Rusza VIII Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+VIII+Festiwal+Film%C3%B3w+Afryka%C5%84skich+AfryKamera+2013-94636
Uroczyście otworzymy VIII Festiwal Filmów Afrykańskich 10 kwietnia w Kinie Luna. Już jutro zapraszamy na dwa ciekawe wydarzenia towarzyszące: spotkanie z pisarzem Andrzejem Muszyńskim oraz blok filmowy OPOWIEŚCI PUSTYNNE w Staromiejskim Domu Kultury. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny!



AfryKamera, 9 kwietnia, wtorek:
•    Spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem książki "Południe". Zapraszamy o godz. 19:00 do Wrzenia Świata na ul. Gałczyńskiego 7. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wójcińska. Wstęp Wolny.

Andrzej Muszyński urodził się w 1984 roku. Jest pierwszym stypendystą Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Był wyróżniany wieloma nagrodami podróżniczymi, m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama.

"Południe" to pierwsza książka Muszyńskiego. Opowiadane przez niego historie dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród jego bohaterów znajdziemy afrykańskich dyktatorów, siejących śmierć Czerwonych Khmerów i ich ofiary, południowoamerykańskich rewolucjonistów i bandytów, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona, spadkobierców dawnych cywilizacji. Poznajemy też pasażerów pękającego w szwach azjatyckiego autobusu, arabskich gastarbajterów w Austrii i hałaśliwych handlarzy na afrykańskich bazarach. A wszystkie historie łączy jeden motyw – Południe.  Wszystkie też stanowią próbę odpowiedzi na pytania: gdzie zaczyna się Południe? Czy granicę wyznacza Linia Brandta? A może szukać jej należy całkiem gdzie indziej? Czy Południe to pojęcie geograficzne, polityczne, ekonomiczne? Czy to styl życia? Klimat? A może to stan umysłu, "beznadziejna i wykolejająca ucieczka w głąb, do serca świata, szukanie wyraźnie odczuwalnego i kojącego strach pulsu życia"?

•    Pokaz pozakonkursowego bloku krótkich dokumentów, z jednym wyjątkiem opowiadających o pustynnych terytoriach Sahary czyli OPOWIEŚCI PUSTYNNE. Zapraszamy o godz. 19:00 do Staromiejskiego Domu Kultury. Wstęp wolny.

 Filmy:

1."Men Choufouch", reż. Fatima Zahra El Fath, Szkocja, Maroko, 2012, 4 min.
Krótki dokument o tym, jak molestowanie seksualne w Maroku jest przykrą normą dnia codziennego.

2. "Nouakchott P.K.O.", reż. Warsztatowcy Africa Dynamo, Mauretania, 2012, 18 min.
Portret życia codziennego stolicy Mauretanii – Noaukchott, nakręcony w formie quasi-interlud. Mężczyźni i kobiety o różnym wieku i statusie społecznym przedstawiają się i opowiadają o sobie, tworząc obraz ich poetyki bytu. Film nakręcony w ramach warsztatów African Dynamo.
Festiwale, nagrody m.in. 2012: MF Clermont Ferrand, MFF Afryki, Azji i Ameryki w Milanie

3. "Wbrew przeciwnościom", reż. Kennedy Oryema, Uganda, 2012, 6 min.
10-letnia Esther Namilimu to bohaterka dnia codziennego: w tak młodym wieku obciążona jest opieką nad swoją ślepą i chorą na AIDS matką.

4. "Graffiti", reż. Anas El Gomati, Ibrahim El Mayet, Szkocja, Libia, 2012, 4 min.
Tuż po libijskiej rewolucji nowa wolność wyzwoliła pokłady ekspresji, w tym na murach budynków w stolicy kraju Tripoli.

5. "Al Khadra, poetka znad piasków", reż. Noe Mendelle, Szkocja, 2012, 26 min.
70-letnia Al Khadra to sławna poetka z ludu Sahrawi (mieszkańców Sahary Zachodniej, walczących o niepodległość od Maroka). Niepiśmienna, mieszka w owianej piaskami obozie uchodźcym al-Auin na samym środku algierskiej pustyni. Przekaz ustny nomadki jest wyrazistym opisem trzech dekad konfliktu o Saharę Zachodnią. Pomimo przeciwności i wątłego zdrowia wciąż dodaje otuchy i siły innym mieszkańcom obozu, a także wszystkim walczącym o wolność rodakom.

Będzie to pierwszy z serii pokazów filmowych zorganizowanych przez AfryKamerę oraz Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych SDK. W każdy wtorek kwietnia zapraszamy na pokazy filmów afrykańskich.

16.04 wyświetlimy film "Africa Is Back", dokument pokazujący najlepsze momenty z II Festiwalu Panafrykańskiego, który odbył się w Algierii w 2009 roku.

23.04 będzie można obejrzeć film, który zdobył Nagrodę Publiczności podczas zeszłorocznej edycji festiwalu AfryKamera – "Twórcy" w reż. Jacquesa de Villiers, Laury Gamie. Film opowiada historię muzyków z RPA, którzy poprzez swoją twórczość starają oswoić trudną rzeczywistość. Bohaterami są niezwykli artyści, niecodzienne historie oraz kraj, w którym spotykają się i mieszają różne kultury i języki. Jednocześnie w RPA odnotowuje się niemalże najwyższy odsetek morderstw i gwałtów na świecie. Przewodnikami po Południowej Afryce i jej multikulturowej rzeczywistości są performerzy z różnych światów muzycznych.

Szczegóły na stronie: www.afrykamera.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones