Pierwsza wyprawa do świata Narnii

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Pierwsza+wyprawa+do+%C5%9Bwiata+Narnii-22154
Jednym z wydarzeń 50-tych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie była pierwsza w Polsce prezentacja fragmentów największej filmowej produkcji nadchodzącej zimy – Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa, zrealizowanej przez studio Disneya oraz Walden Media. Oczekiwaną przez całe pokolenia ekranizację pierwszej części legendarnej serii autorstwa C.S.Lewisa reżyseruje Andrew Adamson – Nowozelandczyk, reżyser obu części Shreka. Wśród odtwórców ról dorosłych są znakomici aktorzy brytyjscy, teatralni i filmowi – Tilda Swinton, Ray Winston, Jim Broadbent i Rupert Everett. Do ról dziecięcych przeprowadzono casting, wyławiając młodych aktorów spośród dwóch tysięcy kandydatów. Poszukiwania trwały aż dwa lata. Ostatecznie do roli Łucji wybrano dziewięcioletnią debiutantkę, Georgie Henley. Skandar Keynes (13 lat) zagrał Edmunda, szesnastoletnia aktorka Anne Poplewell wcieliła się w postać Zuzanny, a William Moseley (17 lat) został filmowym Piotrem.
Uczestnicy sobotniego spotkania mieli okazję obejrzeć fragmenty filmu oraz imponujący rozmachem i rozbudzający apetyt zwiastun, a także zajrzeć za kulisy produkcji. Sami twórcy nie ukrywają, że projekt jest gigantyczny: To przedsięwzięcie o wiele większe, niż Władca pierścieni; największe w historii kina – mówił Howard Berger, twórca dekoracji i kostiumów. – W tamtej trylogii mieliśmy do czynienia z dwoma podstawowymi gatunkami fantastycznych istot – orkami i goblinami. Tutaj mieliśmy ich aż 23!
Podczas spotkania wydawnictwo Media Rodzina zaprezentowało nową, piękną edycję siedmioksięgu Lewisa, a szef wydawnictwa – Robert Gamble podkreślił z radością: "Z przedstawionych fragmentów filmu można wnioskować, że twórcy dochowali wierności idei Lewisa. To wspaniałe i wzruszające! Natomiast prof. Grzegorz Leszczyński (Uniwersytet Warszawski), który opowiadał o twórczości Lewisa i o jego filozofii, zwrócił uwagę na niesamowitą siłę „Opowieści z Narnii” oraz na bardzo istotny fakt, decydujący o uniwersalności przekazu tej historii: Lewis nigdy nie trywializował przedstawianych treści. Zapewne dzięki temu, choć twórczość pisarza często jest traktowana jako literatura dla dzieci, trafia z łatwością także do dorosłych.
Film na ekranach polskich kin od 6 stycznia 2006 roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones