewne oglądaliście oparty na tych samych wydarzeniach film Jamesa Wana "Obecność 2". Brytyjską produkcję telewizyjną wyróżnia oddany klimat połowy lat 70. i obsada, w której znaleźli się m.in. Timothy Spall i Matthew Macfadyen.


Serial platformy Netflix "Nawiedzony dom na wzgórzu" opowiada o piątce rodzeństwa, które wychowało się w najsłynniejszym nawiedzonym domu w Ameryce. Teraz wszyscy są już dorośli i muszą zmierzyć się z samobójstwem swojej najmłodszej siostry, które zmusza ich do stawienia czoła duchom z przeszłości. Niektóre z nich czają się tylko w ich głowach, a niektóre mogą naprawdę ukrywać się gdzieś w zakamarkach owianego złą sławą domostwa na wzgórzu. Twórca Mike Flanagan - reżyser m.in. filmu "Doktor Sen" i serialu "Nawiedzony dwór w Bly" - potrafi zaadaptować powieść (w tym przypadku autorstwa Shirley Jackson) na wyjątkowo klimatyczny horror o duchach i historię rodziny dotkniętej przez tragedię. Tych odpornych na strach opowieść wciąga właśnie jak najlepsza książka.

Zwiastun serialu "Nawiedzony dom na wzgórzu"




Choć ekranowe przygody Sama i Deana Winchesterów szybko stały się nie tylko tygodniowym proceduralem o łowcach duchów, wampirów i innych fantastycznych stworzeń niczym z baśni braci Grimm, serial zyskał wierną widownię. "Supernatural" to historia, która manewrowała między meandrami scenariuszowych naiwności. Tytuł mógł zmienić się w produkt niepotrzebnie długi - i zapewne nie udało się przed tym uchronić w pełni. Jednak "Nie z tego świata" nadal jest w grupie produkcji uwielbianych przez swoją oddaną widownię, która nie chce zapomnieć o odcinkach swojego ulubionego serialu. Ostatnie odcinki z sezonu 15. wyemitowano na przełomie 2019 i 2020 roku.


Pierwsza seria odcinków antologii "American Horror Story" (później okraszona podtytułem " Murder House") to jeden z najbardziej zasłużonych projektów w historii kina grozy na małym ekranie. Twórcy "Glee" Ryan Murphy i Brad Falchuk stworzyli nieoczywistą opowieść dotyczącą rodziny Harmon, która przeprowadza się z Bostonu do Los Angeles. Ich życie, naznaczone wielkimi tragediami, zmieni się jeszcze bardziej, gdy zamieszkają w nowym domu. Historia budynku przyprawia o dreszcze nawet okolicznych mieszkańców. Tymczasem duchy dawnych właścicieli nigdy nie opuściły posesji i wciąż wałęsają się wśród żywych. Świetna obsada - m.in. Connie Britton, Dylan McDermott, Evan Peters, Taissa Farmiga, Denis O'Hare i Jessica Lange - i pomysłowość zespołu scenarzystów stworzyła serial wyjątkowy, który dał początek bijącej rekordy oglądalności serii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones