PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=606065}

Uncharted 2: Pośród złodziei

Uncharted 2: Among Thieves
8,6 16 121
ocen
8,6 10 1 16121
Uncharted 2: Pośród złodziei
powrót do forum gry Uncharted 2: Pośród złodziei

Niewiarygodnie przeceniona gra

użytkownik usunięty

Do Uncharted 2 podchodziłem z jak najlepszymi chęciami: moją ciekawość podsycały dobre recenzje, wysoka średnia ocen oraz interesujące demo. Właśnie ukończyłem grę i mam jedno pytanie: JAKIM CUDEM TA GRA JEST TAK WYSOKO OCENIONA?!

Uncharted 2 to gra zła, irytująca, zaspokajająca być może poczucie estetyki, ale naruszająca przy tym prawa logiki oraz obrażająca inteligencję i szargająca nerwy. Moje zarzuty mogę streścić w kilku punktach: (1) FABUŁA. Miało być filmowo, z nieoczekiwanymi zwrotami akcji, a jest... Sztampa, banał, przeciętność. Gra co i rusz rzuca nas w odległe miejsca, przez co nie sposób nacieszyć się klimatem i poczuć jakiegokolwiek logicznego ciągu pomiędzy Turcją, Borneo a szczytami Himalajów. Historia luźno bazuje na prawdziwych wydarzeniach, a wczuć się w nią jakoś nie da. Zaskoczeń nie ma tu żadnych, gdyż wszystko rozgrywa się zgodnie ze schematem: Drake coś znajduje - ktoś mu to zabiera - Drake znowu coś znajduje - ktoś znowu mu to zabiera. Co gorsza, trafiają się tu totalne głupoty (dlaczego Drake nie strzela do Lazarewicza, czekając aż ten stanie się niemal nieśmiertelny?!); (2) MECHANIZMY ROZGRYWKI. Gra jest pod tym względem koszmarna, głównie dlatego, że musimy robić DOKŁADNIE to, co zażyczyli sobie twórcy. W efekcie, możemy zeskoczyć z wysokości 20 metrów tam, gdzie zostało to przewidziane, ale umieramy skacząc z wysokości 5 metrów tam, gdzie nie powinniśmy. Na wykonanie każdej czynności jest jeden, jasno określony sposób. Jakiekolwiek odstępstwo karane jest zgonem bohatera. I TAK PRZEZ CAŁĄ GRĘ! Uncharted 2 przypomina mi pod tym względem Resident Evil 5. Koszmarne oskryptowanie i podążanie po sznureczku NIE JEST tym, czego oczekuję po grze. Już (nota bene genialne) Heavy Rain, choć to podobno interaktywny film, dawał większą wolność. Tutaj jesteśmy traktowani juak debile, które trzeba ukarać za zejście z określonego traktu; (3) STRZELANIE. Jestem świeżo po przejściu Sleeping Dogs. Mimo że strzela się tam niewiele, strzelanie jest zrobione dobrze - bronie dobrze "czuć", a wymiana ognia sprawia sporo frajdy. Uncharted jest pod tym względem koszmarny. Brakuje mocnych broni, zaś strzelaniny są nudne i sprowadzają się do osłony - strzału, osłony - strzału, turlaj-się-granat - strzału; (4) POMNIEJSZE RZECZY takie, jak konieczność "przekręcenia" analoga przy zmianie kamery (!), nieprecyzyjne sterowanie (skok pod kątem 45 stopni i zgon na miejscu) i - jeszcze raz to powtórzę - konieczności całkowitego poruszania się jak po sznurku (zginąłem po dotknięciu czołgu, bo twórcy nie pomyśleli, że mogę chcieć go ominąć...). O głupotkach w dialogach, niemożliwości równego pojedynku z jakimiś magicznymi stworami i tym podobnych przeszkodach wspominał nie będę.

Mam wrażenie, że twórcy zbyt bardzo skupili się na stronie graficznej. Ta jest ładna, ale przecież grafika to nie wszystko! Drogie Naughty Dog, prawda jest taka, że wolę waszego stareńkiego Crasha Bandicoota z marną graficzką niż Uncharted, które - choć ładne - co najwyżej irytuje. Kiedy obejrzy się wywiady z twórcami, wyraźnie widać, że uważają oni swoje dzieło za wyjątkowe, wspaniałe, skończone i filmowe. Cóż, Uncharted 2 taki nie jest. Po stokroć wolę Killzone i charyzmatycznego Narville'a, Crysisa 2 i filmowe zniszczenie Nowego Jorku, Heavy Rain i zabawę w detektywa, The Walking Dead i niewypowiedziane emocje towarzyszące tej grze. Z żadną z tych produkcji Uncharted 2 nie ma szans konkurować. Bo niby czym? Sama oprawa to za mało. No, ale oczywiście gracze patrzą głównie na grafikę, więc polecą do sklepu i grę kupią. Nie warto, nie warto...

Na plus, prócz wyżej wspomnianej grafiki, wybija się polski dubbing (chociaż wszędobylskie "cholera" doprowadza do szału), główny motyw muzyczny i... Tyle. Początek nie zapowiada katastrofy, ale im dalej, tym większy ból głowy.

Odpowiadając na postawione na początku pytanie śmiem odpowiedzieć następująco: albo branża dała się nabrać, albo branża została przekupiona. Nie znajduję innego wytłumaczenia dla faktu, że gra tak irytująca, jak Uncharted 2 cieszy się takim uznaniem recenzentów i graczy.

użytkownik usunięty

Każdy ma swoje zdanie, ale bez przesady. Gra jest świetna! Wymiata tak jak każdy film z Indym. Polski dubbing to porażka (jak zawsze), gra jest bardzo filmowa i zostaje w pamięci. Muzyka wywołuje ciarki na plecach. Ukończyłem ją dwa razy pod rząd i jeszcze nie mam dość.

Nie przesadzasz trochę? Gra jest całkiem niezła. Dlaczego natomiast oceniłeś pierwsze CoD na 8?

użytkownik usunięty
PawDan

Może trochę przesadziłem. Byłem po prostu wściekły. Ale z drugiej strony, inni gracze tak niesamowicie podbili ocenę do niebotycznego poziomu, ze czuję się wręcz w obowiązku zrobić wszystko, by ocena w miarę wiernie odpowiadała jakości gry.

Dlaczego CoD oceniem tak wysoko? Bo jestem stary i sentymentalny. A tak serio, pamiętam tę grę, kiedy wychodziła na rynek. Wierz mi, albo nie, ale to była RE-WO-LU-CJA. Wiesz, że tam po raz pierwszy ujrzałem w grze FPS celownik mechaniczny (szczerbinka i muszka)? Nie mogłem w to uwierzyć. Do tej pory miałeś na ekranie krzyżyk. Wierz mi, bez pierwszego CoD-a współczesne FPS-y nie byłyby nawet podobne do tego, czym są, nie mówiąc już o tym, że nie byłoby kolejnych CoD-ów :-)

Absolutnie się zgadzam. Ocena co do tej gry jest jednak wedle mnie dobra, ewentualnie mogłaby być trochę niższa*. A co do CoD'a, również popieram. Faktycznie, nie oceniłem tej części pod kątem ówczesnych czasów - wtedy ta gra była niesamowita.

//
* Tak do 7-8/10
Na taką 9 zasługuje np: Far Cry 3.

ocenił(a) grę na 8
PawDan

Red dead redeption też zasługuje na 9 w sumie :) a cod 1? Mysle ze 8 to uczciwa ocena, a grze w tamtych latach nie bardzo bylo co zarzucic.. konkurowac mogl tylko "MOHAA" (pamietacie nazwe ikonki na pulpicie? :) ) a i tak byl sporo gorszy technologicznie

ocenił(a) grę na 10

Taa a w Codzie to niby respawny nie byly irytujące?
No dla mnie akurat ilosc przeciwnikow w Uncharted 2 byla okej.
Fabula jest swietna (czyli cos czego nie ma w Crysis, Killzone czy COD), postacie sa przede wszystkim swietnie napisane.
Model rozgrywki tez jest ciekawy bo gra nie ogranicza sie tylko do strzelania, ale sa i zagadki (no okej sa dosc proste, ale w sumie to dobrze), jest wspinaczka, troche skradania (ktore w 100% udalo sie dopiero w 4)
Całą grę się chlonie niczym swietny film przygodowy.
W 2009 roku gra ze swoją oprawa to poza Killzonem 2 i Crysisem nie miala rownych.
Jak najbardziej rozumiem 10/10 na poprzedniej generacji, bo lepszej gry TPP nie bylo poza The Last of Us.
Rozumiem, ze nie kazdemu musi odpowiadac tego typu klimat (a znam 2 takie osoby ktorym nie odpowiada setting), ale to normalne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones