Jeden z najstarszych filmów w Europie wraz koncertem muzyki na żywo

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Jeden+z+najstarszych+film%C3%B3w+w+Europie+wraz+koncertem+muzyki+na+%C5%BCywo-100901
Kino nieme fascynuje nie mniej niż filmy dźwiękowe. Szczególnie, jeśli seansom towarzyszy muzyka na żywo. Doskonałym dowodem na to są pokazy zrekonstruowanego przez Filmotekę Narodową filmu "Rok 1863", w reżyserii Edwarda Puchalskiego, któremu towarzyszą koncerty muzyki skomponowanej przez Michała Lorenca specjalnie do filmu, a wykonywanej na żywo podczas projekcji przez zespół DesOrient. O wyjątkowości tego seansu przekonali się latem mieszkańcy Sandomierza, pokaz był również kluczowym wydarzeniem podczas Festiwalu Filmów Historycznych w Zamościu.  





Entuzjastyczny odbiór projektu sprawił, że kontynuujemy tę kulturalną podróż, tym razem w Warszawie. W środę, 4 grudnia, o godzinie 15.00, na auli Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się otwarty, bezpłatny pokaz dla studentów warszawskich uczelni i wszystkich miłośników filmów i muzyki, spragnionych niepowtarzalnych wrażeń.


Film "Rok 1863" to przedwojenna ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka". Po niemal dwóch latach intensywnych prac udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wszystko to w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. 

"Rok 1863" został jednocześnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawił się na płycie DVD w serii Kino Polskie Okresu "Wielkiego Niemowy", wydawanej przez Filmotekę Narodową. Do tej pory światło dzienne ujrzał m.in. "Pan Tadeusz" Ryszarda Ordyńskiego czy niemiecka "Mania" z Polą Negri


Jednym z najistotniejszych plusów filmu jest fakt sfilmowania przez reżysera autentycznych powstańców styczniowych – siwobrodych, czcigodnych starców, którzy w jednej ze scen filmu uczestniczą w uroczystym nabożeństwie. Z historycznego punktu widzenia jest to materiał bezcenny.


Pokaz filmu połączony z koncertem poprzedzony zostanie prelekcją na temat procesów digitalizacyjnych związanych z filmem oraz wykładem filmowym związanym z pierwszą adaptacją "Wiernej Rzeki", który wygłosi dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski. Projekt realizowany jest przy współpracy Filmoteki Narodowej i Fundacji Legalna Kultura, finansowany przez NCK w ramach programu Kultura – Interwencje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones