PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=746188}

Belfer

7,9 115 871
ocen
7,9 10 1 115871
5,7 18
ocen krytyków
Belfer
powrót do forum serialu Belfer

Stuhr

użytkownik usunięty

Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym hejtem na Macieja Stuhra?

Chodzi chyba o to ze zagral glowna role w bardzo niewygodnym filmie dla niektorych polakow pt "Pokłosie"bo opowiadającym o zamordowaniu calej wioski żydów podczas wojny i odkrywaniu po latach prawdy ze to zrobili lokalni polacy a nie niemcy

ocenił(a) serial na 8
edytka34

Niewygodny to by ten film był jakby przedstawiał prawdziwą historię, a to jest totalna bzdura, przekręcili wszystko o 180 stopni w stosunku do wydarzeń na których teoretycznie się opierali. Więc sorry, ale bredzisz...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
MMlicki

:):):)

Całusek :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 8
MMlicki

prawda jest taka że w każdym narodzie są Ci źli i CI dobzi. Byli polacy co sprzedawali żydów, ( Nawet zdażały się morderstwa , masakry - ale naprawdę na małą skalę w porównaniu np z takim Wołyniem ) i byli też i tacy co ich ratowali i im pomagali. To samo się tyczy niemców nie wszyscy byli nazistami i usłyszysz wiele opowieści o niemcach którzy pomagali swoim żydowskim znajomym. Nie ważna jest narodowść tylko człowiek. Film pokłosie opowiada po prostu o takim a nie innym wydarzeniu. I jeśli spojrzeć pod kątem narodowościowym i faktu tego jak ten film reklamuje nas na granicą to jest on trochę antypolski ale tylko dla ludzi prostych którzy myślą ogólnikowo. A że Stuhr tam grał i hejt na niego to jest śmieszne. To równie dobrze można hejtować adamczyka za to że w czasie honoru grał SS-mana żłego łotra. Jak można mieć pretensję do aktora o to że jest aktorem?

mordarg

Całkowicie popieram Twoją opinię, jednakże patrząc na to dziś, gdzie ok. 75% komentarzy lub odpowiedzi zostało usuniętych ze względu na niezgodność z regulaminem, to jestem pełen podziwu, że aż tyle się chciało Tobie pisać. Nie ma sensu odpisywać połmózgom skoro ich komentarze są poniżej krytyki. Mnie sie żona zawsze pyta po co czytam komentarze do artykułów, filmów czy czegokolwiek innego skoro sie wkurzam... wówczas słyszę zespół Coma i ich tekst: "i po co czytasz komentarze, sfrustrowanych miernot...". Pozdrawiam za cierpliwość ;))

ocenił(a) serial na 8
Przem8686

i dobrze ze ktoś się zainteresował i wypowiedzi chamów - pokasował - gitara ; )

ocenił(a) serial na 10
mordarg

Stokroć podpisuję się rękami i nogami pod Twoją wypowiedzią. I zarazem dziękuję za mądry komentarz. Ująłeś wszystko idealnie. Nic dodać, nic ująć.
Dziękuję tym bardziej, gdyż twierdzę, że nie łatwo jest bronić, używając racjonalnych argumentów i jednocześnie nie poddać się emocjom w obliczu hejtu. Śmię przypuszczać, że to jest trudne. Potwornie trudne. Nie pozostaje mi zatem nic innego jak gratulować odwagi, wytrzymałości, precyzji, odpwoedniego doboru słów... i podziękować za wszystko. Twój komentarz umocnił mnie w przekonaniu, że w internecie można odnaleźć osoby myślące, posiadające uczucia oraz rozum, którym się posługują w odpowiedni sposób, jeśli pozwolisz mi to tak ująć.
Dziękuję za uwagę,
Użytkownik Filmwebu i fanka "Belfra" oraz Macieja Stuhra

ocenił(a) serial na 8
Camelia_Thingh

I wzajemnie! Dobrze jest wiedzieć że są ludzie myślący racjonalnie a nie wszędzie tylko beneficjenci 500+ którzy by byli czarnych "uchodźców" chociaż żadnego nie widzieli nigdy na oczy. Mają usta pełne frazesów o WIELKIEJ POLSCE oraz hasła o tym jak to będą wieszać komunistów. Lecz jeśli chcialbyś porozmawiać z taką osobą o historii albo chociaż o polityce doczesnej - żeby jeden z drugim wyjaśnili z jakich powodów tego przysłowiowego "Tuska" nienawidzą - gwarantuję że nie będą w stanie. Ci ludzie którzy wstępują dodatkowo w szeregi Obrony Terytorialnej są jak sfrustrowani i przegrani życiowo Niemcy którzy w latach 20/30 ubiegłego wieku wstępowali masowo w szeregi patologicznej bojówki SA. Takich połmózgów się mnoży niestety na potęgę i kiedy koło historii zatacza powoli przysłowiowy krąg im więcej jest ludzi trzeźwo myślących - takich jak Ty tym dalej od potencjalnego Kryzysu lub wojny jesteśmy. Poza tym przypominam że jesteśmy na forum filmowym i nawet tu sączy się polityczny jad - wszędzie w każdej sferze życia mamy niestety z tym doczynienia. Pozdro! ; )

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 9
Alex303

jak nieprawda. Oczywiście, że zdarzało się, że Polacy wydawali żydów, a także zabijali, tak jak i ich chronili. Zawsze byli i będą dobrzy i źli. A ilu Niemców uratowało Polaków (nie wydali na przykład, pomogli się ukryć). Ci, którzy szkodzili żydom robili to bo byli źli, ale i też z obawy, że za pomoc mogą spotkać ich kłopoty. Nic tu nie jest czarne i białe. Gdyby było tak jak mówisz, to by nikt nie posłuchał Hitlera i nie byłoby wojny, bo co sam Hitler mógł zrobić. A teraz w Polsce co mamy? Banda debili głosujących na zmianę na PO i PiS i nawet nie wiedzą jak szkodzą sobie i innym. Polska mogłaby mieć piękną wolną gospodarkę, moglibyśmy sami wybierać ubezpieczyciela, a nie płacić jakieś zusowskie haracze i nic z tego nie mieć. A to nie wina rządu, tylko wyborców. Bo jaki naród, taki rząd. Ci wyborcy są przekonani, że dobrze robią, tak samo jak o słuszności byli przekonani wyborcy Hitlera oraz miliony go słuchających. Kto wie, może taki Kaczyński czy Tusk czy inne bałwany będą w historii stawiani kilka rozdziałów obok Hitlera. Niby nie ta skala, ale setki tysięcy Polaków rocznie umiera, a nie musieliby - chociażby za sprawą nieefektywnego złodziejskiego ZUSu nietykanego z wiadomych celów przez wyższych urzędników wspieranych przez głupich wyborców. Ot taki przykład

Chodzi o jego różne wypowiedzi, choćby ta o bitwie pod Cedynią gdzie według Macieja Stuhra Polacy przywiązywali dzieci do tarcz, takiego
debilizmu dawno nie słyszałem, i nie było to przejęzyczenie, tylko on tak naprawdę myślał, a skąd zaczerpną te swoje rewelacje to tylko on wie.

ocenił(a) serial na 8
M1aro

potem to sprostował ;-) można znaleźć łatwo jego wypowiedź na ten temat w internecie.

Burpak

Wiem że sprostował, natomiast nie zmienia to faktu że powiedział horrendalną głupotę, nie jestem w stanie pojąć jak można powiedzieć
coś tak bezmyślnego i szkalującego. Jedynie wniosek że z głową Macieja Stuhra jest coś nie tak, może to tłumaczyć.

ocenił(a) serial na 8
M1aro

Ojej... To uważasz, że z głową ma problem zdecydowana większość ludzi w naszym kraju, bo myślę, że wielu Polaków nie zna wystarczająco historii, żeby nigdy się nie mylić i często popełniają nawet większe gafy :-)

Ogólnie nie chcę tu bronić Stuhra z powodu jego wypowiedzi, bo była głupia ale czepiać się kogoś przez tyle czasu za jedną gafę to jest już przesada. Kiedy on to powiedział? Trzy lata temu?

Burpak

To, że zdecydowana większość ma coś z głową to żadna tajemnica, jednak Maciej Sthur uważa się za intelektualistę a takim to już nie wypada na gafy publiczne.
Nie chodzi tu o to, że zagrał w Pokłosiu, a o twierdzeniu jakoby był przekonany o autentyczności tej historii. Generalnie swoją postawą w mediach pluł na swoją narodowość.
Nie chodzi tu o obronę wszystkich polaków, czarne owce też się zdarzały, ale o postawę obywatelską. Reprezentuję on kulturę Polską jako aktor. Żaden Niemiec mimo świadomości o zbrodniach Hitlerowskich, publicznie nie szkaluje swojego kraju i nazywa rzeczy po imieniu "Mój naród to zbrodniarze ludzkości , paliliśmy ludzi w piecach itp."

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Aha... Nie mam pytań xD skoro większość ma coś z głową xD

Ta historia jest oparta na faktach... Nie jest idealnym oddaniem wydarzenia, które jest faktem historycznym a raczej jest ,,zlepkiem" kilku historii plus dodane są do niej elementy, które miały ją "uatrakcyjnić". Jak to w filmach bywa...

Ciekawe, bo ja nigdzie nie widziałam, żeby Stuhr ,,pluł na swoją narodowość" czy ,,szkalował swój kraj". Możesz podać jakieś cytaty?

Burpak

Jakie fakty? Cały film wydaje się wprost niedorzeczny, żydzi rolnicy ? to po prostu jakieś Sci-Fi. Wszystko czarno-białe, źli polacy-wieśniacy-żydobójcy nie chcą się przyznać że zrobili źle, ale młodzi wykształceni z dużych miast myślą inaczej i tłumaczą swołoczy jej błędy swoją niezłomną postawą.....
https://www.youtube.com/watch?v=u35odXNQgbQ

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Poproszę o źródła NAUKOWE - po pierwsze.
Po drugie: takowe źródła są na stronie IPN i można sobie poczytać. O pogromie w Jedwabnem (a przecież to ten pogrom był inspiracją do tego filmu)- więc tak, to są fakty - Polakom też się zdarzało mordować Żydów. I Żydom zdarzało się być rolnikami - nie wiem czemu uważasz to za niedorzeczne.

Oczywiście, że film jest czarno biały, bo uwaga- TO JEST FILM. Filmy zazwyczaj pokazują dosyć wyolbrzymiony obraz sytuacji- i czy to jest ,,Smoleńsk" czy ,,Pokłosie" albo ,,Miasto 44".

Nadal czekam na cytaty/filmiki w których Stuhr "pluł na swoją narodowość" czy ,,szkalował swój kraj"

Burpak

Oglądałeś z uwagą link na YT ? Chyba nie, bo byś zrozumiał w jak sposób przeprowadzono śledztwo i jakie okoliczności temu towarzyszyły dalsza polemika w tym temacie nie ma sensu bo albo jesteś zwolennikiem tego mordu albo przeciwnikiem i każdy nie jasny fakt będziesz interpretował na swój pogląd.
Dodam tylko, że polakom zdarzało się mordować nie tylko żydów ale także polaków co nie generalizuje nas jako zbrodniarzy wojennych. W każdym narodzie znajdzie się jakiś morderca a tedy byśmy musieli nazywać każdego za ludobójcę, Francuzów, Anglików etc.
Wracając do Sthura i filmu bo w tym kierunku idzie nasza dyskusja. Zapewne zdajesz sobie jak ważnym przekazem są media i czy jest to film dokumentalny czy fabularny ( pomijając fantastykę, baśnie) ma duży wpływ emocjonalny na psychikę człowieka. Propagandziści dobrze o tym wiedzą, szeroko rozpowszechniane kłamstwo medialne w pewnym momencie staje się prawdą w którą są skorzy uwierzyć prawie wszyscy. Stąd jakby się nie którym wydawało przesadzone, jednak mające rację protesty środowisk kiedy na zachodzie używa się formy Polskie obozy koncentracyjne, bo przyjdzie taki dzień, kiedy ostatni z tego pokolenia odejdzie i na zachodzie będzie opinia, że to Polacy mordowali u siebie żydów w obozach jedynie kierownictwo było niemieckie.
Same uczestnictwo Sthura w tym filmie już jest pluciem na obraz polaków podczas IIWW. Powiesz pewnie , że to rola i każdy aktor ma prawo wyboru owszem, ale też moralnego.
Zapytaj Sthura czy zagrałby w równie fikcyjnym filmie ro9lę papieża niech będzie Jana Pawła II, który współżyje z jedną z sióstr zakonnych. Film awangardowy, reżyser ekscentryk no kino to kino każdy może nakręcić co chce. Czy Shtur odważył by się na taki krok, nawet jakby chodziły takie domniemania i plotki w rzeczywistości ?
Sthur popełnił kilka błędów po zagraniu roli w Pokłosiu, co możesz sobie osobiście znaleźć w internecie, zaczął niefortunnie bronić historii https://www.youtube.com/watch?v=8-sXgr744K8
A tu masz kolejny link https://www.youtube.com/watch?v=qHO4953fmTo
gdzie Sthur potwierdza , że rola i sytuacja w okół niej zlepiła się w jedno czyli jego postawa to utożsamienie się z główną rolą i przeniesienie emocji do świata realnego. Co potwierdza tym samym, że jesteśmy odpowiedzialni za mordy na żydach.
Podsumowując jest wojna i jeśli nawet Polacy zabijali żydów w jakiś sposób i to na skalę dziesiątek czy setek nie uzasadnia nazywania polaków Żydobójcami jak np Niemców.
Nigdy nie było takiej dyrektywy państwowej, władz wojskowych itd. jak w przypadku nazistów. Odosobnione przypadki nie moga stanowić obrazu społeczeństwa, myślisz że żydzi nie strzelali do polaków ? nie mordowali ? Spróbuj nakręcić taki film i wyemitować, już na drodze kręcenia go miałbyś pozamiatane ze strony władz Izraela i to się nazywa postawa obywatelska a nie ochocze zagranie roli w kontrowersyjnej papce filmowej szkalującej dobre imię polaków, ofiar II WW.

Ybor

Jeszcze jedno , tak zdarzało się Żydom być rolnikami o czym się wielce rozpisują bo był to taki ewenement w ich historii, że aż się musieli tym chwalić.
Żydzi rolnicy stanowili w 1931 zaledwie 4% całego społeczeństwa żydowskiego. W okresie między wojennym liczyli 2.8 mln populacji a te 4% to jedynie 100 tyś. z czego większość to nabywcy folwarków kierujący się wyłącznie zamiarem szybkiego osiągnięcia spekulacyjnego zysku, a więc przeprowadzając wyrąb lasów i następnie dokonując parcelacji ziemi. Nie wspomnę o karczmarzach żydowskich których nie brakowało w każdej wiosce polskiej, za długi nabywających grunty rolne, zapewne mieszczący się w tych 4% jakby nie było spełniali oni warunki określenia żyd rolnik a to, że dzierżawili ziemię albo wynajmowali polskich chłopów do jej uprawy już w tym przypadku pokazuje ich obraz jako społeczności rolniczej.

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Jesteś zwolennikiem jakiegoś mordu? :o straszne.

Tylko czymś innym jest granie w filmie opartym na faktach (potwierdzonych, historycznych) a czymś innym granie w filmie, który ma na celu kogoś opluć. ,,Pokłosie" nie miało na celu nikogo opluwać... Widziałeś ten film? To jak widziałeś powinieneś wiedzieć jaki miał przekaz. TO NIE JEST REPORTAŻ. Ani film dokumentalny. I jaki ma przekaz to decyduje reżyser. Potem oczywiście ludzie sami odbierają przez pryzmat swojej wiedzy i doświadczenia.
To co Żebrowski mówi o filmie- znudziło mnie pierwsze 5 min kiedy się skupia na tym jak ubrani byli aktorzy i na tym jaki był pod względem artystycznym (a o tym nie rozmawiamy). Ale dobrze- obejrzałam. Po pierwsze- to co on mówi nie zgadza się z innymi badaniami i śledztwami. Po drugie- często robi jakieś dygresyjki i trudno się tego słucha, bo odbiega od tematu. On sam to śledztwo prowadził? Nie- oceniał pracę innych. Nie przeprowadzał tych badań sam. Nie podaje prawie żadnych źródeł, nazwisk (tylko Amerykanin, historyk etc.)- skąd on ma te informacje? Sam sobie wymyślił? Polemizuje też z jakąś książką a nie z filmem.
Potem analizuje ten film tak jakby on miał oddawać w 100% prawdziwą historię, ale on chyba zapomina, że ON NIE MIAŁ TEGO NA CELU.
Z wypowiedzi reżysera czy aktorów można łatwo wywnioskować, że celem było zwrócenie uwagi na to jak różne postawy mogą mieć ludzie wobec jakiejś tragedii (zresztą polecam książkę "Efekt Lucyfera" Zimbardo). I tak- miał pozytywnie wpłynąć na psychikę ludzi, którzy go oglądają czyli wyciągnąć wnioski na przyszłość. Żeby nie dopuszczać do takich tragedii.

Jeden link z tych przez Ciebie podanych jest stworzony przez kogoś kto wybitnie Stuhra nie lub. I sam tytuł: ,,Maciej Stuhr - twarz niewiarygodnej ignorancji i nienawiści do Polski." Serio? Mam traktować coś takiego poważnie? xD
A poza tym Stuhr, poza tą fatalną wpadką z Cedynią, nie mówi tam rzeczy które "szkalują" Polskę albo ją opluwają. Wręcz "jeśli chcemy być coraz lepszymi ludźmi musimy pamiętać także o rzeczach, które nam nie wyszły". To jest dobry tekst. I jego wypowiedź nawiązuje do "martyrologii narodu polskiego", która w dzisiejszych czasach jest strasznie przedstawiana... Co chciał mniej więcej prawdopodobnie powiedzieć Stuhr: Polacy to często lubią tylko mówić o tym co świetnego dokonali, jakie bitwy wygrali a nie chcą się przyznawać do tego co zrobili źle.

I tak robi wiele krajów, ale dla mnie to jest oznaka niedojrzałości. Brak odwagi.

Film o nagonce medialnej- źle zrozumiałeś co on ma do przekazania... cytat: "Trudno rozdzielić rolę aktorską od tego co się działo wokół tej roli". Twoja interpretacja tych słów jest na wyrost.

Ani Polaków ani współczesnych Niemców nie można nazywać żydobójcami... Żydobójcami można nazywać tych, którzy ich mordowali a nie całe narody :/ Piszesz o propagandzie a sam jej ulegasz?

Jakie masz źródło tych danych? :-)

Burpak

Źródło danych których?
Co do Sthura bardzo go lubię jako aktora, ale w tej konkretnej sytuacji jestem po przeciwnej stronie barykady. Co do przekazu to jesteś w błędzie, ach co do Żebrowskiego no cóż to samo mogę powiedzieć do ciebie jakie masz dowody na podważanie jego wątpliwości, śledztwo IPN ? powinno być wiarygodne pod warunkiem rzetelnego jego przebiegu, od samego początku wynikały z niego stronniczość i niedbałości. Na przełomie kilkunastu lat IPN stracił swoją wiarygodność bo jest co rząd upolitycznione oraz przedmiotem różnych gierek, afer. Komu zależy na robieniu afer tego typu ? Może i Żebrowski ironizuje bo to spotkanie nie było głównym przedmiotem rozmowy o Pokłosiu, ale jego wiedza jest zapewne większa niż moja czy twoja. Po za tytułami niczym się nie różni w swych dochodzeniach prawdy od IPN-owców. Co prawda film i temat jest bardzo już odległy więc ciężko mi szperać i przytaczać odnośniki do faktów i różnych opinii w tym temacie. Pomijając nasze różnice co do sprawy robienie filmu tego typu to czysta głupota, bo film nic nie wnosi do kultury polskiej, może próba skorzystania z reklamy jaką wywołał on burze. Ale państwa i ich polityka jest tak skonstruowana że nikt w ten sposób się nie zachowuje, jak polski reżyser Pasikowski. Żaden Rosjanin nie nakręciłby filmu o Katyniu mimo prawdy i żaden niemiecki reżyser nie nakręciłby filmu o Oświęcimiu mało tego nie widzę tu nawet reżysera Ukraińskiego robiącego filmu o Wołyniu.
Pasikowski robi wyjątek zresztą jeśli się nie ma pomysłu na ambitny film to kręci się filmy pif paf co widać po jego dorobku.
Kończąc ten temat bo w sumie to dział Belfer a nie Pokłosia, całe to zamieszanie wynikło z interpretacji fikcyjnej historii ubranej w stosunki polsko żydowskie co wywarło negatywny oddźwięk wśród polskiego widza, Sthur nie fortunnie zaczął odpowiadać na czasem prowokujące pytania odnośnie historii i zaczął się cały galimatias. Więc teraz jako osobowość a nie aktor bo jest nim bardzo dobrym musi jakoś to nadrobić.

ocenił(a) serial na 8
Ybor

danych ile procent społeczeństwa żydowskiego to byli rolnicy ;-)

,,Żaden Rosjanin nie nakręciłby filmu o Katyniu mimo prawdy i żaden niemiecki reżyser nie nakręciłby filmu o Oświęcimiu mało tego nie widzę tu nawet reżysera Ukraińskiego robiącego filmu o Wołyniu."

Dlaczego tego nie zrobią? Bo się boją.
Czemu jakikolwiek kraj miałby się bać własnej historii z której trzeba wyciągać wnioski a nie udawać, że jej nie było?
Oczekujemy od Rosji, że przyzna się do Katynia, oczekujemy od Ukrainy, że potępi Banderę a sami nie odkrywamy własnych "czarnych kart". Tym bardziej jest to zaskakujące, że jak już wspomniałeś- mieliśmy niewiele takich sytuacji (szczególnie w historii nowożytnej).

Pokazujesz film ,,Pokłosie" i Polacy, mogą się łatwiej utożsamiać z tą sytuacją niż z sytuacją odległych plemion w Afryce, gdzie też sąsiedzi mordowali sąsiadów. Łatwiej do nich dotrze przekaz- że każdy może być postawiony w sytuacji jakiej sobie nigdy nawet nie wyobrażał i będzie musiał podjąć decyzję po której stronie stanąć. I będzie mógł zrobić potworne rzeczy (tutaj znowu odsyłam do książki prof. Zimbardo "Efekt Lucyfera").
I dla mnie taki przekaz miał ten film. I nie tylko dla mnie, ale też dla wielu innych osób (w tym tych, które ten film tworzyły...).
Żadne antypolskie bzdury czy szkalowanie Polaków. Mógłbyś to nakręcić na przykładzie innych krajów, ale tak bardzo by naszymi rodakami to nie wstrząsnęło.

Co do śledztwa- jak już sam zauważyłeś ani ja ani Ty nie mamy wiedzy, żeby rozstrzygnąć kto ma racje, bo po obu stronach były zaniedbania. Więc musimy poczekać aż ktoś inny do tego dojdzie. Tylko z historią jest już tak, że to może nigdy nie nastąpić.

Burpak

Dane czerpałem z http://www.sztetl.org.pl/pl/term/114,rolnictwo/ Żydowska strona, jednak czytaj między wierszami ważne dane można wyłapać natomiast interpretacja wielu wątków to już czysta żydowska propaganda.
Powiadają, że winny się tłumaczy i chyba coś w tym jest skoro usilnie żydzi chcą się urolnić (określenie nie występuje w słowniku).

Burpak

"Oczekujemy od Rosji, że przyzna się do Katynia, oczekujemy od Ukrainy, że potępi Banderę a sami nie odkrywamy własnych "czarnych kart". Tym bardziej jest to zaskakujące, że jak już wspomniałeś- mieliśmy niewiele takich sytuacji (szczególnie w historii nowożytnej)." My nie mamy do czego się przyznawać, a w skali całego świata polskie incydenty nie są powodem do tłumaczenia się całego społeczeństwa polskiego. Historię państwową należy oceniać względem ogółu a nie jednostek. Bo by doszło do paradoksu i każde państwo tłumaczyło by się z pojedynczego przestępstwa wobec drugiego. A wierz mi cały świat według takiej oceny byłby winien zbrodni bez wyjątku.

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Z tekstu wynika, że Żydzi byli rolnikami, więc nadal nie rozumiem czemu na początku uważałeś to za absurd (masz też podane czemu Żydzi nie byli w takim stopniu rolnikami ;-) dopiero po długim czasie "zezwolono" im na to. To jest istotne)

Tu nie chodzi o TŁUMACZENIE SIĘ. Tu chodzi o odważne przyznanie: "Tak, popełniliśmy ten błąd, była taka sytuacja" a nie zakopywanie tego i udawanie, że sytuacji nie ma.
Były incydenty, każdy to przyznaje. Czemu udawać, że jest inaczej?
Nie chodzi o to, żeby Rosja nam się tłumaczyła, czy żeby Ukraina się tłumaczyła, bo każdy kto zna historię może zrozumieć dlaczego tak się stało. Chodzi o to, żeby z jednej strony nie było wiecznego rozdrapywania ran (Polacy i ich wracanie do Katynia) a z drugiej, żeby nie było zakopywania tego (co robili Rosjanie przez 50 lat).
I żeby ludzie nie musieli się bać robić "niewygodnych" filmów. To jakiś absurd co się w Polsce dzieje czasem. Nagonka niewspółmierna do wydarzenia.

Burpak

Napisałem o tym powyżej czytaj między wierszami, jakbym podał link nie do żydowskiej strony to byś się czepiała o stronniczość. Żydzi to nie naród rolniczy, pomimo tego niewielkiego odsetka jaki podałem.
W Polsce też wyrabia się sery jednak nie powiesz że jesteśmy krajem z serowarskimi tradycjami jak Holandia, Francja czy Włochy. Zrobienie filmu w tle z miasteczkiem gdzie co drugi właściciel wyrabia sery wywołało by uśmiech na twarzy nawet wśród polaków czy równie dobrze winiarskich, pomimo wielu przesłanek o winnicach w Polsce.
Fantazjując scena polskiego filmu a w tle hektary winnic i w miasteczku co druga winnica. Widz zadał by sobie pierwsze pytanie, gdzie do cholery to jest w Polsce? przecież to nie naród winiarski itd.
To, że żydom zezwolono na uprawę roli ma inny charakter niż tobie się wydaję. W grę chodziło uniemożliwienie ekspansji żydowskiej w Polsce, pozbywania się terytorium na rzecz mniejszości narodowej o ile można tak nazwać ludność napływową. Żydzi to spekulanci i prędzej czy później z rolnictwa zrobili by kombinaty dla pracujących polskich chłopów.
Myślę, że na tym etapie możemy zakończyć dalszą dyskusję, bo jednak nie masz pojęcia o mentalności, kulturze i historii żydowskiej, może wtedy byś zrozumiała dla czego na całym świecie nie darzy się ich sympatiom. Odsyłam na YT i obejrzenie życia na terenach okupowanych przez panów świata Hebron, Palestyna itd.

Ybor

Dla porównania dodam tylko, że w okresie między wojennym polska ludność wiejska stanowiła 73% ogółu kraju, więc wizja każdego reżysera tworzącego o tamtym okresie film gdzie obraz polaka to rolnik jest jak najbardziej autentyczna.

ocenił(a) serial na 8
Ybor

Tak, Żydzi to spekulanci a Polacy to cwaniaczki i złodzieje xD dalej masz ochote opierać się na sterotypach?

Nikt nie twierdził w tej rozmowie, ze Żydzi byli w większości rolnikami... Ale jakiś ich procent był. A po drugie przypominam, że to jest film fabularny a nie dokumentalny. Dalej nie widzisz różnicy?

W normalnym kraju taki film po premierze zostałby oceniony artystycznie przez tych co się znają, odezwaliby się historycy, podyskutowaliby, powiedzieli co tam jest prawdą, czego nie można uznać za wiarygodne. Przedstawialiby rzeczowe argumenty i przyznawaliby, że historia nie jest w stanie wszystkiego powiedzieć (mozna by potem robic ciekawe lekcje historii w szkołach). Ale nikt by się tym za bardzo nie przejmował, bo to tylko film. Wypowiedziałby się może jakiś psycholog na temat tego co mogło zajść w tej wsi. Widzowie też oceniliby po swojemu, jakby był kiepski to niebyłby oglądany.

A u nas to musi być od razu hejt, kłótnie i strzelanie fochów na aktorów, ktorzy graja w takich produkcjach, bo ktoś powiedział, że Polacy nie byli zawsze tylko ofiarami...

Takim sposobem wychowujemy naród niezdolny przyznać się do błędów... Innymi słowy: tchórzy.

Burpak

Sadząc po twoim nazwijmy to zainteresowaniu filmowym należysz do grona młodzieży i pewnych rzeczy nie zrozumiesz do póki nie będziesz dojrzała geopolitycznie. Co do stereotypów to nawet tego nie wiesz, że to twój pogląd i wielu prostaków z zagranicy. W cwaniactwie to właśnie nas żydzi wyprzedzają, i wiele narodowości zwłaszcza kraje wschodnie i bliskiego wschodu. Co do złodziejstwa no cóż pewnie tobie nie wiadomo ale najwięcej kradzieży aut wbrew wielu stereotypom dokonuje się w U.K. miałem osobiście oglądać o tym program i to ciekawostka w ZDF niemieckiej telewizji.
Co do oceny artystycznej nie żartuj ten film nie zdobył się żadnej poważnej nagrody, jakieś grona czy nagrody dziennikarskie uważasz za wyraz artystycznego wyróżnienia.
Właśnie w normalnym kraju Pokłosie otrzymało by klasyfikację kina B. Proszę nie mów mi że film fabularny miałby być inspiracją do lekcji historii, może dla tego większość młodzieży ma taki a nie inny pogląd historyczny. I może dlatego właśnie duża liczba ludzi protestuje by nie używać takich cech porównawczych jak w Pokłosiu Polacy winni mordu na żydach, bo w końcu wszyscy na zachodzie zaczną wierzyć w polskie obozy śmierci, co ostatnimi latami można zauważyć a taką właśnie inspiracją dla motłochu jest reportaż czy film fabularny.

Ybor

Ps. za mało znasz historię Polski bo na tle innych narodów Polacy po średniowieczu byli już tylko ofiarami.

ocenił(a) serial na 5
Ybor

wiek XVI (a więc zdecydowanie już nie średniowiecze), czas panowania Jagiellonów wPolskce (czyli aż do 1572r.), nazywany jest często w historiografii "złotym wiekiem" i pisanie o tym, że "Polacy po średniowieczu byli już tylko ofiarami", to jakiś ciekawy wymysł, bez pokrycia z rzeczywistością i świadczy tylko o bardzo małej i powierzchownej znajomosci historii Polski. Ps. XVII wiek bywa określany jako srebrny wiek dziejów Polski i na dobrą sprawę to od połowy XVII stulecia mozemy mówieć o początku stopniowego upadku - aż po robiory - Rzeczypospolitej

krzys81

Twoja dygresja jest krótko mówiąc lekko śmieszna, średniowiecze to okres tysiąc letni, a ty wyskakujesz z jakimiś raptownie 100- 200 latami ma to się jak kropla cytryny w herbacie. To nie apteka żeby wymieniać poszczególnie każdy rok. Bo jakbym się uparł to na przykład zakończenie I Wojny Światowej, nazwał polskim sukcesem.
Nie jako to czas odzyskania niepodległości i panowania II RP.
Drogi krzysiu81 albo jesteś świeżo po lekcji historii albo nie potrafisz patrzeć przez pryzmat historii.
Wiesz to jakby na przełomie 5 letniej przegranej wojnie wymieniać jako sukces swojej armii 2-3 mało istotne potyczki.
Chciałeś zabłysnąć a ci się nie udało.
Next Please

ocenił(a) serial na 5
Ybor

takie dylentanta ze świecą szukać. Wyciągasz historii co Ci pasuje to wymyślonej teorii, w ogóle nie trzymając się faktów (co ma II RP do Twojej teorii o tym, jakimi to ofiarami byli Polacy po średniowieczu?).. Z czego wnioskujesz, że "Polacy po średniowieczu byli już tylko ofiarami"?. Nie podałeś żadnych argumentów. Średniowiecze to historycznie (czyli udukomentowany źródłowo) początek państwa polskiego, czas pierwszych krolewskich koronacji i scalenie ziem, które dziś nazywamy Polską. Ale też czas wielkich klęsk - rozbicie dzielnicowe, utrata korony królewskiej, najazdy mongołów, utrata dostępu do morza, odpadnięcie Śląska, zależność od Cesarstwa etc. Wł. Łokietek praktycznie na nowo musiał jednoczyć Polskę. Ocena śreniowiecza polskiego jest niejednoznaczna - Tylko, że okres średniowiecza nie trwał w wypadku Polski 1000 lat, a jakieś 500, licząc od około 966 do początków panowania Zygmunta Starego, za którego to panowania włoskie wpływy, w architekturze, muzyce, sztuce, nauce i w końcu w religii (bo w końcu reformacja to takze forma renesansu w spojrzeniu na katolicyzm, pamiętajmy, że Luter był mnichem i poczatkowo nie chciał zrywać z Kościołem) dały początek polskiemu renesansowi we wszystkich w/w aspektach. To za panowania Zyg. Starego Polska osiągnęłą prawie prawie 1 mln km² , a jego synowie panowali w Czechach i na Węgrzech (fakt, że krótko).W średniowieczu dośmy dostawali łupnia - choć i wielkich glorii trochę było - a największą była ta, że Królestwo Polskie w ogóle się utrzymało (pamiętajmy np., że rozbicie dzielnicowe na Rusi skończyło się dopiero w XV wieku, kiedy to Iwan III skutecznie zaczął jednoczyć ziemie ruskie). Pewnie i tak będziesz trwał przy swoim - ale pamiętaj Drogi Ybor, że "patrzenie przez pryzmat historii" (kolejne puste uogolnienie, bo niby co to ma znaczyć?), to nie wyciąganie tylko pewnych faktów, a pomijanie innych to swoich własnych teorii. pozdrowionka

krzys81

Dyletant ? czyżbym miał do czynienia z jakimś profesorem historii ? Nie, nie zalatuje mi tu gimnazjum albo liceum.
Przeczytaj jeszcze raz od początku dyskusję i wyciągnij sedno sprawy,
Nie chodzi tu o wypisywanie poszczególnie każdego stulecia Polski, tylko przyznania się do wielkich krzywd jakie nasz naród wyrządził innym narodom.
Więc wymień chociaż dwa jakie od średniowiecza Polska się dopuściła na innych narodach. Tylko proszę nie pajacuj w stylu "wojska jakiegoś dowódcy X zrównały z ziemią wioskę w czasie wojny X) bo jak będziemy każdą wojnę rozgrzeszali na poziomie przestępstwa kryminalnego, byśmy musieli aresztować po za kończeniu walk całą liczbę wojska w nich uczestniczącego. Każdy strzelał, każdy mógł kogoś zabić.

Także powracam do pytania mega historyku, dwa przypadki za które Polacy mają się wstydzić, kiedy to bezbronna ludność została wymordowana w ilościach wskazujących na ludobójstwo.

ocenił(a) serial na 5
Ybor

Nie spinaj się :) Niestety profesury nie zrobiłem, mega historykiem też nie jestem, na gimnazjum jestem za stary, liceum już kilkanaście lat za mną, tak jak i już studia. Co do Twego pytania: zgodzę się w 100% z Tobą - Państwo Polskie na przestrzeni wieków nigdy nie dopusciło się czynu, który moglibyśmy dziś nazwać ludobójstwem całej grupy etnicznej, religinej czy narodowej. A i owszem, pogromów paru się chociażby wojska polskie dopusciły (tłumienie powstań kozackich w XVII wieku) - ale jest znacząca różnica pomiędzy pogromem a ludobójstwem. Tego oOstatniego na pewno dopuscili się i Niemcy, i Rosjanie (Ci często w stosunku do właśnych pobratymców), ale i Francuzi (powstanie w Wandei - jego stłumienie- dla mnie ludobójstwo), Turcy (rzeź Ormian), biali mieszkańcy USA (wybicie Indian, często wymordowanie całych plemion). Dużo możnaby wymieniać. Jako naród Polacy maja swoje wady, ale mówienie o ludobójstwie to po prostu kłamstwo.

ocenił(a) serial na 5
krzys81

ps. pierwszym ludobójstwem na ziemiach polskich (parząc miarą dzisiejszych granic) był nie Holokaust, a wybicie Jaćwingów i Prusów przez Krzyżaków w XIII-XIV wieku. tak na marginesie dla zainteresowanych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones