Stanisław Tym

Stanisław Aleksy Tym

8,3
9 617 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Stanisław Tym

Nie widzę w bazie FilmWeb, a zdecydowanie znaleźć się powinno.

parura

Z tego co pamiętam Rozmowy przy wycinaniu lasu jest spektaklem telewizyjnym a nie filmem i dlatego nie znalazł się w bazie danych.

christos_2

No cóż... nawet jeśli to spektakl (czy tzw. teatr telewizji), to w wykazie twórczości znaleźć się powinien, aby dopełnić informacje o dorobku artystycznym. W przeciwnym razie po co tworzyć stronę artysty - no chyba, że w tym wybiórczym profilu mają się znaleźć jedynie dzieła definitywnie uznane za "filmowe".
Z drugiej strony "Rozmowy..." ciężko jednoznacznie zakwalifikować, bo niby jest to konwencja dramatyczna (teatralna), ale z kolei w plenerze. Sposób kręcenia (momentami całkiem dynamiczny) też nie jest jednoznacznie wskazujący na tą lub na inną kategorię (jak to rozróżnić w ogóle?)

A zresztą w bazie są takie rzeczy, jak np. "Pożegnanie jesieni", "Rabbits" Lyncha (stylizowany na spektakl, filmowany statyczną kamerą z perspektywy widza), "Interview" Theo van Gogha (to przecież sztuka teatralna), czy sztandarowy w dorobku Szulkina "Ubu król".

Dodałbym osobiście te "Rozmowy...", ale znając moje szczęście do werów, trafię na jakiegoś cymbała, który odrzuci wszystko, co wykracza poza jego ciasne horyzonty.

użytkownik usunięty
parura

Cóż, możesz spróbować, a nuż się uda. Zgadzam się, że "Rozmowy..." powinny się znaleźć w bazie.

..chyba się nie powiodło umieszczenie w bazie filmów.. lipa
bo produkcja 10/10!!!!!!!

maszter

Szkoda, szkoda i jeszcze raz szkoda!

Spektakli nie ma w bazie i nie będzie bo to domena nie dość że TVP, to jeszcze nie po linii redakcji (przykładowo: Śmierć rotmistrza Pileckiego, Inka 1946 itp.), a za to są produkcje TVN czy Polsatu - takie szmiry jak Dlaczego ja?, Ukryta prawda itp. choć też nie są filmami.

parura

Oprócz wspomnianych wcześniej przykładów filmów-spektakli 'Dogville' Larsa
von Triera mógłby również uchodzić za widowisko teatralne. Spełnia przecież
wiele warunków formalnych, aby być za nie uznawanym. Można powiedzieć, że w
zasadzie tylko kanały dystrybucji oraz obsada aktorska tego obrazu stawiają
go w jednym szeregu z filmami fabularnymi.

Dlaczego na przykład "Rozmowy..." albo "Ciemno" Rębacza są jeszcze
przykładami teatru telewizji, a już "Big Bang" Kondratiuka tylko (aż?)
filmem?

Zastanawiam się, gdzie leży granica pomiędzy filmem a teatrem telewizji.
Czy jest jakikolwiek niepodważalny warunek, który musi zostać spełniony,
aby jednoznacznie przyszeregować dzieło jako film lub teatr telewizji?
Nawet jeśli granica się zaciera, a więc okazuje się umowna, to co taka
"umowa" powinna właściwie zawierać?

cedwa

Ja tez do konca nie jestem pewien jako jest roznica miedzy teatrem telewizji a filmem, ale jesli ogladam cos to potrafie czesto wyczuc ze to np teatr telewizji, duzo dialogow, miejsca akcji sie zmieniaja nie znacznie.

W kazdym badz razie, na FilmWebie mamy juz troche tych zakladek (meterialy do scenariusza itp), wiec kolejna zakladka jako teatr telewizji, napewno by nikomu nie zaszkodzila, a wrecz bylaby bardzo fajnym dodatkiem.

cedwa

Odnośnie Teatru Telewizji: znalazłem taki oto artykulik, który charakteryzuje pokrótce to zjawisko http://www.teatr.dlawas.com/tdw/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Ite mid=0
Być może rzuci to więcej światła na kwestie różnic pomiędzy tym rodzajem sztuki audiowizualnej a klasycznie pojmowanym filmem/kinem.
Pozdrawiam!

parura

Dodałbym też Jarmana Wittgenstein i Strauba Quei loro incontri.

parura

Tak, ja wiem, że minęły 4 lata, ale jak najbardziej popieram zdanie.

christos_2

Czy Rozmowy przy wycinaniu lasu są może dostępne na dvd ?
Tak samo poszukuję Balladę o ścinaniu drzewa w wersji dvd ale raczej nie wydano tego :(
Szkoda bo myślę że obie by się dobrze sprzedały, szczególnie jakby je sprzedawać w pakietach, coś jak Złota setka Teatru Telewizji - 5 przedstawień teatralnych za nie całe 100zł to okazja !

christos_2

A jak by nie było "sfilmowanym" w końcu, "Stawka większa niż życie" też była teatrem.

christos_2

Spektakl, nie spektakl; Jak by nie było, ukazało sie to dzieło na DVD, więc już z tego powodu można to zakwalifikować jako "film". Ale gówną przyczyną, dla której to powinno się było tu ukazać, jest JAKOŚĆ! Przecież to jest, kuxwa, GENIALNE! :o)

parura

Spektakle telewizyjne powinny być, bo w czym np. są gorsze od seriali. Niczym, są z reguły milion razy lepsze.

Bialy_Kruk

A i owszem, bardzo dobrze powiedziane!

parura

dokładnie właśnie po to wszedłem tu szukać tego spektaklu , dziwi mnie to czemu na filmwebie nie ma tego gatunku też ;/ ale wyżej wymieniony tytuł to absolutne 10/10 ! do tego Janusz Gajos ja od niedawna w sumie oglądam teatr tv :/ może jakieś tytuły godne polecenia ? :]

Andrju_juve

Przygody dobrego wojaka Szwejka ze Jerzym Stuhrem

Andrju_juve

usta micka jaggera
śmierć rotmistrza Pileckiego

Mógłbym też polecić w ciemno takie filmy, które były przełożeniem spektaklu na ekrany, jak "Don't drink the water (wersja z r 1994) Woody Allena, "Kłopotliwy Gość", czy "upierdliwiec" prod francuskiej, lub głośniejszy "Rozmowa z gwiazdą / Interview" (2007)

Moim skromnym zdaniem "Rzeź" Polańskiego też można nazwać spektaklem, ale jak widać do tego miana nominowane są filmy, które w określonym czasie zostały puszczone przez TVP. Śmiało nasze produkcje można by promować niczym Skandynawowie ichniejszą "dogmę 95", ba te produkcje nawet bywają nagradzane za granicą: http://www.filmweb.pl/news/Sukces+filmów+TVP+na+Festiwalu+Filmowym+w+Houston-347 78

Uważam, że redakcja filmwebu robi błąd usuwając stąd takie spektakle i wymierza tym samym kolejny policzek polskim aktorom, którzy zamiast mizdrzyć się w kiepskich serialach, zagrali świetne role. Przez takie decyzje tracimy dostęp do ważnej części ich kariery. Czyż nie???
Promujmy, co nasze :)

jupiler

Ta żenada trwa dalej. Niestety. Tak jak piszesz ważna część kariery aktorów idzie w zapomnienie przez cenzurę filmwebiu. Pewnie się tym sami brzydzą ale idą w zaparte. Jak poobrażane dzieci.

parura

i nigdy nie zobaczysz, bo jeszcze by wyszło o tych rybach, lesie i sadzie....., tak jak parę innych filmów

Geronimoo

zające tego przypilnują:-)

parura

Oficjalny gatunek «Rozmów ...» to spektakl telewizyjny, a ficjalny gatunek filmwebu to ... popirdułka. Z tego powodu, jeśli chodzi o polskie produkcje, to polecam portal film polski, gdzie znajdziemy wyczerpujące informacje o WSZYSTKICH filmach i spektaklach telewizyjnych, bez upierdliwych reklam na dodatek.

mak65

filmpolski.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones