PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=640699}

Czarne lustro

Black Mirror
8,3 172 809
ocen
8,3 10 1 172809
7,6 29
ocen krytyków
Czarne lustro
powrót do forum serialu Czarne lustro

Nie macie wrażenia, że odcinki dzieją się w tym samym świecie? Początkowo Brooker przekonywał, że każda historia to coś osobnego i wszystko dzieje się w różnych rzeczywistościach, ale gdzieś po odcinku świątecznym trudno oprzeć się wrażeniu, że jest zupełnie inaczej. Nie wygląda to na zwyczajne easter eggs. W sieci jest dużo teorii, że odcinki "dzieją się" w tej samej rzeczywistości, ale nie są pokazywane nam w kolejności chronologicznej. Podobieństwa jakie udało mi eis zauważyć to między innymi:
- piosenka "Anyone Who Knows What Love Is" - jako pierwsza wykonuje ją Abi, później niewierna dziewczyna w świątecznym odcinku, a ostatni raz pojawia się w "Men Against Fire",
- test ciążowy z odcinka świątecznego jest tak samo nowoczesny [mam na myśli animację noworodka :)] jak ten, którego używa Martha po śmierci Asha,
- Waldo jest także ukrytym bohaterem odcinka świątecznego, ponieważ jeden z mężczyzn na czacie ma nick I_AM_WALDO,
- dziewczyna, która wygrała talent show i później go reklamuje w S01E02 pojawia się także w "Playtest",
- Abi Khan możemy zobaczyć na billboardzie w końcówce "The Waldo Moment",
- na ekranach telewizorów, które oglądają bohaterowie często pojawiają się odwołania do innych odcinków - np. w świątecznym można zobaczyć fragment show z S01E02, a także się z nich dowiedzieć, że premier z odcinka pierwszego ogłasza rozwód albo śledzić dalszy rozwój procesu bohaterki odcinka "White Bear",
- telewizja UKN pojawia się w dwóch (lub więcej) odcinkach,
- w "Nosedive" znowu pojawia się wzmianka o premierze - na ekranie komputera. Tym razem wyrzucono go z zoo,
- Waldo, jako naklejka, widnieje na laptopie chłopaka z "Shut up and dance",
- Granular, firma od pszczół wspomniana jest na okładce magazynu w "Playtest", gdzie także, na sprzęcie, który ma przetestować główny bohater nadrukowano logo z "White Bear",
- hashtag death to Victoria Skillane (z odcinka "White Bear") jest przez moment zauważalny w ostatnim, na ten moment, odcinku trzeciej serii,
- w tym też odcinku nowa współpracowniczka, informatyk, ujawnia swojej partnerce, że odeszła w związku ze sprawą Iana, partnera Skillane.

Jest tego mnóstwo, najwięcej pojawia się na paskach informacyjnych wyświetlanych podczas wiadomości czy stronach internetowych przeglądanych przez bohaterów. Teorii jest kilka. Być może to rodzaj "oszczędności" lub rzeczywiście istnieje możliwość funkcjonowania tych wszystkich historii w jednej rzeczywistości. Jakie jest Wasz zdanie? Jak ułożylibyście chronologicznie odcinki? Zauważyliście jeszcze jakieś podobieństwa?

Przepraszam za jakiekolwiek nieścisłości, odcinki widziałam jakiś czas temu, mogło mi się coś pogmatwać :D

ocenił(a) serial na 9
Twittie

To i tak niezwykle dociekliwe z Twojej strony i bardzo ciekawe obserwacje. Myślę, że w zamyśle twórców chodziło właśnie o jakąś klamrę wobec całej serii. Nie sprowadzałbym tego do jednego konkretnego świata, ale bardziej do teorii przenikania się tych poszczególnych rzeczywistości.

ocenił(a) serial na 9
Twittie

Dodam, że w odcinku "Hated in the Nation", gdy główny "zły" bohater siedzi w barze już w ostatniej scenie i ogląda telewizję, widać tam wzmiankę o nowej, niezwykłej grze Shou Saito :)

Twittie

W odcinku "Shut up and dance" (3 sezon) w walizce znajdują się płytki z różnymi symbolami, które następnie są prezentowane przed bohaterem. Jeden z tych symboli pojawia się dość często w S02E02 :)

mantaa7

to był ten odcinek "Playtest" S03e02 nie "shut up and dance" s03e03 i to już akurat było napisane przez Twittie w jej pierwszym poście "- Granular, firma od pszczół wspomniana jest na okładce magazynu w "Playtest", gdzie także, na sprzęcie, który ma przetestować główny bohater nadrukowano logo z "White Bear","
ale ja też tylko to zauważyłam:)

ocenił(a) serial na 10
Twittie

A może to po prostu zabawy twórcy serialu z widzami. Zabawa dla co bardziej spostrzegawczych.
Oczywiście winszuję za wyłapanie tylu elementów pojawiających się w różnych częściach ale nie raz już tak było, że to "puszczanie oka" do oglądaczy ;)

Twittie

Na początku świątecznego odcinka bohaterowie za pomocą implantów (z 3 odcinka 1 sezonu) komunikują się.

Twittie

Szczerze, to myślę, że to nadal inne rzeczywistości, a niektóre nawiązania... No po prostu są. Nie znaczy to dla mnie od razu, że to ta sama rzeczywistość.

LordVader345

s04e06 duzo wyjasnia...

ocenił(a) serial na 10
zu.wisniewska

Co Ci niby ten ostatni odcinek miał wyjaśnić?

ocenił(a) serial na 10
melagros

To, ze cala seria badz czesc dzieje sie w tym samym uniwersum w roznych dziejach ;)

ocenił(a) serial na 10
pUch4cz

Wybacz - myślałam, że autor poprzedniego komentarza miał coś innego na myśli i się zbulwersowałam :P
No i biorąc pod uwagę, że każdy odcinek jest metaforą problemów, zagadnień naszego życia codziennego i tego co nas otacza to jasnym będzie, że wszystko dzieje się w tym samym uniwersum, choć niekoniecznie tym samym czasie :D

Twittie

Tak to wszystko po to żeby myśleć,że jest coś więcej niż zlepek historii i szukać powiązań i takich wstawek. Dla maniaków :D Jak kolega kiedyś powiedział mi że po 10 tym obejżeniu Władcy Pierścieni stwierdził,że cienie się nie zgadzają w paru scenach to coś dla takich świrów robią te wstawki ;D

ocenił(a) serial na 10
RadoslawKamil

Obejrzeniu.

yemeth1

Wszędzie tą ortografię wytykają,a że ktoś ma 130 IQ i zna się na fizyce to nikt nie paczy :D

ocenił(a) serial na 10
RadoslawKamil

Możesz mieć i 200 IQ, znać się na fizyce molekularnej i kwantowej, filozofii Kanta, teologii i robić najlepsze pierogi w całym Brąswałdzie, a jak nie potrafisz używać języka, z którym masz styczność codziennie, to dla mnie i tak jesteś idiotą :D

yemeth1

Codziennie to mam styczność z językiem angielskim. :D Ortografią to się w szkole przejmować można a nie po 30tce.

yemeth1

Dobrze prawisz kolego! A Ty, RadoslawKamil nie masz racji. Po to uczysz się tej ortografii w szkole, aby potem nie być idiotą i nie pisać z błędami. Ortografia obowiązuje przez całe życie, nie tylko w szkole.

ocenił(a) serial na 9
yemeth1

To masz spaczone pojmowanie inteligencji. :)

To oczywiście kwestia własnych możliwości, umiesz napisać jakieś słowo bez błędu, ale posługiwanie się językiem, z którym ma się styczność codziennie, to także czytanie ze zrozumieniem (np. czegoś z fizyki kwantowej, filozofii czy o gotowaniu pierogów).

Warstwa ortograficzna języka jest, o ile nie wpływa na rozumienie treści, najmniej istotna z punktu widzenia celów języka. Posługiwać się językiem to realizować te, komunikacyjne, cele, a nie oddawać cześć bożkom ortografii dla niej samej. ;)

ocenił(a) serial na 10
Twittie

Ostatnio tez zauwazylem rozne powiazania. Pomijajac te oczywiste jak np piosenki to w s4e2 na scianie pokoju dziewczyny mozemy zobaczyc plakat z rapera Tuska, ktory pojawil sie bodajze w ostatnim odcinku s3 (ten z morderczymi pszczolami) ;)

ocenił(a) serial na 9
Votes

Ah, tutaj jednak jest ktoś kto też to zauważył! :D

ocenił(a) serial na 9
Twittie

Coś czuje że w ostatnim odcinku będzie informacja coś w stylu „historia oparta na faktach”, że to nie chodzi o jedną żeczywistość czy czas tyko o matrixa. Że te wszystkie historie to tylko symulacja komputerowa i że my też jesteśmy tylko symulacją.

ocenił(a) serial na 9
Twittie

Świetne obserwacje! Nie mogę znaleźć tego tutaj, więc może jeszcze się nie pojawiło. Otóż w 4 sezonie, w ArkAngel w pokoju córki na ścianie wisi plakat z napisem "Tusk". Czy to nie był raper, który został ukarany w 3 sezonie?? (Plakatu nie widać całego, widać napis) :D

Bialo_czerwona

Tak.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hated_in_the_Nation_(Black_Mirror)

Twittie

Odcinek Black Museum potwierdza że historie dzieją się w jednym uniwersum, po prostu nie oglądamy tego chronologicznie.

Twittie

Tak jak wspomniano, kilka nawiązań jest w Black Museum. Eksponatami były:
- lizak Tommy'ego z USS Callister
- Czarna maska z białym logo z White Bear
oprócz tego Jack czyta komiks opisujący historię z 15 Milion Merits.

ocenił(a) serial na 10
Twittie

W s04e03 także leci "Anyone Who Knows What Love Is"

Tuners

W s03e05 "Anyone Who Knows What Love Is" jest chwilę śpiewana przez jedną z żołnierek.

ocenił(a) serial na 9
Twittie

dziewczyna z White Bear wyświetla sie w czarnym muzeum

ocenił(a) serial na 9
dzikudzina

nastepnie pszczoła-dron oraz tablet do sledzenia dzieci, urządzenie z 1odc 4 sezony, czapka itd jako artefakty muzeum, nazwa saint junipers jako nazwa szpitala

ocenił(a) serial na 8
dzikudzina

Było też powiedziane przy opowiadaniu historii Małpki że transfer świadomości wtedy był dość prymitywny, a nie tak zaawansowany jak teraz przy wsadzaniu starych ludzi do cyberprzestrzeni. Jest tu mowa o technologii z SJ

Twittie

W sumie, w niemal każdym odcinku pojawia się motyw złamanego szkła/lustra.
W S1E2 główny bohater niszczy ekran.
W S3E4 czarna bohaterka łamie lustro.
W S4E2 dziewczyna zniszczyła ekran tableta.
Aha, i w niemal każdym odcinku jest seks :V

LordVader345

i w niemal każdym odcinku bohaterem jest albo kobieta albo mężczyzna....

tisoc

W którym każdy ma nos i oczy xD

LordVader345

brawo!

użytkownik usunięty
Twittie

https://youtu.be/s1mDgDuQgrM

ocenił(a) serial na 9
Twittie

s4e3 to już totalna mieszanka :)

Twittie

W odcinku o Star Treku w domu głównego bohatera stoi rama z plakatem z gry Shou Saito, tym samym który wisiał w biurze programistów studia :)

ocenił(a) serial na 8
Twittie

W tym samym świecie, czyli „naszym” świecie, ale na pewno nie wszystkie w jednym czasie. Wnioskuję tak choćby po sprzętach otaczających bohaterów. Na przykład samochody, raz są to wizje wehikułów z przyszłości, raz są to współczesne auta. To samo ze sprzętami domowymi, czy telefonami. Wspólne elementy, które tak świetnie wychwyciłeś tylko dodają kunsztu do całej serii.

ocenił(a) serial na 8
Twittie

Aktorsko jeszcze kobieta na lotnisku w Nosedive to ta sama, która grała ciemnoskórą załogantkę na USS Callister.

ocenił(a) serial na 8
Twittie

Dorzucę jeszcze plakat Tuska (pewnie raper z odcinka o pszczołach) wisi na ścianie w pokoju Sarah w odcinku Artangel.

Twittie

W odcinku "Metalhead" z 4 sezonu w około 25:10, kiedy bohaterka włamuje się do jakiegoś mieszkania, na biurku leży coś w rodzaju kartki pocztowej z San Junipero. ;)

ocenił(a) serial na 8
Twittie

Bez wątpienia są to typowe smaczki fanowskie. Jednakże nie sądzę, aby były umieszczane w sposób zupełnie przypadkowy. Serial jest zbyt dobrze dopracowany pod tym względem. To tylko hipoteza, ale obstawiam, że wszystkie historie dotyczą tego samego świata, ale dzieją się w różnych okresach czasu, a powiązanie tych smaczków, pozwoli nam na odkrycie chronologii wydarzeń.

użytkownik usunięty
Twittie

Ja znalazłam inne smaczki jak np. przewijanie ekranów w kilku odcinkach, kilka odcinków, które łączy motyw tzw. "prawda Cię wyzwoli" (1x02, 1x03, 3x01, 2x02, 2x01 - chociaż można to naciągać) itp itd

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones