Nocne pościgi

Do tej pory nie miałem styczności z żadną grą z serii ''Crash Time''. Znałem natomiast kultowy niemiecki serial, opowiadający o losach dwójki policjantów, zatytułowany ''Kobra: Oddział Specjalny''. Trzecia część cyklu, podobnie jak poprzednicy bazuje na wspomnianej wcześniej produkcji emitowanej przez zagraniczną stację RTL.

W grze wcielamy się w postać jednego z dwójki funkcjonariuszy, będących bohaterami serialowego pierwowzoru. Naszym zadaniem jest zwalczenie pewnej organizacji terrorystycznej, siejącej postrach na terenie naszego zachodniego sąsiada. Fabuła gry jest wiernym przeniesieniem poczynań telewizyjnych bohaterów na ekrany komputerów osobistych. Cała historia przedstawiona w grze składa się z około 50 różnych misji, odbywających się na terenie wielkiej metropolii oraz obszarze pozamiejskim, a dokładniej mówiąc: na zatłoczonej autostradzie.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ''Crash Time III: Nocne pościgi'' to zwyczajna gra wyścigowa, w której głównym elementem są dynamiczne pościgi za uciekającymi przestępcami. Nic bardziej mylnego. Gra składa się z wielu, rozbudowanych zadań, które wymagają od nas dwóch rzeczy: szybkości oraz dobrych umiejętności jazdy za kierownicą. Niejednokrotnie będziemy zmuszeni podjąć pościg za zbiegami, gnając po ulicach zatłoczonego miasta bądź autostrady oraz wykazać się anielską cierpliwością w poszukiwaniu kryminalisty w jego własnym środowisku. Musimy zachowywać odpowiednią odległość podczas eskorty, wykazywać się celnością podczas manewrów oraz za wszelką cenę ująć groźnego bandytę. Twórcy gry zadbali o realizm, zatem jako policjant jesteśmy zobowiązani wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu lub potwierdzić swoje umiejętności w kilku misjach pobocznych.

To co przyciąga graczy do cyklu ''Crash Time'' to bez wątpienia efektowne pościgi. Do dyspozycji mamy kilkanaście samochodów, które różnią się od siebie możliwościami oraz predyspozycjami. Do wyboru mamy: auta sportowe, limuzyny, kabriolety, ciężarówki czy nawet...monster trucki. Jako gra wyścigowa, tytuł sprawdza się znakomicie. Sama jazda przez miasto zachęca nas do przechodzenia kolejnych, niekiedy naprawdę trudnych etapów.

Dużą zaletą gry jest także rozbudowana inteligencja wrogów. Podczas jazdy kierują się odległością do celu oraz zwracają szczególną uwagę na warunki panujące na jezdni. Unikają zatłoczonych ulic, za wszelką cenę próbując uciec. Zmusza to gracza do większego myślenia podczas jazdy. Nie wystarczy bowiem mieć szybkie auto, trzeba też czasem ruszyć głową i nie dopuścić do utraty wroga z pola widzenia. Samochody lepiej reagują też na stłuczki lub wypadki. Model uszkodzeń został dopracowany do perfekcji. Na naszym wozie widać wszystko. Każde najmniejsze zagniecenie, wybitą szybę czy też pęknięte reflektory.

''Alarm for Cobra 11: Highway Nights'' to dobra gra, która zadowoli niewymagających graczy. Nie nudzi, pozwala wczuć się w rolę policjanta, lecz zdecydowanie czegoś jej brakuje. Miejmy nadzieję, że kolejne odsłony nie pozostawią takiego niedosytu i zadowolą bardziej wymagających miłośników elektronicznej rozgrywki.