Pięć Smaków 2022: na widzów czeka blisko 40 seansów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Pi%C4%99%C4%87+Smak%C3%B3w+2022%3A+na+widz%C3%B3w+czeka+blisko+40+seans%C3%B3w-148154
Pięć Smaków 2022: na widzów czeka blisko 40 seansów
źródło: Materiał nadesłany

Pięć wyjątkowo mocnych festiwalowych sekcji: retrospektywa arcydzieł tajwańskiego mistrza Edwarda Yanga, kino hongkońskie z ostatnich 25 lat, wprawiające w dobry nastrój filmy japońskie, konkursowa sekcja Nowe Kino Azji oraz Asian Cinerama, czyli filmy mistrzów. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków zaprasza na kolejną edycję w formule hybrydowej. Stacjonarnie filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16-23 listopada, natomiast edycja online na piecsmakow.pl potrwa aż do 4 grudnia.


 
Po gorąco przyjętej przez widzów retrospektywie Wonga Kar Waia, Pięć Smaków zaprasza na kolejną filmową ucztę. Przegląd sześciu arcydzieł Edwarda Yanga, mistrza Tajwańskiej Nowej Fali, będzie okazją do skonfrontowania się z twórczością tego niezwykłego i trudnego do zaszufladkowania artysty. Jego filmy, portretujące zmieniający się krajobraz Tajpej, wywarły wielki wpływ na współczesne kino autorskie, ale nigdy wcześniej nie były pokazywane w polskich kinach, krążąc w nieoficjalnym obiegu na złej jakości kasetach wideo. Pokazy podczas 16. Pięciu Smaków odbędą się z kopii odrestaurowanych cyfrowo. W przeglądzie znajdą się: "Tego dnia na plaży", "Historia z Tajpej", "Terroryści", "Jasny dzień lata", "Konfucjańska konsternacja", "I raz, i dwa".

Nad retrospektywą Edwarda Yanga pracowaliśmy tak naprawdę od 6 lat, bo status praw autorskich większości z jego filmów jest skomplikowany. Czekaliśmy także na ukończenie procesu rekonstrukcji cyfrowej, która przywróciła filmom Yanga szlachetny blask. Był to dla nas zawsze jeden z najbardziej inspirujących i zachwycających twórców, a spotkanie z jego starannie realizowanymi filmami wpłynęło na naszą wrażliwość i poczucie estetyki. Pragnęliśmy zaprezentować twórczość Yanga w możliwie szeroki sposób, tak, by jak najpełniej wybrzmiało bogactwo jego miejskich opowieści. Jestem przekonany, że dla wielu widzów kino Yanga będzie porywającym odkryciem
– mówi Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

Nowe sekcje w programie




"Septet: Opowieść o Hongkongu", reż. Ann Hui, Sammo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Hark Tsui, Yuen Woo-ping

"Japan Feel-Good" to sekcja, która zaprasza do spowolnienia i zapomnienia o troskach. Znajdzie się w niej osiem filmów, których zadaniem jest zapewnienie widzom dobrego samopoczucia. Wśród nich warto zwrócić uwagę na:

- "Funky Forest", reż. Katsuhito Ishii, Hajime Ishimine, Shunichiro Miki, Japonia 2005, 150’ [kino + online]
- "Ito", reż. Satoko Yokohama, Japonia 2021, 116’ [kino + online]
- "Letnia opowieść", reż. Shuichi Okita, Japonia 2020, 138’ [kino + online]

Sekcja "Hongkong. Kino czasu przemian" to najlepsze filmy zrealizowane w Hongkongu po roku 1997, czyli po przekazaniu miasta pod administrację chińską. To zarówno emocjonujące kino gangsterskie, jak i skromne, błyskotliwe fabuły, skupiające się na rozedrganej codzienności tego niezwykłego miejsca. W programie m.in.:

- "Infernal Affairs: Piekielna gra", reż. Andrew Lau, Alan Mak, Hongkong 2002, 101’ [kino + online]
- "Motyl", reż. Yan Yan Mak, Hongkong 2004, 124’ [kino + online]
- "Septet: Opowieść o Hongkongu", reż. Ann Hui, Sammo Hung, Ringo Lam, Patrick Tam, Johnnie To, Hark Tsui, Yuen Woo-ping, Hongkong 2020, 113’ [tylko kino]

Nowe, śmiałe formy czy wielkie kino?



"Inwazja barbarzyńców", reż. Tan Chui Mui

Nowe Kino Azji to znana widzom sekcja konkursowa: jedenaście filmów, które składają się na barwną i wymowną panoramę kina azjatyckiego, zrealizowanych przez rozpoczynających kariery reżyserów, chwytających tętno przemian w poszczególnych krajach. Co warto zobaczyć?

- "Inwazja barbarzyńców", reż. Tan Chui Mui, Malezja 2021, 106’ [kino + online]
- "Niech żyje Leonora!", reż. Martika Ramirez Escobar, Filipiny 2022, 101’ [kino + online]
- "Wzorowy student Arnold", reż. Sorayos Prapapan, Tajlandia 2022, 83’[kino + online]

W filmach z sekcji "Asian Cinerama" na uwagę zasługuje poziom realizacji. Nie tylko ze względu na wysokie budżety, ale także dzięki mistrzowskim umiejętnościom twórców. Znajdują się tu dzieła, które podbiły serca azjatyckich widzów, notując świetne wyniki w kinach, oraz prace twórców, od lat zachwycających publiczność na światowych festiwalach. Wśród nich:

- "Za szybcy, za czuli", reż. Nawapol Thamrongrattanarit, Tajlandia 2022, 132’ [tylko kino]
- "24", reż. Royston Tan, Singapur 2021, 77’ [kino + online]
- "Uprowadzenie", reż. Pil Gam-sung, Korea Południowa 2021, 94’ [kino + online]

"Za szybcy, za czuli", reż. Nawapol Thamrongrattanarit

Szczegółowy program, bilety i karnety: www.piecsmakow.pl.

16. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków



16 listopada – 4 grudnia 2022, online

16 – 23 listopada 2022, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones