PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=771383}

Dark

8,2 163 794
oceny
8,2 10 1 163794
8,0 22
oceny krytyków
Dark
powrót do forum serialu Dark

Niesamowicie sugestywny, fantastycznie nakręcony i zmontowany - zdjęcia w 4k oszałamiają, muzyka zachwyca, całość tworzy niepowtarzalny klimat. Tematyka podróży w czasie jest oczywiście trochę oklepana, ale sposób zaprezentowania jej tutaj na 3 osiach jest naprawdę dobry. Nie zgodzę się z niektórymi opiniami, że serial wszystko podaje na tacy - jest wręcz przeciwnie. OK, co bardziej doświadczeni i łebscy widzowie mogą domniemywać, że chłopiec w lesie to Mads, a Nieznajomy to starszy Jonas, ale nie są to rzeczy aż tak oczywiste. Co więcej, serial urzekł mnie właśnie tym, że nie traktuje widza jak głupka i nie wyjaśnia mu rzeczy oczywistych, pozwala samemu wyciągać wnioski za pomocą prostych zabiegów. Nie chodzi tu o kluczowe dla fabuły zdarzenia - kamienie milowe, lecz o tę właśnie atmosferę "to dojrzały serial, nie będziemy Ci mówić, że ktoś już coś wie albo że ktoś jest kimś, pokażemy to za pomocą gestu, spojrzenia etc". Teraz już wiele z tego nie pamiętam, ale przykładem takiej małej, pięknej symboliki było jak Jonas przeniósł się ostatni raz do 1986 i wychodząc z jaskini w swojej żółtej kurtce nałożył na głowę kaptur, tak jak robił to zawsze Nieznajomy. Trochę to rozwlekli i wydaje mi się, że daliby radę zmieścić się w 7-8 odcinkach. Z drugiej strony, każde godzinne spotkanie z "Dark" było wizualną i fabularną ucztą, więc nie mam zamiaru narzekać. Szkoda, że kończy się takim cliffhangerem i musimy czekać na dalszą część historii, rozszerzającą obszar opowieści o post-nuklearną przyszłość. Ja poczekam w każdym razie.

ocenił(a) serial na 10
paryseusz

dokładnie tak, po nałożeniu kaptura zrozumiałem, że nieznajomy to Jonas,

wizualnie, muzycznie i fabularnie majstersztyk

ocenił(a) serial na 9
byczepeto

Ja zrobiłam rewatch dwóch pierwszych odcinków. Teraz w głowie siedzi mi całkiem nowa teoria. Nieznajomy w kapturze to tak naprawdę Bartosz ;) w drugim (albo pierwszym) odcinku mamy scenę, gdzie postać w kapturze nakłada Erikowi na oczy wynalazek w wytapetowanym pokoju. IMO spotkania Bartosza z Noah miały na celu zrobienie z niego kolejnego pomagiera, więc to mogłoby tłumaczyć sytuację w pokoju w zwierzaki. Idąc dalej tym tropem dorosły Bartosz mógł zmanipulować Jonasa, nie wiemy co się stało przez te 33 lata.

klau

Podczas sceny w której Noah tłumaczy Bartoszowi co się za chwilę stanie, przez chwilę przeszła mi przez głowę myśl, że Noah to starsza wersja Bartosza :) btw Osoba zajmująca się castingiem powinna dostać co najmniej Oscara, podobieństwo pomiędzy Młodym Mikkelem a jego starszą wersją naprawdę jest uderzające.

ocenił(a) serial na 9
SaintLuke

Nie tylko pomiedzy Mikkelami, ale praktycznie wszystkie postacie (z kilkoma wyjatkami) jest idealnie dobrana. To byla chyba moja pierwsza mysl gdy po raz pierwszy dostalismy wglad w przeszlosc i zostala w mojej glowie do konca sezonu ;) Genialna robota osoby od castingow.

ocenił(a) serial na 9
gikkiri

Zgadzam się. Na mnie szczególne wrażenie zrobiła Katharina w młodszej i starszej wersji.

ocenił(a) serial na 8
klau

Ja również sądzę, że Noah to Bartosz. To by wyjaśniło jego wiek bo jak widzimy jest mniej więcej w tym samym co starszy Jonas. Na dodatek jest całkiem podobny do Bartosza.

ocenił(a) serial na 10
Racen

też mam taką teoryję

ocenił(a) serial na 8
Racen

też tak myślałam, ale mają inne kolory oczu - Noah ma jasne, a Bartosz ciemne, dlatego moim zdaniem ta teoria niestety upada. Do tej pory, jeśli ktoś był kimś z przeszłości/przyszłości to raczej miał mniej więcej takie same oczy

ocenił(a) serial na 10
Havey_Angel

Potwierdzam. Nawet twórcy mówili, że pilnowali takich szczegółów jak kolor oczów.

EBM4

Trochę niedbale pilnowali koloru oczu, skoro mały Mikkel ma brązowe oczy, a dorosły Michael już niebieskawe.

ocenił(a) serial na 9
Havey_Angel

też zwróciłem na to uwagę

Havey_Angel

W takim razie szkoda, że przeoczyli to u Jonasa ;p
Młodszy ma niebieskie, starszy ciemne zielone albo piwne (ciężko stwierdzić).

użytkownik usunięty
Racen

Raczej niemożliwe bo Noah sie nie starzeje .byl jeszcze w 53 i 86 taki sam jak w 2019

Może on nie żył za długo w jednym czasie i przenosi się relatywnie od niedawna. W 1986 jest "nowym księdzem".

innertia

A 1953 Agnes mówi, że jej mąż był pastorem...

ocenił(a) serial na 9
Lalkarz_DollMaker

Zakładając, że Noah to Bartosz i ten pastor to właśnie Noah, to Bartosz był dziadkiem Ulricha, pradziadkiem Marthy. Tym samym chodziła ona ze swoim własnym pradziadkiem. Byłby on też prapradziakiem Jonasa.

Nieźle to pokręcone...

ocenił(a) serial na 10
Lalkarz_DollMaker

właśnie też zwróciłam uwagę na to, że Agnes mówiła, że jej mąż był pastorem i niezbyt dobrym człowiekiem więc może to Noah?
Z drugiej strony myślałam, że Noah=Bartosz ale faktycznie nie ten kolor oczu :)

ocenił(a) serial na 9
Racen

Noah to nie może być bartosz. w 53 kobieta, która przyjechała z synem mówiła że miała męża pastora itd i to był właśnie noah. Żył już w 53 więc nie jest to bartosz który w 2019 jest nastolatkiem.

pozdrawiam

BartasBartas

Nie zgodzę się, przecież w serialu przyszłość ma wpływ na przeszłość.

Analogiczna sytuacja: Mikkel był dzieckiem w 2019, a następnie przeniósł się do 1986 roku i od tego roku dorastał jako Michael.
Tak więc Noah może pochodzić z lat 1986/2019 a nawet późniejszych. Podróż do roku 1953 mogła stworzyć jego "kolejne życie".

ocenił(a) serial na 9
Zielu08

masz racje

klau

Helge z 86 też nosi taką kurtkę z kapturem, to raczej on zakłada Erikowi tę obręcz na oczy. Zresztą w Winden ciągle pada ;-)

ocenił(a) serial na 9
klau

Klau co ty opowiadasz. Obejżyj jeszcze raz epizod 10. Przecież tam wyraźnie kawa na ławę nieznajomy mówi Jonaszowi żeby się niebał bo już to przeżył tylko będąc w jego skórze i on kiedyś będzie w jego skórze i że nieznajomy to jonasz.

paryseusz

A ja nie jestem pewien czy to jest przyszłość. Nigdzie nie było podane, który to jest rok. IMHO równie dobrze może to być alternatywny rok 2019.

barranek

Wykluczyć niby nie można, ale dla mnie to teoria zupełnie bez pokrycia i nie postawiłbym na nią nawet dwuzłotówki. Dlaczego? Otóż, po pierwsze, tematyka serialu dotyczy podróży w czasie, dodatkowo w odstępach co 33 lata. Nie alternatywnej rzeczywistości, innych wymiarów - tylko podróżowania wzdłuż jednej osi czasu. Po drugie, oczywiście jest więcej argumentów konkretnych. Po pierwsze, Nieznajomy, czyli starszy Jonas, musi skądś pochodzić. Skoro w teraźniejszości Jonas ma te swoje bodajże 17 lat, to znaczy, że Jonas starszy musi pochodzić... no skąd? Z przyszłości, oczywiście. Wyszłoby, że powinien mieć 50 lat (przy zachowaniu cyklu 33 lat), a jego wiek wygląda na około 35, ale tutaj wierzę, że jest to niedopatrzenie scenarzystów. Albo po prostu na przykład cofnął się do 2019 roku w jakimś roku nie wiem, 2035 na przykład. W końcu mógł wejść w tunele w jaskinii zawsze. Poza tym starszy Jonas wielokrotnie mówi o przyszłości i o tym, że wie, jak ona wygląda. Raz mówi to H.G. Tannhausowi, a raz młodemu Jonasowi. Delikatnie mówiąc daje do zrozumienia, że przyszłość nie jest za fajna i jego działania mają na celu zmianę tego stanu rzeczy. W świetle powyższych oczywiste jest dla mnie, że ta przyszłość którą widział starszy Jonas to postnuklearna zima i właśnie do tamtego czasu trafił młody Jonas pod koniec. A, jeszcze jeden argument za tym, że jest to przyszłość, a nie alternatywny świat - nie tylko Nieznajomy jest ubrany w klimatach post-apo, ale i Claudia, która pod koniec ostatniego odcinka chodzi tam sobie z fajną snajperką, a przecież wiemy, że też przenosiła się do poprzednich lat za pomocą tunelu. PS ciekawe, czemu ci wszyscy spryciarze nigdy na siebie nie wpadli w tych jaskiniach. :-))

ocenił(a) serial na 8
paryseusz

Pierwsza myśl, jaka mi przyszła, gdy zobaczyłam laskę, która przywaliła Jonasowi w cymbał, że jest to Martha. Faktycznie jakoś młody ten "stary" Jonas. Może podróż w czasie konserwuje :)

ocenił(a) serial na 9
krolewniana

Aktor grający dorosłego Jonasa- Andreas Pietschmann, ma 48 lat, więc jego wiek idealnie pasuje do syklu 33 lat, scenarzyści pomyśleli o wszystkim :)

Giediprime

Trzyma się nieźle jak na 48 lat!

ocenił(a) serial na 10
paryseusz

Na zachodzenie wszyscy wyglądają jakoś tak młodziej :/

paryseusz

Hm... Ja mam 44 lata. Wyglądam wg Ciebie starzej, niż "Czterdziestolatek" z serialu? ;)
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14650182_1203151029750977_12647711 92905171641_n.jpg?oh=f304eaf65224d4afbe267081eb726b95&oe=5B012409

ocenił(a) serial na 8
paryseusz

Biorąc pod uwagę finał wg mnie wydarzenia, które oglądamy już się rozgrywały i postać Noah może mieć większą wiedzą, stąd łatwiej mu próbować kontrolować sytuację.

ocenił(a) serial na 9
paryseusz

Wg mnie świat z końcówki serii, gdzie trafia Jonas to alternatywny rok 2019, np. po wybuchu w elektrowni. Temat tego zagrożenia przewija się przez wszystkie odcinki. Świadczą o tym też auta jakie widzimy, np. Jeep Grand Cherokee z przełomu wieków.

ocenił(a) serial na 9
robzuch

Pytanie - czy uwięziony młody Jonas przeniósł się w czasie czy jednak nie? Czy tylko siedząc w tym pomieszczeniu mogło to nastąpić?
Bo jeśli tak, to musi to być przyszłość. A jeśli nie to zmienił się tylko świat wokół niego i tym samym pozostał w 2019.

ocenił(a) serial na 9
divadni

"Przenosiny" następowały raczej nie tylko w pokoju, ale po przejściu przez drzwi w korytarzu. Tak mi się wydaje :-)

ocenił(a) serial na 9
divadni

Jonas był uwięziony w pokoju z tapetą czyli w 1986 roku, więc przenosząc się do przeszłości przeniósł by się do 2019 (przy zachowaniu cyklu).

ocenił(a) serial na 10
_Badb_

Niekoniecznie, skoro ulrich przeniósł się z 2019 do 1953 jednym przejściem - można wiec przenosić się nie jednym rzutem o 33, ale o 66 czy może i 99 idąc tym tropem

ocenił(a) serial na 8
olaszteker

To był tunel o trzech odnogach. Jonas skręcił w lewo, Ulrich w prawo.

ocenił(a) serial na 10
awesta

No z 99 mnie poniosło :D ale 66 jak wyżej właśnie przez te 2 odnogi

ocenił(a) serial na 9
olaszteker

Dla mnie wylądował w 2052.

ocenił(a) serial na 8
divadni

Mi się wydaje, że tunel do 1953 się zamknął bo widzieliśmy tylko 3 tunele ( prowadzące do 2019,1986 i 1953) i jak to działa a 3 płaszczyznach to powstał nowy do 2052 (czyli o 33 lata później od 2019). Moim zdaniem właśnie w tym momencie kiedy starszy Jonas próbował zniszczyć tunele nastąpił wstrząs i 1953 się zamknął i powstał 2053. Co także nastąpiło podczas wybuchu elektrowni w 1986 wtedy tunel do 1920 się zamknął i powstał wtedy do 2019. Zawsze tylko możliwość przeniesienia się do 3 lat.

czarnapantera7

No tak, ale "starszy" Jonas i Martha z finałowej sceny nie są wizualnie starsi aż o 33 lata. Kolejny most?

ocenił(a) serial na 8
wyjadacz_parkietuf

chyba was fantazja poniosła, gdzie wy tam Marthe widzieliście ? to zupełnie inna osoba

robzuch

Ten samochód to mimo wszystko nie jest dobry argument, przecież w historiach post-apo dziejących się w przyszłości ludzie bardzo często korzystają ze sprzętu pre-apokalipsa, a nawet znacznie starszego... Nie wykluczam, że to może być alternatywny rok 2019, ale akurat zupełnie nie na podstawie tego, jakie samochody widzimy. :-)

ocenił(a) serial na 9
paryseusz

Oczywiście racja, ale w tego typu filmach, a w tym szczególnie, rekwizytów używa się do podpowiedzenia widzowi z jakim rokiem mamy do czynienia. W "Dark" akurat mamy takich wskazówek pełną gamę, więc może to jest trop?

ocenił(a) serial na 10
robzuch

Więc myślę że tutaj trzeba się kierować tropem.kiedy johnas patrzy w niebo i widzi w powietrzu samolot który próbowano budować wielokrotnie już w historii ale zawsze były one zapominane czyli samolot z dwoma wirnikami na skrzydłach obracającymi się tak by mogły być skierowane ku ziemi żeby swobodnie zawisnąć w powietrzu jak to robią helikoptery myślę że w tym wypadku to jest podpowiedź

ocenił(a) serial na 8
paryseusz

Na pewno będąc w sytuacji post apokaliptycznej ludzie korzystaliby ze sprzętu jak leci a nie wybrzydzaliby w dostępnych modelach. Ale zwróć uwagę (co zresztą świetnie zostało przedstawione w serialu!) jak w ciągu tych 6 dekad zmieniała się motoryzacja. Gdyby apokalipsa przyszła - dajmy na to dziś, to domniemani ocaleli też raczej jeździliby Lagunami, passsatami i innymi wozami szeroko rozpowszechnionymi na naszych drogach, nie archaicznym sprzętem sprzed dekad (bo tego już prawie nie ma).

ocenił(a) serial na 9
paryseusz

Nie powiedziałabym że teoria jest bez pokrycia: może uruchomienie machiny w tunelu zmieniło przyszłość, teraźniejszość i przeszłość i stąd "alternatywny" świat w 2019...

paryseusz

@paryseusz. Również zauważyłem, że starszy Jonas nie jest wizualnie 33 lata starszy od siebie z 2019. Być może ostatnia scena finałowego odcinka pokazała nam, że jego przeskok był "krótszy" - zauważcie, że Martha z blizną też nie postarzała się o 33 lata. Czyżby zupełnie inny most Einsteina-Rosena?

ocenił(a) serial na 10
wyjadacz_parkietuf

to nie Martha. zoabacz zdjecia

ocenił(a) serial na 8
Zbrodniciel

a może jednak to Martha? powiedziała witamy w przyszłości co wskazywałoby na to, że poznała, że on nie jest z aktualnych czasów, albo poznała samego jonasa

ocenił(a) serial na 9
barranek

Dziewczyna z blizną na twarzy w zakończeniu ostatniego odcinka powiedziała do Jonasa "Witamy w przyszłości"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones