Ingmar Bergman

Ernst Ingmar Bergman

8,6
3 485 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Ingmar Bergman

Bergam wielkim reżyserem był! Tego nikomu tłumaczyć nie trzeba ale nawet największym zdarzają się wpadki. Żeby nie było że tylko rozpływamy się nad geniuszem jakim Waszym zdaniem jest jego najgorszy film?

użytkownik usunięty
DziurawaMarysia

Godzina wilka.

Oglądałem na kilka razy, prawdziwa katorga.

użytkownik usunięty
DziurawaMarysia

Jajo węża.

DziurawaMarysia

Mówienie o najgorszych filmach w tym przypadku mija się z celem, bo na 38 jakie widziałem jest zaledwie kilka, które oceniam na 7 (to najniższa moja ocena), tak więc nie znajduję ani jednego filmu, który mógłbym uznać za nieudany; przeciwnie, mam sporo 10/10 i wiele 9/10..chętnie zobaczę pozostałe, bo to mnie przekonuje, że jeszcze niejeden zakurzony bergmanowski diament można wygrzebać ze starych szuflad czasu...

Mr_mokrego_pampersa

Czyli technicznie najgorszym filmem byłby jeden z tych ocenionych na 7. W swoich ocenach sam mam podobną sytuację z Quentinem. Większość jego filmów oceniłem bardzo wysoko a najniższą ocenę (również 7/10) mają 2 filmy: "Jackie Brown" i "Death Proof". Tylko że takich "najgorszych" filmów to ja życzę wszystkim reżyserom.

DziurawaMarysia

No cóż, to ja nie cenię zbyt wysoko Kłętino, ale akurat Death Proof uważam za najlepszy film. Podobała mi się w nim narracja i nawet brutalne sceny mnie nie raziły, bo były uzasadnione. Nie znoszę natomiast u niego efekciarstwa i epatowania głupawą krwawą jatką jak w Kill Bill - takie coś to dla mnie typowe kino klasy B

Mr_mokrego_pampersa

Q.T. podałem tylko jako analogię dla wysokich ocen - u Ciebie Bergmana, u mnie Quentina.

Co do jego filmów to jest to chyba reżyser, którego albo się "kupuje" albo nie. Poza tym jak ktoś jest fanem kina Bergmana to ciężko żeby był fanem kina Tarantino, chyba tylko ja ich obu bardzo lubię, choć to skrajnie różne kino.

Jakie filmy Bergmana masz ocenione na 7/10 a jakie na pełną dychę?

DziurawaMarysia

Masz rację.

10/10
Czarodziejski flet
Szepty i krzyki
Persona
O tych paniach
Źródło
Wieczór kuglarzy

7/10
Letni sen
Jak w zwierciadle
Hańba
Rytuał
Jajo węża
Twarz Karin
Po próbie
Markisinnan de Sade

użytkownik usunięty
DziurawaMarysia

"Szepty i krzyki"

DziurawaMarysia

"Z życia marionetek"

DziurawaMarysia

Jajo węża. Zdecydowanie zwycięża.

killerbob

W moim subiektywnym odczuciu to również jest jego najsłabszy film. Już 3 osoby wskazały właśnie "Jajo węża".

DziurawaMarysia

trudny wybór - tyle tego jest

DziurawaMarysia

"Szepty i krzyki" lub "Jajo węża". Oba jak dla mnie najsłabsze.

DziurawaMarysia

"Siódma pieczęć". Sprawia wrażenie, jakby Bergman nie wiedział czy zrobić z tego dramat czy komedię. W sumie czuć tu, że jeszcze do niedawna robił komedie (vide "Uśmiech nocy"). Gdyby historię oczyścić z tych wszystkich humorystycznych wstawek, film byłby bardzo dobry, a tak niestety wypada słabo...

Nosferatu_99

Siódma Pieczęć jest świetna. Elementy lekko komediowe są ale jak najbardziej pasują do klimatu filmu.

DziurawaMarysia

Jajo węża.

DziurawaMarysia

"Pragnienie". Trochę niesprawiedliwe wymieniać ten tytuł jako najgorszy, bo to były dopiero początki kariery Bergmana. A z nowszych mam podobną sytuację jak ktoś wyżej, bo kilka tytułów mam ocenionych na 6 i trudno wskazać gorszy.

DziurawaMarysia

Milczenie

DziurawaMarysia

"O tych paniach" - zdecydowanie. Oglądając ten film w warszawskim Iluzjonie nie mogłem uwierzyć, że zrobił go Bergman. Zastrzegam, że nie widziałem kilku z pierwszych jego filmów, a te podobno też były słabsze od jego późniejszych dzieł.

DziurawaMarysia

Widziałem już 56 filmów Bergmana - do zobaczenia zostało mi 8 tytułów. Najgorsze według (moich) ocen: Stymulacja, Twarz Karin, Markisinnan de Sade, Ostatni i Bildmakarna.
Najgorsze (czy raczej najsłabsze w dorobku): Noc - moja przyszłość, Miasto portowe, Okręt do Indii, Kryzys, Deszcz pada na naszą miłość [czyli generalnie początki kariery].
PS. Ocena na to nie wskazuje, ale pewien film jest poza wszelką kategorią - z tego co pamiętam - najbardziej "wymęczył" mnie film "W obecności klowna", więc jakbym musiał już wskazać ten najgorszy - to padło by pewnie na ten film.

DziurawaMarysia

Nie widziałem jeszcze wszystkiego co nakręcił, ale z tych obejrzanych przeze mnie, to zdecydowanie "Jajo węża".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones