Rusza festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+festiwal+WATCH+DOCS.+Prawa+Cz%C5%82owieka+w+Filmie-144823
Rusza festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
10 grudnia rozpoczyna się 21. edycja WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. To jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki.  

Tegoroczna edycja będzie mieć formę hybrydową. Pokazy będą odbywać się w kinie Muranów i Kinotece w Warszawie do 16 grudnia oraz online, na portalu mojeekino.pl do 19 grudnia.  

Festiwal otworzy film "Sędziowie pod presją" w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Będzie to polska premiera dokumentu, który miał światową premierę 20 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.

"Sędziowie Pod Presją" to to film o zderzeniu człowieka z systemem - opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z bohaterów filmu jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje niekorzystne dla rządzących wyroki. "Sędziowie pod presją" to film pełen emocji i zrodzony z emocji. Powstał ze wściekłości i frustracji na to, że garstka cynicznych polityków zaprzepaszcza dorobek pokoleń Polaków. Opowiadamy przede wszystkim kamerą z ręki, obserwując z bliska przeżycia naszych bohaterów. - opowiadają twórcy filmu: reżyser Kacper Lisowski i producentka Iwona Harris.

W tegorocznym programie festiwalu nie zabraknie dotychczasowych stałych sekcji programu: międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, "Chcę zobaczyć" (panorama współczesnego dokumentu zaangażowanego), "Nowe filmy polskie" (najciekawsze polskie filmy sezonu poświęcone kwestiom społecznym) oraz "Na krótko" (krótkie metraże dotyczące praw człowieka).  Jak zwykle na WATCH DOCS projekcjom – zarówno kinowym, jak i tym w Internecie – towarzyszyć będą dyskusje z gośćmi festiwalu: twórcami, dziennikarzami i ekspertami.  

Od tej edycji pojawi się również drugi konkurs, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. O nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) będą rywalizować dokumenty poświęcone ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka. Zobaczymy tu takie filmy jak "Animal" - gorąco przyjęty na tegorocznym festiwalu w Cannes dokument poświęcony młodym aktywistom klimatycznym, odkrywającym wielopłaszczyznowe związki człowieka z naturą , "70/30. Układ klimatyczny" - ukazujący pełną napięć współpracę aktywistów i polityków, tworzących podczas ulicznych protestów i gabinetowych negocjacji ustawę klimatyczną, która stanie się przykładem dla świata (film otwarcia festiwalu CPH: DOX w Kopenhadze) oraz "Zielona rebelia" - skupiający się na nowych formach protestu, ukazujący początki "Extinction Rebellion" i ewolucję poglądów założyciela organizacji – Rogera Hallama.

W sekcji "Białoruś. Przykręcanie śruby" będzie można obejrzeć poruszające i aktualne filmy o sytuacji w Białorusi, m.in. "Gdy kwiaty nie milczą" Andreja Kuciły, który opowiada o tym co dzieje się po euforii sierpniowych protestów z 2020 roku, gdy najmniejszy przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa może stać się pretekstem do prześladowań.

Osobiste dramaty i geopolityczne problemy znajdziecie również w sekcji "Ziemia nomadów". Za tworzoną przez polityków i media zasłoną "problemu migracji" filmowcy starają się dostrzec problemy ludzi, którzy z różnych przyczyn wyruszyli w daleką podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci.

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Marka Nowickiego będzie Jean-Gabriel Périot – francuski filmowiec eksperymentalny. Nagroda im. Marka Nowickiego, przyznawana jest przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.

Jean-Gabriel Périot przekopuje się przez godziny materiałów archiwalnych, z których tworzy niepowtarzalne filmy - kolaże. Wrażliwość, filozoficzna wnikliwość a równocześnie spostrzegawcze oko montażysty sprawiają, że jego filmowe instalacje za każdym razem są wciągającą opowieścią o historii, współczesności, polityce i społeczeństwie. Filmy Périota w niepowtarzalny sposób łączą przywiązanie do tradycyjnej taśmy filmowej z awangardowym podejściem do formy. Périot wypracował własny montażowy styl i, jak podkreśla w wywiadach, właśnie montaż decyduje o ostatecznym wydźwięku opowiadanych przez niego historii.

Podczas 21. festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie będzie można zobaczyć retrospektywę twórczości Jean-Gabriela Périota. Nie zabraknie jego najnowszego filmu "Powrót do Reims (fragmenty)", który miał premierę na tegorocznym Festiwalu w Cannes. To zmontowany z klasycznych filmów i materiałów archiwalnych portret francuskiej klasy robotniczej od lat 50. do współczesności. Film jest luźno oparty na głośnej książce francuskiego filozofa i socjologa Didiera Eribona, którego idee zostały przefiltrowane przez osobiste i polityczne doświadczenia reżysera. Po raz pierwszy w swojej twórczości Periot sięga po głos lektora, a raczej lektorki - jest nią słynna francuska aktorka młodego pokolenia Adèle Haenel.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones