PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=606778}

Gothic II: Noc Kruka

Gothic II: Die Nacht des Raben
8,8 19 769
ocen
8,8 10 1 19769
Gothic II: Noc Kruka
powrót do forum gry Gothic II: Noc Kruka

Jak zaczynałem grać w mody do G2, to raptem było ich razem może ok 5-6, oczywiście tych porządnych, a nie jakieś pseudo mody, teraz przeszłem (tak dobrze przeczytaliście przeszłem :P) ich już 37 i jeszcze parę zostało. Tak jak już kiedyś napisałem gdzieśtam, nie warto brać się za G3, lepiej sobie odpalić mody, są wśród nich takie świetne mody, że mogłyby funkcjonować jako oddzielna gra, a nie mod. Mody to idealna propozycja dla kogoś kto uwielbia G1 i G2, które to przeszedł wiele razy i już nie ma co ze sobą zrobić, mody są świetnym dopełnieniem i każdy fan tej serii powinien w nie zagrać. Po trochę przedstawie wam je jakby kogoś to interesowało. Zacznę od tych, za które wziąłem się na początku kiedy zacząłem je oceniać. W nawiasach jest ogólna ocena.

Khorana (13)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 4
Poziom Trudności 2
Fabuła 3
Nowy świat 2

Główny bohater planuje wypłynąć na wyspę Khoron, ale jego okręt został zniszczony przez orków. Teraz jego celem jest dotarcie na wyspę Khoranę i na tej wyspie właśnie rozgrywa się akcja moda...
Jeden z moich ulubionych modów. Nie jest może długim modem, nie da się zbyt wysoko awansować ani używać potężnych broni czy pancerzy, ale za to jest kompletnym modem, dobrze zrobionym i nie ma minusów (to że nie jest długi, ale też nie za krótki, i nie ma mocnych pancerzy i broni nie jest minusem). Poza tym ten mod ma coś takiego w sobie, że chce się w niego grać nie przechodząc go, tylko "żyć" na tej wyspie.

The Vulcano Quest (7)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Nowy świat 2

Główny bohater wypływa łodzią w poszukiwaniu pomocy, wyspie z której pochodzi zagraża wybuch wulkanu, dopływa na wyspę zamieszkaną przez najemników i magów wody...
Podobnie jak poprzedni mod ten też nie ma minusów, jest dosyć małym modem, ale miło gra się na tej malowniczej wyspie.

Czarne Serce (6)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Nowy świat 2
Doskonalenie umiejętności wraz z używaniem 1
Giniemy wraz ze śmiercią towarzysza -2

Wcielamy się w Cavalorna, który ma za zadanie zniszczyć artefakt zwany sercem szponu i w tym celu udaje się na wyspę na której ma to zrobić...
No i zaczynają się minusy, trzeba wyjaśnić, że -2 stawiałem w sytuacjach gdy gra się kończy w jakimś momencie, np. błąd, albo gdy giniemy, w szczególności nie toleruję pułapek w Gothicu, to ma być rpg, więc moim zdaniem pułapki powinny odbierać ileś życia w zależności od naszego poziomu, ewentualnie zbroi jaką nosimy, albo powoli wyczerpywać pasek życia dopóki nie wyjdziemy z pułapki, ale nie od razu zabijać, za to i za inne tego typu wku*wiające elementy jest -2, -1 są za mniejsze niedogodności... Ten mod jest dosyć krótkim nie wyróżniającym się zbytnio niczym modem.

Salyra (5)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Życie się nie odnawia po spaniu -1
Brak doświadczenia za wykonywanie zadań -1

Salyra nękana jest coraz częstszymi napadami bandytów, jesteśmy jednym z najemników, którzy zostali zatrudnieni przez lokalnego gubernatora, aby pozbyć się bandytów...
Średniej wielkości mod, minusy może nie jakieś poważne, ale uprzykrzają trochę rozgrywkę, poza tym mod nie jest dokończony.

Inwazja (12)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 4
Poziom Trudności 1
Fabuła 3
Nowy świat 2
Wąwóz z którego nie da się wyjść -2

Myrtana przegrywa wojnę z orkami, król Rhobar wysyła do sąsiedniego państwa posła, który ma zawrzeć sojusz przeciw orkom, jednak okręt, na którym płynie, zostaje zatopiony przez wroga, a główny bohater ląduje w państwie w którym ma poszukać sojuszników...
Jest to jeden z moich ulubionych modów mimo iż niedokończony. Ktoś by spytał, czemu taki duży minus, otóż ja gram w ten sposób aby nie zginąć/nie utknąć gdzieś, końcem gry może być śmierć albo jak np. w tym przypadku wejście do wąwozu i niemożność z niego wyjścia i za to poważny minus, bo w sumie gra się kończy, nie bawię się w stylu a zapiszę i sprawdzę co tam jest, jak zginę ewentualnie se wpiszę... od początku do końca gram tak by uważać, nie zginąć i nie pchać się gdzieś jak nie muszę a byłoby to zbyt ryzykowne, niestety w wielu modach włazi się w różne miejsca i jak raz w tym modzie nie sądziłem że nie da się wyjść z tego wąwozu i w sumie tak jakby gra się kończy chociaż nie zginęliśmy, za takie wku*wienie -2 dla moda.

Tajemnice Jumangi (7)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 2
Poziom Trudności 0
Fabuła 3
Nowy świat 2
Doskonalenie siły wraz z awansowaniem 1
Pułapki -2
Walki grupowe 1
Niemożność zrobienia trucizny -1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater wraz ze swoim przyjacielem uciekają z więzienia, wsiadają do łodzi i płyną, trafiają na sztorm ich łódź zostaje wyrzucona na wyspę, przyjaciel głównego bohatera ginie, a główny bohater postanawia przywrócić go do życia...
Trochę dziwny mod, z dodatkowymi przedmiotami, nieszczególnie mi odpowiadającymi. Co niektóre mody będą miały minus za przygodówkowe zadania, zagadki itp. po prostu mod do Gothica ma być rpgiem, a nie przygodówką, jak się za bardzo męczę nad jakimiś zadaniami, bo są zbyt przygodówkowe to stawiam minusa, jakbym chciał tego typu zadania, to bym se włączył przygodówkę, a to ma być rpeg, a nie żebym się męczył z zadaniami jak w przygodówkach.

Sekta Szaleńców (4)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Stary świat 0

Głównym bohaterem jest szpieg króla, który ma za zadanie przeniknąć do sekty, która swój obóz zbudowała w górskiej fortecy w górniczej dolinie...
Nawet brak minusów nie ratuje tego moda, dosyć krótki, ograniczony teren i mało w nim walki.

Z Życia Farmera (3)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Doskonalenie umiejętności wraz z używaniem 1

Główny bohater żyje wraz z rodzicami na małej wyspie i słysząc pogłoski o gospodarstwie położonym na sąsiedniej wyspie postanawia opuścić rodzinny dom aby sprawdzić czy na drugiej wyspie trawa jest bardziej zielona niż na pierwszej...
Zdecydowanie za krótki i nieciekawy mod

Jaktyl (11)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 3
Poziom Trudności 0
Fabuła 4
Nowy świat 2
Regeneracja życia/many 1
Potwory gonią w nieskończoność -1
Pułapki -2

Kraina Jaktyl zagrożona jest przez Czarnego Maga. Główny bohater budzi się w tej krainie bez żadnych wspomnień...
Jeden z lepszych modów mimo tych minusów. Jedynie w tym modzie zauważyłem ten minus, że potwory gonią w nieskończoność, zastanawiałem się nad wyższym minusem, ale w sumie to jeszcze nie jest pewna śmierć, chociaż dosyć poważny problem. Poza tym mamy tu regeneracje życia, która występuje w niewielu modach, ale tylko w jednym (Juran) od początku.

Caduon (6)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 2
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Nowy świat 2
Pułapki -2
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater znalazł się tajemniczym sposobem z kilkoma najemnikami w dolinie Aridonia, stracił pamięć i jego głównym celem jest wydostanie się z tej doliny...
Z początku wydawało się, że mod będzie niezły, ciekawy początek fabuły... ale okazało się, że nie duży ten mod, mało walki, przynajmniej na początku, za dużo przygodówkowych zadań.

Wspólnota Świtu (9)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 2
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Kupienie najemnika 1

Grupka najemników i bandytów uciekła przed oddziałami króla na wyspę. Tam mimo wzajemnej niechęci zmuszeni są do wspólnej egzystencji w opuszczonym zamku. Jesteśmy przybyszem, który musi zdecydować się o dołączeniu do którejś grupy...
Dosyć miły mod, średniej wielkości, fajna wysepka, ale fabularnie to leży, nie ma głównej fabuły, po prostu do końca gry robimy poboczne zadania.

Valendor (10)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 2
Poziom Trudności 0
Fabuła 4
Nowy świat 2
Pułapki -2
Zagadki -1
Możliwość dalszego grania po zakończeniu gry 1

Główny bohater zostaje wysłany przez swojego króla z ekspedycją do Valendor zbadać przyczyny zerwania kontaktu z królem przez tutejszego władcę...
Jeden z lepszych modów, chociaż ma pewien mankament, którego nie lubię w modach, mianowicie zaczynamy nieźle przypakowaną postacią, wolałbym żeby była albo słaba, albo trochę silna, ale nie aż tak.

Zły Sen (4)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 3
Poziom Trudności 0
Fabuła 2
Nowy + Stary świat 1
Pułapki -2
Spadanie z drabiny -2
Przygodówkowe zadania -1
Ogień spala npc-ów w obozie piratów -1

Historia zaczyna się w momencie wypłynięcia statku z Bezimiennym i jego kompanami na kontynent, ale stało się coś dziwnego, statek nie odpłynął zbyt daleko, a my budzimy się w opustoszałym i lewitującym w powietrzu statku...
To jest jeden z tych modów, które są w sumie niezłe, ale nadmiar minusów go zniszczył. Ostatni minus nie byłby minusem, gdyby nie to, że ginie pirat, który może nas czegoś nauczyć, nie pamiętam który i czego (chyba broni jednoręcznej(?)), ale chyba jest to jedyny nauczyciel tego co uczy, a nawet jak nie, to takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca, ja jak raz zazwyczaj gram broniami dwuręcznymi i siłą, więc jak raz ten pirat mi nie był potrzebny. Jeżeli np. ten pirat byłby ważny do zadania głównego, to pewnie byłby -2.

Piratenleben (11)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 3
Poziom Trudności 1
Fabuła 4
Nowy + Stary świat 1
Pułapki -2
Zagadki -1
Regeneracja życia 1

Kierujemy losem bohatera, który z miasta Khorinis przenosi się do Jarkendaru do obozu piratów i postanawia do nich dołączyć...
Jeden z lepszych modów. Najbardziej w nim podobał mi się motyw z wypłynięciem na inną wyspę.

Kyrus (6)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2
Walki grupowe 1

Wcielamy się w syna i ucznia miejscowego kowala, matka owego syna została przyłapana na kradzieży i została stracona, a za jej śmierć obwiniasz księcia Gregoriusa...
Jak na taki mały mod, to dosyć niezłą ocenę dostał, między innymi dzięki temu, że nie ma minusów, A tak poza tym to do zagrania i zapomnienia.

Velaya (10)
Wielkość 3
Długość 3
Klimat 2
Poziom Trudności 1
Fabuła 4
Stary świat 0
Zarażenie od zombi ospą, lub z powietrza kończy grę -2
Regeneracja życia i many 1
Upierdliwe zadania -1
Gra się kobietą 1
Złe odpowiedzi podczas porwania w wykopaliskach kończą grę -2

Główna bohaterka zaczyna swoją przygodę na farmie Onara, czekają ją wielkie przygody na Khorinis...
Jeden z lepszych modów, mimo tych minusów. Z tymi zombi mogliby zrobić inaczej, że po zarażeniu trzeba znaleźć jakieś antidotum, ale zrobili tak że -2, a ze złymi odpowiedziami... mogłaby być inna kara za to, a nie koniec gry. To jest jedyny jak na razie mod w którym gra się kobietą, dla mnie to jest plus i szkoda, że nie ma więcej takich modów.

Juran (17)
Wielkość 4
Długość 4
Klimat 4
Poziom Trudności 1
Fabuła 4
Nowy świat 2
Żółty przycisk w jaskini przy moście na pustyni powoduje szybkie spadanie życia przy naciskaniu go w niewłaściwy sposób -1
Regeneracja życia i many 1
Wpadanie w niewidzialne dziury w labiryncie -2

Jesteśmy farmerem z Khorinis i zostajemy porwani przez smoka do nieznanego świata. Naszym zadaniem jest odnalezienie się w nowym miejscu...
Jest to najlepszy mod z dotychczasowych w które grałem, jest wielki, długi, ma klimat, fabułę, wszystko na wysokim poziomie, chociaż co do fabuły to się zastanawiałem czy nie 3, ale może następnym razem jak jeszcze raz zagram.

Insygnia (10)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 4
Poziom Trudności -2
Fabuła 4
Nowy świat 2
Możliwość dalszego grania po zakończeniu gry 1
Błąd z kołowrotem uniemożliwia dalszą grę -2
Zje*ane zadania -1

Główny bohater jest świadkiem morderstwa swojego ojca i postanawia znaleźć sprawców teleportując się do nieznanego mu świata...
Jet to jeden z lepszych modów i byłby jeszcze lepszy gdyby nie minusy. Poziom trudności gry nie jest duży, -2 jest dlatego, że nie mogłem przejść zadania, pierwszy raz musiałem zaglądnąć do solucji, myślałem że jest jakiś błąd, ale rozwiązanie było dosyć wku*wiające, gdyby był porządnie zrobiony nie byłoby problemu, poza tym mod ma trochę zje*anych zadań i błędów, jednym z nich jest właśnie zadanie którego nie mogłem przejść. Szkoda tego moda, bo naprawdę jest dobrym modem, ale te problemy w nim skutecznie obrzydziły mi przyjemność z gry.

Smocze Opowieści (3)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2

Coś o jakiejś sekcie obrońców smoków...
Słaby mod do zapomnienia. Jedyny plus to to, że nie ma minusów.

Altharu Alpha (demo) (8)
Wielkość 3
Długość 0
Klimat 2
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Stary świat 0

Główny bohater nie wie dlaczego znalazł się w Khorinis, w którym doszło do wielkiej masakry ludzi w nim mieszkających...
Nie ma minusów i to jest plus, nie ma też prawie w ogóle potworów w Khorinis i to też może być plus jak ktoś lubi szabrować po jaskiniach bez cieniostworów i szkieletów, ale z drugiej strony nie ma na czym expić, na szczęście mod jest łatwy i nie ma minusa za prawie całkowity brak potworów.
Mod jest niedokończony, szybko się kończy.

W poszukiwaniu Skarbów (7)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Nowy świat 2

Wcielamy się w młodego poszukiwacza skarbów i trafiamy na wyspę celem... znalezienia skarbów...
Kolejny mod bez minusów, świat ten sam co z modu Wspólnota Świtu (Stary świat liczy się wtedy, gdy jest wzięty z Gothica 1 lub 2, a nie jak z innego modu), tylko trochę mniejszy, bo na górę nie da się wejść, chyba że ktoś wykombinował jak.

Sythera (10)
Wielkość 2
Długość 3
Klimat 2
Poziom Trudności 1
Fabuła 4
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Błąd z Cahlogiem -2
Upierdliwe zadania -1
Błędy w zadaniach i dzienniku -1
Częste zawieszanie się gry -1

Modyfikacja zaczyna się wtedy, gdy Bezimienny wraz ze swymi przyjaciółmi zmierza na Dwór Irdorath, jednakże zostają oni rozdzieleni na pełnym morzu, Bezimienny zostaje wyrzucony na brzeg Sythery i musi znaleźć swoich towarzyszy...
To jest kolejny przykład tym razem jeszcze lepszego modu, którego zeszpeciły minusy, mod ma niezłe noty, ale dodatkowe minusy obniżają mu ocenę, zacznę od błędu z Cahlogiem, przez który musiałem rozpocząć grę od nowa, a już trochę miałem za sobą, poza tym zadania są dosyć męczące, jeszcze nie grałem w taki mod, w którym po tej samej ścieżce łaziłbym tyle razy, no i wisienka na torcie, czyli zawieszanie się gry, normalnie w każdym modzie raz na jakiś rok świetlny gra się zawiesi, ale tutaj było to tak nagminnie, że zasłużyło sobie na minus, są pewne stałe miejsca gdzie gra się zawiesza, ale bywa też i w innych miejscach. Ogólnie mod naprawdę niezły, ale nie pozwala nam się nudzić wku*wiając nas swoimi minusami.

Dirty Swamp (6)
Wielkość 3
Długość 4
Klimat 3
Poziom Trudności -2
Fabuła 4
Stary świat 0
Pułapki -2
Błędy w grze uniemożliwiające dalszą grę -2
Przygodówkowe/zje*ane zadania -1
Zagadki -1

Wcielamy się w rolę niewolnika, który ma za zadanie zbadać świątynie na rozkaz swojego pana, wskutek wejścia na teleport przenosi się do innej części Jarkendaru...
A ten mod jest mistrzem w strzelaniu sobie w kolano, jest to dobry mod, którego bardzo spieprzyły minusy, przede wszystkim poziom trudności, jest po prostu za*ebiście trudny, a walka z Gorzahem chyba jest tylko po to (oprócz tego żeby wku*wić), żeby gimbaza mogła bić rekordy kto mniej straci życia w walce z nim. Ten mod powinien mieć około 10 punktów i plasować się wśród lepszych, a jest jak jest.

Dolina Świtu (10)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 3
Poziom Trudności 1
Fabuła 3
Nowy świat 2
Pułapki -2
Walki grupowe 1

Główny bohater, płatny zabójca, dociera do doliny w pogoni za nekromantą, który uprowadził jego ukochaną...
Dobry, dobrze wykonany mod.

Kryjówka Korsarzy (7)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 3
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Nowy świat 2
Błąd z atakującym nas kapitanem -2
Używanie sprzętów i przeszukiwanie zwłok przy piratach powoduje walkę -1

Główny bohater wraz ze swoimi dwoma kompanami dołącza do piratów, ale wkrótce żałuje tej decyzji i postanawia uciec z wyspy...
Możliwy mod, gdyby nie te minusy, ten pierwszy spowodował, że musiałem się cofnąć kawałek fabuły wstecz, dobrze, że miałem zapisy inaczej trzeba by było od nowa. Wyspa jest ta sama co w The Vulcano Quest, ale dodane są jeszcze dwie inne.

Stonehenge (0)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Pułapki -2
Złe przekręcenie wytrycha uniemożliwia dalszą grę -2

W grze pomagamy czterem magom wody, którzy natrafili na ślad prastarego reliktu. Naszym zadaniem jest odnalezienie do niego drogi...
Słaby mod do zapomnienia

Mroczny Legion (9)
Wielkość 4
Długość 2
Klimat 2
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Stary świat 0
Błąd z Nicolasem -2

Główny bohater "Bezimienny" przybywa do Khorinis, okazuje się, że miasto zostało zajęte przez orków, nasz bohater postanawia uwolnić miasto.
Kolejny po Velayi i Altharu Alpha, który rozgrywa się w Khorinis, będzie jeszcze parę takich, mamy tu do dyspozycji Khorinis i Górniczą Dolinę, zadania tu są dosyć proste (za proste), ogólnie gra się miło.

Die Rache Beliar's (-1)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2

Główny bohater mieszka w zapyziałej kotlince i leci z paczką jedzenia do ojca, ale ojca nie ma, gdzieś zniknął - i w sumie połowę fabuły znacie...
Gdyby nie +2 za nowy świat w niektórych modach, to by prawie nie miałyby te mody plusów... Mod jest tak krótki, że zabrakło jeszcze jakiegoś dodatkowego minusa by nazwać go gniotem, bo w sumie poza tym jest dobrze wykonany, ale co z tego. Do zagrania i wy*ebania.

Wyspa (-3)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Tylko jeden wytrych do skomplikowanego zamka skrzyni -2

Mod opowiada o rybaku, którego spotkał sztorm i trafił na małą wysepkę...
O i to jest gniot

Dolina Satos (4)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2

W modzie główny bohater ma za zadanie stać się myśliwym...
Całkiem nawet ten kwadratowy świat w tym modzie, szkoda, że nie większy.

Adamas Dziedzictwo (-3)
Wielkość -2
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Można zrobić tylko jeden błąd u podróżnego z Trelis -2
Przygodówkowe zadania -1
Brak walk -1

Historia bohatera, którego umierający przyjaciel poprosił, aby odnalazł w niedużej mieścinie pewien diament i po jego śmierci przekazał go jego żonie...
Tak, dobrze przeczytaliście, brak walk, w ogóle po co robić takie mody, ten mod w sumie zajmuje zaszczytne ostatnie miejsce razem z modem Wyspa, oby jak najmniej takich.

Świt Poszukiwacza (9)
Wielkość 4
Długość 2
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 3
Stary świat 0
Walki grupowe 1
Przegrana z Xardasem po wybraniu opcji dołączenia do niego -2
Hu*owa, głośna muzyka w obozie, trzeba ściszać głos -1

Jesteś wysłannikiem Beliara i masz za zadanie zabić nekromantę Xardasa...
Kolejny mod rozgrywający się w Khorinis, w tym modzie nie mamy możliwości otworzenia drzwi do przełęczy, ale można sobie poradzić i bez tego. Mod jest pomysłowy, pierwszy raz gramy złą postacią i wyżynamy wszystkich ludzi na Khorinis, potwory atakują nas normalnie, ale za to orkowie są po naszej stronie, miła odmiana od zbawiania świata... Parę słów o muzyce w obozie, ktoś ma z*ebany gust, to tyle.

Złote Wrota (3)
Wielkość 3
Długość 3
Klimat 2
Poziom Trudności -1
Fabuła 4
Stary świat 0
Pułapki -2
Zła odpowiedź u Borysa powoduje śmierć bohatera -2
Problemy w zadaniu z kryształem prawdomówności -2
Niemożliwa do wygrania bitwa z piratami bez teleportowania się poza bitwę -2
Zadanie na czas -1
Szukanie schowanych przedmiotów -1
Błąd na arenie -1
Walki grupowe 1
Pierścień szybkości 1
Regeneracja życia 1

"Bezimienny" wraca z Myrtany do Khorinis, wyrusza w ślad za paladynami do Jarkendaru, którzy mają za zadanie rozprawienia się z piratami oraz tajemniczą plagą Beliara...
No a tutaj mamy arcymistrza w strzelaniu sobie w kolano... Żal takiego dobrego moda, czemu ktoś robi w zadaniach, że jak coś zrobimy, wybierzemy, to gra się kończy, czemu nie wymyślają innego wyjścia, pomysłu... Szkoda pisania.

Pirazstories (4)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Regeneracja życia 1
Brak obrony mieczem walcząc z ludźmi -1

Jesteśmy piratem i wracamy z łupieży na wyspę, okazało się, że niedaleko stacjonuje oddział straży, którzy chcą zniszczyć piratów, musimy temu zapobiec...
Taki tam mod, nic specjalnego, jedynie fajne te mapki.

Straż Miejska (11)
Wielkość 4
Długość 2
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Stary świat 0

Jesteśmy świeżo upieczonym strażnikiem miejskim i wykonujemy zadania zlecone nam przez paladynów oraz prowadzimy dochodzenia...
Kolejny mod toczący się w Khorinis. Tutaj mamy przykład modu, który w sumie nie zasługuje na tak wysoką ocenę, oceną plasuje się wśród jednych z lepszych, ale jednym z lepszych nie jest... No nic, w każdym razie mod nie jest zły, nie ma minusów i to dzięki temu niektóre są gorsze, a ten jest lepszy, a poza tym ciekawy pomysł na fabułę.

Konflikt (7)
Wielkość 3
Długość 2
Klimat 0
Poziom Trudności 0
Fabuła 1
Stary świat 0
Walki grupowe 1
Nie da się wyłączyć muzyki -1
Można przejść grę wcześniej 1

Główny bohater dołącza do paladynów by walczyć z dużą armią najemników, któży opanowali Khorinis...
Możliwy mod toczący się w Khorinis. Górnicza dolina jest niedostępna, a szkoda. Wkurza trochę ta muzyka, bębni i bębni, wolę wsłuchiwać się w dźwięki otoczenia, szelesty, czy czasem wilk nie warczy, ork nie wyjmuje broni, ale się nie da wyłączyć muzyki. Jest możliwość przejścia gry wcześniej, można przeskoczyć wiele zadań i iść do tego demona na statku, ale nie można być zbyt słabym.

Trzeci Wojownik (0)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0

Główny bohater wraz z niektórymi mieszkańcami Khorinis oraz ze strażnikami uciekają do niewielkiej doliny, koło wieży Xardasa, przed orkami...
Do zagrania i zapomnienia... Gdyby jeszcze zostawili świat Khorinis, to można byłoby poza fabułą się poszwendać, a tak szkoda gadać.


No i to na razie tyle. Oceny modów mogą się jeszcze pozmieniać, mogłem się pomylić w niektórych przypadkach, trudna przede wszystkim była ocena wielkości i długości świata, mniej więcej na oko określałem te cechy, poza tym inne oceny też mogą się jeszcze pozmieniać, są one subiektywne i nie każdy musi się z nimi zgadzać, jak kiedyś sobie odpalę co niektóre mody, może się okazać, że coś co było wcześniej minusem, będzie plusem i na odwrót, albo w ogóle przestanie być minusem lub plusem, albo dojdą nowe, wcześniej niezauważone... Póki co czeka mnie jeszcze kilka modów do przejścia.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Spory kawał roboty. Grałem w trzy pierwsze części, najwięcej 1 i 2 + NK oczywiście. Żadnych modów nigdy nie ruszyłem. Będę tu jeszcze zaglądać, jak będę miał trochę więcej czasu i będę mógł usiąść przy gierce.

Rozumiem, że te mody wszystkie do polskiej wersji? Wszystkie 3 części grałem w wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej.

ocenił(a) grę na 10
600795621

Nie wiem czy wymagana jest polska wersja (ja grałem na polskiej wersji), ale mody wszystkie są po polsku... Jeszcze zapomniałem napisać (pewnie niejedną rzecz zapomniałem), że brałem się za mody mające nową historię, nie grałem w mody które są rozszerzeniem Gothica 1 i 2, takimi nieoficjalnymi dodatkami. Wiele także modów, w które grałem i z różnych przyczyn nie pszeszłem (nie dało się ich zdzierżyć z różnych powodów) nie ma tutaj, wypisuję tutaj tylko te, w które gram od początku do końca... W modzie Konflikt jest literówka, miało być "którzy" :).

ocenił(a) grę na 10
600795621

Do Gothica 1 polecam mod Mroczne tajemnice. Dla G1 jest to tym czym była Noc kruka do G2 :)
Nic nie zabiera, a mnóstwo dodaje - nowe gildie, obozy, dodatkową fabułę, ciekawe questy, a także teren.
Trzy razy przechodziłem G1, a potem trzy razy G1+Mroczne tajemnice i nie wyobrażam sobie grać w G1 bez tego :)
Gra się robi o połowę dłuższa.

Do Gothica 2+Noc kruka oczywiście The Returning. Ta sama sytuacja co z Mrocznymi tajemnicami.
Nic nie zabiera, a tylko dodaje. Nowe światy, fabułę, gildie. Podnosi też poziom trudności więc dla fanów :)
Gra w wersji G2+Noc kruka+Returning 2.0 jest 3 razy dłuższa niż G2+noc kruka. Do tego mamy 7 rozdziałów.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Altharu Alpha v.1.0 (12)
Wielkość 3
Długość 2
Klimat 2
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Stary świat 0
Szybkie zdobywanie poziomów 1

Główny bohater nie wie dlaczego znalazł się w Khorinis, w którym doszło do wielkiej masakry ludzi w nim mieszkających...
Jak widać wersja nie demo i jak widać podskoczyła w punktacji, drugi po Straży Miejskiej mod, który w sumie nie zasługuje na tak wysoką ocenę, ale cóż, nie ma minusów, więc niech się wstydzą mody, które są lepsze, ale niefortunnie minusy w nich wystąpiły. Poza tym mod ten ma dodatkowy plus, którego nie ma żaden inny mod, szybkie zdobywanie poziomów, w sumie mogłoby to być w G1 i 2 i we wszystkich modach, chociaż co do niektórych to by za bardzo ułatwiło rozgrywkę... A i nie radzę
włazić do górniczej doliny, bo się niemiło zaskoczycie wróciwszy z niej, najlepiej zachować zapis :) a szkoda, że tak się dzieje, bo dodatkowy świat jeszcze bardziej by podciągnął moda w punktacji.

Zdarzenie Na Morzu v.1.0 (1)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Okręt paladynów zderza się z innym okrętem na morzu i trzeba wyjaśnić sprawę...
Co tu wyjaśniać, omijać ten mod szerokim łukiem, mod wyróżnia się oryginalnym terenem, ale jak raz w tym przypadku nie jest to plus, ot trzy statki na morzu i tyle, lepiej nie wypadać za burtę. Zagrać i zapomnieć.

Stranded v.1.0 (3)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 0
Fabuła 2
Nowy świat 2

Dwóch kolegów postanawia wypłynąć łódką w poszukiwaniu skarbów, rozbijają się na jakiejś małej wysepce i muszą wykombinować jak z niej odpłynąć...Fajna mapka i fabuła możliwa i w sumie to tyle, bo poziom trudności nie daje zbytnio cieszyć się i tak bardzo krótkim modem.

Negreth prolog v.1.0 (3)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Główny bohater wraz ze swoim kolegą spier... przed wojskami wrogiego królestwa, kupili łódkę i popłynęli na małą wysepkę do dziupli piratów, mając nadzieję, że piraci wywiozą ich w piz*u...Co tu pisać, słaby mod, kanciaty kanion i tyle.

Uwięziony W Dolinie (1)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Główny bohater mieszka wraz z paroma mieszkańcami w dolinie, która z niczego ważnego nie słynie, nic z niej nikomu potrzebne nie było, więc wejście do niej się zawaliło... Do zagrania i wy*ebania, gdyby jeszcze chociaż dodano z 2 jaskinie, parę szczegółów tu i tam, to może byłoby 3.

Dark Saga v.1.0.4 (7)
Wielkość 4
Długość 4
Klimat 3
Poziom Trudności -2
Fabuła 4
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Szybkie zdobywanie poziomów 1
Szukanie schowanych przedmiotów -1
Przygodówkowe zadania/zagadki -1
Błędy w zadaniach -1
Omijanie ciosów przez przeciwników -1
Pułapki -2
Błąd z używaniem czarów na arenie w kopalni -2
Niemożność znalezienia młota lou (alkoholu) po przedwczesnym pokonaniu piratów przez ferokijczyków -2

Główny bohater wraz ze swoim przyjacielem i załogą statku wybierają się na poszukiwania pradawnego skarbu którym jest czarny miecz, lecz ich statek zostaje zaatakowany przez piratów, a główny bohater wraz ze swoimi kompanami zostają wzięci do niewoli orków na przeklętą wyspę... Wkvrwiający mod, tak jednym słowem mogę go opisać biorąc pod uwagę masę błędów, trudność gry i inne (w tym aspekcie podobny do Złotych Wrót i Dirty Swamp), jeżeli komuś te cechy nie przeszkadzają, to będzie to dla niego jeden z najlepszych modów, bo mod ma naprawdę dobrą fabułę, klimat, jest duży, jednym słowem epicki, ale równie epicko spartolony przez minusy 1. Poziom trudności jest wysoki, nie licząc walk (jak np. z Martinem na arenie w kopalni, prawie jak z jakimś bossem), zadań, to musiałem parę razy zaglądnąć do solucji (może się jakiś leniwy robię, ale w niektórych sytuacjach to nie wiadomo czy ma tak być, czy to błąd) i pierwszy raz, grając w mody, musiałem skorzystać z kodu. Dolnicza Górina to spacerek po łące w porównaniu z warunkami panującymi w kopalni Dark Sagi i to na początek dostajemy takiego wkvrwa, a i później po wyjściu nie jest lżej. Za ten całokształt -2 w poziomie trudności, aż się zastanawiałem nad -3. Nawet wybranie poziomu trudności ŁATWY nic nie dało, nie ma różnicy, gra się tak samo jak na ŚREDNIM (czyli w praktyce jak na TRUDNYM). 2. Błędów jest dużo, nie dziwo, im większy mod tym większe prawdopodobieństwo błędów, ale niekoniecznie, są mody długie, a nie mające prawie w ogóle błędów, no i nie takich poważnych jak tutaj. Sam nie doświadczyłem ich wiele, ale na forach widać jak błędna jest ta gra. 3. Przekombinowany mod, mam na myśli to, że jest w nim powymyślanych jakby na siłę zbyt powydziwianych zadań, miejsc, tak jakby już normalne zadania i miejsca nie dawały ludziom wystarczającej przyjemności. W wielu modach "starego typu" gra jest przyjemnością, występują domyślne, proste zadania, nieskomplikowane zagadki, lub ich brak, taki rpg, a nie przygodówka. Jeżeli twórczość nowych modów idzie w kierunku takim jak Dark Saga, to mogę tylko współczuć sobie i mi podobnym przyszłych nerwów. Trochę się rozpisałem, ale Dark Saga przez wielu graczy uznawana jest za najlepszy mod, nie zgadzam się z tym, dobry mod to nie tylko klimat, fabuła, wielkość itp. ale także poziom trudności dający przyjemnie, grywalnie pograć i brak błędów, które skutecznie uprzykrzają granie + te wkvrwiające ginięcie co jakiś czas, jak np. w jaskini z topielcami, gdyby jeszcze tam jakaś pułapka była, ale giniemy ot tak, po prostu padamy i takich miejsc jest dużo. Już nawet po jakimś czasie brnąłem tylko do przodu główną linią fabularną, żeby jak najszybciej mieć za sobą ten mod, już mi się odechciało expić, zwiedzać, chociaż niewiele miejsc zostało, ale już nie miałem siły grać w tego moda. Ma wyjść druga część Dark Sagi, pierwszą przeszłem w bólach i nie zamierzam do niej powrócić, prędzej zagram w Juran, Inwazję, Koranę po raz 10-ty niż zagram jeszcze raz w Dark Sagę. Końcówka tego moda to taki mały plagiat Gothic'a, najpierw ścieżka przez żywioły (golemy) aby dojść do jakiegoś maga, który dla odmiany nie siedzi w wieży tylko chatce, a potem świątynia orków dająca spore skojarzenia ze świątynią śniącego, tak więc na koniec moda twórcy nie popisali się pomysłowością, ale początek za to bardzo oryginalny, mimo iż trudny, a na sam koniec moda niespodzianka. Spory ten mod, może zapomniałem jeszcze o jakichś plusach czy minusach, ale to i tak nieznacząco zmieniłoby pozycję tego moda wobec innych modów.

No i na razie tyle, został mi jeszcze jeden mod "Z Życia Złodzieja", ale nie wiem kiedy go przejdę, nie bardzo mi się chcę, zapowiada się w tym stylu co Złote Wrota, Dirty Swamp, czy Dark Saga, czyli wkvrwiający, straszna skryptologia i ciężki poziom trudności... Heh śmieszne, czemu takie mody jak Dark Saga, czy Z Życia Złodzieja będą miały 2 część, podczas gdy taki świetny mod Inwazja jest niedokończony... A poniżej jeszcze lista modów, w które grałem, ale były na tyle słabe, że rzuciłem w pi*zdu nie kończąc ich, lub wnioskując po opisie w ogóle się za nie nie brałem, ew. z innych niepozytywnych przyczyn:

- 63
- apokalipsa demo
- cienista północ (pusta, niedokończona)
- der kampf um die bruderschaft demo (h*j wie co zrobić)
- die klonfabrik
- Grzesznicy (przygodówka)
- Karaibska Północ (przygodówka)
- ku'hajag
- laer gjoll (przygodówkowe zadania, po*ebana)
- lirwa
- MAD (przygodówkowe zadania, dziwna)
- ministerium demo I i II
- na uchodźstwie (ograniczona terenowo i hu*owe zadanie)
- Pakt Ze Złem (mało wszystkiego i nie da się porządnie wzmocnić)
- przygody martina (nudna, liniowe, przygodówkowe zadania)
- rozdroże (hu*owe zadania - nie wiadomo co, jak, gdzie)
- sarkeras (krótka, za mocny bos na końcu gry)
- the den
- unholy (niewiadomo czy to normalny mod - nie grałem)
- weihnachts

Te bez nawiasów, to mody w które dawno temu grałem i z różnych przyczyn (np. takich że nie ma nigdzie w necie, albo nie chce się szukać) nie odświeżyłem ich sobie, więc tkwią na tej liście, ale pewnie po sprawdzeniu większość dalej by tu tkwiła... A teraz może się wezmę za jakiś mod do Fallout'a...

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Ku'Hajag v. 2.6 (1)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2
Szukanie przedmiotów -1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater wypływa na wyspę, z której pochodził jego ojciec, z zamiarem wyszkolenia się na najemnika... Mała ilość walk, mocno przygodówkowy, słaby mod do zapomnienia.


Die Klonfabrik v. 1.27 (3)
Wielkość 3
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0
Szukanie przedmiotów -1

Jesteś klonem pewnego maga i musisz zorientować się w sytuacji... Mod krótki, słaby, aż dziw, że ma aż trójkę, ale gdyby zostawiony świat khorinis spożytkować jakoś dla tych, co chcieliby się poszwendać (tak jak ja:)), to byłoby przyjemniej grać w tego moda, a tak mamy pusty świat wolny od ludzi i potworów, do zagrania i zapomnienia.


Ministerium v. 1.0 (3)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2

Główny bohater rozpoczyna swoją przygodę w jaskini, musi dostać się do miasta poprzez kanion... Ten mod to taka odwrotność moda Ku'Hajag, mamy duużo walki, ale za to prawie w ogóle zadań i rozmów, trochę pusty świat i niezbyt ładna mapa, słaby do zapomnienia.


Sarkeras v. 1.5 (3)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 0
Fabuła 2
Nowy świat 2
Zagadki -1

Zostajemy wysłani przez króla do kopalni rudy by sporządzić raport, przy okazji odkrywając inną, mroczną tajemnicę tego miejsca... Mod sprawia wrażenie jakby był skrótem, małym wycinkiem z jakiegoś dużego, porządnego moda, fajne lokacje i fabuła, ale jest za krótki i za mały, by na dłużej cieszyć się nim.


Wojna Z Orkami v. 1.1.1 (18)
Wielkość 4
Długość 4
Klimat 4
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Nowy świat 2
Pułapka z drabiną w podziemiach kościoła w mieście -2
Pierścień akrobatyki 1
Pierścień rzeźwości 1

Orkowa armia wkracza z górniczej doliny do Khorinis, opanowują miasto, a pozostałych przy życiu ludzi, wraz z głównym bohaterem, zamierzają przewieźć statkiem na wyspę aby tam jako niewolnicy wydobywali rudę dla orków. Statek jednak wpada w silne prądy wschodniego archipelagu wysp i tonie wraz z ciężko uzbrojonymi orkami i najemnikami orków. Główny bohater wraz z przyjacielem zostają wyrzuceni na brzeg wielkiej wyspy... Ten mod zdetronizował dotychczas panującego na pierwszym miejscu moda Juran. Mod baaardzo dobry, ale niedokończony i gdyby był dokończony fabularnie i w niektórych miejscach terenowo, to byłby epicki, a tak mamy naprawdę świetny mod, w którym oprócz jednego minusa, jedynie fabuła kuleje. Mod jest dosyć łatwy, co mnie cieszy, bo nie wku*wiający (czego nie można powiedzieć o modzie Dark Saga, który gdyby nie był tak trudny, byłby epickim modem), duży, długi (licząc nie tylko ścieżkę fabularną, ale też szwendanie się po całym terenie, odkrywanie), klimatyczny, po prostu prawie idealny, no ale niedokończony. Jeszcze jest w nim coś co powinno być w każdym modzie, mianowicie to, że nieważne jak i w jakiej kolejności zrobimy zadania, to nie zatniemy się w żadnym momencie. Poza tym zaskoczyło mnie trochę to, że miasto jest oddzielną mapą z wczytywaniem, trochę trwało zanim się przyzwyczaiłem... Brakowało mi jeszcze w tym modzie regeneracji życia i to chyba tyle, wart zagrania wielokrotnego.


Z Życia Złodzieja v. 1.0 (4)
Wielkość 1
Długość 2
Klimat 1
Poziom Trudności -1
Fabuła 3
Nowy świat 2
Potwór morski -1
Pułapka ze spadającym konarem -2
Dwa różne zakończenia 1
Przygodówkowe zadania -1
Bronie wymagające zręczności tak naprawdę wymagają siły -1

Główny bohater jest złodziejem i zostaje wysłany na misję przez tajemniczą organizację do której należy. Jego zadaniem jest ukraść rubin pewnego obywatela w mieście portowym, do którego trafia wywalony za burtę statku... Ten mod można opisać jednym słowem, SKRYPTOLOGIA, a poza tym jest bardzo trudnym, przygodówkowym modem, ciekawa fabuła i fajna mapka nie wystarczą na ilość minusów w tym modzie i tak jak mod Sythera miała wyróżnienie z minusem za zacinanie się, tak tutaj jest minus za potwora morskiego, bo w porównaniu do innych modów, jest on (ten potwór morski) za blisko. Jakże dużą przyjemność daje opływanie wysp w modach z nadzieją, że znajdzie się jakiś ukryty kawałek lądu, jakąś jaskinie, ale niestety w wielu modach potwór morski uniemożliwia takie szlajanie się... Mod ten dołącza do niechlubnej grupy modów, które miały potencjał, ale niestety minusami zniweczyły go (Dark Saga, Złote Wrota, Dirty Swamp, Sythera), nie ma tutaj modu Zły Sen bo nie był dodatkowo tak wku*wiający jak te wymienione.


Lirwa v. 1.0 (1)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Nowy świat 2
Degeneracja życia -2

Główny bohater zostaje wezwany z zaświatów przez grupę magów w celu zapobiegnięcia nieszczęścia, które spoczywa nad krainą... Ja wiem, że to były początki tworzenia modów (?), ale mod bardzo zły. Jedyny jasny punkt tego moda to fabuła, bo mimo iż zawarta w niedługim modzie, to jest dobrym materiałem na większy projekt, a poza tym wszystko w sumie jęczy i kwiczy, same filmiki trwają prawie tak długo jak gra, 1 za klimat to ze względu właśnie na te filmiki, mają więcej klimatu niż niejeden słaby mod. Mod do zagrania i wy*ebania.


Obóz Myśliwych v. 2.6 (0)
Wielkość 3
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Stary świat 0
Błąd ze zwierzętami Quintusa -2
Nie ma opcji spania -1

Mod jest oparty na wydarzeniach z Gothic 2 i Gothic 3. Jest w nim przedstawiona... bla bla bla... Do rzeczy, jest to demo do moda Wojna Z Orkami, szkoda że tylko demo, trwa krótko, szkoda że teren poza obozem nie został przygotowany (wtedy pewnie nie byłoby to demo), a tak mamy krótkie wypociny, można wyjść z obozu, ale nie ma to sensu, całe Khorinis jest wyjałowione, gdyby jeszcze zostały potwory i przedmioty, a tak nie ma co się wybierać, tym bardziej do górniczej doliny, bo będzie taki sam motyw jak w modzie Altharu Alpha.


Laguna v. 1.01b (4)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Błąd uniemożliwiający wstąpienie do obozu tubylców -2
Błędy w zadaniach -1

Główny bohater, rozbitek, trafia na archipelag niewielkich wysp, zamieszkały przez dwa obozy, piratów i tubylców, roszczących sobie prawo do tych terenów. Aby przeżyć, będzie musiał dołączyć do któregoś z obozów... Ale błędy w modzie sprawią, że nasz bohater ma możliwość dołączenia tylko do tubylców, oczywiście w tej wersji w/w, jest oczywiście już wersja 1.05, ale nie mogłem znaleźć, na szczęście ta wersja jest do przejścia, ale ma wiele błędów jak na taki mały mod. Poza tym mapka ładna, malownicza, mój ulubiony typ terenów, czyli wyspy, wysepki o krajobrazie karaibskim, szkoda tylko że tak płasko i monotonnie, ale i tak jest ładnie. W każdym razie mod niedopracowany, myślałem, że mod będzie miał bardziej tajemniczy główny cel niż walka z opozycyjną frakcją, ale ma warunki i możliwe że wyższa wersja jest wolna od jakichkolwiek błędów i zarazem lepsza.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Mała poprawka do moda "Z Życia Złodzieja", otóż zapomniałem dodać jeszcze jeden minus:
Nie sposób uciec potworom podczas ucieczki -2
Potwory tak łatwo nas trafiają gdy uciekamy, że łatwiej jest uciec w Jaktylu, mimo iż gonią nas w nieskończoność, niż w tym modzie, jest to pewna śmierć, dlatego -2. Tak więc ogólna ocena spada do 2.

Marieka

Ocenisz kiedyś mod Podróżnik: Za liniami wroga?
Za oryginalność dostałby chyba najwyższą ocenę, poza tym broń palna w dość topornych warunkach Gothica... ;)
Niestety, trzeba przywyknąć do dość... specyficznego humoru jaki w nim występuje ;)

ocenił(a) grę na 10
Slazak_Grzesiek

Dwa razy myślałem nad tym modem, ale jakoś nie pasuje mi przeniesienie do nowoczesnych czasów, dla mnie Gothic to średniowiecze, ale może kiedyś sprawdzę tego moda jak już nie będzie w co grać :)

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Klątwa Khorinis v. 1.0 (0)
Wielkość 0
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0

Całe Khorinis zaroiło się od Zombie, musimy stawić czoła temu zagrożeniu... Znowu mamy pakernego bohatera, za bardzo pakernego, a poza tym ten mod jest tragiczny, a do Doliny Zombie z jedynki ma się tak jak... No cóż oceny tych modów mówią same za siebie. Nawet nie do zagrania i wy*ebania.


Bandyci v. 1.2 (6)
Wielkość 3
Długość 1
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Stary świat 0
Brak doświadczenia z pokonanych wrogów przez naszego kompana -1
Brak doświadczenia za wykonywanie zadań -1

Główny bohater Vinc dołącza do grupy bandytów obozujących na bagnach w Jarkendarze... a nie chcę mi się pisać o fabule, mod dosyć krótki, jak na wielki świat Jarkendaru, w sumie niedokończony, jeszcze myślałem, że do minusów dopiszę zbyt długie dialogi, ale zanim mnie zaczęły denerwować to mod się skończył. Dosyć wysoka ocena wyszła, ale w sumie wielkość świata winduje ocenę do góry, tak poza tym to taki sobie ten mod, na pewno byłby ciekawszy jakby był dokończony.


Exodus v. 1.3 (8)
Wielkość 1
Długość 2
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2

Główny bohater pracuje na farmie swojego ojca. Ojciec chciałby by jego jedyny syn odziedziczył farmę po nim, ale naszemu bohaterowi nie bardzo podoba się ten pomysł. Główny bohater chciałby robić coś bardziej ekscytującego, poznać świat, przeżyć jakieś przygody. Już niedługo przyjdzie ten moment, w którym jego życie się zmieni... Ale to tylko demo, więc zmieni się niewiele. Mod jest dosyć solidny, bezbłędny, przynajmniej ja nie uświadczyłem błędów, mod bez minusów, no gdyby był ciut większy i ciekawiej zagospodarowany to byłoby bardzo dobrze, a tak mamy dosyć solidny, ale bez szału mod. Od czasu do czasu uwalniane są nowe zadania. Mod pod względem fabuły przypomina mi trochę Wspólnotę Świtu, tam też mieliśmy pourywane zadania bez jakiejś głównej zarysowanej fabuły, w tamtym modzie chodziło o wstąpienie do którejś ze stron, ale kończyło się innym wątkiem, tutaj natomiast jest niby jeden przewodni temat, czyli wyrwanie się z farmy, ale zanim to nastąpi, to mamy wiele zadań i żadne z nich nie nakreśla głównej linii fabularnej, a potem zaraz wychodzimy z Falgiem i mod się kończy. Już nawet myślałem w którymś momencie, że główna fabuła ze zwykłego "wyjście z farmy" zamieni się w "tajemnicze kręgi", ale nie, mamy trochę takie "rolnik szuka wyjścia z lasu" i jeszcze delikatnie czepne się terenu, jest trochę monotonny, prawie ciągle las, ale te miasteczko, tfu... osada, tfu... parę domów na krzyż co zwie się miasteczkiem jest marnie wykonane, już lepsze było w modzie Salyra, poza tym dało by się wcisnąć w ten świat jeszcze z dwie jaskinie, może kopalnie małą, i jeszcze jakieś tajemnicze miejsce, bo jakoś tak bidnie... ale poza tym mod ma dosyć wysoką ocenę i jest miły do pogrania.


Droga Y'Kagana (-3)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Pułapki -2

Jesteś wojownikiem Y'Kagana i masz za zadanie znaleźć artefakt na cmentarzysku orków... Po co to w ogóle opisywać ten mod, omijać szeeerokim łukiem, jeden z najgorszych modów, myślałem dać sobie z nim spokój, ale nie, specjalnie zagrałem do końca by miał niską ocenę i tak szybko go wy*ebałem, że nie zdążyłem zerknąć jaki numer wersji.


Karaiby v. 1.1a (4)
Wielkość 0
Długość 2
Klimat 2
Poziom Trudności -1
Fabuła 2
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Lawa w jaskini -2
Zagadki -1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater przypływa z przywódcą piratów na małą wyspę i musi zdecydować do którego z trzech obozów dołączy... Hmm, tylko 4, w sumie mod zasługuje na więcej (albo mniej minusów). Jakiś czas temu dodałem nowe stałe do oceniania i oceny wszystkich modów się pozmieniały, tutaj natomiast ciągnę dalej bez tych zmian, bo bym musiał updateować resztę, tak więc oceny różnią się trochę od tych co mam ja zapisane u siebie. Dodałem kategorię "teren", "respawn", no i jest też dodatkowy plus za runy teleportacyjne, tak więc ocena byłaby wyższa... Teren w grze jest taki jaki lubię, wysepki (może trochę za małe), woda, plaże, karaibskie klimaty. Mod, poza tymi dodatkowymi minusami, jest dosyć dobry, ciekawy, ładny, jedynie poziom trudności spory na początku, niewiele jest miejsca, potworów łatwych do pokonania i zadań, więc zanim się wyexpimy, to łatwo zginąć, ale już później, jak jesteśmy nieźle przypakowani, to jest łatwiej, ale i tak nieraz można nieźle dostać... No i jedna rzecz jeszcze, mod ma to za czym nie bardzo przepadam, czyli zmieniona moc potworów, dodane nowe powydziwiane potwory, kolory, przedmioty, ale nie wszystkie, np. hełmy na głowę, czy te kokosy są w porządku, nie przepadam za zbytnim ingerowaniem w system gry jak to np. jest w Dark Sadze, ale tam to już za bardzo przemeblowane.


Przygody Martina v.1.0 (4)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Trzeba dać się pokonać -1
Brak punktów nauki/automatyczny przydział atrybutów przy awansie -1
Dwa różne zakończenia 1

Przygody Marcina, butnego, pysznego, bezczelnego chamka, któremu w głowie głupoty i zboczenia... A tak na poważne mod nawet możliwy, ten teren jest dosyć fajny, gdyby tak po zakończeniu moda płynęło się na inną wyspę, to by był jeszcze lepszy. Fabuły w sumie nie ma, no takie po prostu przygody Martina i tyle, jego życie na małej wysepce, chciałem dać 1 za ciekawe zadania, ale jak pomyślałem, że Wspólnocie Świtu dałem 0 za fabułę, no to muszę być konsekwentny, ale w sumie może to kiedyś zmienię... Ewentualnie dodam nową kategorię "zadania", czyli jak ciekawe są zadania, bo w sumie fabuła, to dla mnie główna linia fabularna, a tu takiej nie mamy. Co do dwóch zakończeń, to też zastanawiałem się nad tym, bo w sumie to tylko dwa zakończenia, a nie dłuższa droga prowadząca do nich, ale tu też muszę być konsekwentny i tak jak Z Życia Złodzieja dostało punkt za dwa zakończenia tak tu też jest. Ten brak normalnego rozwoju postaci przeszkadza, ale mod ma potencjał, szkoda, że nie wyszła ulepszona, bogatsza wersja tego moda.


Pakt Ze Złem v.1.0 (2)
Wielkość 0
Długość 1
Klimat 1
Poziom Trudności 0
Fabuła 0
Nowy świat 2
Potwory i postacie, których nie da się zabić do pewnego momenetu -1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater chce zostać rycerzem, czeka go sporo przygód na rodzinnej wyspie zanim będzie mógł z niej wypłynąć... W sumie mod równy temu wcześniejszemu, ale jednak poziom trudności trochę wkurzający. Poza poziomem trudności wkurza też to, że pewne potwory i postacie będą do pokonania w konkretnym momencie, lub jak zdobędziemy lepszy miecz, np. te topielce są nieśmiertelne dopóki nie zdobędziemy miecza zadającego 60 obrażeń, tym z obrażeniami 45 i z jednoręczną 30% nie da się im nic zrobić, mimo iż zębacze zabijamy, w Gothiku lub innym modzie topielce można byłoby zranić. A tak w ogóle to oprócz ładnego terenu gra nie ma zbyt wiele ciekawego do zaoferowania.


Terysoa v.0.2.0 (0)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 1
Poziom Trudności 0
Fabuła 0
Nowy świat 2

Nowicjusz wraz ze swym mentorem magiem zwiedzają jaskinię... co tu pisać, marny mod, omijać szerokim łukiem. Zaczynamy pakerną postacią, pomyślałem sobie, że pewnie będzie łatwizna, a tu nie, zaskoczenie, trudny mod, nie ma się czym uzdrawiać, ale to i tak bez znaczenia, mod się szybko kończy i z uśmiechem na twarzy wywalamy tego gniota.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Kolejna dawka modów, już jest ich prawie setka.


Mag v.1.6 (-5)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności -2
Fabuła 1
Stary świat 0
Szukanie przedmiotu -1

Mamy za zadanie dostać się do klasztoru i pokonać zło, które się tam zagnieździło... Gnioooot, i tyle. Jedyne fajne co było, to ten przydział automatyczny siły i broni jednoręcznej, bo w porównaniu do niektórych modów co mają to, to tutaj był on za każdego pokonanego wroga, ale i tak nie pomaga to w poziomie trudności moda.


Rozdroże v.1.2 (2)
Wielkość 1
Długość 0
Klimat 0
Poziom Trudności -1
Fabuła 2
Nowy świat 2
Zje*ane zadania -1
Szukanie przedmiotów/ludzi -1

Statek z Bezimiennym i jego załogą zatrzymuje się na niewielkiej wyspie położonej gdzieś między Khorinis a Myrtaną. Jesteśmy Lesterem i mamy za zadanie zbadać wyspę... Czy coś w tym stylu, w każdym razie mod wku*wia swoimi zadaniami. Z Pedrem myślałem, że jest jakiś błąd, przez to zacząłem moda od pewnego momentu jeszcze raz, ale nic to nie dało, pomyślałem, że może trzeba użyć czaru kontroli na nim, ale już mi się nie chciało marnować czasu na uruchomienie tego zadania, bo może to nie to i na marne stracę czas, więc od razu sprawdziłem w solucji i potwierdziło się, trzeba użyć tego czaru... i tego typu zje*anych zadań jest parę, głównie z szukaniem niektórych ludzi, nagle się pojawiają w którymś miejscu i weź ich teraz szukaj. Dziennik postaci też nie ułatwia sprawy, mogłyby być jakieś podpowiedzi, albo w rozmowie jakieś kwestie gdzie kogoś trzeba znaleźć, a nie na nowo całą wyspę przeczesywać i tak parę razy. Teren monotonny, słabo wygląda ta wyspa, drzewa, rośliny, potwory co parę metrów porozstawiane, sztucznie to wygląda, zero urozmaicenia. Poziom trudności jeżeli chodzi o walkę z potworami nie jest wysoki, ale te zadania skutecznie utrudniają rozgrywkę. W sumie mod nie jest aż tak zły jak pominąć te minusy, ale plusów to on też szczególnie nie ma, jedynie fabuła dosyć ciekawa, szkoda, że bardziej nie rozwinięta, bo mod dosyć szybko się kończy... A, i jeszcze ta gó*niana muzyka na drugiej wyspie.


Skała v.1.0 (1)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Niemożność zużycia punktów nauki -1

Jesteśmy strażnikiem i mamy za zadanie oczyścić wieżę z bandytów... Nawet ten teren ładny, gdyby tak był dwa razy większy... Trochę musiałem naszukać się tego akwamarynu, no i spać nie można w tym modzie, a poza tym mod do zagrania i zapomnienia.


Klan Espadre v.0.0.3 (-1)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Stary świat 0
Po wczytaniu gry walczymy jak "zieloni" i nie mamy akrobatyki -1

Dołączamy do klanu Espadre i walczymy z krzywymi pytągami i worami...... buahahaha, wory i pytągi... a tak na poważne, to mod hu*owy i tyle, fajnie że mamy naukę bronią za free, PN nie ma na co wydawać, ale po wczytaniu gry nie umiemy już dobrze trzymać miecza i nie umiemy akrobatyki.


Zew Ognia v.1.0 (5)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2

Główny bohater, strażnik królewski, ląduje na nieznanej mu wyspie po tym jak okręt, na którym płynął, zatopili orkowie... Nie za dużo tych przecinków (?)... Mod całkiem przyjemny, łatwy, ale krótki, a szkoda. Wszystko to co dzieje się w tym modzie jakby tak rozłożyć na trochę większy teren i w czasie, to wyszłoby nawet nawet. Mod do ponownego zagrania, temat piratów zostawiłem sobie na kolejny raz.


Gods Of War v.1.1 (0)
Wielkość -1
Długość 0
Klimat 0
Poziom Trudności -2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Brak doświadczenia z pokonanych wrogów przez naszych kompanów -1
Walki grupowe 1
Dwa zakończenia 1

Zostajemy przeteleportowani do miejsca gdzie dwa obozy walczą między sobą, mamy zdecydować do którego dołączymy... Ależ to jest gniot, zasługuje na niższą ocenę... Nie dość że teren kanciasty, brzydki, to jeszcze ten poziom trudności, gra polega na ginięciu i wczytywaniu na arenach. Do tego jeszcze parę błędów, jak na tak mały mod no to brawa dla twórcy. Mod na szczęście długo nie trwa i z radością wypieprzamy go z dysku.


Survival Sztuką Życia v.1.0 (4)
Wielkość 1
Długość -1
Klimat 2
Poziom Trudności 0
Fabuła 0
Nowy świat 2

Znaleźliśmy się w nieznanym miejscu i musimy przetrwać... A raczej znaleźć wyjście z tego terenu. Na wstępie muszę nadmienić iż moda miałem niekompletnego. Wcześniej nie mogłem uruchomić, ale jak zainstalowałem g2mdk, to mod owszem uruchomił się, ale postać była niewidzialna za wyjątkiem głowy (no a potem jeszcze pałki, ale tej od bicia :)... potworów :) ) i gdyby tylko na tym się skończyło, bo jakoś się dało grać z tym błędem, ale nie, okazało się, że nie wyświetla mi się obóz myśliwych (tak samo jak i pewnie parę innych rzeczy), a więc nie mogłem zrobić sobie pancerza, znaleźć łuku itp. Dlatego zastanawiałem się czy ocenić tu ten mod, bo przez te niekompletności zaniżyłem mu poziom trudności. Nie wiem co jeszcze mi się nie wyświetlało, ale mimo to mod i tak nie jest wysokich lotów, w sumie to gra polega na zabijaniu potworów przedzierając się do wyjścia z tej krainy, a nie na survivalu, chociaż jako kompletny mod byłoby pewnie więcej zajęć. Poza tym w modzie mało jest przedmiotów, roślin, powinno więcej tego rosnąć, więcej ciekawych rzeczy leżeć. Teren też bidny, trochę kwadratowy, monotonny, przydałby się bardziej urozmaicony, ambitniejszy, więcej jaskiń, tylko dwie to mało... Przypomniała mi się taka prymitywna gra, chyba na pc, nie pamiętam, chodziło w niej o survival na jakiejś wyspie, trzeba było coś tam z ogniskiem, znaleźć jedzenie, jakieś narzędzia, broń, w każdym razie celem było zrobienie tratwy i wydostanie się z tej wyspy, może o takie coś można byłoby ulepszyć tego moda.
Mały update - zainstalowałem do Gothika wszystko co potrzebne do modów i pojawił mi się opuszczony obóz myśliwych, oraz tekstura postaci. Nie wiem czy może wcześniej nie widziałem tego obozu, czy może jednak się dopiero pojawił, ale wydawało mi się, że byłem wszędzie i go wtedy nie było. Nie podobało mi się tylko to, że potwory bardzo szybko mnie doganiały jak uciekałem (tak jak w modzie "Z Życia Złodzieja"), więc wywaliłem system packa i wszystko zadziałało tak jak powinno, widocznie do g2mdk wystarczyła wersja raportowa... Tak więc ocena z 3 wskoczyła na 4.


Odłamek Świata v.1.0 (1)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Siedzimy na odłamkach świata i wykonujemy proste zadania... Aż 1, no w sumie klimat to ten mod jakiś ma, jakby tak dodano jeszcze z 2, 3 takie platformy, ciekawy pomysł. Już myślałem że po zrobieniu wszystkich zadań czeka nas przygoda na dole, a tu lipa, mod jest tak mały i krótki, że plasuje się wśród gniotów. Mod do zagrania i wyje*ania.


Na Uchodźstwie v.2.6 (3)
Wielkość 0
Długość -2
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2

Główny bohater ze swoją siostrą uciekają przed niesłusznym oskarżeniem o morderstwo... Wbrew temu co pisze w opisie moda, to twórcy nie przyłożyli się. Opis również zapewnia, że nie jest to demo, też się z tym nie zgodzę, oczywiście historia jest dokończona jak na prolog, ale terenowo mod niedokończony. Owszem mamy dwie niewielkie mapy, ale w pierwszej nie da się np. iść na niedokończoną farmę, a nie ma zbytnio gdzie łazić, więc od razu najlepiej do jaskini i do drugiej mapy, a na drugiej mapie są miejsca puste, niedokończone. Jeżeli tego słabego moda robiło dwóch, prawie dwa lata, to słabo wyszło. Jeżeli mieli niewiele czasu na tego moda przez te dwa lata pomiędzy pracą i innymi obowiązkami, to mogli wydłużyć czas pracy, a nie oddawać tak krótki i niedokończony terenowo mod. Poza tym instalka moda ma 192 MB, 192?!, są mody mające nawet nie 1/3 tego, a o wiele lepsze. Jasną stroną moda jest na pewno klimat i fabuła, która aż prosi się o rozwinięcie, no ale mamy co mamy. Mod do zagrania i zapomnienia.


Gothic 3 Alternative (demo) v.1.0 (7)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Trujące rośliny w lesie -2
Niemożność ruszania się przez chwilę podczas ataku Merfisa na nas -1
Pasek wytrzymałości -1
Walki grupowe 1
Nieśmiertelni npc chodzą za nami 1
Możliwość dalszej gry po zakończeniu dema 1

Jest to alternatywna wersja tego co zdarzyło się gdy nasz główny bohater z Gothika przypłyną na kontynent... Demo jest niewielkie, a już miałem nadzieję na coś dużego, no ale to demo. Nie podobają mi się takie dodatki jak pasek wytrzymałości, niepotrzebnie moderzy próbują "usprawniać" mody takimi przeszkadzajkami, w sumie przez ten pasek przez większość czasu walczyłem jak "zielony", denerwujące... Poza tymi dodatkowymi minusami mod może być, zapewne pełna wersja byłaby wielka (w końcu to alternatywna wersja G3), dlatego nie zdziwiłbym się jakby nie doszło do zakończenia moda i pozostanie jedynie demo.


Wyspa Wygnania v.1.0 (7)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 2
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2
Szybsze zdobywanie poziomów 1

Główny bohater porzucony na małej wyspie postanawia ją jak najszybciej opuścić, lecz zanim to nastąpi, będzie musiał zapoznać się z wyspą... Oprócz trudnego początku moda, to w sumie miło mi się grało, sporo skarbów, jaskiń (chociaż małych), wysepka ma swój urok, klimat, mod nie ma minusów, dobry przerywnik pomiędzy większymi projektami. Teren trochę przypomina miniaturkę kawałka terenu z Jarkendaru, takie kręte, wąskie, zazielenione ścieżki.


Zagadka Orków Prolog v.1.01e (11)
Wielkość 2
Długość 1
Klimat 4
Poziom Trudności 2
Fabuła 3
Nowy świat 2
Walka na 60% jak "zielony" -1
Śmierć Clarenca uniemożliwia skończenie gry -2

Mały oddział strażników królewskich trafia do zapomnianej i odizolowanej doliny, jaka przygoda na nich czeka?... No wreszcie jakiś dobry mod. Klimatem podobny do moda Inwazja, tzn. mała ilość ludzi, chociaż w Zagadce Orków jest ich o wiele mniej, ale jest ten klimat wyludnienia, właśnie takie lubię mody, w Inwazji jest o wiele więcej ludzi, ale i tak duża część terenu jest bezludna i to daje taką tajemniczość w obu tych modach, a w Zagadce Orków szczególnie. Chociaż nasz przełożony szybko wyjaśnia nam co zaszło, to i tak mod trzyma wysoki poziom klimatu, jak i dobrej fabuły, jedyne co męczy to to, że trzeba się sporo nabiegać w tą i z powrotem, szkoda że nie dali chociaż jednej runy teleportacyjnej do zamku, a z tym Clarencem można było po prostu zrobić tak, że i bez niego można zrobić zadanie, bo już myślałem, że jakiś błąd i trochę minęło czasu zanim wpadłem na pomysł pogadania z nim, ale mimo wszystko mod naprawdę dobry i zasługuje nawet na wyższą ocenę.


Hexenfeuermod v.1.0 (-3)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Prawie brak walk -2
Brak doświadczenia za wykonywanie zadań -1
Szukanie przedmiotów -1

Czeka cię dzień pracy, aby na koniec rozpalić ognisko na samej górze... Szkoda jeszcze że kiełbasek nie mieli... W sumie minusy na wyrost, ale nie ma to jak dobić i tak gó*nianego moda.


GerranHeart demo (2)
Wielkość 0
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Łódź głównego bohatera rozbija się na nieznanej wyspie, musisz zdecydować się czy dołączyć do piratów czy assassynów... Ale że to demo, to assassynów nie ma, poza tym duża część wyspy niezagospodarowana, nie ma żadnych roślinek, grzybków, przedmiotów (oprócz tych związanych z zadaniami), jest trochę potworków i tyle. Gdyby wyszła pełna wersja, byłoby w co pograć, mapa fajna (ta z Przygód Martina i z Paktu Ze Złem), a tak to przechodzi się w trymiga i do wyje*ania.


Peld Sala v.2.6 demo (5)
Wielkość 1
Długość 0
Klimat 2
Poziom Trudności 0
Fabuła 1
Nowy świat 2
Tnie się jak pada deszcz -1

Główny bohater z serii Gothic ląduje w nieznanym mu terenie i znów musi stawić czoła nieznanemu niebezpieczeństwu... Jak na demo moda można trochę pograć, w sumie skończone są (prawie) dwie mapki, piszę prawie, bo nie da się zrobić zadania z 3 skrzyniami i co za tym idzie dostać lepsze ubranie, z tego też względu jest duży poziom trudności, bo nieprzyjemnie się gra bez żadnej ochrony kiedy polne bestie mają nas na dwa razy. Poza tym mod z tradycyjną fabułą, ale za to te tereny ładne, a jak się polata po niedokończonych mapkach, to aż żal, że autor nie dał rady dokończyć moda, ale zawsze coś, może ktoś go dokończy bo warto.


Atak Jaszczuroludzi beta (5)
Wielkość 3
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0
Walki grupowe 1
Możliwość dalszego grania po zakończeniu moda 1

Jesteśmy jaszczuroludem i wraz z innymi jaszczuroludami musimy powstrzymać atak łowców smoków na naszego smoka... Za wysoko dostał ten mod, tylko dzięki tej wielkości świata, bo i tak w modzie używany jest urywek, może powinienem inaczej oceniać, tak samo ten ostatni plus, też na wyrost, bo w sumie co tu dalej robić, można oczywiście poszwendać się po górniczej dolinie, ale miałoby to jeszcze jakiś sens, jakby autor pozostawił ludzi, a tak, to tylko potwory i orki, które nas nie atakują, a jak wejdziemy do Khorinis, to ani żywej duszy, a szkoda, bo już miałem nadzieję na inwazję na Khorinis. Mod do zagrania i wyje*ania.


Na Ratunek Khorinis beta (7)
Wielkość 3
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 2
Stary świat 0
Walki grupowe 1
Zje*ane zadania -1
Szukanie Normana -1

Bezimienny wraca z dworu Irdorath do Khorinis, na miejscu okazuję się, że orkowie planują atak na miasto, Bezimienny wraz z przyjaciółmi postanawia pomóc ludziom odeprzeć atak orków... Ciekawa fabuła i w sumie tyle, jest to demo, więc długo nie pogramy, nie wiem czy jest zaznaczone zakończenie, bo po rozmowie z Hagenem na temat Xardasa główna linia fabularna już się nie rusza, więc to chyba koniec. Na całym Khorinis jest trochę orków, do górniczej doliny nie ma co iść, jest pusta. W zadaniu z Normanem twórca zrobił nieładnie, szukałem go tyle czasu, a on był w ogóle w innym miejscu, tak się nie robi, poza tym zastanawiałem się czy dawać minus za te zadania, bo w sumie to tylko demo, ale mimo wszystko dałem, ponieważ w zadaniach nie do końca wiemy co jak gdzie, więc jak na demo, chociaż te zadania co są zaczęte, mogłyby być skończone. Podsumowując mod ma warunki, ale trzeba go dokończyć i usunąć błędy.


The Murders v.1.0 (0)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Możliwość dalszego grania po zakończeniu moda 1
Pustka terenowa -1
Mało walk -1

Wkraczamy do małego zameczku aby porobić parę gó*nianych zadań i zakończyć tego gniota... Dwie oceny na wyrost, w sumie można dalej grać po zakończeniu ale po co, a jeżeli chodzi o małą ilość walk, to zawsze można sobie wyrżnąć wszystkich z zamku. Mod do nie zagrania i wyje*ania.


Evil Minimod v.0.3 (3)
Wielkość 1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Doskonalenie umiejętności wraz z używaniem 1
Zadanie z płaskowyżem -1
Pustka terenowa -1


Przypływamy na wyspę z zadaniem zabicia niejakiego Bruno... Aż szkoda tego moda, tak marnie zagospodarowany teren, żadnych roślinek, mało zwierząt, mało elementów urozmaicających, większość terenu niepotrzebna, nie ma sensu zwiedzać. Mod do zagrania i zapomnienia, ale gdyby ktoś nad nim posiedział, jeszcze trochę dorobił, to było by coś, a tak ma się wrażenie jakby się grało w jakieś demo.


The Den v.1.2 (3)
Wielkość 1
Długość -2
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Regeneracja życia 1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater na rozkaz króla ma za zadanie odzyskać skradzione manuskrypty przez maga Iggelda i sprawdzić co stało się z poprzednim wysłannikiem... Jeden chyba z pierwszych modów, stworzonych dawno temu, ale dopiero teraz się za niego wziąłem. Malutki klimat ten mod ma, szczególnie ta jaskinia i dźwięki dochodzące z niej, poza tym mod słaby.


Laer Gjoll v.1.0.1 (8)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 5
Poziom Trudności -2
Fabuła 3
Nowy świat 2
Przygodówkowe zadania -1
Zagadki -1
Pułapki -2
Dźwięki 1
szukanie przedmiotów -1

Główny bohater, archeolog, zostaje wysłany przez namiestnika królowej na cmentarzysko celem zbadania ruin starożytnych wież... Już jakiś czas temu zapoznałem się z tym modem, ale wtedy odrzucił mnie ten przygodówkowy początek gry i moda wywaliłem, teraz postanowiłem dać mu drugą szansę, no i w bólach, a z drugiej strony z zachwytem skończyłem tego moda. Mod ma niepowtarzalny klimat, to jego najlepszy plus, te lokacje, dźwięki (których nie było w żadnym innym modzie), dobra fabuła, jeszcze żadnemu modowi nie dałem 5 za klimat. Ale tu plusy się kończą, reszta to męczarnia. W modzie jest pełno zagadek, przygodówkowych zadań, to czego nie lubię najbardziej (już nie mówiąc o pułapkach). Początek moda to taka przygodówka w stylu "room escape", potem mamy zachwyt światem i jak już wszystko zwiedzimy, to zaczynają się zadania pełne zagadek, 4 razy musiałem zaglądnąć do solucji, chociaż główna linia fabularna nie zawiera szczególnie trudnych zagadek, ale w niektórych sytuacjach ciężko wpaść na to co zrobić, dwóch miejsc w ogóle nie zwiedziłem, już nie chciało mi się szukać rozwiązania, w sumie i tak nie potrzebowałem tego do skończenia moda. Długość moda na pewno byłaby mniejsza, ale te zagadki wydłużyły go, grając drugi raz dałoby się skończyć tego moda o wiele wcześniej. Podsumowując, gdyby nie było tych zagadek, a przynajmniej tak trudnych, to mod byłby jednym z najlepszych, bo ma warunki, można by jeszcze poprawić tą fabułę, a tak poza tym to mod bardzo dobry. Ciekawostka na koniec, w każdej chwili można wyjść z cmentarza, a co za tym idzie skończyć moda (zobaczyć napisy końcowe), no ale nie poznamy wtedy całej fabuły.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Cienista Północ v.1.12 (5)
Wielkość 2
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Stary świat 0
Pustka terenowa -1

Z niewiadomej przyczyny znaleźliśmy się w zamku, w górniczej dolinie, musimy dowiedzieć się o naszej przeszłości, a także wstąpić do najemników, którzy rezydują w zamku... Ten mod jest bardzo krytykowany na forach, ale ja miałem przyjemność z grania w niego i chociaż wieje pustką, to te miejsca które są zrobione i zadania nie są takie złe. Jest sporo modów gorszych od tego. Klimat jakiś tam jest, jakby tak moda dokończyć pewnie wyszłoby coś ciekawego, a tak mod krótki i w sumie średnio-słaby.


Ministerium demo 1 v.1.0 (1)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2

Główny bohater musi dowiedzieć się dlaczego znalazł się w nieznanym mu miejscu... Dłuższy czas nie wiedziałem o istnieniu tej modyfikacji, a jak już się dowiedziałem, to nie mogłem nigdzie znaleźć, ciągle ściągała mi się druga część moda, ale wreszcie się udało i okazało się, że jest to mod gorszy od drugiej części, krótszy, mniejszy, ogólnie słabszy, chociaż ten teren nie jest zły, ale za mały.


Dziki Kosmos v.1.0 (1)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Walki grupowe 1

Bezimienny razem z czterema przyjaciółmi walczą z dzikami w kosmosie... Głupio to brzmi, no ale taki to mod, w sumie miałem go nie wpisywać tutaj, ale co tam, mod polega na wyrzynaniu kolejnych, coraz większych fal dzików i tak przez ileś rund. Można pograć, ale w sumie to jest taka minigra. Najlepszy patent na te dziki to walnąć z łuku, wtedy wszystkie będą nas gonić, my uciekamy wokoło, a nasza drużyna wybija dziki.


Dolina Złota v.2.3 (-4)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Brak doświadczenia za pokonanych wrogów przez naszych kompanów -1
Brak doświadczenia za zadania -1
Za mało wytrychów do skomplikowanego zamka skrzyni -2

Żyjemy sobie spokojnie w zapyziałej dolince bez wyjścia i postanawiamy dołączyć do myśliwych aby rozruszać nasze stetryczałe kości... Tak to mniej więcej się przedstawia i po dołączeniu kończymy moda. Nie ma co komentować, do zagrania i wyje*ania.


W Drodze Na Myrtanę demo v.1.0 (4)
Wielkość 1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Pustka terenowa -1
Niemożność zużycia punktów nauki -1

Bezimienny wraz z przyjaciółmi po wypłynięciu z Khorinis dobili do brzegu niewielkiej wyspy, ich statek został uszkodzony i zanim zostanie naprawiony postanawiają rozeznać się w terenie... W sumie w tym modzie to nie walczyłem ani razu, walczyli za mnie npce, z którymi chodziłem, dlatego szkoda, że nie da się wzmocnić w tym demie, ani nawet znaleźć jakikolwiek pancerz. Mod do zagrania i wyje*ania, chyba że ktoś by dokończył to demo.


Stado v.2.6 (-2)
Wielkość 0
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 0
Fabuła 0
Stary świat 0

Xardas zleca nam misję zabicia potworów, które znajdują się blisko jego wieży... i tyle, ten mod jest jak w większości jego oceny, czyli zero, a raczej mniej niż zero. Mamy jedno zadanie i tyle. Kolejny mod który nie powinien się tu znaleźć, bo w sumie jest tak słaby, że szkoda gadać.

Wymarsz v.1.0 (5)
Wielkość 4
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0
Walki grupowe 1

Bierzemy udział jako paladyn w odbiciu zamku w górniczej dolinie z rąk orków... Mod króciutki jak ten poprzedni, ale tutaj mamy o wiele większą frajdę z walki, szkoda że fabularnie tak marnie. Można też pozwiedzać sobie Khorinis jako napakowany paladyn, ale już nawet nie chciało mi się sprawdzać czy można robić inne zadania. Do zagrania i wyje*ania.


Polowanie Na Krety v.1.1 (-1)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 0
Fabuła 0
Stary + Nowy świat 1

By odkupić swoje winy, Bezimienny zostaje zmuszony do wytępienia kretów z tuneli pod Khorinis... Gnioooot. Omijać i brać się za lepsze mody.


Araxos v.1.1 (4)
Wielkość -1
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2

Główny bohater przypływa na wyspę prosić lokalnego przywódce o pomoc w sprawie plagi zombie rozprzestrzeniającej się na rodzinnej wyspie... Ot taki mały modzik, nic specjalnego. Trochę za dużo latania z zadaniami, za mało potworów, walk.


Labirynt v.0.2alpha (-2)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności -2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Pułapki -2
Ciemność -1
Zagadki -1
Zamrażający miecz 1

Zostajemy przeniesieni z niewiadomych przyczyn w nieznane nam miejsce i musimy przejść przez labirynt pełen niebezpieczeństw... Jest to demo gniota, w którego nie warto zagrać, jedynie pomysł na fabułę jest ciekawy, ale nic po za tym. Mod nie do zagrania i wyje*ania.


Pora Mroku v.1.1 (2)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 2
Poziom Trudności -1
Fabuła 1
Stary świat 0
Walki grupowe 1
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater Altazir postanawia dołączyć do grupki wojowników walczących z armiami Beliara... Trudny ten mod, mało miejsca, potworów by swobodnie się wzmocnić, cały czas latamy w jakimś ubraniu obywatela, nie mogłem dostać nic lepszego, nie wiem czy jest jakiś sposób. Dopóki nie wyruszymy z grupą wojowników, to niestety parę razy łatwo zginąć. Mod ma niezły klimacik, ale jest krótki, ograniczony terenowo i trochę za trudny by cieszyć się z grania w niego, a fabuła też szału nie robi. Do zagrania i wyje*ania.


Dolina v.2.6 (-1)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Mała ilość wytrychów -2
Niemożność zużycia punktów nauki -1

Jeden z myśliwych zleca nam znalezienie jego łuku... No cóż, ten mod w sumie nie zasługuje na tak niską ocenę, może i fabuła żadna, ot przynieś łuk, a przy okazji zrób jakichś parę nieistotnych zadań, klimatu brak, mod nieduży, krótki, ale za to teren nawet przyjemny i w sumie ten teren to jedyny poważny plus w tym modzie. Jeżeli chodzi o te wytrychy to może minus trochę na wyrost, ale jak się weźmie nie za tą skrzynię co trzeba, to potem brakuje wytrychów, a bez nich nie da się otworzyć skrzyń, nie ma żadnego kupca, a bez tego nie zrobi się głównego zadania i blokujemy się. Ten drugi dodatkowy minus też może niesprawiedliwie, bo w sumie wzmacniamy się otwierając skrzynie i robiąc zadania, ale mimo wszystko szkoda że nikt niczego nie uczy. Podsumowując, mod jest miły do pogrania i nie jest gniotem mimo tak niskiej oceny, może niektórym się nawet bardziej spodoba niż mi.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Gra jak najbardziej zasługująca na status kultowej, porywająca, jak na swoje lata wyśmienita. Nawet po wielu latach ciągle grywalna i przyciągająca graczy lubiących stare, kultowe gry i nie tylko. osobiście zagrywam się nawet po dzisiaj, zdecydowanie polecam!
----------------------------------------
https://youtu.be/d6O3e8PS2pw

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Shlaht Um Khorinis v.0.9 (-1)
Wielkość -1
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Stary świat 0
Przygodówkowe zadania -1

Główny bohater przypadkowo dołącza do oddziału paladynów i strażników stacjonujących na przełęczy... Gniot, krótki, niewiele walk. Można ewentualnie rozruszać nieco ten obóz i sprowadzić do niego orków kręcących się przy drzwiach do przełęczy, wtedy przynajmniej jest jakaś akcja, a tak poza tym mod do zagrania i wy*ebania.


Bumshak v.1.3 (2)
Wielkość 2
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Stary świat 0
Brak karty postaci -1
Brak doświadczenia za potwory -1
Brak doświadczenia za zadania -1
Walki grupowe 1
Śmierć po rozmowie z Goshak-Garem -2

Wcielamy się w orka i pniemy się po szczeblach kariery by ostatecznie zapanować nad górniczą doliną... Pomysł ciekawy, szkoda tylko, że nie zrobiono karty postaci, tak jak to jest w Ataku Jaszczuroludzi. Oczywiście, tak jak się spodziewałem, nie można wejść do Khorinis, a szkoda, ciąg dalszy mógłby polegać na podboju miasta. W modzie jest respawn na życzenie, ale w sumie po co, skoro żadnego doświadczenia nie dostajemy, chyba że tego nie widać. W każdym razie pomimo oryginalnego pomysłu mod do zapomnienia.


Krucjata Beliara v.0.9 (6)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2

Jesteśmy strażnikiem na małej wysepce i... orkowie atakują a my spierdzielamy...
I tak w skrócie można opisać tego moda. Do zagrania i wy*ebania mimo tej dosyć ładnej ocenki.


Serima Zemsta Fiska v.1.0 (-1)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2

Jako Fisk zabawiamy na małej wysepce wraz ze skazańcami i strażnikami by na koniec się powyrzynać...
nic dodać nic ując, omijać szerokim łukiem.


Horda v.1.2 (2)
Wielkość -1
Długość
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2

Modyfikacja, w której wybijamy niezliczone hordy potworów... Taki trochę hack'n slash,ale bez fabuły, klimatu, niewielki teren, ogólnie słabo to wychodzi. Pomysł niezły, ale za mało wszystkiego i szybko się nudzi.


Grupy Oszustów v.1.0 (2)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Dialogi spod blokowiska -1

Jesteśmy jakimś zenkiem z jakiegoś fortu i dołączamy do drugiego zenka, który jest oszustem... Poza tym językiem
szczeniackim, to w sumie nieraz można się pośmiać. Świat nie do końca wykorzystany, krótki i słaby mod do zapomnienia.


Wyspa Porwań (0)
Wielkość -2
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2

Mamy dwa zadania do zrobienia na wyspie... i tyle, gniot, szrot i do wy*ebania


Gwardia v.1.0 (7)
Wielkość 2
Długość 2
Klimat 2
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Stary i nowy świat 1
Łaty na ekranie po ciosach przeciwników -1
Pustka terenowa -1
Walki grupowe 1
Tnie się jak pada deszcz -1

Trafiamy na wyspę, na której nasza postać odkryje swoje przeznaczenie... jakoś tak. Mod podobny do Cienistej Północy pod względem pustki, trochę jakby mod robiony na odwal i autor zamiast dopełnić jeszcze tereny i związane z nimi może jakieś zadania, to zakończył prace i wydał niepełnego moda. Poza tym przyjemnie się grało, dwa obozy do dołączenia, ale jakby go podrasować, to byłby niezły mod... i nawet mimo tego iż jest to sklejka ze starego świata, to wygląda nieźle.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Ja zaś nie grałem w mody Twoejgo typu, ja gram obecnie w moda który jest jakby rozszerzeniem do gothica, ale jest tyle zmian, nowości, zadań poboczncyh, zmian w zadaniach że mogę potraktować tego moda jako nowego gothic2 nk:)
Ma trochę bugów co prawda, więcej niż gothic2 nk, ale do tej pory nie mam co narzekać a gra się wyśmienicie
Nazywa się Gothic2 nk Returing 2.0 (chociaż polecam Returing 2.0 AB bo to jeszcze większe rozszerzenie moda Returing 2.0 i poprawienie bugów)
Duży plus za trudności moda, wybierając Normal poziom jest znacznie wyższy niż nawet w gothiku NK :) w przyszłości zamierzam pograć w Returing 2.0 AB na poziomie właśnie Legendarnym (4 poziom trudności). Czuję że będzie epicko!

Takie najgorsze bugi jakie miałem do tej pory to:
-Smierć jednego myśliwego w lokalizacji Górniczej doliny, npc który był cholernie potrzebny do zadania późniejszego, musiałem ożywić go marvinem.
-Zniknięcie pojedynczego(ostatniego) save po tym jak wystąpił błąd w grze i ją exitowało. Zdarzyło się to 2 razy.
-Zniknięcie 3 ostatnich save, wszystkich z jednej lokalizacji, na "terenie" na którym byłem (nie mowię o mapie ale o terenie, np Obóz Bractwa), musiałem wczystać ostatni save i dojść ponownie na owe tereny.
-Brak łądującej się mapy Pustyni Adanosa, była koniecznośc wywalania "Texture replacer" które zmieniły wygląd gothic2 na znacznie ładniejszego nić oryginał gothic 2:) po pustyni adanosa zamierzam wrać ponownie nowe tekstury bo wyglądają znacznie lepiej.

Dlatego zalecam używania co najmniej 10-ciu save typu, raz zapisujemy na nr 1, potem na nr2 itd:)

Obecnie jestem w 4 rozdziale (a może już prawie 5) i gra mi się niesamowicie, szczególnie że słabo pamiętałem gothica2, co zpotęgowało moją radochę w tym świecie :)

ocenił(a) grę na 10
kowal1528

No ja przeszedłem G2 6 razy, a NK 2 razy, więc choćby nie wiem co tam nowego było to nie chciałoby mi się po raz kolejny przechodzić podstawkę i dodatek, tym bardziej, że w modach z nową historią, są też takie, które bazują na starym świecie, więc już Khorinis znam (prawie) na pamięć aż do wyrzygania.
W total conversion modach też mam wystarczająco nowości (a niektóre wręcz odpychają w co niektórych modach) i jest ich tyle (modów), że wolę w nie grać, wolę pograć w nowe historie, na nowych światach, bo ile można w to samo łoić.

Jeszcze parę słów o poziomie trudności, dla mnie wręcz odwrotnie, im łatwiej tym lepiej, oczywiście też nie za łatwo, ale nie lubię jak mod/gra ma wysoki poziom trudności, dla mnie to musi być przyjemność, a nie męczarnia. Więc jeżeli w Returning 2.0 poziom trudności jest wyższy niż w G2NK, to tym bardziej podziękuję, dla mnie normal ma być normal, a nie jak wiele gier w które grałem, że wybierając poziom normal muszę męczyć się nieraz w grze z poziomem trudności jakbym wybrał trudny, lub bardzo trudny. Po to wybieram normal, żeby grać na normal, jakbym chciał trudniejszy poziom to bym se wybrał.

Dziwię się nieraz ludziom, że lubiąc Gothica, nie grali w żadne mody z nową historią, jest sporo dobrych, a niektóre to mogłyby być jako oddzielna gra, a nie mod do czegokolwiek, szczególnie czekam na tak potężne mody jak Odyssey i Legend Of Ahssun, które nie są jeszcze spolszczone, bo przy tak dużej ilości tekstu wolałbym żeby były po polsku, bardziej w pamięci mi zostaje wtedy to co czytam.

Nie mówię, że nigdy nie zagram w Returninga, może kiedyś się skuszę, ale musiałbym długo nie grać w Gothica i mieć długi odpoczynek od dobrych modów, ażeby mi się chciało znowu wrócić do tej klimatycznej i jednej z najlepszych gier pod słońcem.

Pozdrawiam

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Co do samego moda, on dosłownia tylko bazuje na podstawach, być może znasz khorinis do porzygu ale mogę powiedzieć Ci jedno, mod jest interesujący w cholere, dodali tyle nowych lokacji że masakra, dla mnie to jest prawie jak inna gra, jak nowy gothic :) Niby ogólna fabuła w dużej mierze leci w parze z oryginałem, ale Gothic ma takie coś, że przez 5 lat mówisz nie, a potem "a mam ochotę zaś tograć" bo taki jest Gothic, wtedy po prostu pamiętaj o "gothic 2 nk the returing AB" a wrócisz tu i mi podziękujesz:)
Ja osobiście gothica oryginała przechodziłem w sumie tylko 2 razy, ale tu jest coś totalnie nowego.

Jak ustawisz sobie poziom łatwy, jest łatwy :) tylko problem jest później, bo mi już gra się za łątwo, a gdy startujesz z łatwego później pewnie śpisz ig rasz bo takie emocje i "łał" :P
Jestem obecnie w 4 rozdziale i za bardzo się wykoksałem, zaczynam przechodzić bez pierdnięcia (a może po prostu za bardzo wyrobiłem skill i taktyki w walce). Ale przyjemnośc z odkrywania nowych lokacji, nowości, nowych broni, ciekawych armorów, nowości i jeszcze raz nowości jest niesamowita!
Męczarnia zaczyna się na poziomie Legendarnym (czwarty poziom trudności), gdzie nawet save można w określonych momentach a nie wszędzie :D Ale to już męczarnia pewnie większa niż przyjemność
Jeżeli nie lubisz się meczyć a znasz gothica, i ogólny zarys typu czego nie spieprzyć w questach i znasz mapy, nie wybieraj poziomu łatwego, zacznij od normalnego, uwierz na słowo, później na łatwym będzie totalnie za łatwo ^^

A graficznie? W zasadzie powiedziałbym że ładniejsze niż gothic 3, postarali się na full detalach i dodatkowych modach textur, które wklejasz do gry tylko i wszystko ładniejsze

PS: wrócisz na bank, kiedyś, za 3 lata, może za 5 może za 10. Ale na pewno wrócisz, jak każdy :) Wtedy po prostu wybierz returing 2.0 Alternative Balanse, a docenisz to co tam zrobili.
Miałem taki moment, kiedy szedłem do Górniczej doliny, pomiędzy Khorinis a górniczą dodali pewną mapkę, która miała taki klimat, że miałem skończyć grę po północy a w efekcie ciulałem do 4 rano- póki nie ujrzałem górniczej doliny :D Dobrze że na zajutrz miałem wolne, tak wciągło!

ocenił(a) grę na 10
kowal1528

Jak kiedyś zagram, to pewnie zdam relację.

Natomiast grałem jakiś czas temu w Gothic 2 Przeznaczenie, opartym głównie na Global Mod, czyli coś jak Returning, tylko pewnie gorsze, chociaż nie wiem, który lepszy... W każdym razie grało się możliwie, sporo dodanych rzeczy, ale pamiętam że jedno było w tym modzie hvjowe, to że potwory, podczas ucieczki przed nimi, szybko doganiały i zagryzały, nie dało się uciec od czegokolwiek. Pamiętam, że w modzie Z Życia Złodzieja było tak i jeszcze w czymś. Na pewno takie utrudnienie dodaje systempack, bo jak grałem w moda, który nie miał tego problemu, a potem zainstalowałem systempacka, to okazało się, że we wszystkich modach potwory szybko doganiają, więc wywaliłem systempacka, ale w takim modzie jak Z Życia Złodzieja mimo braku systempacka ten problem występuję. Nie wiem jak to zmienić, wyłączyć gdy ma się systempacka, lub moda, który wprowadza to utrudnienie, a jest ono na tyle wkvrwiające, że już łatwiej jest przeżyć w Jaktylu, gdzie potwory gonią w nieskończoność, ale przynajmniej łatwo jest unikać ich ciosów... No w każdym razie to był główny powód, że nie chciało mi się grać w Przeznaczenie, a zakładam, że Returning pewnie też ma to "ulepszenie".

Grafika jak raz mi nie przeszkadza kanciata, teraz np. gram w starą grę Summoner i gra się przyjemnie.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Nie wiem czy takie coś jak doganianie Beziego przez wszystkie bestie to wina system packa, ale wiem że mój returing 2.0 (niestety nie ab, więc stasza wersja returinga bez mega dużych poprawek i jeszcze większych nowości) działa na system packa 1.7. W nim normalnie dawałem rady uciekać a nie zlicze nawet ile razy porywałem się z mtyką na słońce poczym następował "taktyczny odwrót" bo nie miałem szans :D więc w tym modzie normalnie dasz radę uciec, przeważnie nawet nie używając szybszego biegania, aczkolwiek niektóre bestie jak cieniostwory są mega szybkie, potrafią doganiać nawet na szybkim biegu. ale po jakimś czasie se odpuszczają jak ciągle biegniesz i uciekasz, zawracając i wracają na swoje miejsce.
Więc returing wydaje się dla Ciebie :)

ocenił(a) grę na 10
kowal1528

myślę że to nie system pack ale jakieś inne ustawienia, ustrudnienia danych modów

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Aetherna v.1.2.1 (4)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 2
Poziom Trudności 0
Fabuła 3
Nowy świat 2
Muzyka w modzie -1
Niemożność zużycia punktów nauki -1
Złe odpowiedzi u ducha nie pozwalają skończyć moda -2
3 zakończenia 1

Myśliwy i tajemnica amuletu z krypty... tak w skrócie. Mod dosyć klimatyczny, ale minusy, wielkość i ogólna słabość moda nie stawia go zbyt wysoko. Ciekawostką są te zakończenia, do których prowadzi ciekawa fabuła. Mod do zagrania, ale nie więcej niż raz, bo w sumie zakończenia można sprawdzić sobie oddzielnie, a że za dużo biegania jest po tej małej wyspie, to nie ma co grać więcej niż raz.


Piekielna Farma v.1.0 (-2)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Niemożność skończenia moda po odmowie Lemesowi -2

Znajdujemy się na farmie, na której wyzyskujący prywaciarze krwiożerczego kapitalizmu wykorzystują biednych, umęczonych pracowników... I dołączamy do tej hołoty magów by zaprowadzić ład w tej małej dolince. Mod hvjowy i chwilę po przejściu wypie*dalamy go z dysku.


Zew Ognia v.2.0 (6)
Wielkość 1
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Nowy świat 2
Walki grupowe 1
Piraci z naszej drużyny nas zaatakują jak ich uderzymy -1

Główny bohater, strażnik królewski, ląduje na nieznanej mu wyspie po tym jak okręt, na którym płynął, zatopili orkowie... Wersja 2.0 o oczko wyżej, mamy dodatkową wyspę, czas gry się wydłużył, no ale wraz z dodatkowymi plusami, nie obyło się bez minusa. Poza tym fabularnie mod nie zyskuje, bo w sumie mamy nadal słabą fabułę, ale poza tym grało się możliwie. A jeżeli chodzi o piratów, no to nic z tego przyłączenia się do nich na pierwszej wyspie, a miałem nadzieję na urozmaicenie fabuły.


Grupy Oszustów 2 v.1.1 (6)
Wielkość 1
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 2
Fabuła 1
Nowy świat 2
Dialogi spod blokowiska -1

Ciąg dalszy zenek & zenek company... No już widać skok o parę oczek, 3 razy lepsza ocena, w sumie ten mod trochę nie zasługuje na tak wysoką ocenę, no ale jak widać punkty dostał takie jakie dostał. Jeszcze myślałem o tej niewielkiej ilości zadań pobocznych, bo jak na taki świat spory, to mało jest zadań, no ale to druga część, jakby połączyć te dwie części w całość, to byłaby jeszcze większa ocena, ale i tak całość psuje język ziomalski, trzeba potraktować ten mod z przymrużeniem oka.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Cienie Przeszłości v.1.2 (5)
Wielkość 1
Długość 1
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 2
Stary świat 0
Tworzenie postaci 1
3 zakończenia 1
Zgon z powodu nieumiejętności pływania -2
Sprint 1
Budowanie 1
Walki grupowe 1
Błędy -1
Podczas wrabiania Brabaka, złapanie naszej postaci w zamku spowoduje koniec gry -2
Zj3bane zadania -1

Przygody kopacza sprzed wydarzeń z Gothic 1... Mod średni, trochę minusów szpeci go, ale są to dosyć męczące minusy. Pierwszy raz spotykam się z tym, że nasza postać nie umie pływać, wiadomo, twórcy chcieli jakoś ograniczyć teren, dosyć pomysłowo, ale też i wku*wiająco, bo zdarzyło mi się zapomnieć o tym i po raz kolejny wejść do wody, myślałem, że będzie może możliwość nauczenia się pływania, ale nie. Myślałem też, że po jakimś czasie będzie można przejść na inne tereny wraz z rozwojem fabuły, ale tak jakby mamy do czynienia z wersją demo tego moda. Do tego te męczące zadania, jak np. z Ingorem, no i te z Brabakiem, aż przypomniało mi się zadanie z Summonera, tam też mieliśmy przejść niezauważeni przez zamkowe komnaty, tylko że tutaj złapanie przez strażnika kończyło grę, ale w sumie jakby było normalnie, to też pewnie byśmy ginęli, ewentualnie spieprzało by się z zamku i zaczynało próbę od nowa, tak czy siak, zadanie nie było przyjemne. Jeszcze pojawił mi się błąd ze skrzyniami jak wczytałem zapis z początku gry, Rączka atakował mnie gdy próbowałem otworzyć jego skrzynię przed jego chatą, a kopacze atakowali mnie jak grzebałem w skrzyni do której kazał mi zajrzeć Fletcher, dziwne, bo jak zaczynałem grę od początku, to nie miałem tych błędów. Do tego Diego zlał mnie jak wziąłem coś z chaty po zrobieniu zadania z Brabakiem, ba, wczytałem i nawet zlał mnie jak po prostu otworzyłem drzwi. Poza tymi niedogodnościami, to w moda nawet miło się grało i wyszedł taki średniak, trochę oszpecony przez minusy.


Lobos (brak podanej wersji) (5)
Wielkość 3
Długość 3
Klimat 2
Poziom Trudności -1
Fabuła 4
Stary i nowy świat 1
Bonusy z pokarmów 1
Walki grupowe 1
3 zakończenia 1
Misje na czas -1
Zj3bane zadania -1
Pułapki -2
Momenty, w których nagle giniemy -2
Złe odpowiedzi u Santosa blokują wstęp do legionu, a u Mordraga nie pozwalają grać dalej -2
Śmierć Henry'ego nie pozwala dokończyć zadania z bandytami -2

Główny bohater farmer, co zowie się Leo, wraz z dwoma kompanami wyrusza do małej jaskini w poszukiwaniu złota, zostają napadnięci przez bandytów, którzy zabijają towarzyszy Leo, a on sam zostaje pobity i zostawiony. Następnie zjawia się mały oddział straży, który odprowadza naszego bohatera do kopalni, gdzie zostaje niewolnikiem. Od tej pory Leo postanawia zemścić się na zabójcach byłych towarzyszy, a przede wszystkim musi wydostać się z kopalni... I znowu znienawidzony przeze mnie motyw ucieczki z kopalni, jeszcze mam zgagę po Dark Sadze i dodatkowo nie ma to jak być na wstępie pobitym, a tak żeby gracz wiedział, że będzie miał do czynienia z nieprzyjemnym modem. W sumie to motyw z ucieczką z kopalni nie jest zły, ale w tych dwóch przypadkach jest niezbyt przyjemny, chociaż w Dark Sadze było o wiele, wiele gorzej. Mod jak widać po ocenach, dołącza do grupy modów, które są wku*wiającymi modami, których zeszpeciły minusy: Dark Saga, Złote Wrota, Dirty Swamp, Sythera, Z Życia Złodzieja, Czas Zapłaty. Jest w nim dużo nieprzyjemnych i wkurzających elementów. Oprócz tych wymienionych, nie podobało mi się jeszcze to, że jest zmieniona moc potworów, to już było nie raz, ale tym razem aż myślałem czy nie dopisać to do minusów, na początku jest dosyć
ciężko, ale jak już nawet się wzmocnimy i mamy pewność, że potwory nam niewiele zaszkodzą, to pozostaje z kolei zbyt długie tłuczenie tych najtwardszych i tak np. na jednego czerwia królewskiego musiałem tyle czasu poświęcić, że stawało się to już nudne, a i tak i tak by zginął, bo nie miał ze mną szans, tylko kwestia, że męcząco odłożone w czasie było jego zabijanie. Nie ma przyjemności w wielogodzinnym wycinaniu pakernych potworów, z czasem staje się to monotonne. Jeszcze parę słów o logice w tym modzie, pewnie bym tego nie napisał, ale jako że autor zapewnia, że:
"Czyli to, na co szczególnie zwróciłem uwagę, to dbałość o szczegóły i logika, by w modzie wszystko znalazło swoje uzasadnienie, nie było wyrwane z kontekstu, będąc przypadkowo pozlepianą modderską fantazją", no to aż muszę zaznaczyć, iż jest w sumie tak jak w każdym modzie, trochę nielogicznych zdarzeń, sytuacji, wypowiedzi się trafiło i pewnie tak jak w każdym modzie, nie przywiązałbym do tego większej uwagi, no ale jak autor zapewniał, no to aż byłem wyczulony na te aspekty. Jeszcze co nieco o balansie, nie jest dobrze, jeżeli ja robię każde zadanie, odwiedzam każdy kąt, zabijam każdego potwora, a w następnym rozdziale na nowo mam problem z potworami, no to coś tu nie gra, nie mam w ogóle wrażenia, że się wzmacniam w tej grze. Gra powinna nagradzać gracza za to, że udziela się wszędzie, jak ktoś chce mieć ciężko, no to niech nie robi wszystkiego, tylko skupi się na głównej fabule, to będzie miał ciężko. Mod ogólnie dobry, miałby naprawdę wysoką ocenę, ale jak w przypadku tych wymienionych wyżej modów, tego też zniszczyły minusy, ale możliwe, że jeszcze gorszy mod przede mną, bo pograłem już trochę w mod Ucieczka i będzie
chyba jeszcze gorsza męczarnia niż z tym tutaj.


Odyseja: W Imieniu Króla v.2.6.4 (21)
Wielkość 8
Długość 6
Klimat 4
Poziom Trudności -1
Fabuła 3
Stary i nowy świat 1
Dużo różnych umiejętności 1
Pierścień Szybkości 1
Potwory szybko doganiają -2
Szukanie postaci, miejsc, przedmiotów -1
Śpiwór 1
Pływanie między wyspami 1
Błędy -1
Możliwość zablokowania sobie gry przez zrobienie/nie zrobienie czegoś, lub w złej kolejności -2
Męczące zadania -1
Dużo nowych potworów 1
Nauka zadawania obrażeń mimo obrony przeciwnika 1
Walki grupowe 1
Sporo czarów nie działa na orki w początkowych rozdziałach -1
Można zwerbować towarzyszy do walki 1
Labiryntowe tereny -1
Latanie smokiem 1

Główny bohater co zwie się Roland, rezyduje w morskiej twierdzy paladynów na wyspie Athanos jako jeden z rekrutów. Marzy mu się aby zostać paladynem i kiedy nadarza się ku temu okazja, decyduje się opuścić wyspę, aby spełnić swoje marzenie i przeżyć przygodę o jakiej nawet nie śnił... Hmm, powiem tak, ten mod na tle wszystkich dotychczasowych modów w jakie grałem prezentuje się tak... tak jakby na orlika z dzieciakami do lat 14 wszedł Messi... Ten mod sprzątną dotychczasowe inne mody tak samo jak Goku sprzątnąłby wszystkich tych śmiesznych Ro-manów, Szpadel-manów i innych Kaleson-manów... wszystkich na raz. W ogóle to nazywać Odyseję modem, to trochę obelga dla tej gry. Odyseja mogłaby być jedną z części oryginalnego Gothica, a nawet wypada korzystniej na tle G1 i G2, jako że w G2 twórcy spartolili sprawę wydając grę za szybko wydali ją niekompletną, zresztą podobnie jak i w G1. Odyseja też nie jest w pełni dokończoną i idealną grą, ale tak nadrabia wielkością i wielością wszystkiego, że po prostu czapki z głów... No ale żeby nie było że tylko pieję nad tą grą, to trzeba też wspomnieć (niestety) o tej gorszej stronie Odysei. Jest to spory mod/gra, więc i nie obyło się też bez minusów, jest ich trochę, ale na szczęście nie psują aż tak tej świetnej gry, chociaż niektóre dają się mocno we znaki. Do Odysei idealnie pasują dwa przeciwstawne powiedzenia, z jednej strony "od przybytku głowa nie boli", no ale z drugiej strony "co za dużo to nie zdrowo". Jeszcze nie miałem tak mieszanych uczuć co do gry w związku z jej wielkością, długością itd. Jakby nie było, to jednak jest to duży plus, że gra jest tak duża i długa, ale z czasem trochę to nuży i męczy, szczególnie gdy twórcy mają tak duże upodobanie do tych wkurzających i męczących labirytnowych terenów (naliczyłem takich ze cztery i nie wiem czy nie zapomniałem jeszcze o jakichś), nie dość, że teren w grze jest tak ogromny, to jeszcze niektóre miejsca skutecznie obrzydzają chodzenie po nich, wiele miejsc poza tymi szczególnie zagmatwanymi, jest tak zrobionych, że ciężko się nieraz zorientować gdzie iść, gdzie kto jest i gdzie my w ogóle jesteśmy. No ale coś za coś, chciało się dużego, otwartego świata, to nie ma co narzekać. Do tego wiele z tych miejsc jest na siłę powydłużanych, porozciąganych. Następny poważny minus w tej grze, to ten stres, niepokój związany z tym, że w iluś miejscach można sobie grę zablokować i potem dupa blada, weź powtarzaj te dzieścia godzin na nowo, na szczęście mi się to nie przydarzyło, bo oczywiście to jest tak wyjątkowy mod, że w porównaniu do innych modów, tu najlepiej przeczytać solucję zanim się zacznie grać, może nie całą, ale są takie rzeczy o których trzeba wiedzieć przed podjęciem się tej gry, bo inaczej możemy mieć wiele godzin w plecy, a jak trzeba powtarzać jeszcze raz tak ogromne tereny, to aż odechciewa się grania. W modzie tym jest nieraz taki bajzel zadaniowy (szczególnie w Varancie), że człowiek już nie wie co i w jakiej kolejności ma robić, żeby sobie czegoś nie zablokować i ten stan niepewności towarzyszył mi prawie przez cały czas gry, o ile w innych modach można by nawet zagrać na jednym save'ie, tak tutaj trzeba robić jak najwięcej save'ów w różnych odstępach czasu, w razie by można było wrócić do jakiegoś momentu kiedy jeszcze wszystko było w porządku. To są takie dwa główne minusy w tej grze, no jeszcze nie licząc tego z łatwo doganiającymi potworami, nadal nie wykombinowałem jak się tego pozbyć i czy w ogóle się da. Parę słów też o solucji, w praktyce wiele porad z solucji okazało się mylnych, wielu rzeczy nie było, sama solucja jest dosyć słabo napisana, ciężko się nieraz połapać w grze mimo czytania solucji, mowa o solucji do wersji 2.6.4, spolszczonej. Następnie kwestia terenu Myrtany... po odwiedzeniu już iluś wysp, map, terenów, zastanawiałem się jaki teren będzie wykorzystany na Myrtanę. Podobał mi się Varant, taka pustynia z Juranu na sterydach i byłem pewny, taką też miałem nadzieję, że terenem Myrtany będzie teren z moda "Wojna Z Orkami", tak sobie myślałem, że idealnie by pasował, a tu zaskoczenie. Okazało się, że to jest jakiś nieznany mi teren i to jest plus, fajnie odkrywać nowe tereny, ale po przejściu całego, stwierdzam, że ten z "Wojny Z Orkami" lepiej by pasował, bo ten w Odysei w ogóle nie nadawał się.
Samo miasto Vengard jakieś takie, jak na stolicę to mizerne, a w "Wojnie Z Orkami" takie idealne miasto na stolicę, już nie wspominając o tym molochu co jest w "Legend Of Asshun". Ten teren Myrtany w Odysei bardziej pasował na jakieś odludzia, zadupia Myrtany, a nie na główne tereny królestwa, tu się zawiodłem. Brakowało mi też regeneracji życia, przydałaby się. Tak w ogóle, to wiele rzeczy w tej grze jest za późno, nauka języków starożytnych, nauka odporności na trucizny, pierścień szybkości, i jeszcze parę innych elementów, o których zapomniałem, to wszystko
powinno być trochę wcześniej. Słaby balans poziomu trudności, na początku jest miodzio, potem nagle robi się ciężko, dosyć szybko stajemy do walki z groźnymi przeciwnikami zanim się porządnie wzmocnimy, a punktów nauki jak na lekarstwo, na początku brakuje każdego punkciku nauki, podczas gdy pod koniec gry sramy już nimi, a wtedy to już nam nie są potrzebne. No i jeszcze kwestia fabularna, tak duży, epicki mod, a znowu kończymy w Irdorath (już nie licząc tego, że po wszystkim meldujemy u króla), poza tym wejście do GD przesunąłbym wcześniej, tam Hagen dogorywa z paladynami, magiczna ruda potrzebna do walki, wydawało by się że jest to priorytet, ale nie, główny bohater musi jeszcze pozwiedzać cały Varant i Myrtanę, bo może jak raz w tym czasie Hagen padnie i już nie będzie co po nim zbierać. Moim zdaniem do GD powinniśmy iść wcześniej, a końcówka moda powinna się rozgrywać gdzieś na nowych terenach jak np. w Varancie, albo Myrtanie, a nie po raz kolejny Irdorath, nawet mimo iż rozbudowany. W każdym razie gra ta zasługuje na miano najlepszego moda wśród modów do Gothic 1 i 2, głównie za sprawą wielkości i
długości, ale nie tylko, ogólny bilans stawia tą grę wysoko ponad inne mody i chyba długo jeszcze nie spotkam moda, który dorównałby Odysei, ale mam nadzieję, że w tej sprawie się mylę. Nie wiem jak duży jest mod Legend Of Asshun i czy są jeszcze tak spore i dobrze zapowiadające się mody, ale może będzie mi dane jeszcze kiedyś zagrać w tak epickie mody jak Odyseja, bo jest to mod epicki, może nie idealny, ale epicki... Na koniec jeszcze muszę napisać, że wielkość świata, jak i długość gry ciężko było mi ocenić, bo jeszcze nie miałem styczności z tak dużym modem. Możliwe, że kiedyś zmienię zdanie, bo stwierdzę, że źle oceniłem te elementy. W każdym razie wielkość 8, to nie znaczy, że mod jest dwa razy większy od moda, który ma ocenę 4, bo to nie są wielkości moda, tylko ocena za wielkość. Długość oceniam według godzin spędzonych nad modem i tu też jest to ocena, im wyższa ocena, tym coraz
dłuższa rozgrywka i wielkość gry, o ile oceny 1 i 2 będą różnić się między sobą niewielką ilością godzin, to już np. 3 od 4 o wiele większą, a 4 od 5 jeszcze bardziej zwielokrotnioną ilością godzin. Tylko wielkość świata nie mam jak podliczyć, więc oceniam mniej więcej jak mi się wydaje.


Na Tropie Bestii v.1.0.0 (4)
Wielkość 0
Długość -1
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Przyzywanie potworów kiedy chcemy 1

Główny bohater na zlecenie gildii magów wyrusza na niewielką wyspę, aby zapolować na rzadki okaz w postaci białego cieniostwora... A co na to ekolodzy... Mod bardzo krótki, z malowniczą, ładną wysepką, a raczej dwiema. Bez fabuły, ot takie idź upoluj i wracaj. Do zagrania i zapomnienia.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Kroniki Myrtany: Archolos v.1.2.2 (18)
Wielkość 3
Długość 5
Klimat 5
Poziom Trudności 1
Fabuła 5
Nowy świat 2
Potwory szybko doganiają -2
Dużo nowych potworów 1
Walki grupowe 1
Różne wybory i możliwości podczas robienia zadań 1
Niektóre potwory uderzają mimo uderzania w nie -1
Przeciwnicy nie zmieniają broni dystansowej na białą jak się do nich zbliżamy -1
Śmierć naszej postaci w niektórych sytuacjach fabularnych -2
Mikstura kamiennej skóry 1
Własny dom 1
Często nie można ominąć dialogów -1
Różne zakończenia gry 1
Propaganda ideologiczna -1
Pułapki -2
Dużo broni pod każdą konfigurację 1

Główny bohater Marvin ucieka wraz z bratem ze swojej rodzinnej wyspy przed inwazją orków na wyspę Archolos... Ledwo ograłem świętną Odyseję, a tu jak na zawołanie zjawia się kolejny świetny mod, a raczej gra, bo tak samo jak w przypadku Odysei, tak i tutaj Kroniki Myrtany: Archolos nie powinno się nazywać modem i tak samo jak w przypadku Odysei, Archolos mógłby być oficjalną częścią, prequelem do serii Gothic. Archolos to taki kolejny Sayianin na tle modów Januszów z gromadką dzieci, wredną żoną i kredytem na głowie. Może ustępuje Odysei wielkością świata (zresztą jak wszystkie inne mody), ale zawartością wypchaną do granic możliwości przebija wszystkie mody, nawet Odyseję, dlatego pomimo tej punktacji, to uważam, że są to dosyć równe gry, Odyseja króluje wielkością map, ale Archolos ma największą zawartość w porównaniu do wielkości świata, ale to nie wszystko, dopiero w Archolos człowiek czuje jak ten świat tętni życiem, dużo różnych zdarzeń, ciekawe, rozbudowane zadania, dobrze napisane, wiarygodne postacie, indywidualne podejście do wielu postaci i ich rozwój, wzloty i upadki, wielu z nich ma swoje ciekawe scenariusze w świecie gry, już nie mówiąc o takich ciekawostkach jak otwieranie mało skomplikowanych zamków automatycznie przy najwyższej umiejętności w otwieraniu zamków, automatyczne przenoszenie się naszej postaci do innego miejsca przy niektórych zadaniach, widoczne na ekranie ikony po użyciu konkretnych mikstur itp. itd. jest tego dużo, naprawdę tak bogatego i dobrze przemyślanego moda/gry to nie ma wśród modów i wiele z tych ułatwień, ciekawostek powinno być zaimplementowanych w innych modach. Poza tym bardzo podobało mi się w tej grze, że można zwiększać odporności postaci np. przy pomocy mikstury kamiennej skóry, świetny pomysł, czemu nikt na to nie wpadł w innych modach. W tej grze jest naprawdę sporo do wychwalania, ale niestety jest też druga strona medalu, oprócz tych oczywistych i często występujących minusów nie podobało mi się to, że przeciwnicy nie zmieniają broni dystansowej na białą jak się do nich zbliżamy, wolę jak jest normalnie. Poza tym ta propaganda pewnych wartości, ideologii, spraw polityczno-społecznych, jakoś w innych modach nie zauważyłem nic takiego, a tutaj łatwo było zauważyć pewne nawiązania do prawdziwych wydarzeń, postaci, trochę mi się to nie podobało, nie umniejsza to oczywiście świetnej, wielowątkowej, pełnej zwrotów fabuły, ale trochę koli w oczy, szczególnie to przedstawienie walczących o swoją ojczyznę wilczych synów jako tych złych nacjonalistów, a najeźdźców Myrtańczyków jako tych dobrych, ale na szczęście nie do końca, bo pod koniec gry gracz wysłuchując wypowiedzi wielu ważnych postaci może sam stwierdzić kto ma rację, a kto się myli jego zdaniem... motyw z uchodźcami oczywiście musiał się też pojawić i jeszcze parę innych nawiązań, metafor... Ale to nic w porównaniu z wielkością tej gry. Jeszcze kwestia terenu, mógłby być większy, bo w sumie mamy świat gry mniej więcej tak duży jak Khorinis w G2, na początku wydaje się, że jest to spory teren, ale z czasem poznajemy każdy kąt, nawet wielokrotnie i już szału ten świat nie robi, jest oczywiście ładny, ale mały, jak na taką zawartość gry, to trochę za mały. Często zdarza się, że biegamy po tych samych ścieżkach wielokrotnie, ale na szczęście nie jest to tak męczące jak w przypadku moda Sythera. Zawiodłem się też na runach teleportacyjnych, nie podoba mi się to, że runy teleportacyjne działają tylko w określonych miejscach. No i trochę jednak doczepię się fabuły, otóż bardziej spodziewałem się, że głównym wątkiem będzie najazd orków, ale tak jak jest też nie jest źle. Brakowało mi też trwałego sprintu i regeneracji życia, no ale nie można mieć wszystkiego. Tak w ogóle to jest świetnie zrobiony, epicki mod, a ta wyprawa do ruin Vardhal, po prostu coś niesamowitego, w tym modzie jest zaj3bista skryptologia, ale nie tak jak w niektórych hvjowych modach, skryptologia w dobrym tego słowa znaczeniu... i jeszcze te zakończenie, przedstawienie dalszych losów postaci, aż mi się Fallout przypomniał. Widać że autorzy przyłożyli się do tej gry i stworzyli jeden z najlepszych modów do Gothica, jak nie najlepszy. Oprócz tej mojej wymyślonej punktacji, oceniam też wszystkie mody typową skalą od 1 do 10, no i Odyseja oraz Archolos dostały najwyższą notę. Jeszcze na koniec chciałbym zauważyć, że gra ma podobny początek jak w Wojnie Z Orkami, tam też przybywaliśmy z kimś na wyspę i też na początku gra polegała na pracy na wsi, a potem dostanie się do miasta i robienie zadań w mieście, też o wojnie z orkami i tak sobie myślę, że jakby ten mod Wojna Z Orkami też dokończyć i przyłożyć się do niego, no to byłby kolejny arcymistrzowski mod... Teraz po skończeniu Archolos jak myślę o zaczęciu jakiegoś podrzędnego, przeciętnego moda, to jakoś bez entuzjazmu, Archolos podwyższył poprzeczkę tak wysoko, że już inne mody wydają się być słabymi zapchajdziurami, no może przesadzam, ale większość modów po prostu nie daje takiej przyjemności i możliwości jak Archolos.


Mój Mod v.1.1 (5)
Wielkość 0
Długość 0
Klimat 1
Poziom Trudności 1
Fabuła 1
Stary i nowy świat 1
Tworzenie postaci 1
9 zakończeń gry 1
Pustka terenowa -1

Główny bohater nagle pojawia się w nieznanym mu miejscu, na pustyni i wraz z pomocą obecnych tu postaci postanawia znaleźć sposób aby wydostać się z tego miejsca... To taka krótka wersja moda, który mógłby być większy, ciekawszy i lepiej zrobiony, niestety dostajemy coś w rodzaju Cienistej Północy.


Unor v.1.0 (-3)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności -1
Fabuła 0
Nowy świat 2
Postać nie klei się do podłoża -1
Gra się kobietą 1
Nie można wyspać się w łóżku -1

Główna bohaterka rozbija się łodzią o małą wysepkę i zwraca się o pomoc do maga i myśliwego aby odbudowali jej łódź... Mod krótki jak umysł przeciętnego Janusza i pusty jak jego głowa. Omijać szerokim łukiem tego gniota.


Velen v.2.1.2 (11)
Wielkość 2
Długość 3
Klimat 3
Poziom Trudności -1
Fabuła 4
Nowy świat 2
Niektóre potwory zatruwają -2
Potwory szybko doganiają -2
Parę zakończeń gry 1
Pierścień odporności na trucizny 1
Walki grupowe 1
W walce z Renwigiem nie można wyjść z więzienia -1

Dwoje piratów postanawia okraść księcia Renwiga rezydującego w fortecy na niewielkiej wyspie, zostają pojmani i wrzuceni do lochu. Nieoczekiwanie książę uwalnia jednego z piratów i szantażując go śmiercią drugiego pirata, zleca mu zadanie odszukania rebeliantów na wyspie... Wcześniejsza wersja tego moda nie chciała mi się odpalić, różnych rzeczy próbowałem, ale nic nie pomagało, teraz ściągnąłem najnowszą wersję w pliku exe i już wszystko zadziałało jak powinno. Dosyć dobry mod, nie duży, ale ładnie wygląda, chyba nawet lepiej wykorzystany świat Valendoru, chociaż w mod Valendor już dawno grałem. Szkoda tylko, że te nowe mody już są robione z tymi usprawniaczami, które powodują, że potwory łatwiej doganiają, trzeba się będzie do tego przyzwyczaić. Fabuła na wysokim poziomie, mamy dwie różne ścieżki prowadzące (chyba) do różnych dwóch zakończeń, ograłem tylko zakończenie dla rebeliantów, ale raczej logiczne jest, że pracując dla straży będzie inne zakończenie, nie chciało mi się tego od razu sprawdzać, bo to nie tylko zakończenie, ale także jakiś czas gry dla innej frakcji, może kiedyś jeszcze zagram ponownie w tego moda i wtedy wybiorę tą drugą ścieżkę. Tak więc mod do niejednokrotnego zagrania. Brakowało mi w tym modzie więcej potworów, zwierząt, wiele miejsc jest pod tym względem pustych i rozwój postaci i poziom umiejętności pod koniec gry jest na styk. Zadań też mało i dosyć krótkie są, ale może to i dobrze, bo nieraz męczą długie, pogmatwane zadania w niektórych modach. Mod ma jednak dosyć poważne dwa minusy, jeden już wymieniony wyżej, drugim minusem jest ta trucizna, tyle modów było już i jakoś nikt nie wpadł na to by potwory zatruwały, nikomu tego nie brakowało, a teraz wydaje się, że to będzie nieodłączny element każdego kolejnego moda, tak samo jak to szybkie doganianie potworów. Szkoda, że nie dało się jakoś wyłączyć tego zatruwania przez potwory, ani w pliku ini, ani w opcjach, więc chyba się nie da, ale przynajmniej w tym modzie mamy możliwość zdobycia pierścienia chroniącego przed truciznami, a do tego czasu najlepiej omijać zatruwające potwory. W każdym razie mod dobry i warto w niego zagrać nie tylko raz, a te poważne minusy nie niszczą moda tak jak w przypadku niektórych modów.


Left 4 Gothic v.0.4.3 (2)
Wielkość -1
Długość -2
Klimat 0
Poziom Trudności 2
Fabuła 0
Nowy świat 2
Walki grupowe 1

Co tu pisać, mod w stylu Dzikiego Kosmosu, tylko że na podstawie słabej gry o zombiakach. Do nie zagrania i wyj4bania.

ocenił(a) grę na 10
Marieka

Właśnie miałem ochotę zagrać w któryś z modów. Trochę tutaj się rozpisałeś. Mogę prosić o krótkie podsumowanie, powiedzmy 3 twoim zdaniem najlepsze.

ocenił(a) grę na 10
grzecho_7

W takim razie 2 najlepsze i obowiązkowe mody do przejścia, to Odyseja: W Imieniu Króla oraz Kroniki Myrtany: Archolos. Jak raz niedawno w nie grałem, więc są tu niedaleko na końcu listy wpisane. Jakby ci się nawet tego nie chciało czytać, to krótko: Archolos mógłby być oficjalną częścią sagi Gothic, prequelem, jest solidnie zrobiony, bogaty content, no po prostu obowiązkowo do ogrania. Odyseja jest po prostu największym modem do G2, co ja mówię, wykvrwiście-wypi3rdolczą grą, w którą moim zdaniem też obowiązkowo trzeba zagrać, zależnie od tego kto gra, to Odyseja może być lepsza od Archolos, albo na odwrót, zależy co kto lubi. Co do trzeciego moda, no to już walka jest dosyć wyrównana, ale ostatecznie chyba wybrałbym niedokończoną Wojnę Z Orkami, podobał mi się bardzo teren z tego moda, dokończony może nawet konkurowałby z tymi w/w. Ale jaki byś nie zagrał trzeci, to z tymi dwoma będziesz miał w uj czasu zabawy. Oczywiście nie brałem pod uwagę modów rozszerzających takich jak Returning i inne takie, póki co nie gram w takie mody, więc się nie wypowiem, polecam ci jedynie totalne konwersje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones