Leokadia Pancewiczowa 

Leokadia Klara Rzecznik

8,3
43 oceny gry aktorskiej
Leokadia Pancewiczowa
Wybitna aktorka teatralna. Zadebiutowała w 1906 roku rolą Kowalki w przedstawieniu "W noc lipcową". Debiut wypadł w czasie występów zespołu Wandy Jarczewskiej w Kijowie. Osiemnastoletnia wtedy aktorka wystąpiła pod nazwiskiem Klan (właściwe nazwisko jej pierwszego męża, Stanisława Pankiewicza). W latach 1904-1909 występowała w zespole Bolesławskigo, m. in. w Lublinie i Radomiu.
Wielki talent dramatyczny, posągowa uroda i postawa, mocny głos o pięknej barwie, uroda i wdzięk pozwoliły jej stać się w bardzo szybkim czasie uznaną aktorką. Jednak dopiero dziesięcioletni pobyt w Krakowie i praca w Teatrze im. J. Słowackiego pozwolił jej wykazać pełnię swych zawodowych możliwości. Dzięki rolom bohaterek w dramatach, m. in. Szekspira, Słowackiego i Wyspiańskiego, amantek, a także w repertuarze komediowym wybiła się na samo czoło zespołu krakowskiego. Była znakomitą recytatorką. W Krakowie zagrała ponad 50 ról. W 1923 roku, będąc u szczytu sławy, przeniosła się do Warszawy. Po ślubie z aktorem Jerzym Leszczyńskim występowała już jako Pancewicz-Leszczyńska. Wspólne występy z mężem na warszawskich scenach, w czołowych zwykle rolach, były nie lada gratką dla widzów i koneserów sztuki teatralnej. W stolicy aktorka nie tylko potwierdziła swoją pozycję, wybitnej, cenionej i lubianej aktorki, ale ją jeszcze umocniła. W tym też czasie nastąpił debiut aktorki na dużym ekranie. W 1927 roku wystąpiła w filmie "Mogiła nieznanego żołnierza" w roli Kseni.
Od 1937 roku była członkiem ZASP-u.
W czasie drugiej wojny światowej aktorka nie występowała. Po powstaniu warszawskim aktorka zamieszkała w Krakowie, gdzie po raz pierwszy po wojnie wystąpiła w Teatrze Kameralnym TUR.
W 1946 roku wróciła jednak do Warszawy i już na stałe związała się z Teatrem Polskim.
W 1951 roku otrzymała Nagrodę Państwową II stopnia za rolę Ogrodzkiej w "Grzechu" Żeromskiego w Teatrze Polskim w Warszawie.
W 1965 roku aktorka obchodziła jubileusz 58-lecia pracy artystycznej; w tym samym roku przeszła na emeryturę.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 listopada 1888

data śmierci: 26 grudnia 1974

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja, (obecnie Polska)

trzykrotnie zamężna: 1. Stanisław Pancewicz (od 1905), córka (ur. 1905); 2. Karol Haller de Hallenburg (od 1922, rozwód); 3. Jerzy Leszczyński (18.12.1924 - 09.07.1959, jego śmierć)
Zmarła w Warszawie, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim (Polska).
Jest siostrą aktorki Janiny Szreniawy.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones