Książę Persji, pierwszy tego imienia

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku gry platformowe były bardzo popularnym gatunkiem. Jedną z najbardziej ikonicznych stworzyło Arsys Software w 1991 roku. "Prince of Persia" to tytuł, który ukazał się oficjalnie na 11 platformach do grania, w tym także na komputery osobiste. Charakterystyczny wygląd szaty graficznej spowodował, że pamiętam tą grę całkiem dobrze. Na pewno warto się przyjrzeć, czym zachwycały się niegdyś miliony graczy na całym świecie.

Oprawa wizualna to już nie to samo, co kiedyś. Najważniejsze, że jednak do dziś kontrastowość szczegółów wpływa pozytywnie na czytelność grafiki. Swego czasu "Prince of Persia" pod tym względem robił furorę na rynku gier. Muzycznie było tylko nieźle. Ani razu nie natrafiłem się na błąd natury technicznej, tak więc wielkie brawa dla studia Arsys Software.

]

Scenariusz jest bardzo prosty. Protagonista w celu przerwania ślubu ukochanej i wezyra Jaffara musi się wydostać z więzienia. Wielka szkoda, że na tym historia się kończy. Brakuje jakichś lepiej zarysowanych postaci itp. Aż się o to prosiło w tak osadzonej  rzeczywistości.

Mechanika jest dość prosta. Największy ból sprawiało granie w pecetową wersję. Zdecydowanie lepiej radziłem sobie na padzie od konsoli Nintendo lub dotykowym ekranie telefonu. Poziom trudności prezentuje zdolności studia Arsys Software do świetnego balansowania rozgrywki. Nie jest to tak mocno zręcznościowy tytuł jak np. "Super Mario Bros.". Wymaga się od gracza nieco więcej planowania kolejnych ruchów. Oceniam to na plus, jednak trzeba zauważyć, że "Prince of Persia" traci nieco na dynamice rozgrywki, co u niektórych odbiorców będzie powodować senność przy przechodzeniu tej gry.

Podoba mi się różnorodność poziomów i przeciwników. Porównując "Prince of Persia" do innych produkcji z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, stwierdzam, że ten tytuł prezentował najwyższy możliwy poziom.

Podsumowując, "Prince of Persia" to dobra gra, jednak niepozbawiona wad. Oceniając ją z perspektywy czasu, stwierdzam, że straciła bardzo dużo. Dla nowego gracza bólem będzie jej długość, gdyż można ją odbierać jak mini gierkę. Mimo wszystko polecam każdemu fanowi platformówek.