PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=659055}

Wikingowie

Vikings
8,4 173 979
ocen
8,4 10 1 173979
6,8 8
ocen krytyków
Wikingowie
powrót do forum serialu Wikingowie

Witam wszystkich Vikingomanów!

Za nami nierówny sezon 4. Zakochani w serialu powiedzą - dawał radę, ale obiektywnie rzecz biorąc dużo było niedociągnięć, sprzeczności i durnych wątków (Chinka, Wessex). Niemniej jednak jak dla mnie końcówka obiecująca! Wierzę w sezon 5, myślę że dadzą radę.

Poniżej kilka prognoz na to co nas czeka w najbliższym czasie, z chęcią poznam Wasze pomysły.

1. Ragnar - ewidentnie to jest ostatni sezon naszego ukochanego króla. Lata lecą, choć po detoksie wygląda lepiej niż wcześniej ale nie widzę zbyt wielu nowych opcji. Jedyny kierunek Ragnara to Wessex. A tam niestety śmieć w dole z wężami. Mam tylko nadzieję, że wikingowie pomimo śmierci Ragnara odwdzięczą się za angielską gościnność.

2. Bjorn - jedna z jaśniejszych postaci tego serialu. Nie da się go nie lubić, dojrzał, zmężniał i zmądrzał. Cieszy fajna relacja s Flokim. Zgodnie z przekazami historycznymi przerósł swojego ojca. Razem z jednym z braci przeprowadził wiele wypraw w rejonie basenu morza śródziemnego. Złupił kawał półwyspu iberyjskiego. Wisienką na torcie było złupienie Rzymu! Can't wait zabawy na co najmniej 2 sezony!

3. Rollo - zbawca Paryża troszkę przecukrowany. Historyczne przekazy mówią że rzeczywiście z powodzeniem radził sobie jako książę w państwie franków. Niemniej jednak udane małżeństwo z Gizellą to literacka fikcja. W realu podobno ją strasznie źle traktował. Cierpiała do końca swoich dni, że musi dzielić życie i alkowę z brutalem z północy. Myślę że wątek Rolla będzie powoli wygaszany. Ragnar ewidentnie odpuści Paryż. Nie sądzę żeby Rollo sam z siebie podjął inicjatywę związaną z podbojem czegokolwiek. Biorąc pod uwagę to co się z nim działo 2 sezony temu, facet wygrał w lotka.

4. Lagertha - nie wiadomo czy przeżyła bitwę o Paryż. Byłem przekonany że tytułowa "Ostatnia łódź" czwartego sezonu przeznaczona była dla niej. Pożyjemy zobaczymy. Generalnie jest na tyle umęczona i zbolała ( zabójstwo męża, śmierć dziecka) że wg. mnie nie przeżyła podróży do Kattegardu.

5. Aslug - też jestem rozczarowany brakiem wyciągnięcia jakichkolwiek konsekwencji za zdrady i śmierć córki Bjorna. Alkohol konserwuje, wygląda cały czas tak samo. Z drugiej strony facetów postarzają dłuższymi brodami. Z dziewczynami jest trochę trudniej. Generalnie postać nieciekawa i myślę że jej czas w 5 sezonie dobiegnie końca.

6. IVAR - w mojej ocenie postać, która pociągnie ten serial co najmniej do 10 sezonu. Jako dziecko ciekawy i przerażający ale ze wskazaniem na przerażającego i odrażającego. Obecnie bardzo intrygujący, bystry i błyskotliwy. Mówi i myśli jak Ragnar. Zgodnie z przekazami historycznymi najbardziej znany wiking. Największy zdobywca. Myślę że dobie wybrzeży Ameryki. Can't wait!:)

7. pozostali bracia - są straszni, tępi i nie rokują. tyle w temacie. :)

Najgorsze jest jednak to że musimy się uzbroić w co najmniej półroczną cierpliwość. Serialowe życie bez wikingów jest strasznie nudne. Serial jedyny w swoim rodzaju.

Pozdrawiam wszystkich miłośników i czekam na Wasze pomysły i opinie!:)

ocenił(a) serial na 10
Danilho

Witam!
Poniżej moje sugestie :)
Ad. 1. Ragnar - czytałem gdzieś na forum, że wątek Ragnara jeszcze się nie kończy. Twórcy zapowiadają, że wiążą z tą postacią duże nadzieje i nas jeszcze zaskoczy (podobno grający go Fimmel ma dać popis :)).
Ad. 2. Bjorn - zgadzam się jak najbardziej - wyrasta powoli na mojego idola. W scenie jak ogląda stateczek Flokiego i ten mu tłumaczy, że Morze Śródziemne nie istnieje to jakbym widział Ragnara. Ta mina i to spojrzenie (pełen przekonania, że mapa mówi prawdę). Floki mimo wszystko niedoceniany i traktowany był jak wariat - mam nadzieję, że to się zmieni i z Bjornem stworza fajny duet.
Ad. 3. Rollo - co do wygaszania jego wątku, to bym powątpiewał :) Tu również słyszałem, że twórcy coś dla niego szykują. Czytałem ostatnio historyczną książkę o wikingach i trafiłem tam na wątek Rollo. Pisali, że faktycznie na początku kilka razy bronił Paryża przed wikingami, ale później mu się to "znudziło". Zebrał oddział Duńczyków i wyruszył w głąb Francji rabować i plądrować. Małżeństwo faktycznie nie było takie idealne. Cesarz podobno dał nawet Giseli ochronę (którą Rollo ubił :)). Rollo brał udział w chrześcijańskich obrządkach, ale do końca nie wyrzekł się bogów.
Ad. 4. Lagertha - wg mnie przeżyła
Ad. 5. Aslaug - z utęsknieniem czekam, aż tej baby się pozbędą :)
Ad. 6. Ivar - Również czytałem o jego dokonaniach w Anglii. Gdzie tylko pojawiał się, budził strach i przerażenie. Nie musiał nic nawet robić - w jego obecności zapadała cisza. To był najbardziej przerażający duet nienawidzący chrześcijan - Ivar & Ubbe. Już podczas gier z Aslaug widać, że z niego niezły mózg :)
Ad. 7. - no comment - ale daję im szansę - do tej pory twóry przeważnie dobrze trafiali z castingiem, więc może coś z nich będzie.

Przywiązałem się do tego serialu, postaci. Te przerwy są dobijające :)
Na szczęście mój dostawca kablówki uraczył mnie History, więc sobie nagrywałem odcinki i one będą trochę mi wypełniać te "puste" piątki.

Pozdrawiam i zapraszam do dzielenia się newsami dotyczącymi dalszych losów :)

ocenił(a) serial na 10
Spooky82

Zapomiałem o Wessex i Chince.
Ja to widzę tak - mimo wszystko musieli dać twórcy jakieś wątki angielskie. Jakby 4 sezon skupił się wyłącznie na Francji, to po przeskoku czasowym i powrocie wikingów do Anglii nikt by nie wiedział o co chodzi. Dlaczego Egbert jest królem Mercii, co się stało z Kwenthrith? itp.
Co do Chinki... Zastanawiałem się po co ona tu jest. Może tylko po to, żeby "ogłupić" Ragnara? Jakoś musieli wyjaśnić, dlaczego genialny strateg jakim był Ragnar poniósł klęskę we Francji :)

Pozdrawiam!

Danilho

Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki i sezony, tak panowie was jak i mnie denerwują przerwy między sezonami. Ten serial powinien być jak moda na sukces lecieć codziennie, a i tak by się nie znudził, gdyby miał poziom co w tej chwili. Szczerze obawiam się zakończenia przygód Ragnara, nawet nie wyobrażam sobie dalszych losów wikingów bez niego. Wiadomo już, że król Ella wrzuci go do dziury z wężami i ten tam zginie. Mam głęboką nadzieje, że nie odbije się to na dalszych losach reszty naszych przyjaciół. Lagertha jest jedną z najlepszych postaci w całym serialu, dobra gra aktorska, ciekawa, intrygująca, nieprzewidywalna postać oraz jak dla mnie Panowie - piękna. Ubbe co do niego mam jakieś oczekiwania, podoba mi się gra aktora, do reszty braci (prócz Ivara o nim zaraz) mam zastrzeżenia, są nijacy Sigurd jest po prostu denny i żałosny. Ironside faktycznie z odcinka na odcinek wyrósł nam na jednego z faworytów serialu. Miejmy nadzieję, że zobaczymy jego wyprawy ku Rzymowi, bądź Hiszpani - również nie mogę się doczekać. Ivar, początkowo nie mogłem znieść jego gry i jakoś nie wiem czemu charekteryzacji, ale po 11,12,13 odcinku zmieniam zdanie zupełnie. Jest on pełen nienawiści, przemocy, ale jednocześnie kreuje się go na wikinga jakim być każdy powinien, będzie w stanie godnie zastąpić Ragnara. Rollo dla mnie za wszelkie zdrady powinien zakończyć przygodę z tym serialem, nigdy nie przepadałem za nim na tyle by nie żałować, że Ragnar nie kazał go zabić, po pierwszej zdradzie. 4b rozkręca się szybko i mam nadzieję, że w odcinku 14 Asloug w końcu będzie żreć ziemię, a Lagertha jej w tym pomoże, by nie skończyło się to jakimś śmiesznym wygnaniem.

ocenił(a) serial na 8
Danilho

W dużym skrócie to: śmierć Ragnara, rajd wikingów po Morzu Śródziemnym, a w następnym sezonie wielka inwazja wikingów na Anglię. Dowodzić będą synowie Ragnara. Jak dokładnie to rozwiążą? Zobaczymy. Oby to był ostani sezon i bez głupich wątków takich jak Ragnar ćpun zafascynowany chińską niewolnicą.

ocenił(a) serial na 9
kinomanpl

Ja to ostatni sezon?
Historia vikingów jest na tyle bogata, że spokojnie starczy materiału na sezon, czy dwa.
Odkrycia- Islandii, Grenlandii, a na koniec dotarcie do Ameryki.

ocenił(a) serial na 8
tomeczekxxx_fw

Oczywiście, że tak. Ale jak serial za bardzo się wydłuży, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że twórcom wyczerpią się zapasy kreatywności i jakość serialu spadnie. Już w poprzednim sezonie można to było zauważyć.

ocenił(a) serial na 10
Danilho

Jak oceniasz teraźniejsze odcinki :)?

ocenił(a) serial na 9
Danilho

"THE REAL TRUTH ABOUT VIKINGS INCREDIBLE HISTORY DOCUMENTARY" na youtube

ciekawy dokument o tym co wiemy z punktu widzenia historii. Jeśli scenarzyści się będą trzymali historii, może w sezonie 5 zobaczymy Islandię, Grenlandię a może i Północną Amerykę. W sezonie 4b zostaje Wielka Armia Pogan w Anglii.

ocenił(a) serial na 10
Goliatwielki

Jest tyle jeszcze historii które można wykorzystać. Ruś, Wielka Armia Pogan, chrystianizacja Skandynawii, odkrycie Islandii, Grenlandii i Ameryki. A serial zakończył bym najazdem potomka serialowego Rolla na Anglię czyli Wilhelma Zdobywcy.

ocenił(a) serial na 10
Tommy_DeVito

A Ruś, Konstantynopol, no i Iran? Nie zapominajmy też o dokonaniach ochrzczonych potomków Wikingów - np. zdobyciu Jerozolimy w 1099 :) .

ocenił(a) serial na 10
Azyniusz_Polion

No tak ale symbolicznym końcem dla mnie byłaby inwazja Wilhelma Zdobywcy na Anglię. W świecie anglosaskim to ważna data.

ocenił(a) serial na 10
Tommy_DeVito

Ciekawszy był podbój Anglii pół wieku wcześniej przez Kanuta Wielkiego (1016). Tenże zasługuje na miano największego z Wikingów. Podbić w kilka lat zjednoczoną Anglię i rządzić nią przy aplauzie nowych poddanych przez 20 lat do śmierci to nie byle jakie osiągnięcie :) .

ocenił(a) serial na 10
Azyniusz_Polion

Dodatkowo Kanut Wielki był potomkiem Piastów. Wnukiem Mieszka I.

ocenił(a) serial na 10
Tommy_DeVito

Ponoć w armii Kanuta byli Polacy. Może wuj wspomógł korpusikiem siostrzeńca?

Azyniusz_Polion

Na Viasat History puszczają teraz fajny program w temacie podboju Anglii. Taki fabularyowany doc o Hastings 1066 - "Ostatni Królowie". Widział ktoś?

ocenił(a) serial na 8
Tommy_DeVito

:)

A Mieszko to niby kim był? :)
Słowianinem??? :)))
Był 100-procentowym Wikingiem!
Prawie w ogóle nie znał żadnego języka słowiańskiego,
zaś ze swoim synem, niejakim Bolesławem Chrobrym,
porozumiewał się w języku... niemieckim (lub raczej praniemieckim)!
Drużynę Mieszka tworzyli zresztą niemal wyłącznie Wikingowie,
była zorganizowana na wzór nordycki...
Itd., itd.

ocenił(a) serial na 7
awarek_2

Żródła?

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Dziesiątki...

Choćby A. Zieliński "Początki Polski". A jeśli nie wierzysz współczesnym historykom, to sobie poczytaj niejakiego Karola Szajnochę... Chyba o nim słyszałeś(aś)?
Brednie o jakimś słowiańskim rodowodzie dynastii Piastów wymyślono po 1945 r., na użytek komuny i dania odporu germańskiej agresji. Na wyłącznie polityczny użytek. No bo jak można było w podręcznikach napisać, że Mieszko I, Bolesław Chrobry i Adenauer to... ziomale?! Powtarzanie dziś tych bredni i łgarstw kompromituje powtarzającego, bo znane są już dziesiątki dowodów im przeczących... Nawet termin "Lechici" pochodzi od normańskiego "lag" lub "lah" czyli wikingów odbywających dalekie łupieżcze wyprawy. A nie od żadnego Lecha. Rok przed swoją śmiercią Mieszko I sporządził testament, którego nie podpisał żadnym imieniem "Mieszko", tylko "Dagom"! Itd., itd...
Dziś tylko PIS-owcy i Rydzyk powtarzają banialuki wymyślone w czasach Bieruta i Gomułki. Historycy i językoznawcy nawet nie próbują z nimi polemizować. Bo z debilami i psychopatami się nie polemizuje...

Miłej lektury.

ocenił(a) serial na 7
awarek_2

To jest literatura fantasy he he he

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

:)

"Fantasy" to Ty masz w głowie, zamiast zwojów mózgowych... :)
To, że Mieszko I znał zaledwie kilkadziesiąt słów w języku słowiańskim, potwierdzają wszyscy historycy zajmujący się tym zagadnieniem! Czyli znal tyle słów, ile zna przeciętne 3-letnie dziecko. Tak, nie, mama, tata, kot itd., itd. Jak na władcę, który potrafił zjednoczyć liczne rody i plemiona, toczyć zwycięskie wojny, utworzyć organizm państwowy i przyjąć chrześcijaństwo to zasób słownictwa miał mega ubogi... :))) A może posługiwał się językiem migowym? :))
Podciągnij się trochę w temacie, zanim zaczniesz mi ponownie zawracać głowę. :)

ocenił(a) serial na 8
awarek_2

To co mówisz jest super ciekawe, nie miałem o tym pojęcia i z pewnością poszukam więcej informacji w tym temacie jak znajdę trochę czasu.
Jednak mimo to mógłbyś powstrzymać głupawe komentarze, w których nieznośnie starasz się obrazić kolegę.

ocenił(a) serial na 7
Jazzers

Tyko to co kolega wyżej pisze to domysły. :) Nie znam dowodów na to, że Wikingowie byli na terenie dzisiejszej Polski przed 966 rokiem. Dlatego poprosiłem o źródła historyczne lub archeologiczne. A tych nie podał. A. Zieliński mnie nie przekonuje.

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Teraz to już robisz z siebie błazna...
Bo w ciągu 15 minut można znaleźć z 10 informacji na temat bytności Wikingów na terenie dzisiejszej Polski jeszcze przez epoką Mieszka...
"Wikingowie podbili lub zasiedlili część Anglii, Normandię, Islandię, założyli osadę w Nowogrodzie nad rzeką Wołchow[6], dotarli nawet do morza Kaspijskiego. Przy tak ogromnej ekspansji kwestią czasu było kiedy zawitają na ziemie polskie, głównie na Pomorze. Według badań i odkryć przyjmuje się że obszar ten przez Słowian zasiedlony został w VI wieku[7]. W drugiej połowie X wieku Pomorze zostało wchłonięte przez państwo Mieszka 1[8]. Dzięki odkryciu cmentarzyska wojowników normańskich w Łubowie koło Legnicy można wywnioskować że w wojsku Mieszka jak i jego następców służyli wikińscy najemnicy, co potwierdzają odkryte w Ostrowie Lednickim fragmenty złotej ozdoby skandynawskiej czy żelazny hełm wydobyty z dna jeziora Orchowo[9]. Służyli oni jako zwykli najemni wojownicy, dowódcy, doradcy, dzięki znakomitej zręczności w walce i odwadze byli ceniony sprzymierzeńcem pierwszych Piastów walce z Niemcami czy słowiańskimi przeciwnikami. Wielu osiadło tu na stałe dając początek rodom szlacheckim. Osadnictwo wikingów na Pomorzu wiąże się z zakładaniem emporii, czyli warownych osad dających schronienie wędrowcom i kupcom, oraz portów. Dobrym przykładem są osady Truso, odkryta w miejscowości Janów Pomorski niedaleko Elbląga, czy Jomsborg- dzisiejszy Wolin[10]."

http://empiresilesia.pl/wyprawy-wikingow-na-ziemie-polskie-aspekty-archeologiczn e/

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Następny przykład - hasło "Wikingowie na Lednicy"

ocenił(a) serial na 8
Jazzers

Ten rzekomo przeze mnie obrażany "kolega" określił m.in. K. Szajnochę i jego dorobek w dziedzinie odtwarzania historii mianem "fantasy"... Więc kto tu jest specjalistą od "głupawych komentarzy"?

Żegnam.
Miło mi było poznać...

ocenił(a) serial na 7
awarek_2

Ja nie piszę że Mieszko był Wikingiem. Sam się błaźnisz. Wielu władców zatrudniało Normanów. Nie podałeś żadnego dowodu.

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Jezu...

"Zachowane źródła pozwalają twierdzić, że Mieszko I był sprawnym politykiem, utalentowanym wodzem i charyzmatycznym władcą. Prowadził zręczne działania dyplomatyczne, zawierając sojusz wpierw z Czechami, a następnie ze Szwecją i Cesarstwem. W polityce zagranicznej kierował się przede wszystkim racją stanu, wchodząc w układy nawet ze swoimi wcześniejszymi wrogami. Synom pozostawił państwo o znacznie wyższej pozycji w Europie i przynajmniej podwojonym terytorium." Tyle Wiki.
Skoro dla ciebie żadnym dowodem nie jest fakt, że ten utalentowany polityk, wódz i władca prawie w ogóle nie znał żadnego języka słowiańskiego (a w każdym razie go nie używał!), znał natomiast świetnie język Normanów, to nie mamy o czym rozmawiać...
Nudzi mnie już ta nasza "dyskusja". Nie mam normańskich korzeni i jakiegoś szczególnego sentymentu do Wikingów, więc nie mam również żadnego powodu robić na siłę Wikinga z Mieszka I...

ocenił(a) serial na 10
awarek_2

Zgłosiłem twój komentarz za propagowanie nazizmu. Wmawianie ludziom nazistowskej propagandy mającej na celu upoważnienie armii iii rzeszy do zajęci ziem polskich jest nie do pomyślenia w xxi wieku.

ocenił(a) serial na 8
qwerty888

Idź ty do weterynarza...
Bo psychiatrzy baranów nie leczą.

Gdybyś miał choć trochę pojęcia o historii, idioto, to byś się ze swoją głupotą nie ujawniał i nie robiłbyś z siebie błazna... Czy na Wincentego Kadłubka też chcesz donieść, że propagował idee nazizmu?! A zresztą, przecież ty nie wiesz, kto to był Wincenty Kadłubek! Bo niby skąd miałbyś wiedzieć???

ocenił(a) serial na 7
awarek_2

Ty idź do psychiatry. Podaj dowody twoich twierdzeń. Nic do tej pory nie udowodniłeś.

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Debilu...

A ty mi udowodnij, że Mieszko nie był gejem albo pedofilem! Lub że nie spiskował na rzecz niemieckiego cesarza! Lub że
Może nie wiesz, tłuku, ale z czasów Mieszka nie zachowały się właściwie żadne dokumenty! Wszystko, co o nim wiemy, wiemy z kronik, które powstały później. Często nawet ponad 100 lat po śmierci samego Mieszka. Tylko idiota i kompletny ignorant może żądać dostarczenia dowodów na to, że Mieszko był Wikingiem. To ty mi udowodnij, że był Słowianinem, pajacu!
Współczuję twoim bliskim...
Bo życie z kimś takim to musi być koszmar.

ocenił(a) serial na 7
awarek_2

Tłukiem to ty jesteś. Jak nie masz argumentów to obrażasz innych i wyzywasz. Jak nie masz wiedzy to się nie wypowiadaj.

ocenił(a) serial na 8
PLayer_6

Przestań się w końcu błaźnić.
Bo to błazenada i zwykła głupota, aby kazać komuś dostarczyć dowody na pochodzenie wodza żyjącego ponad 1000 lat temu... Skoro dla ciebie dowodem, a przynajmniej mocną przesłanką, nie jest fakt, że ten człowiek niemal w ogóle nie używał jego rzekomo ojczystego języka, to już sam nie wiem, jakich dowodów ty oczekujesz...
Zacznij lepiej szukać tych swoich dowodów na słowiański rodowód Mieszki :))) Do końca swojego życia ich nie znajdziesz :) A to przecież pozornie dużo prostsze, niż znalezienie dowodów na pochodzenie normańskie...

Koniec dyskusji i naszej "znajomości"

awarek_2

Co za infantylna argumentacja:
"Nie mam dowodów na to, że Mieszko był Wikingiem, bo to było zbyt dawno. Ale w pierwszym poście napiszę, że był na 100% i niech ktoś inny udowadnia, że nie był."
Gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie o nauce, to wiedziałbyś, że gdy stawiasz tezę, to na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia jej.
Nie podałeś żadnych rzeczowych argumentów, zamiast tego skupiłeś się na obrażaniu swojego rozmówcy.
Podajesz nazwiska autorów, którzy w swoich wywodach skrupulatnie pominęli masę niewygodnych dla nich faktów, bo nie pasowały im do tezy. Sam też zwyczajnie kłamiesz wprost w kilku miejscach.
Typowy pseudo-historyczny bełkot podnieconego fana fantastycznych teorii.

ocenił(a) serial na 8
quietecho

;)))

Odezwało się następne... "dziecko" propagandy PRL-u! :))

A tak na marginesie
to mogłem wprawdzie w swoich wywodach się pomylić,
ale z pewnością w nich świadomie nie kłamałem...
Ty zaś nazwałeś mnie kłamcą.

Więc łaskawie się odpier...!
Bo nie mam ani żadnej przyjemności,
ani żadnych korzyści we wdawaniu się z tobą
w jakiekolwiek polemiki historyczne.

awarek_2

Był 100-procentowym Wikingiem! - kłamstwo

Drużynę Mieszka tworzyli zresztą niemal wyłącznie Wikingowie - kłamstwo

Brednie o jakimś słowiańskim rodowodzie dynastii Piastów (..) Powtarzanie dziś tych bredni i łgarstw kompromituje powtarzającego, bo znane są już dziesiątki dowodów im przeczących - kłamstwo
ba, później sam sobie zaprzeczyłeś, przecież dowodów nie masz, bo to tak dawno było :)

To, że Mieszko I znał zaledwie kilkadziesiąt słów w języku słowiańskim, potwierdzają wszyscy historycy zajmujący się tym zagadnieniem! - kłamstwo

Ubliżasz innym w prymitywnych słowach, każesz im się dokształcać, a sam powtarzasz niezbyt popularną i słabo uargumentowaną teorię tonem prawdy objawionej. Kłamiąc o dziesiątkach dowodów, wszystkich historykach potwierdzających twoje banialuki itd.
A na pytania o źródła wklejasz cytaty z wikipedii (sic!)
Gratuluję!
Znalazłeś źródło, przed którym klęknie każdy badacz i historyk. Jak dorzucisz jeszcze ze dwa artykuły z Pani Domu, to możesz walić prosto do ministerstwa i nowy podręcznik do historii pisać.
A tak na marginesie:
To nie jest polemika historyczna. Bo nie masz nic wspólnego z historykiem - tego jestem absolutnie pewien. Twoja domena to fantastyka pseudo-naukowa, niskich lotów na dodatek (bo język wyjątkowo szpetny).

ocenił(a) serial na 8
quietecho

Idąc twoim tokiem rozumowania, palancie,
a mianowicie, że postawioną tezę należy udowodnić,
to teraz ty mi udowodnij,
że kłamałem... :)))
I że np. Mieszko I nie był Wikingiem, tylko Słowianinem:) Lub, że jego drużyna składała się głównie ze Słowian :)

A zresztą, niczego mi nie udowadniaj.
Po prostu odpieprz się ode mnie
i poszukaj sobie adwersarza na twoim "poziomie"...
Radzę szukać wśród członków miłościwie nam panującej partii o wdzięcznej nazwie Prawo i Sprawiedliwość...
Tam podobnych idiotów i oszołomów znajdziesz bez problemu :)

awarek_2

Obawiam się, że ludzi prezentujących takie niziny intelektualne jak ty próżno szukać choćby i ze świecą, nieważne gdzie :)
Zwyczajnie jesteś niewykształconym ignorantem, któremu udało się przeczytać dawno zakwestionowaną teorię i teraz myśli, że dokonał niebywałego odkrycia. A brak jakichkolwiek sensownych argumentów stara się tuszować prymitywną agresją i obelgami.
I masz rację, dalej nic już nie muszę. Swoje braki w kulturze, wiedzy i logice właśnie udowodniłeś sam. Każdemu, kto przeczyta powyższą dyskusję. Co do tego, żaden "badacz" nie będzie miał najmniejszych wątpliwości :)

ocenił(a) serial na 8
quietecho

:))))

Znowu się mylisz, biedaku :)
Co do tych moich rzekomych braków w wykształceniu...

A co do "dawno zakwestionowanej" teorii,
to taką właśnie teorią jest słowiański rodowód Mieszka I :)

Żegnam.
Żadnemu z nas ta wymiana poglądów
nie wyjdzie na dobre...:)
Więc po co się pałować? :)

ocenił(a) serial na 10
ocenił(a) serial na 10
ocenił(a) serial na 9
Danilho

Piąty sezon niedługo startuje więc czas odświeżyć temat :D

Ja się nie będę za bardzo rozpisywał.Czekam na niego tylko ze względu na Ivara.Chłopaczek zostanie niedługo gwiazdą tego serialu i History według mnie na nim oprze przynajmniej dwa kolejne sezony.Dwa lata będzie nasze oko cieszył.Najpierw wojna z Lagerthą (i pewnie jej smierć), później zapowiadana wojna braci (Ivar & Ubbe vs Bjorn), a przecież jeszcze jeszcze na niego czeka biskup Edek i podbój calutkiej Irlandii :D liczę na to, że History będzie miało tyle jaj by pokazać pełnię brutalności Ivara jak i Ubbe w stosunku do chrześcijan i nie zrobią tego w wersji soft.Ta dwójka w oczach chrześcijan to były dwa największe potwory jakie wtedy chodziły po świecie.Z całym szacunkiem do Bjorna ale niech on zejdzie na drugi plan.Udawanie Ragnara nie wychodzi mu najlepiej ;) Trzymam również kciuki za powrót Flokiego.Najwyższy czas odkryć Islandię i wrócić do Kattegat jako nowy wieszcz.
Jednak się troszkę rozpisałem.Trudno.Ja zwyczajnie nie mogę się doczekać końca listopada :D

Danilho

Ragnar kopnął w kalendarz, Aslaug pokarana, Lagertha żyje i ma się dobrze, podobnie jak Floki, Ivar został gwiazdą serialu, a pozostali synowie stanowią dla niego tło:) także niektóre przewidywania się sprawdziły.

tyle, że prawdziwy 5ty sezon dopiero teraz :D

Danilho

Ivar to jest największa pomyłka tego serialu, ta postać jest przekomiczna, rodzice pewnie wrzuciliby go do morza jak Spartanie, a tak to mamy cud na miarę Dzizusa, kolo zaczął chodzić, co za debilizm.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones