Taika Waititi 

Taika David Waititi

8,2
15 271 ocen gry aktorskiej
Taika Waititi
Taika Waititi, znany również jako Taika Cohen, pochodzi z regionu Raukokore, położonego na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Jego ojciec jest Maorysem z obszaru plemiennego Te Whānau-ā-Apanui, a matka Żydówką rosyjskiego pochodzenia. Waititi często używa nazwiska swojej matki (Cohen) przy wielu pracach i projektach. Jego początkowe ambicje bycia malarzem lub nurkiem głębinowym zostały odsunięte na boczny tor w momencie, gdy jego licealny nauczyciel teatru otworzył mu oczy na aktorstwo. Waititi dorastał w Wellington, gdzie w 1996 roku ukończył Uniwersytet Victorii uzyskując dyplom z teatru i filmu.

W 2000 został nominowany do New Zeland Film Award dla najlepszego aktora po zagraniu studenta Alexa w niskobudżetowym filmie "Zapach trawki, smak wolności". W tym samym roku zaangażował się również w pracę nad obrazem "Zmienić skórę", gdzie grał mniejszą rolę współczesnego hipisa (reżyser Gillian Ashurst chwalił jego "prezencję i styl"), a także pojawił się jako striptizer w kilku epizodach serialu "Męski striptiz". Niczym prawdziwy człowiek renesansu Waititi zdobył również uznanie za swoje malarstwo, fotografię i pracę jako stand-upper. Po stworzeniu grupy "Humourbeasts" wraz z jego przyjacielem ze studiów, Jemaine'em Clementem, duet zdobył nagrodę komediową Billy T w 1999 roku. Kiedy występowali na Edinburgh Fringe Festival w 2002, Waititi pojawił się jednorazowo grając mniejszą rolę menadżera głównych postaci Clementa i Breta McKenzie w ich serialu "Flight of the Conchords". Zaraz po tym wystąpił również w komedii telewizyjnej "Pulp Comedy". Zmęczony rolami filmowanymi, które mu proponowano - co często zawężało się do odegrania komediowego epizodu - Waititi postanowił tworzyć własne historie, choć na tamten moment twierdził, że jego główny zajęciem było malarstwo. Zaczął zdobywać nagrody za komedie krótkometrażowe, które sam reżyserował i grał wyznaczone dla siebie role. Jednak dobra passa jako nagradzanego filmowca przypadła na rok 2003, wraz z "Two Cars, One Night". Czarno-biała krótkometrażówka przedstawiająca historię trójki dzieci, które czekają w autach na powrót rodziców, szybko stała się hitem na międzynarodowym festiwalu filmowym. Zdobyła ponad tuzin nagród, w tym na American Film Institute, a także za najlepszy film krótkometrażowy w słynnym trio niemieckich festiwali (Berlin, Oberhausen i Hamburg).

W 2005 "Two Cars, One Night" został nominowany do Nagrody Akademii Filmowej za najlepszy krótkometrażowy film aktorski. W tym samym roku Waititi utwierdził swój sukces krótkim "Tama Tū", przedstawiającym życie żołnierzy z Batalionu Maorysów podczas II wojny światowej. Obraz został wyświetlony na ponad 40 festiwalach. Produkcja zdobyła nagrody na 10 z nich, w tym w Sundance, Sztokholmie i Berlinie. W 2006 Waititi został laureatem nagrody New Zeland Arts Foundation "New Generation", a rok później wyreżyserował pierwszy z czterech odcinków serialu swoich bliskich przyjaciół - "Flight of the Conchords" (włącznie z ostatnim odcinkiem sezonu). W 2007 ukazał się pierwszy film pełnometrażowy w karierze Waititiego - "Orzeł kontra rekin" - komedia o dwóch samotnych wyrzutkach społeczeństwa i ich nieudolnych próbach znalezienia miłości. Główne role zagrali Loren Taylor oraz Jemaine Clement. "Orzeł kontra rekin" zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz na Amerykańskim Festiwalu Komediowym oraz nagrodę za najlepszy film na Newport Film Festival. W dzień przed premierą w Sundance w Stanach Zjednoczonych Waititi został okrzyknięty przez czasopismo Variety jako jeden z 10 reżyserów wartych obejrzenia. Na długo przed realizacją produkcji "Orzeł kontra rekin" twórca zaczął pisać scenariusz do obrazu "Boy". Opowieść z czasem nabierała bardziej komediowego charakteru, częściowo pod wpływem wspomnień Waititiego o dorastaniu oraz niektórych postaci i pomysłów wprowadzonych w "Two Cars, One Night". Film opowiada historię 11-letniego chłopca (James Rolleston), który obraca fantazje o swoim nieobecnym ojcu (granym przez samego Waititiego), który nieoczekiwanie pojawia się z powrotem w jego życiu.

Po zdobyciu pierwszego miejsca na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2010 roku, "Boy" otrzymał główną nagrodę w sekcji Generacja, jednej z pięciu podsekcji poświęconych nowym filmom (Generacja prezentuje "żywe kino skierowane do młodych odbiorców"). Był to także jeden z zaledwie 14 filmów, które trafiły do ​​sekcji "Światowe Kino" festiwalu Sundance oraz został podwójnie nagrodzony na Festiwalu Cinekid w 2010 roku w Amsterdamie. W ciągu czterech tygodni od wydania w Nowej Zelandii, "Boy" zarobił 4 miliony dolarów, wyprzedzając "Sione's Wedding" jako najlepsza komedia wydana na Zielonej Wyspie. Po kolejnych czterech tygodniach wyprzedził "The World's Fastest Indian" jako najbardziej udany film lokalny w historii kraju (nie uwzględniając inflacji). Następnie Waititi zebrał 100 000 dolarów w kampanii crowdfundingowej, mającej na celu rozszerzenie dystrybucji filmu "Boy" na teren Stanów Zjednoczonych. Podczas rozdania nagród Qantas Film and Television Awards w 2010 roku "Boy" zdobył trzykrotny tytuł, zyskując nagrody dla najlepszego reżysera, scenariusza i drugoplanowego aktora oraz dla najlepszego filmu. Obraz szybko dołączył do "Bad Taste" Petera Jacksona jako jeden z niewielu nowozelandzkich filmów fabularnych, w których reżyser również zajmuje czołową pozycję na ekranie. "Boy" zdobył też liczne nagrody za zdjęcia, montaż i muzykę.

W marcu 2010 roku Waititi otrzymał rolę u boku Ryana Reynoldsa jako pomocnik super bohatera w filmie "Green Lantern", wyreżyserowanym przez kolegę po fachu z Nowej Zelandii, Martina Campbella. Do tego momentu kariera Waititiego stała się serią podróży przez ocean. W ojczystym kraju występował wraz z członkami Naked Samoans w skeczu "Radiradira" oraz wyreżyserował pierwszy sezon w połowie improwizowanej komedii Madeleine Sami, "Super City". Mniej więcej w tym samym czasie Waititi zaczął reżyserować epizody (w tym pilota) krótkotrwałej serii amerykańskiej, inspirowanej sitcomem nominowanym do Bafty, "The Inbetweeners". Dodatkowo napisał i wyreżyserował pierwszy odcinek "Super City" dla amerykańskiej sieci ABC. W międzyczasie Waititi wciąż otrzymywał sporą ilość zaproszeń na amerykański festiwal Sundance. W 2012 roku wystąpił w komediowej krótkometrażówce "The Captain", a w 2013 odbyła się premiera jego kolejnego filmu "Co robimy w ukryciu". Stworzony we współpracy z przyjacielem Jemaine'em Clementem (dwójka odegrała również jedne z głównych ról), oparty na ich wcześniej wydanym krótkim filmie o tej samej tematyce (w 2006 roku) obraz został przedstawiony w formie dokumentu, opowiadając o perypetiach i życiu grupy wampirów we współczesnym Wellington. "Co robimy w ukryciu" zdobył świetne recenzje w Ameryce i Nowej Zelandii, a także sprzedał się na wielu innych kontynentach. 

W 2015 roku Waititi wyreżyserował nagrodzony film z piosenką charytatywną dla fanów "Team Ball Player Thing" i był częścią zespołu odpowiedzialnego za satyryczny serial Maori "Brown Eye". Pomagał również amerykańskim legendom animacji: Johnowi Muskerowi i Ronowi Clementowi ("Aladyn", "Mała syrenka") we wczesnych stadiach rozwoju animowanej produkcji Disneya, "Vaiana: Skarb oceanu" oraz prowadził kampanię na rzecz owego filmu, aby umożliwić zdubbingowanie go w języku Maori na długo, zanim stał się międzynarodowym hitem. Rok później Waititi stworzył kolejną produkcję, która odniosła międzynarodowy sukces - "Dzikie łowy", film oparty na powieści Barry'ego Crumpa "Wild Pork and Watercress". Jest to komedia o przygodach zbuntowanego nastolatka (Julian Dennison), który wraz ze zrzędliwym wujkiem (Sam Neill) przemierzają nowozelandzki busz. Obraz zadebiutował na Sundance w styczniu 2016 roku wraz z entuzjastycznymi recenzjami i owacją na stojąco dla Dennisona. Wydany w Nowej Zelandii dwa miesiące później, szybko pobił rekordy w dniu otwarcia i otwarcia weekendowego lokalnego filmu; w ciągu siedmiu tygodni wyprzedził "Boy", by stać się największym lokalnym hitem Aotearoa (nie licząc inflacji). Waititi otrzymał również nagrodę New Zeland Film Awards za najlepszy film, dla reżysera i za scenariusz. Kolejny projekt Waititiego w roli reżysera zyskał miano jego pierwszego wielkiego filmu studyjnego. "Thor: Ragnarok", trzecia część trylogii z gwiazdorskim super bohaterem Marvela, Thorem, miał swoją premierę w październiku 2017 roku, by w niesamowicie krótkim czasie stać się międzynarodowym przebojem i uzyskać wiele pochlebnych recenzji. James Dywer z Empire's twierdził, że "Ragnarok" zachował komiczną wrażliwość Waititiego i był "najodważniejszym, najzabawniejszym filmem, który Marvel dotychczas wyprodukował". 

W lutym 2017 działalność zawodowa i społeczna Waititiego została doceniona, gdy został Nowozelandczykiem Roku. Główny sędzia z komisji, Cameron Bennett powiedział o artyście: "Jego filmy przedstawiają wagę przynależności i wyzwań stojących przed młodzieżą żyjącą na marginesie społeczeństwa". W 2019 roku twórca wyreżyserował i zagrał Adolfa Hitlera w wojennym "Jojo Rabbit" - opowieści o chłopcu, członku młodzieżowej, nazistowskiej organizacji podczas II wojny światowej, który pomaga Żydówce. 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 sierpnia 1975

miejsce urodzenia: Wellington, Nowa Zelandia

wzrost: 184 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 14 innych nagród oraz 30 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Chelsea Winstanley (od 2011, rozwód), 2 córki: Te Kainga O'Te Hinekahu (ur. 20.05.2012) i Matewa Kiritapu (ur. 21.08.2015); 2. Rita Ora (od 08.2022)
Ukończył studia na Wydziale Aktorskim na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington (Nowa Zelandia).
W roku 2018 był członkiem jury na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (Włochy).
W 2019 roku wystąpił w teledysku "Main Attraction" Jeremy'ego Rennera.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

jest takie przyjemne do wymawiania! :) takie dźwięczne i przywodzi na myśl jakiegoś drinka z palemką :)

...czy tylko ja mogę patrzeć na niego i ślinić się godzinami? :D Co za mężczyzna! Z przyprószonymi siwizną włosami jest jeszcze bardziej hot :)

"Co robimy w ukryciu" to dzieło na miarę Monty Pythona.

w "What We Do in the Shadows".

Ponoć chłopina negocjuje reżyserię Thora: Ragnarok po tym, jak pokonał w przedbiegach Fleischera. ;) To by było dla niego coś!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones