Scenarzyści Seana Penna i Agnieszka Holland wśród gości Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (12-15 X)

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Scenarzy%C5%9Bci+Seana+Penna+i+Agnieszka+Holland+w%C5%9Br%C3%B3d+go%C5%9Bci+Festiwalu+Kamera+Akcja+w+%C5%81odzi+%2812-15+X%29-152216
Scenarzyści Seana Penna i Agnieszka Holland wśród gości Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (12-15 X)
Już 12 października rusza Festiwal Kamera Akcja, którego podstawą są rozmowy z ludźmi kina. Podczas tegorocznej edycji z widzami spotkają się m.in. hollywoodzcy scenarzyści Jerzy Kromolowski i Mary Olson-Kromolowska, reżyserka "Zielonej granicy" Agnieszka Holland czy Kamila Urzędowska i Sean Bobbitt - twórcy filmu "Chłopi". Do wyboru aż 85 pokazów, także przedpremierowych, z Cannes, Toronto czy Berlinale, w tym "The Old Oak" Kena Loacha, "Club Zero" Jessiki Hausner, "Monster" Hirokazu Kore-edy, "Przejścia" Irego Sachsa, "Kiedy stopi się lód" Veerle Baetensa. Czterodniowe wydarzenie (12-15 października) odbywa się w Szkole Filmowej w Łodzi, Muzeum Kinematografii i w Monopolis.

Kobiety filmu: Holland i Dębska w Łodzi



Festiwal Kamera Akcja ma długą tradycję stawiania kobiet kina w świetle reflektorów. Nie inaczej będzie w tym roku, bo to właśnie filmy reżyserek są żelaznymi punktami programu 14. edycji: najpierw "Zielona granica" Agnieszki Holland i potem "Święto ognia" Kingi Dębskiej – mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA.  

Pierwszy z tytułów – nagrodzony przez jury podczas tegorocznego Festiwalu w Wenecji – wzbudza emocje i gorącą dyskusję, warto film zobaczyć, a po nim wybrać się na spotkanie z reżyserką Agnieszką Holland i producentem Marcinem Wierzchosławskim, które odbędzie się w piątek 13 października o 11:30. Twórcy opowiedzą o kulisach powstania produkcji, międzynarodowym odbiorze filmu i towarzyszącej mu burzy, która od kilku tygodni toczy się w Polsce.

Z kolei "Święto ognia" Kingi Dębskiej ("Zupa nic", "Moje córki krowy") zamknie stacjonarną część Festiwalu Kamera Akcja 16 października o godzinie 17:15. Po seansie tego niezwykle poruszającego filmu o dwóch siostrach zmagających się z własnymi ograniczeniami, publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserką i zapytać o współpracę z nagrodzonymi na Festiwalu w Gdyni aktorkami - Kingą Preis oraz Pauliną Pytlak.


"Chłopi" w postindustrialnej przestrzeni



12 października o godz. 17:15 festiwal otworzy film będący polskim kandydatem do Oscara - "Chłopi" DK Welchman i Hugh Welchmana (Hugh Welchman jest już laureatem Oscara za krótkometrażowy film "Piotruś i wilk". Również poprzedni film duetu – "Twój Vincent" – przyniósł im nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany). "Chłopi" są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. Indiewire pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórczynią głównej roli Kamilą Urzędowską (Kryształowa Gwiazda Elle na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz Seanem Bobbittem, producentem filmu.

To niezwykle porywający i energetyczny film, którego forma malarskiej animacji wraz z doskonałą oprawą muzyczną nadaje mu wieloznaczności i pozwala na zanurzenie się w polskiej kulturze ludowej – zachęca Przemysław Glajzner, dyrektor FKA.

Przed projekcją filmu, podczas Gali Otwarcia odbędzie się wręczenie nagród w Konkursie Krytyk Pisze dla młodych dziennikarzy. Wyjątkowością tego konkursu są dwa składy Jurorskie - Jury Twórców (Kuba Mikurda, Agnieszka Dziedzic, Magda Malisz) i Jury Krytyków (Mariola Wiktor, Michał Oleszczyk, Julia Taczanowska), które niezależnie od siebie przyznają nagrody.

Ciekawość do kina wpisana w DNA



Festiwal od pierwszych edycji przyciąga ludzi, którzy nie mogą się obyć bez dyskusji o kinie. Scenarzyści kultowej "Obietnicy" w reż. Seana Penna z Jackiem NicholsonemMary Olson-Kromolowski i Jerzy Kromolowski spotkają się z publicznością podczas Masterclass i opowiedzą o pracy w Hollywood. Z kolei nagrodzona Oscarem za "Idę" producentka "Strefy interesów" Jonathana Glazera Ewa Puszczyńska zdradzi, jak wyglądała produkcja filmu, który na MFF w Cannes zdobył nagrodę Grand Prix i jest brytyjskim kandydatem do Oscara. To jedno z siedmiu wydarzeń uwielbianego przez kinomanów projektu Akcja Edukacja. W jego ramach również rozmowa z twórcami "Solaris Mon Amour": Kubą Mikurdą, Dorotą Pawelą i Marcinem Lenarczykiem. Autorzy tego onirycznego dokumentu found footage opowiedzą, o czerpaniu z twórczości Stanisława Lema i pracy z materiałami archiwalnymi. Akcja Edukacja to również case study kostiumograficzne i scenograficzne filmu Jacka Raginisa "Czas na pogodę". Po seansie "Poprzedniego życia" Celine Song odbędzie się spotkanie z krytykiem Michałem Oleszczykiem, w ramach SpoilerMaster na żywo.

Od Sundance, przez Cannes, aż po Wenecję



A co, gdyby Cannes przeniosło się do Łodzi? W programie Festiwalu Kamera Akcja znalazło się aż 10 przedpremierowych pokazów z najbardziej prestiżowego festiwalu na świecie, w tym filmy, które będzie można zobaczyć na długo przed premierą kinową lub które zupełnie ominą regularną dystrybucję w Polsce! Wśród gorąco wyczekiwanych przedpremier znalazły się m.in. "Club Zero" Jessici Hausner z Mią Wasikowską w roli głównej, "How To Have Sex" Molly Manning Walker (MFF w Cannes 2023 – Główna Nagroda w sekcji Un Certain Regard), "Czerwone niebo" Christiana Petzolda (Berlinale 2023 – Wielka Nagroda Jury) czyli bawiąca do łez opowieść o wakacyjnej prokrastynacji, małej apokalipsie, a także przyjaźni i miłości, która porównywana jest do "Kolekcjonerki" Erika Rohmera. Zobaczymy też nowe dzieła mistrzów kina tj. "Monster" Hirokazu Kore-edy (MFF Cannes 2023 – Nagroda Specjalna – Palma 'Queer' dla filmu pełnometrażowego), "The Old Oak" Kena Loacha (Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes), "Opadające liście" Akiego Kaurismäkiego czy "Lepsze jutro" Nanniego Morettiego (MFF w Cannes 2023 – Nagroda Jury). Na Lazurowym Wybrzeżu gorąco przyjęto także "Mars Express" - kinofilską animację w reżyserii Jérémie Périna, która czerpie pełnymi garściami z klasyków dystopijnego kina sci-fi: "Blade Runnera", "Terminatora" czy "Ghost in the Shell". Berlińską perełką w programie Festiwalu Kamera Akcja jest "20 000 gatunków pszczół". Debiut hiszpańskiej reżyserki Estibaliz Urresoli Solaguren mówi o odszukiwaniu i obronie własnej tożsamości, tolerancji dla ludzkiej różnorodności, która dla wielu jest trudna do zaakceptowania. "20 000 gatunków pszczół" porównywany jest przez krytyków do obsypanego nagrodami "Alcarràs" i podobnie jak film Carli Simón spotkał się z długimi owacjami berlińskiej publiczności. 14. FKA to także filmy z czerwonego dywanu w Wenecji, które zachwycą każdego. Jednym z nich jest "Blue Jean" Georgii Oakley, który zdobył nagrodę publiczności w sekcji Giornate Degli Autori. Oprócz tego będzie można zobaczyć "Powoli" nagrodzonej na festiwalu Sundance za reżyserię Mariji Kavtaradze, tegoroczny litewski kandydat do Oscara. Ponadto podczas festiwalu odbędą się retrospektywy: "Klasyka krytyka: Jacques Demy" i "Droga do Złotej Palmy: Justine Triet", a także przegląd kina rumuńskiego.

W ramach Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze filmy krótkometrażowe młodych twórców z całego świata – od etiud fabularnych, przez dokumenty, aż po animacje, wśród nich nagradzane polskie etiudy m.in. "Moje stare" Nataszy Parzymies, czy "Być kimś" Michała Toczka.

Festiwal Kamera Akcja w domowym zaciszu



Choć 15 października zakończy się stacjonarna część Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, nie będzie to koniec seansów i dyskusji. Już następnego dnia, 16 października (poniedziałek) rozpocznie się dostępna w całej Polsce edycja online. To właśnie w serwisie Think Film będzie można obejrzeć "Małych mężczyzn" Iry Sachsa czy najnowszy film dyplomowy Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pt. "Różne drogi do świętości" w reżyserii Anieli Gabryel.  

Eksperci edukują - warsztaty dziennikarskie



Dla przyszłych i obecnych dziennikarzy filmowych przygotowane zostały trzy propozycje warsztatów prowadzonych przez krytyków filmowych. Redaktor naczelny Filmwebu Michał Walkiewicz poprowadzi warsztaty dziennikarskie z szybkiego pisania i redagowania tekstów. Jakie tempo panuje w redakcjach? Jak znaleźć sposób na przetrwanie – oglądając, pisząc i przeprowadzając wywiady jednocześnie? Uczestnicy poznają żelazne zasady komponowania krótkich, medialnych tekstów jak np. relacje z festiwali. Edukatorka i krytyczka filmowa Kaja Klimek opowie, jak w sferze biznesowej młodzi twórcy powinni rozmawiać o swojej twórczości, zaś początkujący dziennikarze przeprowadzać wywiady. Krytyk filmowy Marcin Radomski przybliży postać Doroty Kędzierzawskiej, której poświęcił swoją najnowszą książkę, pierwszą monografię twórczości autorki "Wron". W niedzielę warsztaty Sighs and Sounds z Łukaszem Mańkowskim dla tych, którzy chcą rozpocząć karierę międzynarodową i stać się krytykami m.in. dla Variety.

O kinie dla kinomanów



Festiwal Kamera Akcja to coroczne rozmowy, które inspirują, pobudzają do refleksji i pozwalają na szersze spojrzenie na to, co dzieje się w branży filmowej. Tegoroczne panele dyskusyjne będą odbywać się pod trzema hasłami, pod którymi kryją się najbardziej palące problemy, jakie stoją dziś przed filmowcami.

Pierwsze z nich to STRAJK (13 października, piątek, 15:00) – rozmowa koncentrująca się protestach scenarzystów oraz aktorów w Hollywood, a także wokół tematu przyznawania twórcom tantiem z internetu. Dyskutować będą: Krzysztof Rak, Anna Wróblewska, Sylwia Szostak. Drugie hasło to ZMIANA (14 października, sobota, 15:00), dotyczy ona tempa przeobrażeń produkcji filmowej i wynikających stąd niepewności, związanych także z rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji - o tym porozmawiają autorka zdjęć Karina Kleszczewska, badacz Jacek Nagłowski i krytyczka Małgorzata Steciak. I wreszcie ROBOTA (15 października, niedziela, 15:00), o wzajemnej współzależności twórców i krytyków porozmawiają Natasza Parzymies (reżyserka "Moich starych"), Dawid Nickel ("#BringBackAlice", "Ostatni komers", "Filipka") oraz krytycy Joanna Najbor i Igor Kierkosz. Festiwal Kamera Akcja nie byłby taki sam, gdyby nie kuluarowe dyskusje. W tym roku klubem festiwalowym będzie Niebostan, w przestrzeni którego widzowie będą prowadzić długie rozmowy o obejrzanych filmach.

Karnety na 14. Festiwal Kamera Akcja jeszcze w sprzedaży!



Przepustką do świata premier, dyskusji i spotkań jest karnet w cenie już od 99 zł (karnet bez zniżek to 149 zł)! Pula wszystkich wejściówek jest ograniczona, a sprzedaż trwa do 9 października! Karnetowicze mają pierwszeństwo wejścia na pokazy filmowe i spotkania, kupno biletu uprawnia do skorzystania z wolnych miejsc na sali, a kupno karnetu pozwala na zobaczenie nawet 4 filmów dziennie! Przy zakupie karnetu płacisz za jeden film około 11 zł (średnia ilość filmów oglądanych przez uczestników FKA w ostatnich latach). Bilety w cenie 15 i 25 zł do kupienia w ograniczonej ilości na pojedyncze seanse.

---
14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy "Łódzki Festiwal Filmowy".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones