Poznajcie cykle filmowe do obejrzenia na Videoblog NCKF Spot

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Poznajcie+cykle+filmowe+do+obejrzenia+na+Videoblog+NCKF+Spot-144934
Poznajcie cykle filmowe do obejrzenia na Videoblog NCKF Spot
Videoblog NCKF Spot to inicjatywa o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim, w której specjaliści Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi – Diana Dąbrowska i Łukasz Kowalski – dzielą się w przystępny sposób ogromną pasją do polskiego kina i sprawują merytoryczną opiekę nad cyklami filmowymi prezentowanymi na Vlogu. Wirtualną przestrzeń NCKF Spot będą odwiedzać również znani i lubiani goście i gościnie, jak krytyczka popkulturowa Kaja Klimek czy filmoznawca i scenarzysta, autor "Spoilermaster – podcast do słuchania po filmie", Michał Oleszczyk.

Koszmar, czyli krótka historia polskiego kina grozy (od lat 60. aż do dziś)



Już na początku przyszłego roku zapraszamy Was do odkrywania naszych nowych autorskich cykli. Historyk filmu i dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Tomasz Kolankiewicz wprowadzi nas w 5-odcinkowym cyklu w świat polskiego horroru. "Koszmar, czyli krótka historia polskiego kina grozy (od lat 60. aż do dziś)" to idealne wprowadzanie do historii gatunku alla polacca – od pierwszych telewizyjnych eksperymentów aż po wysokobudżetowe produkcje z "Wilczycą" na czele. Kogo możemy uznać za ojca polskiego kina grozy? Jakie produkcje możemy uznać za kultowe na przestrzeni różnych dekad? W jaki sposób tzw. autorzy kina korzystają z horroru, aby opowiedzieć – "w przebraniu" – o ważnych kwestiach społecznych i etycznych? Czy "Dom Zły" Wojtka Smarzowskiego możemy określić mianem jednego z lepszych horrorów w historii polskiego kina? Na te oraz inne pytania Tomek Kolankiewicz odpowie ze znaną sobie pasją, wiedzą i humorem.

Na obrzeżach kadru



Filmy nie tylko opowiadają historie, ale same nimi są. Proces produkcji to rozwijająca się opowieść, pełna zwrotów akcji i suspensu. Film to wysiłek wspólny, różnych pionów produkcyjnych i ich przedstawicieli oraz przedstawicielek. Jakie znamy zawody filmowe? Czym dokładnie zajmują się script continiuity, gaffer czy reżyser castingu? Jakie są de facto kompetencje asystenta reżyser i drugiego reżysera? W cyklu "Na obrzeżach kadru" będziemy rozmawiać z przedstawicielami różnych zawodów filmowych, których znaczenie i pozycja jest często pomijana w wywiadach przy promocji filmu. Michał Oleszczyk – ceniony krytyk i współscenarzysta nagrodzonych gdyńskimi Złotymi Lwami, "Wszystkie nasze strachy" – opowie nam na czym polega dziś praca kierownika literackiego ("The Office PL", "Planeta singli. Osiem historii") i konsultanta scenariuszowego ("Hiacynt", "Prime Time). Związana z Lava Films producentka Marta Gmosińska przybliży nam kulisy pracy kierowników produkcji i podzieli się wspomnieniami z pracy nad włosko-polską produkcją "Sole" Carlo Sironiego, w której główną rolę zagrała Sandra Drzymalska.

Mechaniczne oko



Odkrywanie bogactw historii polskiego kina to jedno z podstawowych działań Vlogu NCKF Spot. W przestrzeni działań Vloga przyglądaliśmy się już różnym aparatom optycznym, projektorom i kamerom, które są symbolem różnych epok "uprawiania kina". Kulturowy wymiar filmu i kina ukazany jest tutaj przez pryzmat ewolucji technologii audiowizualnych. Czym charakteryzują się taki ikoniczne wynalazki sztuki filmowej jak latarnia magiczna, projektor Pathé Kok, kamera Bolex Paillard H16 czy Arriflex. W świat "Mechanicznego oka" wprowadza zainteresowanych Paweł Sołodki, autor cenionej publikacji "Rubieże przyjemności. Seksualna niesubordynacja na obrzeżach amerykańskiej kinematografii" (2015).

Historie przyszłości



Na kanale NCKF Vlog Spot publikowane są również krótkie filmy będące efektem niezwykłych warsztatów filmowych realizowanych w Łodzi – "Historie przyszłości". Pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni uczestnicy przyglądają się wnikliwie wybranemu polskiemu filmowi, aby następne stworzyć inspirowane nim autorskie etiudy filmowe. Każde ze spotkań poświęcone jest innemu etapowi realizacji, od bogatej fazy pre-produkcji z nauką rysowania storyboardów i development włącznie, aż po plan filmowy, w którym muszą wspomóc swoimi siłami każdy z pionów filmowych i post-produkcję. Na kanale można obejrzeć autorskie wersje takich klasyków polskiego kina jak "Psy" Władysława Pasikowskiego, "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei, "Vabank" Juliusza Machulskiego czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Videoblog NCKF Spot "Historie miłosne" Jerzego Stuhra




Narodowe Centrum Kultury Filmowej to wyjątkowy ośrodek wystawiennictwa, edukacji i popularyzacji kultury audiowizualnej, jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych w Polsce. Obecnie w Łodzi przygotowywane są tak unikatowe ekspozycje jak narracyjne opowieści o historii rodzimego kina i jego bogatej infrastrukturze ("Kino Polonia", "Architektura kin"), a także "Materia kina", w której można będzie poznać wszystkie fazy realizacji filmów, realizując swój własny. Specjaliści z NCKFu – Diana Dąbrowska i Łukasz Kowalski –  wprowadzą zainteresowanych do świata polskiego kina, odkrywając często mniej znane jego oblicza. Od polecajek po wnikliwe analizy – Vlog NCKF Spot to właściwy adres zarówno dla zapalonych miłośników, jak i młodą widownię, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kinem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones