PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=640699}

Czarne lustro

Black Mirror
8,3 172 429
ocen
8,3 10 1 172429
7,6 28
ocen krytyków
Czarne lustro
powrót do forum serialu Czarne lustro

oceniamy główną bohaterkę, rozpisujemy się o słusznym pomyśle na karę za współuczestnictwo w mordzie, a może...
może ona w żadnym mordzie nie brała nigdy udziału?
może została wybrana na ofiarę żądnego rozrywki społeczeństwa, ograbiona z życia i siłą wzięta do ludzkiego cyrku, do takiego skrajnego truman show?
twórcy odpłatnych przedstawień wymyslili cała historię, którą wmawiają nie tylko "morderczyni" (której przecież non stop robili pranie mózgu, więc prócz czyszczenia pamieci, spokojnie mogli pojedyncze, nieprawdziwe obrazy wpoić, by nie próbowała kwestionować zarzutów), ale całemu światu, zarabiając na ludzkiej głupocie i zamiłowania do obserwacji cierpienia innych, która mogą uzasadnić sobie zmysloną bajeczką?
może to obraz zdeprawowanego do szpiku kości społeczeństwa (na widowni siedziały małe dzieci - to nie jest normalne, żeby przedszkolaki chodziły na takiego typu "pokazy" wymierzania sprawiedliwości, gdzie katuje się w tak bestaliski sposób osobę odchodzaca od zmysłów)?
mnie jakoś strasznie nie chciał przekonać finał tego całego pościgu przed psycholami w maskach, tak jakby na siłę chcieli usprawiedliwic zdegenerowany tłum z ich chorych upodobań, to wszystko było tak nienaturalne i obrzydliwe, że cały czas wierzę w niewinność tej dziewczyny...

ocenił(a) serial na 9
poszusz

No bo chyba o to chodzi... oni myślą, że wymierzają sprawiedliwość a tak naprawdę robią dokładnie to samo co rzekomo ona i czerpią z tego przyjemność

ocenił(a) serial na 9
poszusz

Tak naprawdę twórcy Black Mirror w każdym odcinku nie podali nam tylko jedynego rozwiązania. Także zawsze mamy furtkę na snucie tego jak mogło by być.

ocenił(a) serial na 8
MadaCrow

hm może tu chodzi o proste "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie"?
Jeśli chodzi o resocjalizację w wiezieniach to ona praktycznie nie istnieje.Niestety mam w rodzinie (już byłej) i wśród znajomych kilku kryminalistów ,i po każdym wyroku wychodzili gorsi niż wchodzili.NA tylu ilu ich znam raptem jeden (za drobną kradzież) zmienił swoje podejście do życia.I niestety mówię to z przykrością ale sporo naszych kar za niektóre zbrodnie jest za niska.Taki przykład : Dla mnie człowiek który siada po pijanemu za kierownicę,doprowadzi do wypadku ze skutkiem śmiertelnym powinien być skazany jak za zabójstwo a taki który nawet nic nie zrobił ale jedzie pijany jak za próbę zabójstwa.O tym że wyroki są za niskie świadczy ilu pijanych kierowców zostało załapanych przez ostatnie święta.Nie przemawia do mnie że to wypadek,czy nieumyślne spowodowanie śmierci bo wsiadając po pijanemu za kierownicę ,można i powinno się spodziewać takich skutków więc robią to świadomie.Skoro niektórzy tak robią po pijaku,powinni mieć rozum na trzeźwo i albo pozbyć się i nie mieć pojazdu albo jak wiem ,że mi odbija to nie piję i tyle.Dla mnie to kretyńskie ,że wyroki u nas za to są tak niskie ,bo to tak jakbym strzelił do kogoś z broni i tłumaczyłbym się ,że to nie wiedziałem ,iż może od kuli zginąć.Skandalem jest to żę np wyroki za molestowanie dzieci często są niższe niż za kradzież czy oszustwo.

romek_krakow

A od kiedy więzienie cokolwiek zmienia? Byłbyś mniej czy bardziej wkurzony po tylu straconych latach?

ocenił(a) serial na 9
romek_krakow

Zależy jaka... ta w wykonaniu Polskim, Rosyjskim czy Amerykańskim to raczej mrzonka..
To też zależy od rodzaju przestępstwa i stopnia deprawacji. Mord mordowi nierówny. Są pewne różnice...

Np: babka zabiła po pijaku na wigilii wujaszka, który się do jej matki (Morderstwo w afekcie), a dziewczyną która z zimną krwią zaplanowała mord na dziecku swojego konkubenta.

Wg mojej opinii ten pierwszy przypadek na pewną szansę na resocjalizację.

ocenił(a) serial na 8
Gierrapa

Z tym że trzeba rozróżnić oczywiście pełna racja

ocenił(a) serial na 8
Gierrapa

Rozumiem że chodzi Ci o to że babka zabiła w obronie gościa który się przystawka do jej matki. Też uwarzam,że ona na resocjalizacje ma szansę to raz a dwa że tu w takim przypadku powinno wejść coś takiego jak obrona konieczna. Niestety to u nas bardzo słabo działa i człowiek broniący się często dostaje wyrok gorszy niż napastnik. Przykład z życia wprawdzie miało to miejsce z 20 lat temu ale w tej kwestii niewiele się zmieniło :mój kuzyn mając czarny pas w karate został napadniety przez 4 gości od dyskoteką i chcieli my ukraść pieniądze a miał przy sobie całą wypłatę więc się bronił. Jednemu złamał rękę, drugiemu nogę a resztę pobił. Dostał 2 lata w zawieszeniu a policja i sąd na pytanie co miał zrobić czy oddać całą wypłatę powiedzieli że tak, powinien grzecznie oddać portfel.
Wydaje mi się, że nie tak to powinno wyglądać

ocenił(a) serial na 9
poszusz

ale początek postu już jest głupi

"oceniamy główną bohaterkę, rozpisujemy się o słusznym pomyśle na karę za współuczestnictwo w mordzie, a może...
może ona w żadnym mordzie nie brała nigdy udziału? "

człowieku, nawet jak ona brała udział w tym mordzie i jeszcze w siedmiu innych to i tak ta kara jest bestialska i nie współmierna do zbrodni.
nie ma takiej zbrodni za którą ta kara byłaby ok
hitlera bym tak nie potraktował

BartasBartas

ale nigdzie nie napisałam, że, według mnie, karą jest słuszna :-)
"rozpisujemy się" - w sensie ogół, to co widzę pod większością tematów związanych z tym odcinkiem
inna sprawa, że myślę, że kara absolutnie nie powinna być współmierna do popełnionej zbrodni, nie na zasadzie "oko za oko", bo to jak inwestycja - zrobisz coś złego i w najgorszym wypadku, jak już cię złapią i winę ci udowodnią, odpłacą tym samym
ale akurat tu kara była wyjątkowo okropna i zgadzam się z tobą, ze niesłuszna.
szkoda, że ludzie biorący udział w tym całym wymierzaniu sprawiedliwości zapomnieli o samych sobie, maltretujących psychofizycznie i w nieskończoność drugiego człowieka :-(

ocenił(a) serial na 9
poszusz

wpadłam na ten serial dopiero parę dni temu. Cieszy mnie fakt, że ktoś jak ja odkrywa go dopiero teraz. Lepiej późno niż wcale :) Chyba, że widzieliście wcześniej a dopiero teraz zabieracie głos

ja nie roztrząsam, czy główna bohaterka popełniła zbrodnię, (choć to nie wykluczone), mnie dotknął fakt, że ona nagrywała i ją nagrywają - dzisiejszy świat trochę taki jest. Wszystko na sprzedaż, co więcej sami sprzedajemy swoją prywatność - dodatkowo - nikt nam za to nie płaci

ocenił(a) serial na 10
Arche_3

dokładnie smatfon miał nam pomagać a stał się narkotykiem większość ludzi wpatruje się w ten ekran jak w boga. Rozrywka im bardziej szokująca tym lepsza.

ocenił(a) serial na 9
BartasBartas

Ja sądzę, że kara była wprost idealna. W prawdziwym życiu komuś takiemu (ale taki ktoś musiałby być skazany na podstawie naprawdę mocnych dowodów i po zbrodni o podobnej wadze jak właśnie tutaj) bym życzył by ta kara trwała dla niego jak najdłużej, najlepiej do końca życia. Do tego jeśli to była państwowa placówka, gdzie to robiono, to jeszcze na tym zarabiano więc kolejny plus. Bo to naprawdę jest kara za najgorszą zbrodnię, a nie odsiadka w więzieniu czy kara śmierci (najgłupsza z kar, to w sumie jak nagroda).

marcusfenix345

Chyba zupełnie nie zdajesz sobie sprawy z konsekwencji takiego działania... Ja mam nadzieje, że wizja tego odcinka nigdy, nawet w minimalnym stopniu, się nie ziści.
Oczywiście, że kara musi być odpowiednio surowa ale nie takie coś.

ocenił(a) serial na 9
snail_1981

Ja czekam z niecierpliwością na takie kary.

marcusfenix345

To życzę ci takiej kary.

ocenił(a) serial na 9
swish_

Gdybym spalił żywcem małą dziewczynkę, to w sumie bym zasłużył. Mnie zastanawia czemu jesteście tak na nie w przypadku tak ciężkich zbrodni? Taki zasługuje na to co najgorsze, nie na wygodną celę wraz z wyżywieniem za darmo do końca życia.

marcusfenix345

Na elektryczne krzesło z takim i też będzie się palił. Dziewczynka umierała i cierpiała przez krótki odcinek czasu. Ją męczą dzień w dzień. To nie jest już "oko za oko" a "wszystko za oko". Może pocierpieć taki sam odcinek czasu na krześle elektrycznym, albo niech też ją podpalą. To jest adekwatna kara.

użytkownik usunięty
swish_

Dziewczynka umierała przez krótki okres czasu? Masakra.. A skąd wiesz, że przez krótki? Umarła TORTUROWANA a ta morderczyni specjalnie żyje, gdyby chcieli ja zabić to zrobiliby jej to samo a tak to niech płaci. Poza tym życzenie takiej śmierci komuś, ktoś pisze, że czeka na takie kary jest tak głupie i szczeniackie, że brak słów.

Ty jesteś szczeniacka i się popisujesz. W ogóle nie ma logiki w tym, co piszesz. Gdyby chcieli ją zabić.. no na tym polega kara matole.

A jak ją torturują to pozwalają jej żyć? Bo to na życie nie wygląda lebiodo.

A skad wiesz, ze ona byla winna? Nie podali okolicznosci. Moze byla wiecznie odurzona? A moze byla po prostu osoba, o ktora nikt sie nie upomni i dlatego mozna ja wystawic? Ten odcinek byl o takich jak ty, spragnionych cudzego cierpienia, niczym nie roznicie sie od potwora, ktory torturuje dziecko, mentalnie ta sama swolocz. Jestem przeciwna karze smierci z jednego prostego powodu - nie ma ludzi nieomylnych, nie ma dowodow, ktore nie klamia, zwlaszcza w naszych czasach, latwo sie pomylic. Ale swolocz ma igrzyska, a jeszcze gorsza swolocz na tym zarabia. Bombs

ocenił(a) serial na 10
marcusfenix345

marcusfenix345, zgadam się w 100%. Moim zdaniem kary powinny być bardziej surowe ( w ogóle). Przecież tak naprawdę ludzie w więzieniach za to, że zabiją kogoś, zgwałcą, okradną, etc. , żyją lepiej jak niejeden poza kratkami. A my na tych skur*****w pracujemy. Każdy ma rozum. Jak chcą zabijać, to niech zaczną od siebie. nie rozumiem Twojej postawy SWISH_ .... ja bym samych pedofilów i gwałcicieli już nie wspomnę o mordercach wieszała i codziennie podpalała. Aż by z głodu zdechli.

marcusfenix345

Ta kara nie jest adekwatna do czynu, bo przez większość czasu torturuje się niewinną osobę. Do morderczyni dochodzą konsekwencje jej zbrodni dopiero przed kolejnym "resetem". Przez 90% show ludzie torturują niczego winną osobę dla swojej rozrywki czy chorej wizji sprawiedliwości (ta sprawiedliwość to tylko wymówka).

ocenił(a) serial na 9
jdjsdj11

Czyli to, że nie pamięta znaczy, że jest niewinna? Czyli wg. twojej logiki, jak kogoś zabiję powinienem sobie skasować pamięć i wtedy jestem niewinny? To chyba ludzie z Alzheimerem byliby najlepszymi zabójcami, byleby tylko zapamiętali swój cel XD

marcusfenix345

Nie, nadal są winni tylko ty nie rozumiesz na czym polegają więzienia czy zakłady psychiatryczne. Mają pomóc lub zresocjalizować sprawcę. Druga sprawa jest taka, że to show nie jest karą tylko rozrywką dla chorych ludzi. Po trzecie osobą nie pamiętająca swojego czynu czy przeszłości nadal jest winna tych czynów, ale torturowanie jej za nie nie jest sprawiedliwe ponieważ nawet nie wie za co jest karana. Jeśli myślisz, że bezsensowne, zapętlone show, którego celem jest zapewnić publiczności zabawę jest karą, a nie biznesem to nie wiem w jakim świecie żyjesz.

ocenił(a) serial na 10
jdjsdj11

"ty nie rozumiesz na czym polegają więzienia czy zakłady psychiatryczne. Mają pomóc lub zresocjalizować sprawcę. "

Ha ha ha , o moje zboże , ale się uśmiałem. Jeszcze takie naiwniaki są wśród nas. Popracuj trochę w zakładzie zamkniętym dla nerwowo i psychicznie chorych , albo w zakładzie karnym , a potem się głupio wypowiadaj, jak to takie placówki pomagają ,leczą , resocjalizują ...

ocenił(a) serial na 10
marcusfenix345

ona nie spaliła tylko nagrywała. Twórcy nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do popełnionych czynów (czy była zmuszona/ czy została tylko kozłem ofiarnym na potrzeby programu itp) po tym jak jej powiedzieli co niby zrobiła okazała za duży żal skruchę. Dlatego wątpie żeby mogła to nagrywać z premedytacja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
OmniModo

Naprawdę? Życzysz komuś czegoś takiego, bo pokłóciłeś się z nim o film? Może spróbuj używać mózgu, zanim uznasz, że Twoje zawsze musi być na wierzchu, co?

ocenił(a) serial na 10
Omar1981

Nie zrozumiałeś komentarza. Nie życzę nikomu niczego złego, tylko dlatego, że ma inne zdanie na forum, tylko daję drastyczny przykład, mający się mocno wryć w umysł.
Zmierzałem do tego, że każdy jest w swoich wypowiedziach taki mądry i liberalny i w ogóle "elyta", szkoła wyższa etyki, ale niech sobie najpierw wyobrazi, co jakby doszło do wielkiej tragedii na własnej rodzinie. Niech sobie uświadomi jak miałby ochotę potraktować sprawcę spalenia swojego dziecka i to takiego sprawcę, który w dodatku ze swojej zbrodni robiłby sobie jaja, filmował szoł.

ocenił(a) serial na 9
marcusfenix345

NIestety marcusfenix345 nie masz racji.

Kara za zbrodnie nie ma być zemstą i torturą - jeśli tak uważasz to jesteś psycholem i masz spaczone pojęcie na temat zbrodni, kary i odpowiedzialności za swoje czyny (poważnie, wskazuje to na skłonności sadystyczne i jest oznaką różnych chorób psychicznych więc się lecz)

ocenił(a) serial na 9
BartasBartas

Nie mówię, że za każdą. Ale uważam, że za niektóre zbrodnie kara powinna być równie okrutna, a nawet gorsza niż za to co zrobiłeś. Problemem jest to, że w naszym "cywilizowaniu" zbyt złagodnieliśmy w takich aspektach. Nigdy nie zrozumiem, dlaczego tak wielu osobom wystarcza zwykła kara więzienia, czy głupia śmierć za morderstwo czy morderstwa, w tym takie ze szczególnym okrucieństwem. Wy sądzicie, że sprawiedliwość została wymierzona, a tamten choć resztę życia spędzi w więzieniu, to będą to całkiem komfortowe warunki. Najgorsi przestępcy powinni cierpieć do końca życia za swoje czyny, w ten czy inny sposób, by każdy dzień ich życia przypominał im tego powód, wtedy to byłaby sprawiedliwa i satysfakcjonująca kara.

ocenił(a) serial na 9
marcusfenix345

Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest okrutną karą o wiele gorszą dla skazanego karą niż kara śmierci (fakt że kosztowniejszą bo utrzymujemy bandziora wszyscy ale nie można mierzyć wszystkiego aspetem materialnym). Poza przypadkami psychopatów, którzy nie odróżniają dobra od zła to reszta ludzi popełniająca nawet okrutne mordestwa mają sumienie i ta zdecydowana większość ludzi jest zmuszona na życie w zakmnięciu i myśleniu o swoim występku każdego dnia.
Nawet jak nie ma uczuć to życie w zamknięciu do końca swoich dni wydaje mi się dosyć okrutną karą.

A przede wszystkim chodzi tu o to że większe okrucieństwo kary nie spełnia kompletnie żadnego celu poza sadystycznym wyładowywaniu swojej złości na winnych. Przecież to niczemu nie służy. Było setki badań na ten temat i każde z nich jednomyślnie stwierdza: Rodzaj i wysokość kary nie ma kompletnie żadnego przełożenia na liczbe popełnianych przestępstw. Ani lekkich ani ciężkich. Złodziej czy morderca popełniając swój czyn nie kalkuluje co się stanie jak zostanie złapany tylko uważa że NIE zostanie złapany.
Czemu więc ma służyć brutalna kara za np. mordestwo 5 dzieci? Temu żeby morderca poczuł się jak te dzieci? żeby poczuł co zrobił? zaspokojeniu TWOJEGO poczucia sprawiedliwości? Przecież to jest najzwyczajniejszy na świecie sadyzm.

ocenił(a) serial na 9
BartasBartas

"Kara dożywotniego pozbawienia wolności jest okrutną karą o wiele gorszą dla skazanego karą niż kara śmierci" Czekaj bo widzę, że się nie rozumiemy o jakie przypadki osób mi chodzi. Nie o takich, co zabiją kochanka z żoną (czyli zbrodnia w afekcie), prowadząc po pijaku i temu podobne zdarzenia. Oni prędzej niż później zdadzą sobie sprawę z tego co uczynili i będą musieli z tym być do końca. Takie ostre kary jak w tym odcinku stosowałbym tylko dla tych najgorszych, których bawiło zabijanie, torturowanie itp. uczynki wobec innych ludzi. Dla takich więzienie nie jest żadną karą, tak samo śmierć, gdyż nigdy nie będą żałować tego co zrobili, tylko do końca będą się tym rozkoszować. Jednak gdyby sprawić, że zaczęliby żałować swoich czynów to byłby naprawdę wielki sukces.

ocenił(a) serial na 9
marcusfenix345

no dobra ale skoro chodzi o tych najgorszych dla których nie ma już ratunku i którzy są tak spaczeni że nie ma dla nich żadnej nadzieji to czemu po prostu nie wykonać na nich kary śmierci i takiego jednego z drugim delikwenta usunąć ze świata.

Piszesz " Jednak gdyby sprawić, że zaczęliby żałować swoich czynów to byłby naprawdę wielki sukces"

Nie mam pojęcia dla kogo to miałby być sukces.
Nie wiem czemu miałoby służyć torturowanie takiego gościa... żeby żałował swoich czynów?
Czyli z powodu twoich przekonań chcesz kogoś torturować.
A dokładnie tego, który torturował kogoś innego z powodu swoich przekonań.

Rozumiesz? w ten sposób jesteś dokładnie takim samym psychopatą jak ten którego chcesz ukarać. Stoją za wami tylko inne pobudki co nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Obaj czujecie potrzebe zadawania bólu innym ludziom. Ba! Powiem nawet, że ty jesteś gorszy bo psychopata często nie odróżnia dobra od zła i np. poderżnięcie 2-letniemu dziecku gardła tępym nożem jest normalną czynnością jak opuszczenie deski w łazience - nie wywołuje kompletnie żadnych emocji, taka osoba często nie zdaje sobie nawet sprawy że postępuje źle. Ty natomiast świadomie chcesz zadawać mu ból i cierpienie żeby zaspokoić swoje poczucie sprawiedliwości.

ocenił(a) serial na 9
BartasBartas

"po prostu nie wykonać na nich kary śmierci" Co to za kara zabić kogoś? Bo odebrałeś mu jedyną najcenniejszą rzecz? Z której i tak nie za bardzo korzystał, bo do końca życia by siedział w zamknięciu. A tak, zrobić takie show z nim. I niech pieniądze idą potem na rodzinę lub rodziny ofiar takich ludzi, na cele charytatywne lub na cokolwiek innego. Facet do końca będzie się męczył za to co zrobił, tymczasem dla reszty profit. Może i jest to psychopatyczne, ale też zdroworozsądkowe I na pewno lepsze, od tego co oferuje rozmiękły system. Ludzie stali się zbyt miękcy i takie tego mamy konsekwencje.

ocenił(a) serial na 9
marcusfenix345

Marcusfenix- Radzę poczytać o Stanfordzkim eksperymencie więziennym.... do niestety jest bardzo podobne do tego co zaprezentowano nam w white bear.

Generalnie
1) NIGDY nie można być pewnym, że ktoś w 100% jest winny. ZAWSZE można spreparować dowody, przekupić świadków, sędziego itp. Pilecki i reszta jemu podobnych przekonało się o tym na własnej skórze. W przypadku odkrycia takiej pomyłki (nawet po latach), można takiego delikwenta wyciągnąć i zapłacić mu solidne odszkodowanie - zawsze coś.
2) Sprawiedliwość nigdy nie może być show - patrz kazus z naszego kraju gdzie stalinowscy prokuratorzy polowali na "imperialistyczne świnie" a potem w gazetach i radiu wszędzie relacjonowano show.
3) Sprawiedliwość nie może też "Bogacić się" bo to też doprowadza do wypaczeń (Patrz Łagry), można co najwyżej równoważyć koszta osadzonego poprzez pracę przymusową.

ocenił(a) serial na 9
ocenił(a) serial na 8
marcusfenix345

I właśnie takich ludzi jak ty krytykuje ten odcinek :)

użytkownik usunięty
poszusz

No myślę jednak że mniejszość jest w błędzie bo takie raczej przesłanie tego odcinka, że ludzie podżegani do zemsty i nienawiści przekraczają wszelkie bariery i bardzo łatwo ten płomień rozniecić. Problem dzisiejszych czasów, mediów. Zaspakajanie ludzkich potrzeb do wyżycia się kosztem ofiary, która i tak już poczyniła coś złego(nie mając nawet pewności, czy na pewno to zrobiła - nikt się pewnie nad tym na widowni nie zastanawia, ważniejsze jest pragnienie zemsty i sensacji).

ocenił(a) serial na 9
poszusz

ale przecież tak samo było od zawsze, ze wymyślne egzekucje, igrzyska, przyciągały na widowisko cale społeczności. Właśnie tak się czułam oglądając film; jakbym widziała drogę domniemanej czarownicy na stos.. Jakby mnie ktoś przeniósł w... no właśnie, gdzie.. w przeszłość? A może w teraźniejszość i przyszłość? Nie mam złudzeń co do potrzeb człowieka. Mam za to zastrzeżenia, co do określania nas jako rasy panów, mających monopol na wszelkie prawa chroniące nasze żądze.
Nie roztrząsałam za bardzo czy osoba była winna czy nie, bo zbyt przejęłam się pytaniem: kiedy ona spala i kiedy ( i w jaki sposób) jadła aby tyle dni przeżyć i ciągle nakręcać ten spektakl? Ze już o potrzebach morfologicznych i podstawach higieny nie wspominam.. Ktos ma jakiś pomysł?


ocenił(a) serial na 7
alja9

Kiedy spała - czas gdy była nieprzytomna po założeniu przez Myśliwego tego ustrojstwa kasującego pamięć można uznać za "sen"
Kiedy i w jaki sposób jadła - mogła jeść w lesie po przejażdżce samochodem z Myśliwym i Pomocniczką - było wspomniane w serialu; trzeba też pamiętać, że Bohaterka była tak bardzo nakręcona adrenaliną, że nie była jakoś strasznie głodna
Potrzeby fizjologiczne i higiena - wg mnie załatwiała to w jakiś sposób podczas ww. postoju w lesie; z resztą widać było, że była zaniedbana - o kąpieli, czy myciu włosów można zapomnieć

ocenił(a) serial na 8
alja9

Spektakl mógł być odgrywany po kilka godzin dziennie (kilka cykli), po czym stawiali ją na nogi medykamentami i podawali w jakiejś formie pożywienie.

ocenił(a) serial na 10
alja9

Większość ludzi to mapety

alja9

@alja9
Wiem, że odkopuję komentarz sprzed ponad roku, ale jestem zmuszony, bo napisałaś ważną rzecz, z którą w 100% się zgadzam.

"ale przecież tak samo było od zawsze, ze wymyślne egzekucje, igrzyska, przyciągały na widowisko cale społeczności. Właśnie tak się czułam oglądając film; jakbym widziała drogę domniemanej czarownicy na stos.. Jakby mnie ktoś przeniósł w... no właśnie, gdzie.. w przeszłość? A może w teraźniejszość i przyszłość? Nie mam złudzeń co do potrzeb człowieka. "

W końcu ktoś, kto zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie pozostają tacy sami. Zmieniają się tylko narzędzia, którymi się posługujemy, jednak natura człowieka pozostaje niezmienna.
Czy to gladiatorzy, czy egzekucje, czy współczesne widowiska pokroju walk w stylu "wolnej amerykanki", czy w końcu wizja przedstawiona w serialu, to jedno i to samo. I tym samym spowodowane. Ludzką żądzą krwi i cudzego cierpienia. Tacy z nas panowie świata i ostatnie ogniwo łańcucha ewolucji.

Chleba i igrzysk...

ocenił(a) serial na 9
poszusz

Najsmutniejsze jest to, że nie ma praktycznego znaczenia, czy ona została skazana za prawdziwe zbrodnie czy jest ofiarą przypadku. Cały proces nie ma służyć jej resocjalizacji, bo każdego dnia zapomina. To show mające straszyć widzów. Nie można mówić o zasłużeniu bohaterki na jej karę, bo ani nie znamy faktów (jej wspomnienia mogą być prawdziwe lub wykreowane), ani też jej kara nie służy niczemu poza czystym znęcaniem się.

ocenił(a) serial na 9
katkanna

Tu nie chodzi o to czy jest winna czy nie, to nie ma znaczenia zawsze można się pomylić. Chodzi o to czy taka kara przy założeniu że jest wina jest ok

ocenił(a) serial na 9
smok22

A zachowanie ludzi kupujących bilety na ten spektakl to inna sprawa. Osobiście uważam że ci ludzie są tak samo wini. Ponieważ znęcają się nad osobą która nie pamięta tego co zrobiła czyli nad niewinna czyli też powinni zostać poddani takiej samej każe

ocenił(a) serial na 9
smok22

Po dokładniejszym rozpatrzeniu sytuacji oznajmiam co następuje. Oskarżona winna zarzucanych jej czynów ponieważ pod koniec sztuki przypomina sobie co zrobiła i to że nie pamiętała wcześniej jest bez znaczenia. A wiec to że widownia znęca się nad osobą która jeszcze nie pamięta swoich zbrodni jest bez znaczenia ponieważ każda kara zakłada znęcanie się nad osobą ukaraną. Czy to oznacza że jeśli każemy zbrodniaży to też jesteśmy zbrodniażami ? Nie wydaje mi się, to jest tylko wymierzanie sprawiedliwości tak jakby zapłata. Jak ktoś jest na terytorium jakiegoś kraju gdzie obowiązują takie zasady że za zbrodnie się każe to powinien się spodziewać że jak go złapią to poprostu mu zapłacą.

ocenił(a) serial na 9
smok22

No właśnie NIE. Celem kary w cywilizowanych krajach nie jest znęcanie się! Dlatego odeszliśmy od tortur jako społeczeństwa. Więziennictwo ma resocjalizować przestępców, jakkolwiek mu to wychodzi. W przypadku tej bohaterki kara kompletnie niczemu nie służy poza efektem wywartym na widzach. I jest nierozstrzygnięte - imho celowo - czy ona faktycznie jest winna czy tylko miała z tym coś wspólnego czy też wszystko jest wykreowane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones