PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=640699}

Czarne lustro

Black Mirror
8,3 172 429
ocen
8,3 10 1 172429
7,6 28
ocen krytyków
Czarne lustro
powrót do forum serialu Czarne lustro

Jeśli kiedyś w szkołach oprócz książek jako "lektury" będą zadawane filmy, to ten odcinek powinien być obowiązkowy, tym bardziej że taka rzeczywistość czai się za rogiem i jednostka nie bardzo może się przeciwstawić takiej fali. Pomyślcie ile jest rzeczy które kiedyś były niedorzeczne i śmieszne, a dziś są na porządku dziennym, jak fotografowanie jedzeni na przykład. Czuję obrzydzenie do świata tak przedstawionego i mam ochotę wyrzucić telefon przez okno. Genialny odcinek

ocenił(a) serial na 10
bitos

Zgadzam się z Tobą całkowicie, odcinek swietnię pokazuje jak będzie wyglądał świat za kilkanaście lat.
Już teraz wystarczy zobaczyć jak wiele jest osób dla których like na fb to całe życie.

czelsiak

ja nie mam social mediów i żyje po ludzku

ocenił(a) serial na 8
bitos

Obawiam się że nie zrozumieliście tego odcinka do końca. Takie mechanizmy istnieją w społeczeństwie od dawna, technologie je jedynie uwypuklają. To była krytyka a nie strach przed przyszłością.

fdse2

Dokładnie tak jak piszesz. Bardzo łatwo zrzucić winę na ten "zły internet". Ale przecież to ludzie go tworzą.

ocenił(a) serial na 8
fdse2

Tak samo pomyślałam. Dbanie o wizerunek, szklany sufit, podział na lepszych i gorszych, snobizm: wynalazki stare jak świat.

ocenił(a) serial na 8
amaze

Do niedawna łatwo jednak było przed tym uciec. Teraz wszyscy noszą z ochotą tę nowoczesną smycz (smartfon) w kieszeni, a monitoring bywa nawet w lesie (jak u Orwella). Jesteśmy osaczeni, odarci z prywatności jak nigdy.

ocenił(a) serial na 8
dejker

Monitoring w lesie? Jeśli tak jest to świetnie, bo można się w nim zgubić i nie mieć sygnału. A nie ma monitoringu w domach, pokojach hotelowych czy toaletach, więc nie trzeba jechać do lasu, by mieć trochę prywatności.

ocenił(a) serial na 8
Kot_Fresh

Coraz łatwiej podglądać ludzi nawet w ich własnych domach. Większość telewizorów posiada kamerę, mikrofon i połączenie z internetem. Jak smartfon, który (co najmniej jeden) jest już w każdym domu. itp itd
Ciężko być optymistą, szczególnie że większość ludzi lekceważy zagrożenia.

ocenił(a) serial na 8
dejker

Masz rację, ale chodzi o to, że tu nie jest wskazana skrajność. Spójrz, ty masz świadomość zagrożeń. Możesz zadbać o siebie i swoich bliskich.

ocenił(a) serial na 8
Kot_Fresh

Coraz mniej mogę. Z większości smartfonów nie można już nawet wyjąć baterii bez wykręcania kilkunastu śrubek śrubokrętem, który można kupić tylko na allegro.
Poza tym społeczeństwo nad prywatność przekłada wygodę. Jest dobrze, dopóki jest dobrze. Co by zrobili Stalin albo Hitler gdyby mieli takie narzędzia? Następnego Stalina (albo Hitlera) nie będzie jednak łatwo rozpoznać. Mylą się ci, którzy sądzą, że będzie to znowu wrzeszczący facet z wąsikiem. Możemy nawet nie zauważyć momentu, w którym zostaniemy niewolnikami. Może już jesteśmy?

ocenił(a) serial na 9
dejker

No właśnie o to chodzi, że ludzie tego chcą. Na tym polega kapitalizm, sprzedawanie ludziom tego, na co jest popyt, ale też kreowanie popytu. Nic na siłę (może co najwyżej ze zbyt agresywnym marketingiem) jak w reżimach totalitarnych, tylko za pomocą odpowiednich technik przekonać konsumenta, żeby zapragnął tego i tego, a potem mu to dostarczyć. A że interes nie może stać w miejscu, to zaraz wciska się ludziom coś innego. Ale w dalszym ciągu muszą sami tego chcieć. Sami muszą wybrać. Co prawda wybór jest coraz mniejszy i ciężko znaleźć dla siebie coś, co nie pasuje do obowiązujących trendów, za którymi podążają miliony ludzi. Ale jakby nie kupowali smartfonów, nie używali jakichś debilnych i bezużytecznych aplikacji czy takich, które mogą użyć do śledzenia użytkownika, to nikt by tego nie produkował na masową skalę, a co najwyżej na potrzeby sił porządkowych albo wojska. Jednak konsumenci tego właśnie chcą, więc producent to dostarcza. Koniec końców kapitalistyczna utopia polegająca na idei niczym nie krępowanego wolnego rynku wcale się tak bardzo nie różni od totalitarnych reżimów. Tylko oprawa jest znacznie przyjemniejsza dla oka, a mechanizm kontroli jest bardziej ukryty właśnie przez wykreowanie popytu, sprawienie, że ludzie sami tego wszystkiego chcą. W komunizmie czy w nazistowskich Niemczech wszystko było narzucane z góry przez państwo. Choć trzeba przyznać, że akurat Niemcom za bardzo to nie przeszkadzało. Większość zdecydowanie popierała Hitlera. Niewolnikami jeszcze tak do końca nie jesteśmy. Ale niewiele nam brakuje. Chociaż akurat w takim systemie niewolnictwo to bardziej stan umysłu. Mimo wszystko możesz decydować, co chcesz zaakceptować a co odrzucić. Oczywiście, cała ta machina marketingowa będzie nakierowana na wciskanie ci czegoś, ale mimo wszystko możesz odmówić. Poza tym technologie to narzędzia, a od użytkownika zależy, czy wykorzysta je mądrze, czy wręcz przeciwnie.

ocenił(a) serial na 8
kinomanpl

Podobno Lenin powiedział, że kapitaliści sprzedadzą mu sznur, na którym on ich powiesi. Wiesz, ja kiedyś miałem skrajnie liberalne, prokapitalistyczne poglądy. Coraz bardziej jednak coś mi nie pasowało, nie działało zgodnie z teorią, zgrzytało. Najlepszym przykładem jest dobrobyt państw. Widać wyraźnie, że państwa, które dzisiaj są zamożne ochoczo głoszą idee otwarcia granic i wolnego rynku, ale tylko dlatego, bo wiedzą, że zdominują w ten sposób innych. Same, gdy były na dorobku, stosowały jednak zupełnie inną politykę. Zresztą nawet teraz, w obszarach, w których im to potrzebne, są gotowi stosować przeróżne bariery (vide Macron). Do czego zmierzam? Do tego, że t.zw. wolny rynek, liberalizm wcale nie okazuje się wartością nadrzędną, dobrem absolutnym. Jest to tylko jedna z możliwości. Nie jest też wcale tak, że ograniczenie absolutnego wolnego rynku i wszechobecnego liberalizmu oznacza od razu faszyzm czy bolszewizm. Kapitalizm może różnie wyglądać. Ludzie są bardziej skomplikowani, są osobnikami stadnymi, nie są wyłącznie wyizolowanymi jednostkami zawierającymi między sobą umowy.
Z tą dobrowolnością też jest różnie. W starym filmie Szulkina jest taki fajny tekst: "Oddawanie krwi jest dobrowolne. Kto nie odda krwi, nie dostanie śniadania". Owszem, mogę powiedzieć "nie" systemowi. Nie przyjdzie z tego powodu gestapowiec i mnie nie zastrzeli. Ale przestanę funkcjonować w społeczeństwie, stanę się niewidzialny dla innych. Jak bohaterowie komentowanego filmu.
Ostatnio czytałem trochę Houellebecq'a. I wydaje mi się, że jego obserwacje współczesnego społeczeństwa są bardzo celne. Nie idziemy w dobrą stronę.

ocenił(a) serial na 9
dejker

Za wszystko płaci się jakąś cenę. W tym przypadku byłaby to społeczna izolacja. Cieszę się, że przynajmniej jedna osoba więcej zrozumiała, że ideał wolnego rynku nie do końca się sprawdza w praktyce. Jeśli chodzi o ekonomię, to przeczytałem 2 pozycje, które bardzo polecam, Witold Kieżun "Patologia Transformacji" i Tomas Sedlacek "Ekonomia Dobra i Zła". Obaj prezentują zupełnie inne podejście do ekonomii niż tzw. główny nurt, a przede wszystkim są praktykami i ich dokonania można łatwo zweryfikować. Dokonania Kieżuna trochę trudniej zweryfikować, bo w Polsce nikt go nie słuchał, jak ostrzegał, w jakim kierunku idzie cała transformacja. Za to Sedlacek był doradcą ekonomicznym Havla i teraz jest specjalistą w jednym z największych czeskich banków. A Czesi mają nadwyżkę budżetową. Także polecam obie pozycje albo chociaż wywiady z nimi. Sedlacek próbuje udowodnić, że ekonomia to nie tylko cyferki, ale także etyka, kultura, filozofia i wszystko, co się wiąże z wymianą dóbr. Twierdzi, że główna doktryna współczesnej ekonomii, czyli permanentny wzrost PKB, jest błędna. Rynek ma swoje ograniczenia i nie może wiecznie rosnąć. Z kolei Kieżun tylko w niewielkim stopniu odnosi się do teorii (w książce jest tego więcej, ok. 1/3), a robi to tylko po to, żeby wyjaśnić kilka podstawowych terminów. Skupia się głównie na praktyce. Pokazuje, co zostało zrobione źle i jak powinno być zrobione. Podaje przykłady rozwiązań, jakie zastosowano np. w Kanadzie czy w Burundi, gdzie pracował z ramienia ONZ.

ocenił(a) serial na 8
kinomanpl

"Patologię" czytałem, Sedlacka pamiętam z jakiegoś wywiadu.
Film jak widać prowokuje do ciekawych dyskusji.
Rzeczywiście my zachłysnęliśmy się Balcerowiczem i daliśmy sobie wmówić, że "there is no alternative". Okazało się to olbrzymim błędem.
Podobnie z innymi zjawiskami społecznymi, napędzanymi nowymi technologiami. Wydaje się to nieuniknione a do tego pociągające. Przynosi jednak ze sobą mnóstwo nieuświadamianych bądź lekceważonych niebezpieczeństw.
Zobaczymy jak będzie.

ocenił(a) serial na 10
dejker

Bardzo ciekawie czyta się Waszą dyskusję. Prezentujecie świetny poziom intelektualny. Obejrzenie "Black mirror" skłoniło mnie do refleksji i cieszę się, że znalazłam tu tak interesujący punkt widzenia i hmm... odpowiedzi na moje rozważania. A może raczej - celne pytania. Dziękuję.

ocenił(a) serial na 10
dejker

dejker, kinomanpl - bardzo ciekawie czyta się Waszą dyskusję. Prezentujecie świetny poziom intelektualny. Obejrzenie "Black mirror" skłoniło mnie do refleksji i cieszę się, że znalazłam tu tak interesujący punkt widzenia i hmm... odpowiedzi na moje rozważania. A może raczej - celne pytania. Dziękuję.

ocenił(a) serial na 9
czemu99

Staram się jak mogę, żeby chociaż odrobinę podnieść poziom dyskusji w internecie. Czasami zdarza mi się trafić na naprawdę interesujących użytkowników i dyskusja z nimi to czysta przyjemność, choć czasem wymaga uzupełnienia wiedzy, co też jest niewątpliwą zaletą. Polecam się na przyszłość. W sumie to mogę polecić dwa filmy i oczywiście wspomniane wyżej książki. Jeden film świetnie pokazuje mechanizmy, jakie doprowadziły do kryzysu gospodarczego w 2008, "Big Short". Wszystko jest pokazane tak prosto, że każda w miarę inteligentna osoba i wykazująca odrobinę zainteresowania tematyką zrozumie to bez problemu. Drugi to norweski film "Kłopotliwy Człowiek". Inny niż wspomiany tu odcinek "Black Mirror", ale pokazuje wizję świata przypominającego ten z reklam, piękny, kolorowy, pozbawiony problemów, ale strasznie pusty.

ocenił(a) serial na 10
kinomanpl

Ja również dziękuję za ten wspaniałą dyskusję, "Big short" to świetny film

ocenił(a) serial na 8
_Adix_

BIg short rzeczywiście świetny.

ocenił(a) serial na 8
czemu99

Późno, ale dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam serdecznie.

dejker

Ogólnie bardzo celnie ....ja dodam że pełzamy w kisielu Marksistowsko -liberalnym ..... do OBOZU PRACY ZA "CZAPKĘ ŚLIWEK"

ocenił(a) serial na 10
dejker

PS: od dawna ludzkość nie podąża właściwą ścieżką... a właściwie od samego początku. Nasz zbyt rozbudowany umysł, nasza inteligencja, jest na równi darem , jak i przekleństwem. Wykorzystujemy swój potencjał do rzeczy pięknych , ale też (a może: przede wszystkim) do niszczenia czy tez "pożerania" samych siebie i wszystkiego wokoło.

ocenił(a) serial na 8
OmniModo

Niby tak było zawsze, tyle, że teraz możliwości techniczne sprawiają, że można naprawdę się przestraszyć.

ocenił(a) serial na 9
dejker

Spodobała mi się Twoja wypowiedź:)

użytkownik usunięty
Kot_Fresh

Czy Ty człowieku z choinki się urwałeś?! Napisałeś w 2017 roku, że mamy prywatność we własnych domach, skoro podsłuchiwanie i podglądanie za pomocą smartphonów, telewizorów, komputerów i ogólnie wszelkiej maści jest możliwe i dość proste od LAT, a Ty w 2017 roku wierzysz w prywatność??? Buahahahahaha!

ocenił(a) serial na 8
Kot_Fresh

Pokój hotelowy zapewnia nam prywatność i to wystarczy? Serio? Powinniśmy być szczęśliwi z tego powodu? Jaka jest twoja definicja prywatności? Rozumując w ten sposób analogicznie można by uznać, że spacerniak w więzieniu zapewnia skazanemu wolność, bo w końcu można tam swobodnie chodzić...
Śmiem twierdzić, że nie masz najmniejszego pojęcia czym jest prywatność albo łykasz tę cała papkę sprzedawaną przez tych, którzy tę prywatność nam ograniczają.

ocenił(a) serial na 8
dejker

wystarszy wyłączyć telefon.

ocenił(a) serial na 8
Bloody_Hell

Nie, nie wystarczy. Pozgłębiaj trochę tematykę big data, a szybko dojdziesz do wniosku, że telefon to tylko jeden z wielu przekaźników informacji na nasz temat. Analiza zużycia energii elektrycznej, wszechobecny monitoring, płatności kartą (transakcje bezgotówkowe w Polsce wynoszą już ponad 80%), wyszukiwarki internetowe, przejazdy autostradą, bilety imienne, karty medyczne i wiele innych są w stanie powiedzieć o tobie więcej, niż sam wiesz. A będzie jeszcze gorzej, bo SI dzięki uczeniu maszynowemu coraz lepiej radzi sobie z rosnącą ilością informacji. Gdy jeszcze parę lat temu mówiono o internecie rzeczy, to uważałem, że to mrzonka służb specjalnych i marketingowców, i wpięcie wszystkiego w sieć stanie się możliwe dopiero za kilka dekad, a okazuje się, że to kwestia kilku lat. A w zasadzie, już się wpina, a jedynym ograniczeniem jest wymiana sprzętów domowych na nowsze modele.
I z pewnym strachem patrzę w przyszłość, bo o ile dziś dane głównie się gromadzi, o tyle za lat kilka będą je powszechnie wykorzystywać. Kto, do czego i w jakim celu je wykorzysta? Znany jest przykład spisu powszechnego w Holandii przed II WŚ (chyba lata 20-te), które zostały wykorzystane przez Niemców by szybko wyłapać żydów. A teraz wiedzą o nas wszystko, nasz tryb życia, preferencje seksualne, wyborcze, stosunek do władz, stan zdrowia itd. Każdy może stać się wrogiem systemu nawet o tym nie wiedząc.

ocenił(a) serial na 10
acidity

Jest jeszcze lepiej - w Chinach w dużych miastach już istnieje system oceniania obywateli w skali 1 do 10. Setki tysięcy kamer przemysłowych sprzęgnięto z programem rozpoznawania twarzy w tłumie, który jest w stanie rozpoznawać tysiące osób równocześnie. System śledzi każdego, sprawdza jak się zachowuje, czy się śpieszy, czy przechodzi na czerwonym świetle przez ulicę, itd. To wszystko w połączeniu z tym o czym piszesz (zakupy, stan konta, jazda samochodem itd.) ewaluuje każdego mieszkańca a potem wpływa na łatwość np. znalezienia pracy, czy otrzymania kredytu zależnie od całkowitej oceny.

ocenił(a) serial na 9
dejker

Otoz to. Wszystko kiedys istnialo, ale taka technologia, jaka mamy dzis, zmienila zasady gry na zawsze. Nie ma ucieczki lub powiedzenia: "dzieki, nie korzystam". Po prostu musisz.

ocenił(a) serial na 10
fdse2

Moje "czai się za rogiem " odnosi się do tych sytuacji które w naszym świecie jak na razie nie mają miejsca, np. to że gość z powodu mediów społecznościowych nie może wejść do budynku w którym pracuję (zostaje wyrzucony?), albo że babeczka nie może wsiąść do samolotu.

ocenił(a) serial na 8
bitos

Myślę, że będzie coraz gorzej. Niedługo wszyscy będą mieli na nosie okulary z VR i kamerą.

ocenił(a) serial na 9
dejker

no i bardzo dobrze. technologia idzie do przodu więc korzystajmy z tego
ten odcinek nie ma nic wspólnego z postępem technologii

ocenił(a) serial na 8
BartasBartas

czy dobrze to się dopiero okaże

ocenił(a) serial na 8
dejker

Ale dlaczego zakładasz, że będziemy do tego zmuszani? Póki jest wybór, wszystko jest dobrze i gwarantuję ci, że masa ludzi myśli podobnie jak ty, więc nie będziesz jedynym bez tych okularów z VR (btw. ja też ich nie chcę). Poza tym prawo będzie uaktualniane w związku z technologiami, które mogą komuś zaszkodzić. Tak jak w internecie można zostać ukaranym za bullying czy propagowanie nazizmu i komunizmu.

ocenił(a) serial na 8
Kot_Fresh

Wybór będzie tylko teoretycznie. Podobnie jak w starym filmie Szulkina "oddawanie krwi jest dobrowolne, kto nie odda krwi nie dostanie śniadania" :)
Gdy większość przesiądzie się na taki system, to pozostali będą jak niepełnosprawni. Później dotrze do nich informacja, później będą mogli podjąć jakąś akcję itp itd. Kto zatrudni takiego "inwalidę z wyboru"?

dejker

dejker teraz sie zastanow. Skad wiesz ze ty juz nie zyjesz w wirtualnym swiecie? Okulary VR i kamea? Sam mowisz ze idzie to w taka strone. Nie wiemy co jeszcze zostanie wymyslone. Moze dalej bedzie to urzadzenie ktore bedzie ci dostarczac jedzenie i wirtualna rzeczywistosc ktora w ogole nie bedzie sie roznila od prawdziwej. Idac tym tropem juz mozesz w takiej rzeczywistosci zyc :).

tomczyktm

Nic nowego nie odkrylem. W matrix pokazali to juz dawno, ale czy nie jest to najlepszy sposob na pokazanie prawdy? Jako film sci-fi.Z ta roznica, ze ludzie sami wejda do kokonow i nie bedzie zadnej wojny z robotami .

ocenił(a) serial na 8
tomczyktm

nic dodać nic ująć

ocenił(a) serial na 9
dejker

Jesli nie bedzie wyboru, to "zmusza" do tego wszystkie instagramy, pejsbuki, snapczaty i tindery. Sila propagandy amerykanskiej jest tak wielka, ze nie jestem w stanie sobie wyborazic, kto lub co mzoe jej sie przeciwstawic. Chyba tylko brak pradu i koniec Internetu.

Poelcam ksiazke "Helix".

ocenił(a) serial na 8
makarpoland

Gdyby to chodziło tylko o amerykańską propagandę ... To są o wiele głębsze procesy, którym ludzka natura nie jest w stanie się przeciwstawić. No ... jednostki się przeciwstawią, ale co to da? To nie pierwszy przypadek w historii gdy ludzie jak stado baranów (lub lemingów - jak kto woli) sami się pchają w kłopoty.

ocenił(a) serial na 9
dejker

Pelna zgoda, ale... nigdy nie odbywalo sie to na taka skale i w taki agresywny i kolorowy sposob. Lemingoza nie panowala na calym swiecie rownoczesnie. Za 20 lat nie bedzie pewnie roznicy miedzy Polakiem a Amerykancem, bo wszystko zmierza do makdonaldyzacji (standardyzacji) kazdej dziedziny zycia.

Fromm opisal to wszystko w Ucieczce do Wolnosci (renesans i niemiecki nazizm) - podobne mechanizmy pojawily sie juz wtedy, ale przy calej globalnej wiosce i mechanizmach technologicznych, byl to pewnie pikus.

Ja osobiscie powoli planuje ucieczke na jakas wyspe, gdzie nie bedzie problemu byc odludkiem jakim 15 lat temu byla kazda osoba, ktora siedziala przy kompie zamiast na boisku ;)

ocenił(a) serial na 8
makarpoland

To prawda, teraz wszystko dzieje się okropnie szybko.

ocenił(a) serial na 9
dejker

I ktory to film Szulkina, w ktorym pojawia sie sniadaniowy wybor?

ocenił(a) serial na 8
makarpoland

Wojna światów.

makarpoland

Kiedy polecasz książkę, podawaj autora. Pozdro.

ocenił(a) serial na 9
_eFFcia_

O którego autora i książkę chodzi? I milej tak proszę zamiast pozdrówek.

makarpoland

Helix. Poleciłeś książkę, ale bez autora.
Milej? A co było niemiłego? Jakiś problem mamy?

ocenił(a) serial na 9
_eFFcia_

Marc Elsberg. Wystarczy wpisać hasło "Helix" w Google i wyskakuje na pierwszej stronie.

makarpoland

No właśnie niekoniecznie, bo mi jakaś saga wyskoczyła też.

W każdym razie, Elsberga przeczytałam już jedną trzecią, dzięki:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones