Panorama Niemiecka - 20. WMFF

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Panorama+Niemiecka+-+20.+WMFF-18652
Jak co roku w ramach Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego będzie można przyjrzeć się produkcjom naszych zachodnich sąsiadów. W programie "Panoramy Niemieckiej" znajdą się zarówno filmy nagradzane już na festiwalach jak i debiuty oraz etiudy studenckie.

OTWARCIE PANORAMY NIEMIECKIEJ:
"Edukatorzy" (Die fetten Jahre sind), Niemcy 2004, 126 min.
reżyseria: Hans Weingartner
Premiera w konkursie festiwalu w Cannes 04. W roli głównej Daniel Brühl ("Good Bye, Lenin")
Jan i Peter zostają "wychowawcami" - tajemniczymi postaciami, które w pokojowy sposób dają bogaczom do zrozumienia, że "ich dni dostatku są policzone".


MIRJAM KUBESCHA - FILMY W WARSZAWIE.
Reżyserka Mirjam Kubescha jest członkiem tegorocznego Jury Konkursu "Nowe filmy, Nowi reżyserzy"

"Ecce homo", Niemcy 2001, 50 min.
Film miał premierę na festiwalu w Cannes 01, w sekcji Quinzaine des Réalisateurs.
Dokument o znanej włoskiej grupie teatralnej.

"Germanija", Niemcy 2003, 48 min
Zdjęcia - Paweł Sobczyk.
Dzień z życia Marii - starej, pracującej w muzeum Greczynki. Jako młoda dziewczyna zakochała się w Axelu, niemieckim marynarzu. Wierząc w jego obietnice, wyruszyła za nim do Niemiec.

"W pudełkach" (Inside the Boxes), Niemcy 1997, 14 min.
Jej debiutancki film otrzymał nagrodę Niemieckiego Ministerstwa Filmowego, a premierę miał na festiwalu w Cannes w sekcji Cinéfondation.
Podczas wojny 6-letnia Irina wraz z matką zmuszone są do ucieczki. Dziewczynka straciła ojca, deportowanego przez żołnierzy. Jedyna pamiątka jaka jej po nim pozostała, to magiczne wieczne pióro, które zdecyduje o jej przyszłości.

"Siostry" (Schwestern), Niemcy 1999, 14 min.
Film otrzymał Niemiecką Nagrodę Filmową 2000 dla najlepszego filmu krótkometrażowego.
Marinę, podobnie jak wiele innych młodych kobiet w powojennych Niemczech, ciągnie do wibrującego w rytm swingu baru dla amerykańskich żołnierzy.



Pozostałe filmy PANORAMY NIEMIECKIEJ:

"Freakstars 3000", Niemcy 03, 75 min.
reżyseria: Christoph Schlingensief
Parodia programu "Idol" z udziałem kandydatów upośledzonych umysłowo. Że niby niepoprawna politycznie?

"Przyjaciel" (Fremder Freund), Niemcy 2003, 105 min.
reżyseria: Elmar Fischer
Niemiecka Nagroda za Debiut 03 - najlepszy film fabularny.
Plan ataku na World Trade Center powstał przy kuchennym stole w mieszkaniu studentów przy Marienstrasse w Hamburgu. Oni też byli zwykłymi studentami - mieli przyjaciół, dziewczyny.

"Głową w mur" (Gegen die Wand), Niemcy 2003, 120 min.
reżyseria: Fatih Akin
Berlin 04: Złoty Niedźwiedź i nagroda FIPRESCI; Niemiecka Nagroda Filmowa 04: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor - Birol Ünel, najlepsza aktorka - Sibel Kekilli.
Wściekłość i frustracja mieszkających w Niemczech Turków, rozdartych między wiernością ojczyźnie i chęcią zdobycia akceptacji w nowym kraju. I miłość niemożliwa.

"Berlin Blues" (Herr Lehmann), Niemcy 2003 (film bierze udział w Konkursie "Nowe filmy, Nowi reżyserzy"), 115 min.
reżyseria: Leander Haussman
Scenariusz, nagrodzony Niemiecką Nagrodą Filmową 04, powstał na podstawie kultowej w Niemczech powieści "Herr Lehmann" Svena Regenera. Nagrodzono też najlepszego aktora drugoplanowego - Detleva Bucka. Debiut fabularny Leandera Haussmanna "Słoneczna aleja" (WMFF 00) był wielkim sukcesem.
Szalone czasy w szalonym miejscu, on zaś był największym głupcem... Komedia melancholijna. Frank kończy trzydzieści lat. Tego samego dnia upada mur berliński. Zmienił się nie tylko jego świat, ale w ogóle cały świat.

"Opowieść o płaczącym wielbłądzie" (Ingen Numsil - Die Geschichte vom weinenden Kamel), Niemcy/Mongolia 2003, 91 min.
reżyseria: Byambasuren Davaa, Luigi Falorni
Niemieckie Nagrody Filmowe 03: Najlepszy film dokumentalny; Europejskie Nagrody Filmowe 03: Nominacja dla najlepszego dokumentu, Karlowe Wary 04: Nagroda Publiczności.
Jedna z największych kinematograficznych niespodzianek roku. Dokumentalny film o mongolskiej wielbłądzicy, która odrzuca swoje młode. Opowieść o utracie miłości i walce o jej odzyskanie. Mongolska nominacja do Oscara.

"Środek Europy" (Die Mitte), Niemcy 2004, 85 min.
reżyseria: Stanisław Mucha
Urodził się w Nowym Targu. Studiował aktorstwo w krakowskiej szkole dramatycznej. Pracował przy filmach Jerzego Skolimowskiego i Jerzego Łukaszewicza. Od 1995 roku realizuje filmy krótkie i dokumentalne. Duży sukces odniósł filmem "Absolut Warhola" (WMFF 2002).
Gdzie znajduje się geograficzny środek Europy? Kilkanaście miejscowości w promieniu ok. 2000 km przypisuje sobie zaszczyt bycia "właściwym środkiem".

"Musica Cubana - The Sons of Havana", Niemcy 2004, 90 min.
reżyseria: German Kral
Premiera na festiwalu w Wenecji 04. Występują: Pío Leiva (członek Buena Vista Social Club), Luis Frank, El Nene, Mayito, Osdalgia, gość specjalny: Chika-Chaka Girls; czołowi raperzy kubańscy: Felix, Joan en Edgar Telmary.
Wyprodukowany przez Wima Wendersa, autora słynnego "Buena Vista Social Club", film śledzi losy kilku młodych muzyków z Hawany. Dużo świetnej muzyki.

"Porządek musi być!" (Muxmäuschenstill), Niemcy 2004, 90 min.
reżyseria: Marcus Mittermeier
German Film Awards 04: Nagroda za montaż; Max Ophüls Festival: Nagroda publiczności, Główna Nagroda, Nagroda młodych, Nagroda za scenariusz.
Pseudodokument o człowieku, który postanawia zaprowadzić porządek na świecie. Koniec z przechodzeniem przez ulicę w miejscu niedozwolonym. Wielki sukces w niemieckich kinach.

"Sąsiadki" (Nachbarinnen), Niemcy 2003, 88 min.
reżyseria: Franziska Meletzky
W jednej z głównych ról Grażyna Szapołowska. Debiut młodej niemieckiej reżyserki z dwoma kobietami w rolach głównych.

"Schultze i blues" (Schultze Gets the Blues), Niemcy 2003, 110 min.
reżyseria: Michael Schorr
Nagroda specjalna jury za reżyserię na festiwalu w Wenecji 03, nominacja do odkrycia roku Europejskiej Nagrody Filmowej 03.
Były enerdowiec Schultze traci pracę w kopalni. Pozostaje mu tylko piwo, łowienie ryb i akordeon. Wszystko się zmienia kiedy usłyszy kreolską melodię zydeco w radio. Ciepła tragikomedia z Saksonii.

"Strach przed wystrzałem" (Schussangst), Niemcy 2003, 103 min.
reżyseria: Dito Tsintsadze
San Sebastian 03: Złota Muszla. Gruziński reżyser robiący filmy w Niemczech.
Poetycki thriller o młodym pacyfiście, który zbyt poważnie podchodzi do kwestii stawania w obronie dziewczyny. Innymi słowy, magiczny urok gruzińskiego filmowca pracującego w Niemczech.

"The Soul of a Man", Niemcy 2003, 100 min.
reżyseria: Wim Wenders
Część projektu "The Blues" Martina Scorsese. Premiera w Cannes 03.
Wim Wenders śledzi biografie swych ulubionych muzyków bluesowych w filmie, będącym częściowo dokumentem, częściowo jego osobistą pielgrzymką.

"Aktorski nałóg" (Die Spielwütigen), Niemcy 2003, 108 min.
reżyseria: Andres Veiel
Berlin 04: Panorama - Nagroda Publiczności. Reżyser był uczniem Krzysztofa Kieślowskiego. Za film "Black Box BRD" (MWFF 2002) został nagrodzony Felixem.
Niezwykle interesujący dokument, który przez siedem lat śledzi losy czwórki studentów aktorstwa.

"Miłość w myślach" (Was nützt die Liebe in Gedanken), Niemcy 2003, 90 min.
reżyseria: Achim von Borries
W głównych rolach dwie największe młode gwiazdy aktorskie w Niemczech: Daniel Brühl i August Diehl. Film miał premierę na festiwalu Sundance 04. Reżyser był współautorem scenariusza do filmu "Good bye, Lenin".
Prowokujący i uwodzicielski film, łączący pobudzającą zmysłowość i interesujące przemyśleniami.

"Następne pokolenie 2004", Niemcy 2004, 96 min.
Tegoroczny zestaw najlepszych filmów studenckich z Niemiec. Filmy fabularne, animowane, artystyczne. Zapowiedź nowych talentów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones