The Image (1975)
Radley Metzger
Marilyn Roberts
Carl Parker

Sado-maso dla początkujących

Lata siedemdziesiąte XX wieku to specyficzny okres w historii kina. Podczas gdy Hollywood w pierwszej połowie dekady stawiało na rozliczenie z traumami targającymi społeczeństwo, bardziej niezależni twórcy postanowili eksplorować zgoła odmienne rejony. Początek tej fali dały produkcje takie jak "Głębokie gardło". Chodzi tu o filmy skierowane do dorosłej publiki.

"The Image", którego inspiracją była powieść "L'Image" autorstwa Catherine Robbe-Grillet z 1956 roku, wpisuje się w ten nurt, będąc dziełem o mocnym zabarwieniu erotycznym. Autorka pisząc, czerpała poniekąd z własnych doświadczeń. Przeszła ona długą drogę od bycia poddaną do dominacji. Madame Catherine jest bowiem obecnie najbardziej znaną francuską dominą, której historia życia bije na głowę niejeden scenariusz filmowy.

"The Image" pozbawiony jest właściwie fabuły jako takiej. Mamy tu do czynienia z trójką bohaterów połączonych zbereźnym układem. Dojrzała kobieta imieniem Claire i dojrzały mężczyzna Jean, prawdopodobnie jej dawny kochanek, molestują pewną młodą modelkę Anne. Robią to jednak w zasadzie za jej przyzwoleniem. Jest ona ich seksualną zabawką-niewolnicą. Obraz różni się od podobnych mu produkcji, przede wszystkim skupieniem na elementach z szerokiego spektrum sado-maso. W filmie przedstawiono takie kategorie tych praktyk jak pissing, wiązanie, biczowanie, jak również bardziej tradycyjne jak seks oralny, seks klasyczny czy seks w przymierzalni.

Obraz podzielony jest na dziesięć segmentów. Seans jednak mija płynnie. Nie ma tutaj dłużyzn, niepotrzebnych dialogów czy innych zapychaczy czasu. Ponieważ fabuła w zasadzie nie istnieje, przez cały film seansowi towarzyszy narrator, tak aby widz znał kontekst przedstawionych wydarzeń. Jest to jeden z czynników tworzących swojski klimat, typowy dla ówczesnej epoki. Gra aktorska stoi na przyzwoitym poziomie. Carl Parker, Marilyn Roberts i Mary Mendum, ówczesna partnerka reżysera Radleya Metzgera, stają na wysokości zadania. Zwłaszcza aktorka odtwarzająca rolę Anne zasługuje na wyróżnienie z uwagi na niewątpliwie trudną naturę swojej postaci.

Film zebrał początkowo dobre recenzje. Z upływem czasu zyskał miano kontrowersyjnego i został nawet wycofany z obiegu. Fakt, że obraz był brany na poważnie oraz doceniany nie powinien dziwić, głównie z uwagi na osobę reżysera Radleya Metzgera, jednego z pionierów sztuki spod znaku XXX, który słynął z wręcz artystycznego podejścia do tematu. "The Image", znany także pod tytułem "The Punishment of Anne", najprościej określić można mianem stylowego, oldskulowego obrazu dla dorosłych.