Spider-Man: Homecoming (2017)
Jon Watts
Artur Tyszkiewicz
Tom Holland
Michael Keaton

Welcome to my world, world of Peter Parker!

"Spider-Man: Homecoming" przełamuje schematy i robi to w widowiskowym, niespodziewanym dla mnie stylu. Peter Parker (Tom Holland) po prostu tym "człowiekiem pająkiem"  już w tej produkcji
Niesforny fotoreporter amator pracujący nieco dla "Daily Bugle" lub jako młodziak z "Midtown Highschool" w Nowym Jorku to obraz Petera Parkera znanego z pierwowzorów komiksowych lub z ich późniejszych kinowych adaptacji i seriali animowanych. Filmowa rzeczywistość do tej pory zaszczyciła nas dwiema "pajęczymi" seriami, w których za każdym razem mieliśmy innego Parkera, bohatera obdarzonego dodatkowym genomem pająka. Począwszy od świetnej pierwszej trylogii z Tobeyem Maguire'em, w której swoje ekranowe początki miał "człowiek pająk" – czyli tzw. próba "z czym to się je", a skończywszy na nieco rozrywkowej i nieco bardziej luźnej duologii: "The Amazing Spiderman" z Andrew Garfield, otrzymywaliśmy produkcje, w których wraz z zachowaniem klasycznego konceptu fabularnego przedstawiano nieco inną historię Petera Parkera – jego drogę do bycia superbohaterem. W przypadku pięciu poprzednich filmów o Spider-Manie, które wypadły naprawdę bardzo dobrze, można doszukiwać się próby odnalezienia Świętego Graala dla sylwetki Spider-Mana, tzw. złotego środka, czyli wykreowania dzieła idealnego i najbardziej przystępnego.

Warto zwrócić uwagę, iż każdy nowy cykl o pajęczym herosie to nowy styl, to nowa idea, nowe postacie i nowe plany. W ten sposób przyzwyczaja się fanów do ciągłych zmian i wymusza uzbrojenie się w nadludzką cierpliwość, bo kto wie, czy kolejny etap z nowym, ale i jednocześnie starym Peterem Parkerem będzie ostatnim, określanym mianem najlepszym w historii filmem o Spider-Manie, a może i nawet o superbohaterze w ogóle? Czy "Spider-Man: Homecoming" zasłużył sobie na miano "debeściaka" i absolutu, który kto wie, czy nie skończy się na więcej niż dwóch lub trzech filmach?

Wszystkie hollywoodzkie obrazy, w których przedstawiano postać Spider-Mana, do tej pory robiły to od zaprezentowania dnia, w którym ot tak zwyczajny przeciętniak, jakby wybrany spośród tłumu milionów innych nowojorczyków, nie ważne czy to student czy fotoreporter, nagle w wyniku ukąszenia genetycznie zmodyfikowanego superpająka staje się człowiekiem o nadludzkich zdolnościach, którego życie zmienia się diametralnie z dnia na dzień. "Spider-Man: Homecoming" przełamuje te schematy i robi to w widowiskowym, niespodziewanym dla mnie stylu. Peter Parker (Tom Holland) po prostu tym "człowiekiem pająkiem" już w tej produkcji zwyczajnie jest i to od momentu tuż przed "Captain America: Civil War". Pierwsze kilka minut najnowszej produkcji o sympatycznym 15-letnim "człowieku pająku" swym pomysłem kupiło chyba największe marudy i sceptyków spośród sceptyków. Parker dzięki własnej kamerce zaczyna kręcić materiał video, taki swoisty "found footage". Początkowo wygląda to w miarę normalnie. Luzacki, oldschoolowy rudzielec siedzi w luksusowym pojeździe i nagrywa otaczający go, mijany przez auto krajobraz. Nie brakuje przy tym komentarzy Petera, w których to młodziak wyraźnie ekscytuje się na myśl o tym z kim przyjdzie mu się spotkać. Przez obiektyw kamery przemyka mu twarz szofera limuzyny: Happy’ego Hogana (Jon Favreau), którego od razu możemy rozpoznać. To pomocna dłoń ekscentrycznego miliardera i świetnego inżyniera: Tony’ego Starka (Robert Downey Jr.), do którego pokrótce kierują nas niewyraźne, przeskakujące ujęcia z kamerki młodziaka. Peter wreszcie osiąga swój cel podróży. Spotkanie ze swoim idolem staje się pozytywnym ale i paraliżującym dla niego przeżyciem. Nie dość, że Stark dostrzegł fenomenalne "pajęcze" zdolności Parkera, to podarował mu posrebrzany, gruby neseser, w którym znajdował się specjalnie przeznaczony dla niego: zaawansowany technologicznie, obdarzony świadomym interfejsem strój. Tuż po jego założeniu, siateczkowy materiał dopasowuje się do ciała nastolatka, nadając mu w ten sposób elastyczność, wytrzymałość i właściwy krój. I tu robi się najciekawiej, gdyż ujęcia z ,"Captain America – Civil War" z udziałem "Spider-Mana", niespodziewanie przedstawiane są z perspektywy Petera i to w niniejszej współprodukcji Marvel Studios i SONY, co można z kolei traktować jako krótki spin-off i jednocześnie przedłużenie zdarzeń po konflikcie "Civil War". Ostatnie poprawki pierwszego stroju od Starka i Peter rusza do akcji. Fascynacja, od której chłopak prawie eksplodował w końcu znajduje ujście. "Siusiumajtek" zostaje wezwany przez Iron Mana. Jeden skok, przechwycenie siecią tarczy Kapitana Ameryki (Chris Evans), namieszanie w jego Teamie i "Spidey" momentalnie realizuje te swoje upragnione 5 minut. Szaleńczy entuzjazm oraz wciąż wypływająca energia Parkera po wykonanym zadaniu i te jego cudowne słowa w stylu:"Hey dude! It’so awesome!" sprawiają, że stawia go to jako bohatera, z którego tryska wręcz naturalna radość, czysta satysfakcja z wykonanego zadania, satysfakcja z włożonego wkładu, z bycia herosem. To nie drażni lecz po prostu cieszy, bo do tej pory każdej poprzedniej wizji Spider-Mana lub innemu bohaterowi towarzyszył jakiś patos, powaga skupienie, bez krzty większego uśmiechu i radości podczas dokonywania czegoś wielkiego. W ten sposób ,"Spider-Man: Homecoming" przełamuje Tabu i narzucone koncepty wiecznie skupionego i obciążonego oddaniem się posłudze ku dobru obywateli herosa. Ten film stwarza okazję by nazwać Parkera: Deadpoolem rzucającym pajęczymi sieciami, którego jakoś doprowadziło się do porządku.

Oprócz wyżej wspomnianej przeze mnie naturalności, produkcji "Spider-Man: Homecoming" towarzyszy zwyczajny, lekki i to bez żadnego wymuszenia humor, który na tle jej całości staje się spoiwem łączącym w sposób fenomenalny: efekty graficzne, zwłaszcza te ukazujące fikuśny, akrobatyczny sposób poruszania się Spider-Mana podczas testowania stroju między wieżowcami Nowego Jorku i w trakcie walk z Sępem (Michael Keaton), z fabułą i poszczególnymi sylwetkami. Młodzieńcza ciekawość i zachwyt ze wspólnych dokonań – czyli najzwyklejsze w świecie gagi Neda (Jacob Batalon) i jego kumpla Petera Parkera (Tom Holland) , a m.in. ten o niedokończonej budowie "Gwiazdy Śmierci" z klocków LEGO urzeka, bawi i nasyca zmysły widza satysfakcją i radością. Peter i jego kompan to typowe "nerdy", z tym, że Peter trzyma w tajemnicy pewien sekret, który w dość nieoczekiwany i śmieszny sposób zostaje ujawniony. Bezszelestne skradanie się do pokoju, wejście przez lekko podniesione okno, kilka pajęczych ruchów po suficie, przymknięcie drzwi i opadnięcie na podłogę. To nic tak naprawdę nie daje, gdy w pobliżu czai się Ned (Jacob Batalon). Tego jak bardzo zaskoczony był Ned, nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Kolega Petera wystrzeliwuje jak z procy i to z serią pytań i niekończącym wyrażaniem swej ekscytacji. "You are Spider – Man from Youtube!" czy "Are you Avenger?" to przykłady wypowiedzi Neda, które oczarowały mnie zupełnie. Uwierzcie mi, od tego momentu "rogal" z mojej twarzy już nie zniknie. Zaczyna się wspaniała przygoda Petera, zaczyna się cały jego świat. "Spider-Man: Homecoming" nie jest kolejnym obrazem o "człowieku pająku" lecz jest filmem o zwyczajnym młodziaku, który do roli prawdziwego herosa musi nabrać doświadczenia.

Kreacja antagonisty "Spider-Mana" wyszła brawurowo. Nie ma się co oszukiwać, Michael Keaton w roli Vulture'a sprostał moim oczekiwaniom. Zagrał łotra, który po Inwazji Chitauri na Nowy Jork był jeszcze zwykłym budowlańcem i pracownikiem kontraktowym, zbierającym "kosmiczne śmieci" pozostawione przez rasę podłych najeźdźców. Organizacja, której przedstawiciele przybywają na miejsce prac remontowychm pozbawia Adriana Toomesa (Michael Keaton) pracy. Na utrzymaniu córka i żona, więc czas zabrać się za niechlubne zajęcie. I tak 8 lat później, Adrian w ukryciu pracujący nad resztkami z technicznego majstersztyku "Obcych" ostatecznie staje się "Vulture" – Sępem. Tą jego decyzją po części kierowała zemsta, lecz w większości były to altruistyczne dylematy: przede wszystkim dobro rodziny. Takie rozwiązywanie problemów zapędziło Toomesa w kozi róg. Stało się to jego obsesją, która wpakowała go za kratki. Nie ujawnienie tożsamości Petera innemu więźniowi było odważnym zagraniem przestępcy i podziękowaniem za uratowanie córki.

W kreskówce "Mega Spider-Man", w jednym z pierwszych jej odcinków,
nastoletni Peter Parker (Przemysław Stippa) dostał porządną lekcję od samego Nicka Fury'ego (Jakub Wieczorek) - dyrektora S.H.I.E.L.D., który dał mu do zrozumienia mówiąc coś w stylu:"Z byciem superbohaterem, wiąże się wielka odpowiedzialność". W "Spider-Man: Homecoming" temu juniorowi dojrzałość chciał wpoić Tony Stark (Robert Downey Jr.) i mu się to udało, lecz miliarder nie był jego mentorem, tylko kimś w rodzaju drogowskazu, technologicznego wsparcia i obserwatora. Stark miał nakierować Parkera na to, by to, jakim herosem chciałby być, samo go odnalazło.

Historia kina superbohaterskiego zna wiele przypadków, gdy na przestrzeni lat kolejni reżyserzy sięgali... czytaj więcej
Trylogia o "Spider-Manie" w reżyserii Sama Raimiego okazała się przeciętnym, średnim i niewyróżniającym... czytaj więcej
Po wielu latach prób w końcu udało się Disneyowi i Sony dojść do porozumienia, dzięki któremu Spider-man... czytaj więcej