Prezydent Ukrainy odznaczył Andrzeja Wajdę

PISF /
https://www.filmweb.pl/news/Prezydent+Ukrainy+odznaczy%C5%82+Andrzeja+Wajd%C4%99-42545
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wręczył wczoraj Andrzejowi Wajdzie medal Jarosława Mądrego. Wieczorem w Kijowie odbyła się uroczysta premiera filmu "Katyń". Uroczystość była częścią współorganizowanych i współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Dni Filmu Polskiego na Ukrainie.

- Widzę w tym filmie wielką historię niepodległości. Historię tysięcy Polaków, którzy nie utracili swego honoru oficerskiego i za niepodległość gotowi byli zapłacić najwyższą cenę. Tylko ktoś, kto zna swą historię, może wyznaczyć własną drogę do przyszłości - powiedział Wiktor Juszczenko podczas kijowskiej premiery filmu. Prezydent Ukrainy odczytał notatkę, którą szef NKWD Beria napisał do Stalina w marcu 1940. Beria proponował rozstrzelanie oficerów przetrzymywanych w obozach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi. Na podstawie tej notatki sformułowano później tajny rozkaz Biura Politycznego o egzekucji więźniów tych obozów. Wiktor Juszczenko odczytał także fragment dziennika majora Adama Solskiego, którego zapisy zostały wykorzystane w filmie "Katyń".

Andrzej Wajda, na cześć którego ukraińska publiczność wstała z miejsc, podkreślił, że prezentacja "Katynia" na Ukrainie nie byłaby możliwa bez wolności, którą cieszą się dziś Polacy i Ukraińcy. - Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję takiej chwili. Że pokażę swój film w miejscach, gdzie dokonano zbrodni katyńskiej i że wcześniej pokażę go w Moskwie - tam, skąd wychodziły rozkazy, nakazujące wykonanie tej zbrodni - powiedział. - Panie prezydencie Juszczenko! Wniosek, jaki można z tego wyciągnąć, jest jeden: należy długo żyć, bo czasem stają się rzeczy, których nigdy nie oczekiwaliśmy - podkreślił reżyser, nie kryjąc wzruszenia. Dzień przed kijowską premierą "Katynia" Andrzej Wajda odwiedził Charków, gdzie został zamordowany jego ojciec.

Na premierze "Katynia" w stolicy Ukrainy oprócz prezydenta Wiktora Juszczenki z małżonką Kateryną obecny był ukraiński minister spraw zagranicznych Wołodymyr Ohryzko, polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Wajdy. Na konferencję przybyło ponad stu dziennikarzy reprezentujących wszystkie najważniejsze ukraińskie media. Podczas konferencji Andriej Khalpakhchi - Ukraińska Fundacja Filmową i Agnieszka Odorowicz - Polski Instytut Sztuki Filmowej podpisali porozumienie o wzajemnej promocji filmów.

Pokazy "Katynia" odbywają się w ramach współorganizowanych i współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Dni Filmu Polskiego na Ukrainie. W programie przeglądu znalazły się obsypane nagrodami "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "U Pana Boga w ogródku" Jacka Bromskiego, "Korowód" Jerzego Stuhra, "Jasne błękitne okna" Bogusława Lindy, "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego i "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego. Wszystkie wymienione filmy otrzymały dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Oprócz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej współorganizatorami Dni Filmu Polskiego są Instytut Polski w Kijowie i Ukraińska Fundacja Filmowa przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones