PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=566264}

Wstrząs

Tang Shan Da Di Zhen
7,3 1 384
oceny
7,3 10 1 1384
Wstrząs
powrót do forum filmu Wstrząs

Pierwszy raz oglądałem film produkcji chińskiej, nie znam zupełnie tamtejszej kultury, szczególnie rzuciła mi się w oczy jakaś dziwna dla mnie relacja matka - dziecko. Czemu matka zgodziła się żeby teściowa zabrała jej uratowanego syna? Albo gdy dorosły już uratowany chłopak wyjeżdża z żoną do rodziny w Nowy Rok tak bardzo upiera się żeby synek został z babcią? Dlaczego w chinach nie matka decyduje o dobru dziecka? No i ewidentnie w chinach mężczyźni są ważniejsi od kobiet (młody dostał całego pomidora na kolację, później został wybrany do uratowania...)

ocenił(a) film na 8
kawiari

Nie jestem znawcą chińskiej kultury, ale gorąco polecam książkę: Czarna księga kobiet. Ona dokładnie ukazuje pozycję i znaczenie kobiet w Chinach oraz innych azjatyckich krajach. Myślę, że zawiera odpowiedzi na wszystkie Twe pytania, a poza tym jest naprawdę świetnie napisana.

kawiari

W azjatyckiej rodzinie to mężczyzna gra pierwsze skrzypce, dzieci noszą jego nazwisko, a rodzina ze strony matki jest traktowana po macoszemu. W przypadku rozwodu dzieci zostają przy ojcu jako zabezpieczenie przetrwania rodu. Dawniej (nie wiem, jak teraz), jeżeli ojciec umarł, jego rodzina miała prawo zabrać matce dzieci (jak w filmie, przy czym bardzo mnie zdziwiło, że babka i ciotka ostatecznie zrezygnowały z tego pomysłu). Płeć dziecka jest bardzo ważna- syn jest gwarancją przetrwania nazwiska oraz utrzymania na starość, córkę chowa się właściwie tylko po to, by wydać ją za mąż.

Pewnie założyciel wątku dawno znalazł odpowiedzi na swoje pytania, ale może pomogę innym osobom dopiero poznającym kulturę Azji. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones