Student z Pragi (1913)
Stellan Rye
Paul Wegener
Paul Wegener
John Gottowt

Największym przeciwnikiem jest Twoje lustrzane odbicie

"Możesz pokonać wszystkich wrogów, przeskoczyć wszystkie przeszkody, lecz nigdy nie przezwyciężysz swojej dwoistej natury...". Ta koncepcja dualizmu osoby ludzkiej, rodem z opowiadań Edgara Allana Poe, przyświecała niewielkiej grupie niemieckich filmowców na czele z duńskim reżyserem Stellanem Ryem, którzy w 1913 roku znaleźli się w starej Pradze, aby tam nakręcić dramat w trzynastu aktach. "Student z Pragi" jest pierwszym, niemieckim filmem pełnometrażowym, wykorzystującym motyw faustowski (przed nim nakręcono jeszcze dwanaście filmów o zbliżonej tematyce, jednak żadnego z nich nie mogło się równać z dziełem Duńczyka). Głównym bohaterem jest młody i niezbyt bogaty student, imieniem Balduin, najlepszy szermierz w okolicy, często marzący o bardziej dostanym życiu. Z pomocą przychodzi mu człowiek o złej sławie, znany w okolicy jako Scapinelli (literacki Mefistofeles), oferując mu spełnienie marzeń w zamian za jedną rzecz z pokoju ucznia. Dusza młodzieńca okazuje się żyznym gruntem i niebawem kiełkują na niej pierwsze ziarna chciwości, umiejętnie zasiane przez nieznajomego. Niczym Faust, z dramatu Johanna Wolfganga von Goethego, sprzedaję on swoje lustrzane odbicie szatanowi. Szczęście nie trwa wiecznie, na drodze naiwnego studenta staje jego własny sobowtór, niszcząc życie swojego pierwowzoru. Zrozpaczony Balduin w akcie rozpaczy strzela do swojego wroga i zabija go, lecz kula przeszywa także serce głównego bohatera. Cały obraz ma charakter moralnej paraboli - nie można rzucać wyzwania przeznaczeniu, bo w końcu trzeba będzie wypowiedzieć słowa "trwaj piękna chwilo", niczym w wspominanym już wcześniej dramacie. Film ten daję początek ekspresjonizmowi z kinie niemieckim. Zdecydowanie należy on do nurtu fantastycznego, lecz można w nim doszukać się elementów społeczno-psychologicznych (brak wiary w człowieka przejawiająca się chociażby w ukazaniu jego skłonności do grzechu). W porównaniu z takimi filmami jak "Gabinet doktora Caligari" czy "Zmęczona śmierć", historia "Studenta z Pragi" nie jest jeszcze tak odważna i artystycznie oddana. Niewątpliwie głównym atutem filmu jest starannie dobrana obsada aktorska. Gra każdego z aktorów jest niezwykle przekonywująca i silnie oddziałuje na widza. Niemal można wyczuć chłód i nieustępliwość lustrzanego odbicia Balduina, marzycielską postawę samego studenta (obie role grane są przez niezwykle utalentowanego Paula Wegenera, który sławę zyskał za wcielenie się w postać Golema) oraz przebiegłość i groteskowość demonicznego Scrapinelliego (John Gottowt). Od strony technicznej film na pewno już nie "rzuca na kolana". Efektów specjalnych (w dzisiejszym znaczeniu tego słowa) nie uświadczymy zbyt wiele w tym filmie, jednak moment wyjścia sobowtóra z lustra prezentuje się całkiem ciekawie. Jeśli chodzi zaś o muzykę, autorstwa Josefa Weissa, to skutecznie buduje ona atmosferę, jednak nie wznosi się jeszcze na takie wyżyny jak w przypadku nieco późniejszych dzieł niemieckich (jak na przykład w filmie "Nosferatu - symfonia grozy" z 1922 roku). Twórcy "Studenta z Pragi" zrezygnowali z fantastycznej scenografii na rzecz autentycznej scenerii zabytkowego miasta. Zabieg ten sprawił, że cała historia i problemy głównego bohatera nie są tak bardzo odległe i wyobcowane. Nie ukrywam, że "Student z Pragi" już dziś jest dziełem raczej dla fanów i kolekcjonerów gatunku grozy. Pozostałych może nie przekonać tzw. kino jarmarczne, będące jeszcze bardziej atrakcją niż osobną gałęzią sztuki. Tym niemniej, jeżeli widz odpowiednio nastawi się na ten film i uwzględni wszystkie prawa rządcę ówczesnym kinem, może oczekiwać całkiem ciekawego seansu godnego polecenia.