Poruszające kino w maju w Zone Europa

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Poruszaj%C4%85ce+kino+w+maju+w+Zone+Europa-50868
W maju Zone Europa zaprasza na cykl filmów, których autorzy podejmują najtrudniejsze tematy. Wpływ wielkiej historii na losy jednostki, przyjaźń i zdrada, porażki emigrantów czy problem eutanazji to tylko kilka wątków poruszanych m.in. przez Bergmana, Angelopoulosa i Szabo.

1 maja pokażemy film Ingmara Bergmana "Twarzą w twarz", będący przejmującym studium samotności, narastającej frustracji i pogłębiającej się egzystencjalnej pustki. Dr Jenny Isaksson przeżywa kryzys małżeński. Chcąc oderwać się od codzienności, postanawia spędzić trochę czasu w domu rodzinnym. Niestety koszmary przeszłości i brak porozumienia z najbliższymi potęgują uczucie izolacji, a także narastającą depresję... Twarzą w twarz to jeden z najbardziej ascetycznych w formie filmów Bergmana. Wielką kreację stworzyła stała aktorka reżysera, Liv Ullmann.

"Kropla słońca" to epicka saga ukazująca dzieje żydowskiej rodziny Sonnenscheinów od połowy XIX wieku do czasów bardziej współczesnych, obejmujących lata panowania komunizmu na Węgrzech. Istvan Szabo buduje wiarygodną historię ludzi będących trybikami historii, złapanych w pułapki różnej maści ideologii. To jakby zogniskowane w soczewce dzieje Europy, doświadczenie wspólne wielu narodom i społeczeństwom. Obraz Szabo wyróżnia się tradycyjną, staranną narracją, łączącą elementy dramatu, filmu psychologicznego i komedii. Film, który zobaczymy 2 maja, nagrodzono trzema Europejskimi Nagrodami Filmowymi, trzema nagrodami Gennie, wyróżnieniem węgierskiej krytyki oraz nagrodą krytyki kanadyjskiej.

16 maja zapraszamy na "Pejzaż we mgle" to jeden z najbardziej znanych filmów mistrza greckiej kinematografii Theodorosa Angelopoulosa. Dwunastoletnia Voula i jej pięcioletni brat uciekają z domu, by odnaleźć ojca, który rzekomo mieszka w Niemczech. Zaczyna się wielotygodniowa wędrówka przez Grecję, podczas której bohaterowie spotykają na swojej drodze całą galerię postaci. Podróż dzieci jest w gruncie rzeczy ukazaniem procesu dojrzewania, podróżą w prawdziwe życie, symbolicznym przekroczeniem dzieciństwa. "Pejzaż we mgle" to obraz pesymistyczny, przesiąknięty wizualnym oniryzmem, atmosferą „świata wszędzie i nigdzie”.

"Mój przyjaciel zdrajca" to opowieść o przyjaźni dwóch Francuzów, których historia rozlicza z grzechów przeszłości. Kontrowersyjny, bolesny temat współpracy z niemieckim okupantem ukazany jest sugestywnie i realistycznie. Bohaterowie filmu są postaciami niejednoznacznymi, często uwikłanymi we własne słabości, o spaczonym wojną pojęciu dobra i zła oraz płynnych zasadach moralnych. Konkluzja wydaje się oczywista: wojna to dramat wszystkich, bez względu na zaangażowanie, wiek czy płeć. Film wyróżnia się zwartą akcją, precyzyjnie prowadzoną fabułą i znakomitym aktorstwem, szczególnie André Dussolliera, Valérie Kaprisky i Thierry’ego Frémonta. Obraz zobaczymy 22 maja.

"Księżyc na śniegu" w reżyserii Pilar Anguity-MacKay niezwykle subtelnie ukazuje zmaganie się rodziny z koszmarami przeszłości i jednocześnie porusza kontrowersyjny, obecnie coraz bardziej dyskutowany, problem eutanazji. Dwójka rodzeństwa wraca do domu po latach rozłąki, by pożegnać się z umierającą matką. Odżywają urazy a przeszłość okazuje się nadal bolesna. Czy wspólny weekend po latach stanie się szansą na rodzinny przełom? "Księżyc na śniegu" to rzadka okazja do kontaktu z kinematografią szwajcarską.

"Królowie", których zobaczymy 29 maja to przejmujący portret emigracji zarobkowej. Grupa Irlandczyków wyrusza na podbój Londynu. Chcą się wzbogacić, założyć rodziny, a potem wrócić do ojczyzny jako majętni „królowie”. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna, malując pesymistyczny obraz egzystencji emigranta, człowieka na marginesie społeczeństwa, wiecznie tęskniącego za ojczyzną, szukającego przez lata swojego miejsca w świecie. Film wyróżniono czterema irlandzkimi nagrodami IFTA.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones