Zmarł legendarny reżyser filmów o zombie, George A. Romero

  • News
  • Deadline
W niedzielę w wieku 77 lat zmarł George A. Romero. Przyczyną śmierci był rak płuc.

GettyImages-90665724.jpg
Getty Images © Malcolm Taylor


Urodził się w Nowym Jorku w 1940 roku. Jego ojciec był artystą pracującym w reklamie. Romero już od dziecka interesował się filmem i kiedy skończył uniwersytet w Pittsburghu, założył firmę kręcącą reklamówki. Jednym z jego pierwszych filmowych zleceń był materiał nakręcony na potrzeby dziecięcego programu telewizyjnego "Mister Rogers' Neighborhood".

Przełom w jego karierze nastąpił pod koniec lat 60. Razem z dziewięcioma przyjaciółmi założył firmę producencką Ten Productions. I w 1968 za nieco ponad 100 tysięcy dolarów nakręcił "Noc żywych trupów". Film szybko zyskał status dzieła kultowego. Stał się przełomowym obrazem, który zdefiniował horrory o zombie na kolejne dziesięciolecia. Nakręcony dekadę później "Poranek żywych trupów" ugruntował jego pozycję jako ojca filmów o zombie. A przypieczętował ją ostatecznie "Dniem umarłych" w 1985 roku.

Romero ma na swoim koncie również inne ważne horrory: "Szaleńcy" i "Martin". Jednak światowa publiczność na zawsze związała go z opowieściami o zombie. Wrócił do nich na dobre na początku tego stulecia, kręcąc trzy kolejne tytuły z serii "żywych trupów". Planował też następny, pod roboczym tytułem "Road of the Dead", którego miał być producentem.

Informację o śmierci przekazał mediom jego menadżer, Chris Roe.

Zobacz też:

Strach przed rzeczywistością

Strach przed rzeczywistością

Romero szykuje film o zombie w stylu "Mad Maxa" i "Ben-Hura"

Romero szykuje film o zombie w stylu "Mad Maxa" i "Ben-Hura"

George Romero ekranizuje książkę o zombie

George Romero ekranizuje książkę o zombie

Romero szykuje trójwymiarowy remake "Głębokiej czerwieni"!