Samuel Barber 

Samuel Osborne Barber

7,3
45 ocen muzyki
Samuel Barber
Muzyka Samuela Barbera, mistrzowsko skomponowana i zbudowana na romantycznych strukturach oraz wrażliwości sprawia, że jest liryczna, rytmicznie złożona i bogata harmonijnie. Urodzony 9 marca 1910 roku w West Chester w Pennsylvanii, Barber napisał swój pierwszy utwór mając 7 lat, zaś pierwszą operę próbował napisać w wieku 10 lat. Gdy miał lat 14 przystąpił do Instytutu Curtis gdzie uczył się śpiewać, grać na pianinie i tworzyć kompozycje. Później uczył się dyrygowania z Fritzem Reinerem.
W Curtis Barber poznał Giana Carlo Menottiego, z którym chciał dożywotnio utrzymywać wzajemne stosunki. Menotti napisał libretto do dwóch oper Barbera, "Vanessy" i "Hand of Bridge". Muzyka Barbera została doceniona przez tak renomowanych artystów, muzyków i dyrygentów jak Vladimira Horowitza, Johna Browninga, Marthe Graham, Arturo Toscaniniego, Dmitrija Mitropoulosa, Jennie Tourel czy Eleanor Steber.
Przy muzyce z opery "Antoniusz i Kleopatra" został otwarty Metropolitan Opera House w Centrum Lincolna w 1966 roku.
Barber był nominowany do licznych nagród. Otrzymał American Prix de Rome i dwa Pulitzery. Do jego najbardziej rozpoznawalnych kompozycji należy wspaniałe "Adagio na smyczki" wykorzystane m.in. w filmach (np. Pluton, Człowiek Słoń).
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 9 marca 1910

data śmierci: 23 stycznia 1981

miejsce urodzenia: West Chester, Pensylwania, USA

Miejsce śmierci: Nowy Jork, USA.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dzisiaj byłem w sklepię i w którymś momencie usłyszałem jakąś badziewną wersję techno tego cudownego utworu(Adagio for strings)... Wszędzie poznam te nuty, a to co usłyszałem nieźle mnie wkurzyło.
Jak można zmixować i spi*przyć coś tak świetnego? Nie rozumiem tego...
Ten utwór jest wybitny, a jakiekolwiek jego nowe...

więcej

Mimo, że muzykę stworzył do niewielkiej ilości filmów, to jednak jego (świetny) utwór 'Adagio for strings' (podobny trochę do 'Requiem' Mozarta) został wykorzystany m.in. w filmach 'Człowiek słoń ', 'Pluton'... Robi ogromne wrażenie.

W ilu filmach pojawił się ten utwór? Ale czy to ważne? Ten utwór wciąż porusza, a zwłaszcza w "Człowieku słoniu".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones