PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37003}

Miasteczko Twin Peaks

Twin Peaks
8,5 112 093
oceny
8,5 10 1 112093
8,6 27
ocen krytyków
Miasteczko Twin Peaks
powrót do forum serialu Miasteczko Twin Peaks

Obejrzałem całość w kilka dni, tzw. hurtem i uważam że właśnie takie seanse pozwalają ocenić realną jakość serialu - w tym jego ewolucję. W przypadku Twin Peaks uważam, iż do 16 odcinka (licząc pilot jako epizod 0) mamy do czynienia z dziełem wielkim, na pograniczu geniuszu. Niestety później ma się wrażenie, jakoby wszystko było robione na siłę, jakby dla czerpania garściami z popularności serialu.
Szkoda bo finał 16 odcinka idealnie nadaje się na zakończenie całego dzieła. Poznajemy bowiem zabójcę Laury Palmer, a to przecież to było główna i podstawowa oś fabularna. Do tego mamy nawet moralizatorską puentę. Czego chcieć więcej?

godfather_7

Zgadzam się z Tobą w 100% i dziwi mnie trochę że mało kto o tym wspomina. Zawsze gdy czytam czy słyszę o Twin Peaks każdy pisze i mówi że wątkiem przewodnim tego serialu jest śledztwo w sprawie zabójstwa Laury Palmer. No ale przecież śledztwo w sprawie zabójstwa kończy się właśnie w 16 odcinku ( czyli w połowie serialu ), a potem to już ewidentnie na siłę przeciągane wątki nie mające nic wspólnego z Laurą Palmer. Równie dobrze można by napisać w streszczeniu że serial Twin Peaks opowiada o mrocznej / morderczej rywalizacji dwóch agentów FBI: Dale Coopera i Windoma Earlea, którzy rozgrywają morderczą partię szachów... bo przecież o tym jest druga połowa serialu. Szczerze - do 16 odcinka uważam ten serial za naprawdę świetny, pod każdym względem. Po 16 odcinku, ewidentnie na siłę sztucznie ciągnięte wątki i całość zaczyna mnie męczyć. Ilekroć wracam do Twin Peaks ( mam na dvd i oglądam go właśnie 3 raz ) zawsze mam ochotę zakończyć oglądanie w okolicy 23 odcinka, ale na siłę staram się dotrwać do końca :))))) Pozdrawiam

ocenił(a) serial na 9
Oskarp

Jak dla mnie zabojstwo Laury to zupelnie temat poboczny. Akcja zaczyna sie dopiero po 16 odcinku. Mysle, ze Linch ma o wiele wiecej do przekazania niz wyjasnienje zabojstwa. Mnie najbardziej interesowala tajemnica lasow, Bob i Chaty. Dzieki tym watkom serial jest wyjatkowy.

ocenił(a) serial na 10
Oskarp

Tyle, że sam finał 2 sezonu to majstersztyk i chyba najlepszy epizod całego serialu. I to mocne zakończenie.
Do tego ten epizod sprawił, że przez następne trzy dekady ludzie dyskutowali o serialu i snuli teorie.

ocenił(a) serial na 10
godfather_7

Pierwszy sezon i 1/3 drugiego sezonu to głównie kryminał.
Później dalsza faza 2 sezonu to różne wątki mieszkańców miasteczka.
Końcówka 2 sezonu to już głównie mitologia.
Zauważ, że Lynch osobiście kręcił tylko 6 epizodów z 30 całego serialu.
Jego epizody są bardzo dobre. 1x1, 1x3, 2x1, 2x2, 2x7, 2x22.
Ale nie miał wtedy swobody artystycznej i nie był zaangażowany w serial po wyjaśnieniu zagadki L.Palmer.
Dopiero powrócił nakręcić finał 2 sezonu, ale to nie uratowało serialu, bo anulowany został 3 sezon na który były plany.
Teraz dostał całkowitą swobodę artystyczną i nakręcił wszystkie 18 epizodów 3 sezonu.
3 sezon to głównie mitologia i wyjaśnienie wielu kwestii z pierwszych dwóch sezonów.
Jak mówi to 18 godzinny film, ale pocięty na 18 kawałków.

ocenił(a) serial na 10
returner

Będąc właśnie świeżo po odcinku 7 sezonu 2, przyjmuję taką opinię z prawdziwym entuzjazmem. Już dotychczasowe 15 odcinków były genialne, pomimo tej pozornej przewagi wątku kryminalnego. Serial się wymykał całkiem schematom popularnym dla tego gatunku, a każda scena surrealistyczna, sugerująca obecność duchów z Chaty i z Innego Miejsca wbijała w fotel, podobnie jak wzmianki o księgarzach i o złym lesie. No i wątki mieszkańców miasteczka, często całkiem poza prawem też fascynujące, dużo bardziej jak dla mnie niż sam wątek Laury i jej przyjaciół. Jeśli teraz tych elementów fantasy i dramatycznych ma być jeszcze więcej, a kryminalnych mniej to tym lepiej

ocenił(a) serial na 10
niwrok_2015

Finał 2 sezonu oraz cały 3 sezon ma mnóstwo surrealizmu więc będziesz miał tego w dużych ilościach.

ocenił(a) serial na 10
returner

I nie zapomnij o złotej regule, że film "Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną" 1992, który jest prequelem serialu ogląda się dopiero po obejrzeniu 1 i 2 sezonu.

Obecnie istnieje wersja fanowska, gdzie zmontowano razem "Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną" 1992 oraz "Twin Peaks: The Missing Pieces" 2014 z wyciętymi scenami więc całość ma blisko 4 godzin, a nie 2 godziny 14 minut.

ocenił(a) serial na 10
returner

Właśnie udało mi się uzyskać też obie wersje filmu. Wiadomo, najlepsza kolejność oglądania to taka, jaką obrał twórca

ocenił(a) serial na 10
niwrok_2015

Jeśli ktoś obejrzałby najpierw film popsułby sobie serial :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones