Program dokumentalny w szkole Andrzeja Wajdy

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Program+dokumentalny+w+szkole+Andrzeja+Wajdy-44910
W Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy rozpoczęła się 2. sesja programu dla dokumentalistów, w ramach którego powstaje 6 półgodzinnych filmów o Niemczech, Polsce i Izraelu.
Rozpoczął się polski etap niezwykłego programu dla dokumentalistów z trzech państw o wyjątkowo skomplikowanej historii. Filmowcy z Polski, Niemiec i Izraela dostają szansę, by zrealizować filmy przełamujące stereotypy, wykraczające poza tradycyjne wzajemne relacje, a przy okazji uczestniczyć w wymianie, nie tylko kulturalnej, ale i profesjonalnej – poznają różne sposoby realizacji filmów. Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi zostaną otwarte nowe możliwości współpracy, a zrealizowane filmy ułatwią dialog międzykulturowy społeczeństw, których relacje nigdy nie były najłatwiejsze.
Trzy szkoły filmowe – Szkoła Andrzeja Wajdy z Warszawy, ifs internationale filmschule z Kolonii oraz Sam Spiegel Film & TV School z Jerozolimy, przy wsparciu Funduszu Filmowego Północnej Nadrenii-Westfalii, zaproponowały swoim studentom i absolwentom program dokumentalny pt. "Jerozolima, Warszawa, Kolonia. Dialog w trójkącie", składający się z trzech warsztatów (w Jerozolimie, Warszawie i Kolonii), których uczestnicy zrealizują półgodzinne filmy według własnych pomysłów. Każdy z uczestników kręci film za granicą, a z sześciu zrealizowanych obrazów zostaną wybrane trzy – po jednym z każdego kraju – aby utworzyć pełnometrażowy film dokumentalny. Polskimi uczestnikami programu są absolwenci Szkoły Wajdy: Paweł Ferdek i Lesław Dobrucki. Filmy będą rozwijane pod okiem doświadczonych filmowców i wykładowców. Są to: Andrzej Titkow, Dominik Wessely (Niemcy) oraz Yair Lev (Izrael). Podczas sesji warszawskiej specjalne wykłady poświęcone swojemu podejściu do kina, historii i roli filmowca w dzisiejszym świecie wygłoszą Andrzej Wajda i Marcel Łoziński.
Pierwszy warsztat w Jerozolimie (11-15 grudnia 2007) poświęcony był określeniu tematu opowieści, ustaleniu osobistego i twórczego charakteru danego pomysłu filmowego oraz krystalizacji języka opowieści. Zimą odbyła się dokumentacja, a od marca do lipca realizowane były zdjęcia do wszystkich filmów. Drugi warsztat (Warszawa, 29 lipca – 2 sierpnia) przeznaczony jest dla reżyserów i montażystów. Uczestnicy będą mieli szansę, by przedstawić pierwsze wersje montażowe filmów i przedyskutować je zarówno z opiekunami artystycznymi, jak i innymi uczestnikami programu. Ostatnia, trzecia sesja odbędzie się w listopadzie, w Kolonii. Premiera filmów zrealizowanych w ramach programu będzie mieć miejsce podczas Festiwalu w Berlinie.
Organizatorzy nie chcieli narzucać uczestnikom określonej tematyki; głównym założeniem była obserwacja zmian zachodzących we współczesnych społecznościach, ze szczególnym uwzględnieniem osobistego podejścia do innej kultury. Młodzież w Izraelu, Polsce i Niemczech staje przed zadaniem określenia swej tożsamości na nowo w kontekście przeszłości i przyszłości. Mimo że padły mury i granice, a komunizm stał się tylko mglistym wspomnieniem, dzielą nas inne mury, często nieuchwytne i niewidoczne. Zmiany społeczne, których jesteśmy świadkami, imigracja, emigracja, prowadzą do tworzenia społeczeństw wielokulturowych. Dynamiczne zmiany w świecie technologii i nauki tworzą nowe możliwości, ale wywołują też poczucie niepewności. Jaki będzie wpływ tych zmian na stosunki między ludźmi, na miłość, rodzinę, przyjaźń? Na podobne pytania mają odpowiadać filmy realizowane przez uczestników programu "Jerozolima, Warszawa, Kolonia. Dialog w trójkącie".
Program zorganizowany jest pod patronatem Fundacji Filmowej Nadrenii-Północnej Westfalii (Filmstiftung NRW), a jego partnerami, oprócz Szkoły Andrzeja Wajdy, są: Sam Spiegel Film and TV School z Jerozolimy oraz ifs Międzynarodowa Szkoła Filmowa z Kolonii. Wsparcie finansowe zapewniła też Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Polski w Izraelu oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones