PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37511}

Tożsamość

Identity
7,2 62 834
oceny
7,2 10 1 62834
6,1 13
ocen krytyków
Tożsamość
powrót do forum filmu Tożsamość

Nie wiem czy moja interpretacja filmu jest poprawna, ale uważam, że Malcolm jak był małym chłopcem stracił ojca, który prawdopodobnie
również był mordercą. Możliwe jest, że chłopiec widział jak ojciec zabija co było powodem jego zaburzeń psychicznych. Z początku filmu
wynika, że jego matka była k**wą i pewnie znalazła sobie faceta z którym sypiała. Wydaje mi się, że Malcolm zaczął zabijać dopiero
jako dorosły mężczyzna, a chłopiec z filmu jest tylko odpowiednikiem jego umysłu. Wydaje mi się również, że 10 ludzi, których zabił
w swoim umyśle miało na celu podkreślenie daty jego urodzin a nie tego ilu ludzi zabił. Powiedziane jest, że zabił 6 ludzi i tak też jest
w filmie chłopiec zabija tylko sześciu, ponieważ reszta zabija się nawzajem. Osoby, które nie zginęły z ręki Malcolma to rzekomy
właściciel motelu, policjant, który okazał się więźniem, Ed-kierowca oraz jego ojczym. Dalej jednak nie jestem pewna co mogło wydarzyć się naprawdę.

użytkownik usunięty
bitofperfections

Bardzo dobra interpretacja!

ocenił(a) film na 5
bitofperfections

Tego, co wydarzyło się naprawdę, nie widzą nawet scenarzysta z reżyserem oraz resztą ekipy. Z bardzo prostego powodu, a mianowicie - mimo iż pacjent-morderca został zdiagnozowany jako osoba z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości, to cała wizualizacja owej choroby - czyli cały film!!! - nijak się mają do jej rzeczywistych, opisanych objawów. Wiem, to jest film, ale skoro tworzy się go w oparciu o coś rzeczywistego, to wartałoby przynajmniej uwiarygodnić scenariusz. Bo choć jest on pełen napięcia, to napięcie owo wynika jedynie z reguł gry filmowej, czyli film odprawia rozrywkowo traktowane zabobony związane z chorobą. Daję 5., bo owszem akcja jest ciekawa. Tyle że bez sensu.

ocenił(a) film na 3
Krzypur

Mnie ciekawią dwie rzeczy. Jak im się udało sprowokować tą wizję motelu, gdzie spotykają się wszystkie osobowości oraz znaczenie trupa kierownika ww przybytku (jak dla mnie to był tam wciśnięty na siłę). Poza tym czy ktoś zadał sobie pytanie, jak 8latek miałby wbić dorosłemu facetowi kij baseballowy w gardło albo uciął kobiecie głowę nożem? W obu przypadkach wymagałoby to niezwykłej krzepy.

ocenił(a) film na 5
Sandro21

Nie dociekałem poszczególnych sensów, bo... ich nie było. W takie chorobowo-sennej tonacji wszystko jest możliwe. Niestety.

ocenił(a) film na 3
Krzypur

W takim razie film jest jednym wielkim bzdetem i nie zasłużył nawet na te 5, które mu wystawiłem

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
Sandro21

wizję motelu wywołało aresztowanie Malcolma, ale to prawda że maluch nie poradziłby sobie kijem tak jak to było pokazane - ostro przerysowane.

ocenił(a) film na 8
Eryczek

Maluch nie pojawiłby się z księżyca na plantacji pomarańczy, to wszystko było w głowie Malcolma,dlatego nie możemy się tego czepiać :)

ocenił(a) film na 6
mon_star

A to również prawda ;)

ocenił(a) film na 8
Sandro21

Motel jest prawdopodobnie miejscem gdzie go znaleźli jako chłopca. Było na początku na wycinkach z gazet, że znaleziono chłopca w motelu. Może to było to miejsce...?

ocenił(a) film na 8
bitofperfections

Może i te 6 osób kiedyś zginęło na prawdę (była o tym mowa i za to Malcolm został skazany ),ale w tym hotelu po kolei ginęły jego osobowości, co było wynikiem terapii ( o tym też jest mowa ). Miały zginąć razem z zabójcą-Edem i to własnie Ed kiedyś popełnił zbrodnię,za którą został skazany Malcolm.

ocenił(a) film na 8
mon_star

tzn tak jest nam to przedstawione ,bo w ostatniej scenie dowiadujemy się która jaźń tak na prawdę jest za to odpowiedzialna :) Jak dla mnie świetny film :)

bitofperfections

mon-star to dobrze przedstawiał przedstawiła. Bitofperfections Twoja interpretacja jest błędna bo wszystkie 10 osób to tylko osobowości Malcolma. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
Playfairr

Dokładnie.

bitofperfections

Trudno odnieść się do tego, bo na dobrą sprawę nie znamy biografii Malcolma. Dlatego mam nieco inne spostrzeżenia. Wydaje mi się, że część z tych osobowości utożsamiają jego życie, a druga część to życie, którego chciał, ale z jakichś powodów nie miał. Poszczególne pary postaci są zupełnie różne, chociaż odnoszą się do podobnych cech.
Na początek sam Malcolm, kim jest? Mordercą i tu pojawiają się pierwsze dwie postaci: dziecko oraz więzień. Obie postaci to mordercy. Z jednej jednak mamy niewinne dziecko, którym bohater chciał być, a z drugiej niebezpieczny dorosły, którym był.
Dalej, postaci grane przez Cusacka i Liottę. To policjanci, bohaterowie, przewodnicy grupy, którzy mają być wzorem do naśladowania. Malcolm chciał być dobrym i prawym człowiekiem jak Cusack, a w rzeczywistości był agresywnym i złym jak Liotta.
Kolejne postaci to dwa małżeństwa, czyli rodzice. Do hotelu wprowadzają się dwie pary, pierwsza to małżeństwo z długim stażem, druga to, jak zakładam, nowożeńcy. Malcolm marzył o troskliwej matce i ojcu i taki wzór utożsamiają ci starsi. Młodzi są nieszczęśliwą parą: ona kłamie, aby zatrzymać faceta przy sobie, on ją bije.
Na sam koniec zostały postaci reprezentujące przyszłość i chęć zmiany - prostytutka oraz hotelarz. Oboje mieli trudne życie, ale pragną zmiany poprzez odcięcie się od przeszłości. Prostytutka marzy o spokojnym domku na wsi i takiego też życia chciał Malcolm. Z kolei hotelarz schronił się przed złem w hotelu, ukrył zwłoki w szafie i udawał, że wszystko jest okej. To właśnie hotelarz reprezentuje Malcolma, który schronił się w hotelu "tworząc" dziesięć postaci i ukrywając swoje czyny za nimi jak tego trupa w lodówce.

ocenił(a) film na 7
Before

Obejrzałem film wczoraj, teraz wpadłem poczytać na filmwebie, no i przyznam Ci, genialna interpretacja :) Bardzo sensowna i trafia do mnie.

ocenił(a) film na 8
Before

Trafna interpretacja, zgadzam się :)

Before

Postacie, anie postaci. Forma postaci to postacie w dopełniaczu , nie wiem dlaczego używasz tylko dopełniacza , a mianownika w ogóle. Przykłady:te postacie , brak tych postaci , nie widzę tamtej postaci(l.poj.).

ocenił(a) film na 7
Before

Świetna interpretacja!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones