Zabawa robotami

W grze polegającej na sterowaniu robotami siejącymi zniszczenie schematy rozgrywki wydają się dość ograniczone. Mimo wszystko jest to dość popularny gatunek. Być może to właśnie w prostocie leży cały szkopuł. W "Hawken" wydaje się, że wszystko, co w tym gatunku najważniejsze, jest najlepiej wykonane, jednak pozostaje pewien niedosyt.

Gra jest reklamowana hasłem "War is a machine" (ang. Wojna jest maszyną). Jest to bardzo precyzyjne określenie, które znajduje poniekąd swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nasze mechaniczne narzędzia mordu wyglądają całkiem nieźle. Jest ich dość sporo do wyboru, jak na mniejszy tytuł „free-to-play”. Jednak nie czuć żadnej mocy podczas walki. Takie są przynajmniej moje odczucia. Strzelania jest moim zdaniem za mało. Zdecydowanie lepiej wypada to chociażby w "Titanfall".

Rozgrywka sieciowa jest dość absorbująca. Dużo ze względu na to, że sterowanie maszyną wymaga sporego poświęcenia uwagi, a z drugiej strony musimy jeszcze obserwować przeciwnika i ładować w niego z ciężkiego uzbrojenia. Oceniam to na plus. "Hawken" potrafi wciągnąć na dobre kilka godzin naraz. Jednak potem szybko się nudzi. Czuję tu mały niedosyt.

Mechanika jest dość przyjemna, jednak odczuwam niedosyt w strzelaniu i niedopracowanie w sterowaniu maszyną. Po przejściu kilku szkoleniowych misji zostajemy zrzuceni do bitwy z prawdziwymi graczami, co po pewnym czasie odczujemy dość boleśnie. Balans gry moim zdaniem działa poprawnie, przynajmniej przez pierwsze 20 godzin. Nie zdarzyło mi się natknąć na jednego dominującego gracza.

Grafika nie wygląda najlepiej. Przynajmniej nie obecnie. Czuć od niej jeszcze poprzednią generacją konsol, mimo że ostatecznie ominęła je szerokim uchem. Odgłosy maszyn brzmią nieprzekonujący moim zdaniem, lub można to ująć, że są "tanie". Błędy techniczne nie przytrafiły mi się, tak więc przypuszczam, że wszystko działa jak trzeba.

Dużym plusem jest fakt, że gra ciągle żyje i trzyma się całkiem nieźle. To dość popularny tytuł na platformie "Steam".

Podsumowując, "Hawken" to dobra rozgrywka na kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt godzin. Polecam przede wszystkim grupce kilku znajomych lubujących się w klimatach futurystycznych.