Kazimierz Rudzki 

8,3
6 999 ocen gry aktorskiej
Kazimierz Rudzki
Kazimierz Rudzki urodził się w 1911 roku. Był synem właściciela warszawskiej firmy płytowej oraz wydawnictwa nutowego. Najpierw poszedł za głosem rozsądku i ukończył z bardzo dobrym wynikiem studia ekonomiczne, do których mocno się przykładał. W 1935 roku uzyskał dyplom za pracę, która nosiła tytuł "Przemysł muzyczny w Polsce". Potem jednak zwyciężył u niego głos serca, został słuchaczem Instytutu Reduty. Następnie rozpoczął nowe studia, tym razem wybrał reżyserię i uczęszczał do Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Ukończył je w roku 1938. Podczas drugiej wojny światowej był żołnierzem kampanii wrześniowej. Pod Kuckiem został wzięty do niewoli, a później był osadzony w oflagu w Woldenbergu.

Mimo wielu przeżyć nie poddał się, został animatorem życia kulturalnego, reżyserował m. in. "Zemstę". Objawił wówczas dar łatwego nawiązywania kontaktu z publicznością, co w uprawianym przez niego zawodzie jest rzeczą niezmiernie ważną. Tę umiejętność rozwijał po wojnie, zdobywając miano najlepszego konferansjera polskiej sceny. Był artystą o własnym, niepowtarzalnym stylu. Sam pisał dla siebie teksty, był mistrzem improwizacji. Doskonale umiał wykorzystywać swój oryginalny wygląd: wysoki wzrost, podłużną i smutną twarz, wydatny nos i duże, wąskie usta. Bezbłędnie też wygrywał kontrast między powagą i precyzją w podawaniu tekstu a komiczną i błahą treścią wypowiedzi. Kazimierz Rudzki miał w swoim dorobku tylko dwadzieścia ról scenicznych. Mimo to był powszechnie znany, lubiany i ceniony przez innych. Popularność zawdzięczał swojej niezwykłej ruchliwości oraz temu, że był stale obecny na scenie i estradzie, a także w radiu i w teatrze. Z czasem jego pasją stała się działalność pedagogiczna, został prorektorem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST).

Na dużym ekranie podobnie jak i w teatrze Kazimierz Rudzki wystąpił dwadzieścia razy. Pierwsza jego rola kinowa była zarazem najlepszą. Znakomicie zagrał postać porucznika Turka w "Eroice" Andrzeja Munka. Ta rola weszła już na zawsze do historii polskiego filmu. Rudzki zawsze pozostawał sobą, w każdym wcieleniu. Można wręcz powiedzieć, że grał on po prostu siebie. Najlepiej czuł się w bezpośrednim kontakcie z widownią, którą ogromnie fascynował jego niezwykły smutek komika. Był po prostu mistrzem w odgrywaniu sztuk, które miały w sobie mnóstwo niedopowiedzeń i aluzji oraz posiadały drugie, nie zawsze komediowe dno. Teraz Kazimierza Rudzkiego chyba najbardziej znamy z serialu telewizyjnego pt. "Wojna domowa", W którym zagrał postać ojca, tradycjonalisty nie rozumiejącego problemów swojego dorastającego syna. Kazimierz Rudzki zmarł w 1976 roku w wieku 65 lat.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 6 stycznia 1911

data śmierci: 2 lutego 1976

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja, (obecnie Polska)

żona Wala Rudzka (do jego śmierci)
W roku 1963 został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za prace sceniczne, filmowe i estradowe.
W roku 1938 ukończył studia na Wydziale Reżyserskim PIST-u w Warszawie.
Zmarł w Warszawie (Polska), został tam pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jego barwa głosu, styl, szyk... coś wspaniałego! Jeden z moich ulubionych aktorów! Wątpię, żeby obecne "gwiazdy" przebiły kiedykolwiek starą gwardię

To i do tego ten specyficzny głos ze starych nagrań audio.

Kazimierz Rudzki był trochę podobny do Walta Disneya????

Kto oglądał dokument "Sen o Warszawie"?

Nigdy wcześniej nie dotarła do mnie jakakolwiek wiedza, iż - szanowany przeze mnie i wybitny aktor, profesor szkoły teatralnej - Kazimierz Rudzki sam się ustanowił osobistym wrogiem Niemena. Do końca swego życia ze szczerego serca robił muzykowi "pod górkę".
Wredny to był...

więcej

KTO GO NIE PAMIĘTA Z WIELU RÓL KOMEDIOWYCH "WOJNA DOMOWA" JEMU TEŻ ZAWDZIĘCZA SWÓJ SUKCES

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones