Antoni Bohdziewicz 

6,3
35 ocen pracy reżysera
Reżyser filmowy, wybitny pedagog. Po ukończeniu studiów technicznych na Politechnice Warszawskiej (1928) był spikerem radiowym, recenzentem filmowym, następnie jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej, studiował w Ecole Technique de la Photographie et Cinematographie w Paryżu (lata 1931-1935). We Francji zrealizował pierwsze krótkometrażowe filmy dokumentalne. Po powrocie do Polski współpracownik kroniki filmowej PAT, recenzent tygodnika "Pion". Dalsze krótkometrażowe filmy dokumentalne realizował w Spółdzielni Autorów Filmowych SAF. W 1939 r. rozpoczął pracę nad pierwszym filmem fab. "Zazdrość i medycyna", nieukończonym z powodu wybuchu wojny. Żołnierz Polski Podziemnej, kierował referatem foto-filmowym Wydz. Propagandy Mobilizacyjnej AK. ("Rój"). Od 1943 r. z Mieczysławem Chojnowskim prowadził laboratorium fotograficzne "Tres" w Warszawie, będące zakamuflowaną placówką konspiracyjną. Brał udział w powstaniu warszawskim, jako kierownik operatorów filmowych. Od 1945 r. pracował w PKF. W marcu 1945 był inicjatorem i wykładowcą Warsztatu Filmowego Młodych w Krakowie, następnie wykładowcą Kursu Przygotowania Filmowego w Krakowie (grudzień 1945-lipiec 1946). Od 1948 do 1966 kierownik Katedry Reżyserii PWSF w Łodzi. Był opiekunem artystycznym studenckich debiutów fab. reżyserem słuchowisk radiowych i spektakli Teatru TVP, kierownikiem artystycznym Zespołów Filmowych "Droga" (pierwotna nazwa "Po prostu") (1956-62) i "Tor" (1968-70), krytykiem filmowym i publicystą, działaczem klubów filmowych. W latach 1966-69 był wykładowcą w Institut National Superieur des Arts du Spectacle w Brukseli.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 września 1906

data śmierci: 20 października 1970

miejsce urodzenia: Wilno, Rosja, (obecnie Litwa)

W r. 1959 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł w Warszawie (Polska), został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Ukończył studia techniczne na Politechnice Warszawskiej w 1928r. oraz jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej studiował w Ecole Technique de la Photographie et Cinematographie w Paryżu w latach 1931-1935.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wie ktoś może, jakie filmy planował Zarzycki do realizacji w 1939, lecz prace nad nimi zostały przerwane z powodu wojny? Czy to mogły być "Szkice węglem", "Kalosze szczęścia", "Dziewczyna z dobrego domu"?

Kręcić zdjęcia do filmu 44 lata po swojej śmierci xD

"Zaczęło się od niedopuszczenia do rozpowszechniania przygotowanej do kin średniometrażowej agitki 2*2=4. Ten półgodzinny film stał się polem pierwszej potyczki o model powojennego kina, rozegranej pomiędzy stronnictwami wyłaniającymi się z rozbitego środowiska dawnego START-u. Wyrazicielem pierwszego, związanego z...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones