PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=612896}
8,2 26 168
ocen
8,2 10 1 26168
Tomb Raider
powrót do forum gry Tomb Raider

Całkiem udany shooter...

użytkownik usunięty

...tylko czemu to się nazywa Tomb Raider? Przecież to nie ma nic wspólnego z tamtą serią - co chwila zabijanie wrogów (sądzę że tutaj Lara zabiła ich więcej niż w poprzednich częściach razem wziętych), grobowce są 'bidne' i w zasadzie wepchane na siłę, a skarb we wnętrzu tak jakby nikogo nie obchodzi, zbyt dużo QTE a Lara jest jeszcze gorszą psycholką niż w poprzednich częściach, nie wspominając o tym że przez całą grę nic nie je, a podobno zdobywaniem jedzenia twórcy bardzo się chwalili przed premierą. Co ciekawe Lara może zabijać zwierzątka, ale nie pozyskuje z nich jedzenia, tylko śrubki do ulepszania swoich broni... Ciekawe rozwiązanie...
I żeby nie było - gra jest całkiem udana, ale według mnie za mało w niej Tomb Raidera.

ocenił(a) grę na 8

Czasy się zmieniają ,dziś rządzi Uncharted i to właśnie z niego Tomb Raider czerpie inspiracje :)

użytkownik usunięty
Danio31b

Czyli że co? Każda dzisiejsza gra jest robiona na jedno kopyto? Trochę to przykre..

ocenił(a) grę na 8

Jak to na jedno kopyto ?? Uncharted to wspaniała seria a stary Tomb Raider się zestarzał i gra w dzisiejszych czasach nie ma zbyt wiele do zaoferowania .Moim zdaniem żeńska wersja Nathana Drakea to strzał w 10 :)

użytkownik usunięty
Danio31b

Aaaa... to teraz każda gra musi polegać na zabijaniu miliarda ludzi? Mogliby przynajmniej się bardziej skupić na tytułowych grobowcach...

Danio31b

Akurat dla mnie Uncharted to świetna seria, dla mnie najlepsza w jaką grałam i ulubiona, a TR i nasza nowa Lara jakoś mi nie podeszła. Gra niezła, ale jak dla mnie fabuła beznadziejna..jakaś taka licha. Sama rozgrywka też mnie jakoś nie wciągnęła, dlatego dałam tylko 6. Ale każdy inaczej uważa. Dla mnie ocena 5 za nową Larę jest ciut za niska mimo wszystko (chociaż 5,5:P) , ale nie nazwałabym tej gry jako strzał w 10 (żeńska wersja Drake`a) bo jak dla mnie nie dorasta do pięt wszystkim Unchartedom ;D

ocenił(a) grę na 9
Danio31b

TR przetarł szlaki i wyznaczył standardy "biegania po grobowcach, przełączanie dżwigni, strzelania ,eksploracji itp." wiec stwierdzenie że on czerpie z Uncharted jest bezsensowne, uncharted to klon TR tyle że lare zastapił koleś, a dwie najnowsze produkcje TR odświerzyły serie w idealnym kierunku zostawiając Uncharted w tyle.

W sumie to to jest reboot więc nie musi mieć dużo wspólnego z poprzednimi grami. Co do reszty absolutnie się zgadzam.
W co niektórych lokacjach ilość wrogów jest przesadzona, a miejscami miałem wrażenie, że moja bohaterka jest gorszą psycholką niż ci, których zabija. Gra częstuje nas amunicją właściwie w każdym miejscu od samego początku. A szkoda, bo spodziewałem się czegoś w rodzaju survivalu, gdzie trzeba będzie liczyć na palcach każdy nabój czy strzałę - to by było świetne.
Poziom trudności jest strasznie niski - od początku grałem na ''Trudny'', a problem miałem w zaledwie paru miejscach.
Fabularnie też mogłoby być lepiej, ale nie ma tragedii.
Zabijaniem zwierząt nie byłem zainteresowany, ogólnie nie lubię strzelać do nich w grach. :)

Mimo tego wszystkiego to grało mi się, o dziwo, całkiem przyjemnie. Jako TPS gra sprawdza się całkiem nieźle, jako Tomb Raider - już nie.

Dopóki nie zobaczyłem gameplayu z gamescomu to czekałem na nową część, choćby z ciekawości. Niestety zapowiada się kolejne psychiczne wyżynanie wrogów :(

ocenił(a) grę na 8
karo0o

Też mi się nie podobało obsypywanie mnie amunicją - tym bardziej, że są umiejętności dające więcej amunicji, a jest to zupełnie niepotrzebne. Wprowadzenie kilku elementów survivalowych mogłoby się grze przysłużyć (tym bardziej, że twórcy najwidoczniej o tym myśleli - jedna z porad wyskakujących podczas ekranów wczytywania mówi osobno o żywności i surowcach, więc w pierwotnym zamyśle polowanie miało zapewne istotną rolę), ale i tak gra bardzo mi się podobała, szczególne dzięki rewelacyjnej walce - intuicyjna walka wręcz, rewelacyjny system chowania się za osłonami (po pierwszym ME myślałem że takie rozwiązanie to zło, ale TR robi to perfekcyjnie), sporo możliwości. Nie wiem, jak ta gra ma się do poprzednich tytułów z serii, ale jako samodzielny tytuł - bardzo dobra.

ocenił(a) grę na 8

Widzisz Azkartan, z tym robieniem gier na jedno kopyto dzisiaj, to nie masz do końca racji. Pamiętam jak przy okazji premiery Tomb Raidera 2 w 97 dało się słyszeć głosy, że jest zbyt mało zmian względem jedynki. A ile wyszło tych klasycznych części z Larą? 5. I wszystkie w pewnym sensie były robione ,,Na jedno kopyto". Gra czerpie garściami z Uncharted, dobra, to nie jest zbyt oryginalne, ale się sprawdza. Pamiętasz ile gier wzorowało się w drugiej połowie lat 90tych na Tomb Raiderach? Dziesiątki, jak nie setki. Nawet Duke Nukem w "Time To Kill" bardziej przypominał przygody Lary Croft, niż Duke'a.
Z tego co wiem w nowej części jest więcej klasycznej eksploracji podziemi i szukania artefaktów.

ocenił(a) grę na 5

Dokładnie tak jak mówisz. Z nazwy niby Tomb Raider, w praktyce trzecioosobowe Call of Duty.

użytkownik usunięty
Kenobi66

Od kiedy to w Call Of Duty wspinasz się po platformach, masz pół otwarty teren, ulepszasz uzbrojenie i rozwiązujesz proste zagadki logiczne ? Może jeszcze mi powiesz że Gearsy to trzecio osobowe call of duty ?

ocenił(a) grę na 9

Trochę prawda. Gra byłaby idealna, gdyby nie zabijanie co chwili miliona wrogów, co rujnowało klimat.

ocenił(a) grę na 6

Grałem w to 2 razy i za drugim razem to już miałem dość. Tylko po to grałem by na steamie (bo miałem wersje piracką) odznaczyć, że przeszedłem tą grę.

Dziwie się ludziom, że tym zachwycają. Sądzę, że ludzie za jakiś czas szybciej wrócą do jedynki lub reamka jedynki niż do tej części. Mam większą ochotę pograć Tomb Raider: Anniversary z kilkanaście razy niż w to. Czemu? Czemu zrobili taką grę gdzie się idzie tak naprawdę korytarzem ale biegiem? Większość lokacji to współczesne otoczenie, nawet kontynuacja tego niby hitu to też otoczenie współczesne, jakieś bazy lub otwarte przestrzeżenie. A gdzie grobowce? Przecież czy starsze czy ta nowsza to tereny zamknięte jakby patrzeć. Jednak w starszych cieszyło to, że lokalizacje były dobrane do stylu i charakteru, miały klimat. Tam się zwiedzało a nie biegło z karabinem i strzelało.

Wolałbym odnowioną wersję ale w stylu właśnie Tomb Raider: Anniversary. Z 5 razy podchodziłem by ją skończyć i za każdym razem dalej przechodziłem etapy. Na jednym pod koniec klawiaturę był na pół złamał i myszkę roz**ł :D Ale jaka SATYSFAKCJA gdy wyszedł skok!!! I chcę wracać. A tutaj? Leży w kącie na steamie i tyle :P

Zakupiłem sobie 1-4 części na steam i mam ochotę sobie pograć bo nigdy jako pełne części ich nie przeszedłem :)

ocenił(a) grę na 10
Wiatr1000

"Zwiedzało" - hehe, fajne określenie na "pałętało wtę i we wtę chyba że miało się opis" :P

ocenił(a) grę na 10

Mam bardzo prostą odpowiedź na pytanie: ta gra nazywa się Tomb Raider po to, by ludzie tacy jak ja, którzy mogą stwierdzić że wreszcie po niemal 20 latach od pierwszej części udało się zrobić Tomb Raidera w którego DA SIĘ GRAĆ :3

użytkownik usunięty
rozkminator

Nie rozumiem, wszystkie Tomb Raidery (może po za Angel of Darkness z oczywistych powodów) były bardzo grywalne i chyba tylko wyjątkowo nieogarnięty człowiek nie mógł sobie z nimi poradzić :v

ocenił(a) grę na 10

Meh. Pewnie nie były trudne, były za to nudne i miały zwalone sterowanie. Dla kogoś, kto po pierwszym Quake poprzysiągł sobie nigdy nie grać już w gry w których kamery nie kontroluje się myszą lub analogiem Tomb Raidery były po prostu niegrywalne. Do tego gameplay polegający na "wspinaj się, wspinaj się, wspinaj się, wspinaj się, spier*dol się bo wykonałeś skok o pół kroku za wcześnie, wyłącz konsolę" :P Dopiero Uncharted "zrobiło Tomb Raider jak należy" i całe szczęście że mistrz zaczął podpatrywać ucznia.

użytkownik usunięty
rozkminator

Co kto woli, ja wolałem czystą eksploracje, a nie (według mnie) monotonne strzelanie :p

ocenił(a) grę na 10

"Co kto woli"

Dokładnie :)

ocenił(a) grę na 8
rozkminator

Tomb raider 1-4 oraz Gothic 1-2 są mega grywalne.
Sterowanie przeszkadza tylko słabym graczom, którzy zaczęli grać w gry od 10-12 lat i
znają tylko samo przechodzące się nijakie gry robione pod niedzielnych Januszy.

ocenił(a) grę na 10
returner

Tyle że ja gram od lat 27. I kiedy wyłaził pierwszy Tomb Raider to tylko pierdnąłem z pogardą i wróciłem do Quake. Sterowanie bez kontroli kamery pod mychą/drugim analogiem wqrwia mnie tak samo teraz, jak kiedy miałem 14 lat. O pikselowej precyzji wymaganej przy łapaniu się krawędzi nie wspomnę.

A Gothic to już w ogóle ssie pałę. Seria popularna u nas tylko dlatego, że Januszom głosiki po polskiemu podłożyli. Hołota tak się ucieszyła, że uznała przez to grę za dobrą xD Paszoł won z tym syfem, FUS-RO-DAH!

ocenił(a) grę na 8
rozkminator

A kogo to obchodzi ? To Tomb Raider w 1996 dostał nagrodę gry roku i to była gra,
która miała największy wpływ na rozwój całej branży gier 3d TPP. Takie są fakty.
Do dziś TR 1 i TR2 mają całą rzeszę fanów i modderów, którzy je ulepszają.
Gry 20 letnie, a nadal grywalne, a o TR 2013 zapomina świat po 2 latach od premiery.

Quake był słabszą grą nawet od Duke Nukem 3d.
A ty czemuś tak nijakiemu jak TR 2013 dajesz dychę. To udana gra akcji,
ale nic w niej nie ma z Tomb raidera co uczyniło tą serię tak genialną.

TR 2013 zalety - grafika w momencie premiery, animacja, dynamika
TR 1-4 zalety - grafika w momencie premiery, projekt lokacji, sekwencje zręcznościowe,
zagadki, wymagający poziom trudności co daje satysfakcje, miodność, klimat,
gra nagradza lepszych graczy, a karze słabych, scena modderska TRLE.

Gothic 1/Gothic 2 twierdzisz, że miał 1 zaletę ?
Nie rozśmieszaj ludzi.
Zalety:
Żyjący świat, klimat, gildie, postęp w mocy bohatera dający radochę,
poziom trudności, sporo ciekawych postaci, świetnie rozrysowana mapa świata gry,
fabuła w G1, questy fabuły głównej to połowa gry, system walki, który nagradza lepszych graczy, a karze słabych, soundtrack, dubbing, scena modderska.
Wszędzie wymieniane były takie zalety w prasie i to samo dostrzegli w niej gracze.
CD Project tworząc trylogię Wiedźmin naśladowali Gothic 1/2 i nigdy nie ukrywali,
że inspirowali się najbardziej tymi dwoma grami.

ocenił(a) grę na 8
returner

W TR 4 z 1999 jest dużo większy zakres ruchów postaci niż w
grach TR 2006-2018.
To dopiero obciach i regres. Edytor TRLE do moddowania TR 1-5 ma 5 razy większe możliwości w animowaniu różnorodnych ruchów niż
nowe Tomb raidery 2006-2018.

Sam w swoich wypowiedziach przyznajesz, że nie potrafisz grać na klawiaturze.
TR 1-5 oraz Gothic 1/2 są dla lepszych graczy, a nie niedzielnych Januszy.

ocenił(a) grę na 8
returner

Skoro gracze, którzy potrafią grać bez żadnego zgona potrafią dojść do połowy lub 3/4 gry TR 1, TR 2 czy TR 3, a najlepsi przejdą i całą grę bez żadnej śmierci, a ty umierasz już na 1 czy 2 levelu to chyba to świadczy tylko o tym, że jesteś łamagą. Gry są mega grywalne.
Karzą słabych, a nagradzają lepszych. Tak było z wszystkimi grami z okresu 1990-2002. Każdy skok można mieć idealny.
Wystarczy podejść do krawędzi i odskoczyć, a następnie strzałka do przodu + ALT i chwyt CTRL - każdy skok udany laiku.

ocenił(a) grę na 10
returner

Chopie, ja tylko mówię że nie trzeba być dzieciakiem, żeby tych gier nie lubić, można być i starym prykiem i mieć je w dupie ;p

ocenił(a) grę na 8
rozkminator

Nie ma nic na tym świecie, żeby pasowało wszystkim.
Jedynie istnieją jakieś piosenki, filmy, gry, które dla ok 90-95% są bardzo dobre, ale nie dla 100%. Musiałby po prostu każdy przejść grę w czasach jej świetności od A do Z.
Ktoś nie przeszedł całości tylko fragment lub grał po 15-20 latach od premiery to odbiór będzie miał zgoła odmienny od tych, którzy zakochali się w latach świetności.

Spadający poziom trudności na przestrzeni 25 lat pokazuje jak gry stawały się banalnie łatwe, by każdy je przeszedł bez wysilania szarych komórek nad zagadkami czy gimnastyki palców nad bardziej złożonymi wygibasami.
Ostatnio odświeżyłem sobie całą serię więc mogę to wiarygodnie podać, która część jest najtrudniejsza, a która najłatwiejsza, gdzie 1 najłatwiejszy, a 10 najtrudniejszy.
Poziom trudności przejścia:
TR 1 - 8
TR 2 - 9
TR 3 - 9,5
TR 4 - 10
TR 5 - 7
TR 6 - 7
TR Legend - 2
TR Anniversary - 5
TR Underworld - 3
TR 2013 -4
ROTR - 4

Legend chyba jest tak proste, że zaryzykuję, że 7 latek da sobie nawet radę.

ocenił(a) grę na 7
rozkminator

Nie no, Legenda i Underworld były mocno grywalne

Bo to reboot ?

ocenił(a) grę na 8

Nowsze części bronią się tylko animacjami, szybkim gameplayem i oprawą graficzną.
Choć największą furorę w momencie premiery pod względem grafiki zrobił TR 1 w 1996 i TR 2 1997.

Starsze części wygrywają pod względem projektu lokacji, sekwencji zręcznościowych, zagadek,
bardziej wymagającego poziomu trudności, miodności, klimatu, satysfakcji z przejścia oraz,
że prawie cała mapka danego poziomu musi być wyeksplorowana do przejścia,
gdy w nowszych częściach bardzo wielu pomija opcjonalne grobowce.
Stąd w TR 1, TR 2 czy TR 3 grało się po kilkanaście razy i nadal chętnie się do nich wraca,
a nowsze części przechodzi się max 1 czy 2 razy.

TR 1/TR 2 > TR 3/TR 4 > TR Anniversary/TR 2013 > TR Legend/TR Anniversary/ROTR 2016 > TR 5/TR 6

TR 1 - 10/10
TR 2 - 10/10
TR 3 - 9/10
TR 4 - 9/10
TR Chronicles - 6/10
TR Angel of Darkness - 6/10
TR Legend - 8/10
TR Anniversary - 8,5/10
TR Underworld - 8/10
TR 2013 - 8,5/10
ROTR 2016 - 8/10

Uncharted 2007 - 8/10
Uncharted 2 2009 - 9/10
Uncharted 3 2011 - 8,5/10
Uncharted 4 2016 - 10/10

Obecnie ze starszych części 1-5 najlepiej wygląda pod względem tekstur TR 1.
Najpierw szło tylko akcelerację dodać, by nie było pikselozy. Później także wysokie rozdzielczości ekranu,
by gra wyglądała identycznie jak TR2/TR 3. Później modderzy stworzyli tekstury HD do TR 1 pod Glidos i
umieścili na stronie Tombraiderxtra. Tekstury HD z iOS z Androida także idzie użyć do TR 1 Pc.
Z czasem powstała paczka TOMBATI z pierwszym plikiem startowym pod windows dla TR 1 bez dos czy dosbox,
który umożliwia używanie tekstur HD bez Glidos.

Instrukcja TR 1 z teksturami HD:
Bez problemu idzie wgrać tekstury HD do TR1 jakie się chce bez Glidos.
Musi być płyta w napędzie. Posiłkowałem się zatoką piratów i
nagrałem starą wersję TR 1 na CD, bo mój pakiet UE nie zadziałał.

By wgrać tekstury HD trzeba mieć original tomb raider w napędzie lub
GOG lub Steam.

Krok po kroku.
1. Płyta z TR 1 w napędzie
2. Wchodzimy na stronę www.glidos.net/tombati.html?lang=en i pobieramy: TombATI.exe, Higher quality FMV files for TombATI,
HD Textures for TombATI oraz możemy inne pakiety tekstur z Tomb Raider Xtra.
3. Instalujemy TombATI.exe
4. Rozpakowujemy Higher quality FMV files i umieszczamy w katalogu TOMBATI\FMV.
5. Instalujemy tekstury HD do TOMBATI
6. Prawym przyciskiem myszy klikamy na pulpicie w Tombati.exe i wybieramy
otwórz lokalizację pliku i klikamy 2xrazy na TombRaiderImporter,
a następnie w moim przypadku "install from CD", bo nie mam innej wersji z tych 3.
7. Pliki z Data z CD następnie musiałem skopiować do TOMBATI\DATA
8.TombATI Configure wybieramy jakich tekstur używamy
9.Odpalamy grę z TOMBATI.exe.
Mamy akcelerację sprzętową, wysokie rozdzielczości ekranu, całą muzykę i
tekstury HD o wysokich rozdzielczościach, które można swobodnie przełączać
przed odpaleniem gry TombATI Configure (HD z Tombati, Sherlock, JC, Matthew)

Poniżej instrukcja z wersją GOG, ale u mnie podobnie przebiegało tylko w pewnym momencie zaznaczyłem Original zamiast GOG, by pobrało pliki.
I dodatkowo musiałem przekopiować pliki DATA
www.youtube.com/watch?v=__vl_phzTKQ

Tu prezentacja różnych paczek tekstur:
www.youtube.com/watch?v=Ea0WY0vAVJI

Tekstury HD z Tombati są na wszystkich levelach + Croft Manor
Tekstury HD Sherlock są na wszystkich levelach + Croft Manor
Tekstury HD JC są na wszystkich levelach prócz Croft Manor
Tekstury HD Matthew są tylko na levelach Caves i City of Vilcabamba
Tekstury HD Antonijadis są tylko do leveli w Grecji



Projekty fanowskie "Tomb Raider II Revised" oraz "Tomb Raider Anniversary II" to
przeniesienie Tomb Raider II na silnik Tomb Raider 4 + tekstury HD,, nowe efekty, model Lary HD oraz
przerobione poziomy z Tomb Raider II z możliwościami jakie doszły w TR 3, TR 4, TR 5, TRLE czyli:
TR 3 - wspinaczka sufitowa, sprint, schylanie
TR 4 - słupy, łańcuchy, liny, otwieranie drzwi i szafek,
TR 5 - balans na linie, drążki, szybkie przemieszczanie się w niskich tunelach
TRLE - podskoczenie, gdy wisimy w szczelinie, nowe animacje

Tomb Raider II Revised:
https://www.youtube.com/watch?v=8huinRu7TiA
https://www.youtube.com/watch?v=cL-v41e3yu0
https://www.youtube.com/watch?v=F9WfEaVVCp8
Gość ma gotowe już przerobione 6 pierwszych lokacji + Croft Manor. Chce dać grywalną wersję tego w połowie roku. Obecnie testuje to. Drugą sekcją jaką chce przerabiać są etapy 7-12 czyli głębiny z wrakiem Maria Doria i połowa Tybetu, ale nie wiadomo czy starczy mu zapału skoro pierwsza sekcja zajęła mu 3 lata moddowania. Przy takim samym tempie całość zajęłaby już 6 lat.

Tomb Raider Anniversary II:
https://www.youtube.com/watch?v=v31Vq_hULiI
https://www.youtube.com/watch?v=EYNgTzCCdp0
https://www.youtube.com/watch?v=RnaPKGSmvug
Powstaje to od 4 lat. Nie tylko są przerabiane znane nam 18 leveli z TR II, ale też dodane będą cztery dodatkowe. Połowa z tych 22 lokacji jest w 100% już przerobiona.
Część przerobiona w 30%, 50% czy 70%,, a nie ruszone w ogóle Barhang Manastery,
Temple of Xian, Floating Islands więc dwa długie etapy.
Pewnie jeszcze z 3 lata będzie ta grupa to przerabiać.

Powstają też dwa inne fanowskie projekty, gdzie nie są przerabiane poziomy tylko
tworzone całkowicie od podstaw:
Tomb Raider 2 remake na silniku Unreal Engine 4 w stylu Tomb Raider Annivesary,
ale gotowe jest tylko 80% Chińskiego muru. Dostaliśmy grywalne demo w tamtym roku.
https://www.youtube.com/watch?v=6be0UUsN68s
Plan twórcy jest, by dokończyć ten pierwszy etap + Croft Manor.
Nie wiadomo czy weźmie się kiedykolwiek za drugi etap Venice.
Teoretycznie mogłoby to wyglądać tak:
https://www.youtube.com/watch?v=vYUlTf2NwME


Drugim takim projektem jest Tomb Raider 3 remake na silniku Unity.
Trudno uwierzyć, ale ta grupa zamierza wszystkie 20 leveli stworzyć i dodatkowo 6 z "The Lost Artifact"
Być może w tym roku dostaniemy grywalne demo z Croft Manor i Nevada Desert.
https://www.youtube.com/watch?v=0yG-6cYXlJY

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones