PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=478596}
7,0 88
ocen
7,0 10 1 88
Hotaru no haka
powrót do forum filmu Hotaru no haka

Film może i dobrze zrobiony. Dobra muzyka i świetne oddane realia grają na emocjach widza. Przy tym gra aktorska na najwyższym poziomie (szczególnie grana przez Rinę Hatakeyama mała Setsuko-fenomenalna!) Nie raz się wzruszyłam w trakcie jego trwania, ale strasznie nie podobało mi się to jak w dobrym świetle ukazuję ciotkę Setsuko i Seity. Dla mnie nie ma dla niej żadnego wytłumaczenia, podkreślam żadnego! Bardzo długo się nad tym zastanawiałam, a że film oglądałam na youtubie sugerowałam się również komentarzami innych. Wiele z nich brało stronę ciotki. Sama nie wiem, ale po tym filmie odczuwałam znikomy żal z powodu losu Setsuko i Seity, ponieważ dla mnie w filmie byli ukazani jakby to była ich wina, a właściwie wina Seity. W anime Seita robił dla Setsuko naprawdę wiele. Czuję się rozczarowana, a palące poczucie niesprawiedliwości nachodzi mnie gdy tylko przypomnę sobie ten film. W Polsce w czasie wojny ludzie narażali swoje życie i życie swojej rodziny by ukrywać zupełnie obcych im ludzi. Rozumiem, że ciotka miała na myśli dobro swojej rodziny, ale mimo wszystko uważam, że mogła wybrać inne wyjście. Pozostawiła dwójkę dzieci na pewną śmierć i zdania nie zmienię. Po za tym czyż nie obiecała matce Setsuko i Seity, że bez względu na wszystko będzie miała na uwadze dobro tak samo swoich jak i jej dzieci? :(

ocenił(a) film na 4
chanelk-a

Komentujesz nie ten film. Istnieją dwie wersje live action "Grobowca Świetlików". Ty obejrzałaś film telewizyjny z 2005 roku podczas gdy to jest strona filmu kinowego z 2008 roku. Mimo wszystko ośmielę się jednak dorzucić swoje trzy gorsze do twojego komentarza ;P
Tak jak i wiele widzów, niestety, popełniasz typowy błąd widząc "Grobowiec" jako film "czarno-biały". Ciotka urasta u ciebie do roli potwora, który jest całkowicie odpowiedzialny za śmierć dzieci co, przynajmniej w anime, nie jest prawdą. Właściwie, bezpośrednią przyczyną ich śmierci była ślepa duma Seity. Ciotka nie traktowała dzieci najlepiej, fakt. Z drugiej jednak strony w przeciwieństwie do innych domowników Seita nie pracował. Zajmował się Setsuko, co oczywiście dobrze o nim świadczy ale brak w jego postępowaniu rozwagi. Widać za to dużą pewność siebie i dumę. To właśnie spowodowało, że opuścił dom ciotki. Ona go nie wyrzuciła, była wręcz zaskoczona i zaniepokojona gdy dowiedziała się o decyzji Seity. Nie zatrzymała ich jednak i to jest bez wątpienia jej błąd. Seita mógł jednak wrócić. W anime jest nawet scena, w której jedna z epizodycznych postaci napomina go, by przełknął swoją dumę i wrócił do Ciotki. Chłopak jednak tego nie robi, chociaż sytuacja zaczyna być naprawdę ciężka.

"W Polsce w czasie wojny ludzie narażali swoje życie i życie swojej rodziny by ukrywać zupełnie obcych im ludzi."

Były takie przypadki ale to nie oznacza że cały naród polski wykazał się wtedy takim heroizmem. Wojna budzi w ludziach najbardziej prymitywne instynkty. Na ten przykład - czytałaś opowiadania Borowicza, w których opisuje jak to po przyjeździe do Auschwitz niektóre matki wyrzekały się swoich małych dzieci, żeby tylko nie zginąć zaraz razem z nimi? Czytałaś "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall, w której Marek Edelman wspomina o kobiecie żyjącej w gettcie, która z głodu zaczęła podgryzać swojegu dwunastoletniego syna? Ba, słyszałaś jak to w czasie głodu na Ukrainie w latach 30 - tych ludzie posuwali się do dobijania swoich konających dzieci i zjadania ich ciał?


"Wiele z nich brało stronę ciotki. Sama nie wiem, ale po tym filmie odczuwałam znikomy żal z powodu losu Setsuko i Seity, ponieważ dla mnie w filmie byli ukazani jakby to była ich wina, a właściwie wina Seity."

"Grobowiec świetlików" to w swojej oryginalnej formie semi-autobiograficzne opowiadanie napisane pod wpływem wyrzutów sumienia jakie prawdziwy "Seita" miał po śmierci swojej siostry. Ciągle jednak postrzegał ten utwór jako przejaw hipokryzji. Biorąc pod uwagę ten kontekst rozważania nad winą Seity fikcyjnego wydają się jak najbardziej na miejscu.

Ellina

Cóż widzialam tylko anime, ale i tak muszę się z tobą w zupelności zgodzić. Ciotka wcale nie byla takim potworem. Pod wzlędem fizycznym nie bylo im tam źle. I jak najbardziej dzieciaki umarly przez dumę chlopca. Nie wiem czy dam radę obejrzeć film skoro już w anime nie moglam znieść postępowania Seity, a z tego co czytam wnioskuję, że w filmie zostalo to po prostu jeszcze wyraźniej pokazane.

m_a_c_88

Według mnie nie była to do końca wina Seity, opiekował się siostrą i dopóki koleżanka jego mamy która ich przygarnęła korzystała z ich zapasów śliwki,ryby itd wszystko było okej.Potem było ciężej coraz więcej nalotów mało jedzenia i zaczęła ubliżać chłopcu który nadal był dzieckiem, nie pracował bo nie było pracy bomby zniszczyły huty i fabryk nie było pracy tak bywa podczas wojny .Patrząc również na usposobienie Japończyków nic dziwnego,że odszedł z siostrą która z resztą w końcu przestała płakać po nocach chciał dla niej jak najlepiej. Śmierć dzieci była winą wojny

chanelk-a

A w anime nie było przypadkiem sceny jak Setsuko chciał sprzedać ciotce jakieś ubrania i ona się nie zgodziła. Mogła wtedy ich przygarnąć, albo dać jeść.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones