PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 174 002
oceny
8,4 10 1 174002
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

Floki odpuszcza wyznawcom. Sezon 5 znowu mamy rzeź w kościele. Poprawność polityczna drzwiami i oknami

kuboski7

rzeź meczetu nie przeszła dla cenzorów, a rzeź kobiet, dzieci już tak. niesamowite

ocenił(a) serial na 10
kuboski7

Ano na to wygląda.
Źródła podają, że Normanowie docierali min. na Półwysep Iberyjski i kosili muzułmanów aż wióry szły. Niejeden raz słońce krwawo zachodziło nad brzegami Gwadalkiwiru, kiedy synowie Mahometa kładli głowę pod topór wyznawców Odyna.

ocenił(a) serial na 9
Ksiadz_Pistolet

Pewnie. Pytanie tylko: ilu zabitych Anglów, Sasów, Słowian itp. przypadało na jednego muzułmanina? Jak nazywają się słynne kolonie na półwyspie arabskim? Ja wiem, że można być chorym z nienawiści do muzułmanów. Ale żeby aż tak wypaczało to widzenie świata? Serial ma pominąć rzezie w całej Europie, byle tylko pokazać wyłącznie walkę z muzułmanami? To może i Ruś Kijowską od razu przenieść do Anatolii?

Woooo

A pierdzielisz Pan/Pani. Chodzi o SERIAL.

ocenił(a) serial na 7
Woooo

Wiem, że 3 lata, ale... Nikt nie mówi by mordowali TYLKO muzułmanów, ogarnij się... Trzymając się faktów historycznych powinni tak samo zrobić rzeź w meczecie w Hiszpanii jak robili to w kościołach. Tymczasem świątynie chrześcijańskie spływają krwią, a Floki staje się wielkim obrońcom muzułmanów. Zwykła polityczna poprawność. Ukazać zabijanie chrześcijan jest dziś trendy, a zabijanie wyznawców Mahometa to tabu.

ocenił(a) serial na 10
kuboski7

Przeoczyłeś nieletnią arabską migrantkę, która zabija kobietę, która ją adoptowała?

Azyniusz_Polion

Z ust mi to wyjąłeś :D

Azyniusz_Polion

W 5 sezonie też rzeź w kościele katolickim w Yorku.

ocenił(a) serial na 7
ocenił(a) serial na 9
kuboski7

Ivar zabija chrześcijan w zemście za ojca. I z nienawiści. Podobnie biskup traktuje pogan. To nie poprawność polityczna, a konkretna postać, jej motywacje i przekonania.

Bjorn czy Floki nie dopuściliby do czegoś takiego, nie po przemianie jaką przeszli. Ubbe, gdyby miał większy posłuch i szybciej reagował również nie zabiłby nikogo w kościele.

Ale jasne, upatrujmy się wszędzie politycznej poprawności, rysujmy sobie rzeczywistość tak jak nam pasuje.

ocenił(a) serial na 6
mordimmer

Chyba jest różnica pomiędzy najeźdźcami mordującymi cywilów, a biskupem broniącym swoich ziem i parafian przed tymi najeźdźcami... nie sądzisz?!?

ocenił(a) serial na 9
Alex_Tyler

No jest, ale chyba nie będziemy zakłamywać historii (inb4 wikingowie to nie serial hisotryczny. Tak, wiem, ale jednak najazdy to fakt, więc...).
Ivar nie jest przedstawiony jako postać pozytywna, chrześcijan oglądając Wikingów jest żal, kiedy są wyrzynani... W pewnym momencie widz przestaje kibicować Wielkiej Armii, a sympatyzuje bardziej z Ethelwulfem, który wyraźnie dorósł.

Poza tym, dla tych od ględzenia o politycznej poprawności: Muzułmanów przedstawiono znacznie gorzej niż chrześcijan. Nie wiem o cholerę wam chodzi, ale znowu ktoś próbuje robić problem tam gdzie go nie ma.

ocenił(a) serial na 9
Alex_Tyler

No jest, ale chyba nie będziemy zakłamywać historii (inb4 wikingowie to nie serial hisotryczny. Tak, wiem, ale jednak najazdy to fakt, więc...).
Ivar nie jest przedstawiony jako postać pozytywna, chrześcijan oglądając Wikingów jest żal, kiedy są wyrzynani... W pewnym momencie widz przestaje kibicować Wielkiej Armii, a sympatyzuje bardziej z Ethelwulfem, który wyraźnie dorósł.

Poza tym, dla tych od ględzenia o politycznej poprawności: Muzułmanów przedstawiono znacznie gorzej niż chrześcijan. Nie wiem o cholerę wam chodzi, ale znowu ktoś próbuje robić problem tam gdzie go nie ma.

ocenił(a) serial na 10
mordimmer

Naiwniaku myślałeś, że Floki z Bjornem z Itaką tam na wycieczki jeździli żeby zwiedzać świat i poszerzać horyzonty? ROTFL!!!!
To pewnie dla Ciebie cokolwiek eufemistyczny termin "wędrówki ludów" oznacza takie niczego sobie podróżowanie i poznawanie świata.
Ej ludzie, co wy żeśta w szkole robili to ja nie wiem.

ocenił(a) serial na 9
Ksiadz_Pistolet

Wędrówka ludów, Floki i Bjorn, IX wiek... to się nie dodaje xD
Tak, w serialu Bjorn nie pływa w celach rabunkowych! I to nie była wędrówka ludów do cholery! Totalnie nie rozumiem, jak można pisać o historii nie znając się na tym zupełnie. Ale to nawet nie jest istotne, bo, uwaga... Wikingowie są tylko serialem, który wymieszał postacie i wydarzenia i sklecił z tego swoją wersję wydarzeń!

ocenił(a) serial na 10
mordimmer

Serial to se można między bajki włożyć. Ot kolejna wariacja na temat życia i "twórczości" Ragnara. Grunt, że dobrze się ogląda.
A z wędrówkami ludów może trochę przesadziłem, w końcu to nie te czasy a i Cesarstwa już dawno nie ma, ale dla mnie najazdy na Anglię to wydarzenia, które mają wiele podobieństw z działaniami Hunów, bo obydwa mocno przemeblowały ówczesny świat. Wypadu Bjorna i Flokiego w ogóle do tego nie zaliczam. Od taki se wybryk scenarzysty.

ocenił(a) serial na 8
Ksiadz_Pistolet

no ciutkę przesadziłeś w tymi wędrówkami ludów, bo trwały już w najlepsze od jakichś 4 wieków;)

ocenił(a) serial na 10
Mims

Tak przesadziłem, ale to uzasadniłem.

ocenił(a) serial na 4
Mims

przed Wikingami ostatnia "wędrówka ludów" to najazd Longobardów na Półwysep Apeniński w VI wieku naszej ery

---------------
30 najnowszych wątków/tematów na forum
http://www.filmweb.pl/serial/Wikingowie-2013-659055/discussion?plusMinus=false
wątek/temat "LITERATURA"
http://www.filmweb.pl/serial/Wikingowie-2013-659055/discussion/Literatura,241352 6

ocenił(a) serial na 8
Wladca_Piersicieni

A Awarowie, Chazarowie, Protobułgarzy?

kuboski7

macie moze link do 3 odcinka 5 sezonu z lektorem/napisami?

ocenił(a) serial na 7
PatrykBL

Uwaga złodziej.

ocenił(a) serial na 7
krzysztof7

Spierd***** panie "nigdy nie oglądałem nic w internecie i się tym szczycę jak to był rok 2008".

ocenił(a) serial na 7
kuboski7

ale pieprzycie wszyscy z tą poprawnością polityczną xD Flokiego zainteresowała wtedy nowa kultura i religia, ludzie modlący się mimo ich najazdu i kompletnie niezwracający na nich uwagi.
Może gdyby w kościele w Yorku tez się tak modlili zamiast drzeć ryja też by się nimi zafascynowali xD

ocenił(a) serial na 6
inkawa

Tyle, że to nieprawda historyczna. Niezależnie od religii nikt nie stałby bez ruchu jak ich mordują.

ocenił(a) serial na 10
Alex_Tyler

Oczywiście! Oni tam na wiking szli, po bogate łupy. I w dupie mieli wierzenia tych, których ograbiali.

ocenił(a) serial na 10
kuboski7

Tak jak wyżej zostało napisane, to było pierwsze spotkanie ekspedycji Flokiego z kompletnie inną kulturą i religią (zobaczcie jak wikingowie reagują w tym odcinku na sposób modlitwy i wielkie skupienie muzułmanów). Wydaje się oczywiste, że chciał najpierw ją poznać, a nie wyrywać się od razu z dunem na rzeź. Floki to jak dla mnie najbardziej wiernie odwzorowany Skandynaw okresu wczesnego średniowiecza, ciekawy świata, przywiązany do swojej wiary, ale otwarty na poznawanie innych kultur.
A chrześcijaństwo już bardzo dobrze znali, nic nowego nie mogło ono im zaoferować, więc dlaczego by od razu wszystkich nie wyciąć? Nic nowego im tak nie pokażą.

ocenił(a) serial na 9
KUNOvonLICHTENSTEIN

To chyba zapomniałeś pierwszych odcinków pierwszego sezonu i pierwszego najazdu na wyspy brytyjskie a konkretnie ataku na klasztor. Nie zauważyłem tam jakieś fascynacji opcja kultura i religia tylko rzez w kościele .

ocenił(a) serial na 10
ma_rcin

ma_rcin
Bo to nie była obca kultura i religia. Pierwsi chrześcijańscy mnisi i misjonarze w Danii to początek wieku VII (Willibrord z Utrechtu podjął pierwszą próbę schrystianizowania Dunów), a Lindisfarne to rok 793.

ocenił(a) serial na 10
ma_rcin

Nie zauważyłeś Ragnara który wziął mnicha na niewolnika żeby ten go uczył bo był tak zafascynowany ich kulturą? Jak mogłeś to przeoczyć przecie to jeden z najważniejszych wątków serialu!

...

ocenił(a) serial na 8
KUNOvonLICHTENSTEIN

Ragnar też był ciekawy świata i różnych kultur, a nie tylko Floki.

ocenił(a) serial na 10
returner

returner
Zgadzam się. Jednak dla mnie zawsze Floki górował nad Ragnarem. Zawsze biła od niego taka dzika energia, wigor, fanatyzm,a Ragnar zdziadział po 2 sezonie. Flokiego polubiłem jeszcze bardziej jak dotarł na Islandię, liczę że jeszcze bardziej rozwiną jego postać

ocenił(a) serial na 8
KUNOvonLICHTENSTEIN

Z tego co mi wiadomo miał zostać nowym wieszczem (wróżbitą). Być może zastąpi tego niewidomego w Kattegat, który odejdzie wreszcie do Valhalli.

ocenił(a) serial na 10
kuboski7

Z drugiej strony, przypomnę, że wyznawcy Odyna mieli mocno na pieńku z chrześcijanami od jakichś 30 lat przed Lindisfarne. Otóż od mniej więcej 770r. Karol Wielki ogniem i żelazem ewangelizował Sasów z Saksonii, masowo ich przy tym mordując. Uchodzców religijnych było z pewnością mrowie w Danii końca VIIIw., a ja jestem zdania, że to oni stali za krwawymi napadami na Anglię i okrucieństwem wobec duchownych. W końcu, chrześcijanie to chrześcijanie i za zbrodnie Franków, płacili Anglicy :) .

Azyniusz_Polion

"Uchodzców religijnych było z pewnością mrowie w Danii końca VIIIw., a ja jestem zdania, że to oni stali za krwawymi napadami na Anglię i okrucieństwem wobec duchownych"

Wyssane z palca. Okrucieństwo wobec duchownych (i nieduchownych) było wtedy zupełnie normalne i do jego uzasadnienia nie trzeba wymyślać żadnych 'uchodźców religijnych z Saksonii'.

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

Poczytaj sobie cokolwiek o wojnach sasko-frankijskich z końca VIIIw., to będziesz miał jakieś pojecie o czym piszesz. Z kronik wiemy, że Sasi byli wspierani przez Duńczyków, saski przywódca Widukind wielokrotnie gościł w Danii, a z kolei w ujarzmionej Saksonii Karol Wielki wprowadził ustawodawstwo wprost stanu wyjątkowego.

Azyniusz_Polion

"będziesz miał jakieś pojecie o czym piszesz"

Jestem historykiem i to specjalizującym się w średniowieczu, więc bardziej kulą w płot trafić nie mogłeś.

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

No więc mości historyku średniowiecza, z czym się nie zgadzasz w przedstawionych przeze mnie tezach?

Azyniusz_Polion

Przecież napisałem.

ocenił(a) serial na 8
Varshewer

http:/ /lubimyczytac.pl/ksiazka/3819337/mlot-i-krzyz-nowa-historia-wikingow teza którą postawił kolega azyniusz, pochodzi z tej książki, polecam swoją drogą

Muad92dib

Dziękuję, ale czytałem kilka lat temu. Dużo nadinterpretacji, nic odkrywczego. Generalnie popularyzatorska a nie naukowa praca, ale dla hobbystów ok.

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

Rozumiem, że jedyną wartościową pracą byłaby Twoja praca :) .

Azyniusz_Polion

To źle rozumiesz.

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

@Varshewer
Jak żeś taki wielki historyk to powinieneś wiedzieć, że ta właśnie dziedzina wiedzy w większości bazuje na różnych interpretacjach, a czasem też na nadinterpretacjach tym bardziej kiedy nie ma (a w tym wypadku właśnie tak jest) zbyt pewnych źródeł pisanych. Skandynawowie niestety nie hołdowali kulturze pióra i tylko z ust do ust sobie przekazywali historie swoich przodków, a potem jakiś mnich czy inny misjonarz mógł to usłyszeć i spisać (nie wiadomo jak poprzekręcane i "nad-" albo i "nie do " interpretowane). Więc kolega, który przytacza tu za książką Fergusona pewne tezy ma do tego pełne prawo.

Ksiadz_Pistolet

Zanim zaczniesz pisać oczywistości ("nie hołdowali kulturze pióra") wymieszane z bzdurami ("historia bazuje czasem na nadinterpretacjach"), zapoznaj się z pojęciem krytyki źródeł, będącym absolutną podstawą nauk historycznych. Nadinterpretacja jest poważnym błędem, na którym historiografia nie bazuje i nie bazowała nawet "czasem", bo z definicji nie może.

Oczywiście, że Twój kolega ma pełne prawo przytaczać pewne tezy. A ja mam pełne prawo je krytykować z pozycji autorytetu, ponieważ jestem w tej dziedzinie zawodowcem.

PS. Nigdzie nie napisałem, że jestem wielkim historykiem, więc ta złośliwość była zbędna.

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

wyduszony licencjat to jeszcze nie autorytet

ocenił(a) serial na 10
Varshewer

Z całym szacunkiem, znam lepszych ekspertów i autorytety w tej dziedzinie niż z bożej łaski forumowy "specjalista".

Ksiadz_Pistolet

Ale mam z was bekę :D Kłócicie się, jakby Wikingowie byli serialem historycznym:D Ludzie, ruszcie czasem mózgownice zanim zaczniecie się obrażać.

ocenił(a) serial na 10
Przemekkk

Bardzo mnie cieszy, że się dobrze bawisz.

ocenił(a) serial na 7
kuboski7

Nie poprawność polityczna, ale historyczne odwzorowanie. Prawą jest, że wikingowie czy raczej Skandynawowie nienawidzili chrześcijan, bo się już od lat z nimi spotykali(przed odkryciem przez nich wysp brytyjskich), zaś na morzu śródziemnym byli postrzegani bardziej jako kupcy, a nie łupieżcy. Celem większości najazdów normańskich była kolonizacja. Na południu też co prawda osiedlali, ale rzadziej i z mniejszym natężeniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones