Barbara Wałkówna 

7,3
961 ocen gry aktorskiej
Barbara Wałkówna
Barbara Wałkówna to doświadczona aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz ceniony pracownik naukowy. W roku 1954 ukończyła krakowską PWST, w 1992r. zrobiła tam doktorat. Ponadto w 1981 ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim. Jest adiunktem w szkołach teatralnych w Łodzi i w Krakowie.

Pracę aktorki teatralnej rozpoczęła w 1954r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W roku 1956 przeszła do Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Od 1960 r. występowała w Teatrze im. Stefana Jaracza, a od 1970 w Teatrze Nowym w Łodzi. W latach 1986-90 była dyrektorem artystycznym Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Od r. 1990 ponownie jest aktorką łódzkiego Teatru im. Jaracza. Ponadto gościnnie występuje w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

W teatrze zagrała ok. 250 ról. Warto wymienić choć kilka z tak imponującego dorobku, np.: Smugoniową w "Uciekła mi przepióreczka", Helenę w "Miłości i gniewie", Vivię w "Profesji pani Warren", Pannę Młodą w "Weselu", Dulską w "Moralności Pani Dulskiej", Matkę w "Operetce", Nianię w "Wujaszku Wani", Rebekę w "Czarownicach z Salem", czy Zwiastuna w "Królu Edypie".

W filmie zadebiutowała jako Rzepowa w "Szkicach węglem". Grała też w "Kaloszach szczęścia", "Decyzjach", "Samotności we dwoje", "Chłopach", czy "Królowej Aniołów". W serialu "Klan" kreuje rolę matki doktora Tadeusza Koziełły. Znane spektakle Teatru Telewizji z jej udziałem to "Nadzieja", "Tydzień jak tydzień", "Chórzystka", "Jedna chwila", "Swoja" oraz "Audycje poetyckie". Ogółem ma na swoim koncie ok. 40 ról filmowych i telewizyjnych.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 stycznia 1933

data śmierci: 28 stycznia 2018

miejsce urodzenia: Świętochłowice, Polska

wzrost: 160 cm

mąż Józef Zbiróg (do 10.04.2009, jego śmierć), córka Justyna
W 1954 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (Polska), gdzie w 1992 roku zrobiła doktorat. W 1981 ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi (Polska).
W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji obchodów 110-lecia Teatru Jaracza w Łodzi.
Zmarła w Domu Aktora Weterana w Skolimowie - dzielnicy Konstancina-Jeziorny (Polska). Została pochowana na Cmentarzu Doły w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones