Planete+ Doc Film Festival: Nagrody rozdane

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Planete%2B+Doc+Film+Festival%3A+Nagrody+rozdane-95836
Planete+ Doc Film Festival: Nagrody rozdane
W sobotę 18 maja 2013, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Kinotece, ogłoszeni zostali laureaci 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, który odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, 12-19 maja we Wrocławiu, a 17-19 maja w ramach "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" w 20 miastach Polski.



Międzynarodowe Jury w składzie: Dorota Kędzierzawska i Joonas Berghäll główną nagrodę 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro, ufundowane przez Mecenasa festiwalu Bank Millennium, przyznało obrazowi "Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga (twórcy filmu "David chce odlecieć", wyróżnionego w tym samym konkursie na festiwalu PLANETE+ DOC w 2010 roku). "Nie zapomnij mnie" to niezwykle subtelny, do bólu szczery i ściskający za gardło, piękny, mądry film, w którym – prowadzeni za rękę przez reżysera, krok po kroku, zbliżamy się do głównych bohaterów. Nieśpiesznie wchodzimy w ich świat i wstrzymujemy oddech przewidując nieuchronność wydarzeń – uzasadniło Jury. Wyróżnienie specjalne przyznano filmowi "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego – „emocjonalny i intensywny obraz jednego wydarzenia oglądanego z dwóch różnych perspektyw, który działa jak strzał w sam środek bramki”.

Międzynarodowe Jury w składzie: Eva Küpper, Frank Poulsen Piasecki oraz Łukasz Maciejewski NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla najlepszego filmu średniometrażowego, przyznało obrazowi "Prawa Matthew" Marca Schmidta. Film oczarował nas pełnym szacunku, ciepłym, ludzkim podejściem do tematu i przejmującą historią. Przez cały film patrzymy głównemu bohaterowi prosto w oczy, co daje nam brutalny, lecz zarazem rozbrajający obraz wewnętrznego życia skołatanego umysłu – uzasadniło Jury. Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: "Joanna" Anety Kopacz – za niesamowitą wrażliwość idealnie połączoną z przepięknymi, poetyckimi zdjęciami oraz "Kobiety z Hotelu Pasażer" Patricii Correi i Valentiny Mac-Pherson, który zaskoczył Jury pokazując, że nawet w najbardziej niespodziewanych miejscach można natrafić na czystą, niewinną i czarującą wiarę w miłość.

Jury w składzie: Artur Reinhart, Tomasz Wolski oraz Joanna Stankiewicz przyznało nagrodę dla twórcy najlepszego obrazu CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro, ufundowane przez firmę Canon Polska, filmowi "Elena" Petry Costy za niezwykłe pokazanie uczucia żalu i tęsknoty za pomocą plastycznych obrazów. Wyróżnienie specjalne otrzymał film "Ostatni etap" Cristiana Soto i Cataliny Vergary, doceniony przez Jury za wzruszający portret starości i konsekwentną formę obrazu

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI
i 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+, zdobyła "Scena zbrodni" Joshuy Oppenheimera, Anonymous i Christine Cynn, którego twórcy przekonują indonezyjskich zbrodniarzy, aby odegrali przed kamerą wydarzenia sprzed 50 lat. 

Jury w składzie: Michał Piróg, Katarzyna Guzek i Katarzyna Ugryn w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej GREEN CROSS WARSAW AWARD i 3000 euro, ufundowane przez Green Cross Poland, przyznało obrazowi "Ludzki wymiar" Andreasa M. Dalsgaarda, pokazującemu, że poprawa jakości życia, która rozpoczyna się od zmiany warunków, w jakich przebywamy na co dzień, inicjuje zmianę w sposobie myślenia o szerszych aspektach naszego wpływu na ekosystem. Jury wyraziło nadzieję, że stanie się on inspiracją do tworzenia zielonych miast nowej generacji. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi "Węglowa gorączka" Amy Miller za zwrócenie uwagi na globalny problem, jakim jest rynek offsetu, czyli mechanizm, który w założeniu miał pomóc w działaniach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych.


W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka Jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi "Gang z Gulabi" Nishthy Jain za inspirujący i poruszający obraz o ruchu kobiet z wiejskich obszarów południowych Indii, które mimo braku wykształcenia i wbrew tradycyjnym podziałom w społeczeństwie odważają się stawić czoło przemocy wobec kobiet i innym formom łamania praw człowieka. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne dokumentowi "Zawsze obcy" Margreth Olin za wnikliwe i pełne empatii spojrzenie na sytuację uchodźców i migrantów w Europie oraz za poruszenie odważnych pytań o własne społeczeństwo i jego wartości.

NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej otrzymał "Duch Piramidy" Andreasa Koefoeda. Jury w składzie: Andrzej Smolik, Ola Bilińska i Łukasz Kamiński doceniło obraz za brak dosłowności w podejściu do muzycznego tematu oraz jego organiczne, płynne zespolenie z pozostałymi wątkami filmu; za tworzenie historii, nie zaś opowiadanie historii zastanej; za pomieszanie porządków – muzyki, krajobrazu, przyrody, duchowości, i wielu innych, jeszcze subtelniejszych; oraz za wszechobecność nienachalnej metafizyki.

Jury w składzie: Anna Baumgart, Paulina Reiter oraz Łukasz Mojsak przyznało NAGRODĘ DOC ART i 1000 euro dla najlepszego filmu o sztuce filmowi "(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D" Billa Jonesa, Jeffa Simpsona i Bena Timletta. Film zwraca uwagę swoją oszałamiającą wizualnością, jednak, co istotne, nie jest tu ona celem samym w sobie, lecz wiąże się nierozerwalnie z filmową opowieścią oraz doskonale oddaje jej istotę – uzasadniło Jury. Wyróżnienie specjalne Jury przyznało filmowi "Francuski dziennik" Raymonda Depardona i Claudine Nougaret za opowieść o człowieku snutą językiem hipnotycznego wideo-kolażu, splatającego wielką historię z życiem osobistym i refleksją portretowanego twórcy. 

19 maja podczas oficjalnej gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu zostanie ogłoszony laureat przyznawanej już po raz drugi wrocławskiej nagrody 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – GRAND PRIX DOLNEGO ŚLĄSKA – NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO. Zwycięzcę nagrody i 3000 euro wyłoni, spośród 18 filmów startujących w konkursie głównym o Nagrodę Millennium, Jury w składzie: Kinga Wołoszyn-Świerk, Stanisław Bereś i Paweł Jarodzki.

Laureata NAGRODY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH i wsparcie SKSiL dla dystrybucji filmu w Polsce dla filmu wybranego przez widzów podczas "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" poznamy po zakończeniu "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" (17-19 maja).

17 maja w warszawskiej Kinotece wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA "FOCUS" dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatem został Jean-François André Clervoy – francuski inżynier i astronauta, weteran trzech wypraw w kosmos zorganizowanych przez NASA.
 
11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 9-18 maja 2014.Więcej o PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na www.planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc.


OTO LISTA NAGRODZONYCH:

Nagroda Millennium: "Nie zapomnij mnie" David Sieveking
Wyróżnienie: "Mundial. Gra o wszystko" Michał Bielawski

Nagroda Magicznej Godziny: "Prawa Matthew" Marc Schmidt
Wyróżnienia: "Joanna" Aneta Kopacz oraz "Kobiety z Hotelu Pasażer" Patricia Correa, Valentina Mac-Pherson

Canon Cinematography Award:
"Elena" Petra Costa
Wyróżnienie: "Ostatni etap" Cristian Soto, Catalina Vergara

Green Cross Warsaw Award: "Ludzki wymiar" Andreas M. Dalsgaard
Wyróżnienie: "Węglowa gorączka" Amy Miller

Nagroda Publiczności: "Scena zbrodni" Joshua Oppenheimer

Nagroda Amnesty International: "Gang z Gulabi" Nishtha Jain
Wyróżnienie: "Zawsze obcy" Margreth Olin

Nagroda Nos Chopina: "Duch Piramidy" Andreas Koefoed

Nagroda Doc Art: "(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D" Bill Jones, Jeff Simpson, Ben TimlettWyróżnienie: "Francuski dziennik" Raymond Depardon i Claudine Nougaret


Nagroda Miesięcznika "Focus" dla Największej Osobowości Festiwalu: Jean-François André Clervoy

Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego zostanie ogłoszona i przyznana 19 maja podczas oficjalnej gali zamknięcia wrocławskiej edycji festiwalu PLANETE+ DOC

Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych zostanie ogłoszona i przyznana po zakończeniu "weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC" (trwa do 19 maja)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones